NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:22

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 75 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. October 10, Friday, 7:47 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
De köpködő bringásról van!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. October 10, Friday, 6:28 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Kedves Ostoba Autós!

(A köpködő bringásról nincs benne szó. :))


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. October 1, Wednesday, 18:27 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Néha pontosan azért, mert a bringás nincs kivilágítva.


Természetesen ez a bringás sara. De sajnos az utóbbi időben nem egy olyan eset volt, amikor szabályosan közlekedő bringást csaptak el. Mellesleg a közelmúltban autós belehajtott zebrán átkelő gyerekcsoportba is. Mégsem jut eszébe senkinek, hogy ezért az autósokat an blokk ítélje el. Nem is lenne normális dolog.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. October 1, Wednesday, 11:06 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
fejes.lászló wrote:
az autós halálra szokta gázolni a biciglist.


Néha pontosan azért, mert a bringás nincs kivilágítva. A fickó egy ilyennek szólt be, mielőtt az leköpte volna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. October 1, Wednesday, 10:24 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
A belinkelt cikk azért ostoba, mert nem arra válaszol, amit a másik fél állít. Sem a CM, sem az autómentes nap nem arról szól, h soha senki ne üljön autóba, vagy hogy kerékpáron szállítsuk haza a lapraszerelt IKEA-szekrényt. Arról szól, hogy teremtsük meg a lehetőséget: az, akinek éppen nem fontos autóba ülnie, kerékpáron is közlekedhessen. Ma tömegesen vanank olyanok, akik szívesen ülnének kerékpárra, de a jelenlegi körülmények közt nem merik. Az, ha sokkal többen választhatnák a kerékpározást, az autósok érdekeit is szolgálná, hiszen jobban élhetnének az autó előnyeivel. (A CM fő szervezői gyakran nyilatkozzák, h ők egyébként autósok is.)

A cikk vége olyan demagóg, mint ide Lacháza. Kíváncsi vagyok, h a Népszabi közölne-e hasonló cikket akkor, ha a köpdöső zsidó, cigány vagy homoszexuális lenne. Nem hiszem, mert azt uszításnak, demagógiának, gyűlöletkeltésnek tartaná. De ha lúd, legyen kövér. A biciglis leköpi az autóst, az autós halálra szokta gázolni a biciglist. Így jobb?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. October 1, Wednesday, 7:26 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
A zérem másik oldala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. September 24, Wednesday, 16:40 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Súlyos egymás mellett elbeszélés és külön malmokban őrlés esete forog fenn ebben a topikban, ezért nem is szállok be a beszélgetésbe. Csak annyit akarok mondani, hogy örülök, ha jól éreztétek magatokat a CM-en, őszintén. Az olyasféle szövegek, mint "jó hangulatú, vidám felvonulás volt ez, és minden ilyenben előfordulnak félresiklások" engem a létező szocializmus idejére emlékeztetnek, mind stílusukban, mind mondanivalójukban. Teljesen mindegy, hogy elhiszem-e nektek, hogy az emberek a CM-en nem az autósokat (és a gyalogosokat) szivatták/szivatják. Abban viszont hál'Istennek, úgy látom, azért itt is egyetértés van, hogy a biciglistáknak nem ellenük kell harcolniuk (ha egyáltalán kell).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. September 23, Tuesday, 21:38 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Én ott voltam a CM-en, semmilyen komoly atrocitást nem tapasztaltam. (Ami nyilván nem jelenti, h nem volt.) Téyny, h kerékpárral elvileg csak az út szélén lehet közlekedni és kerélkpárok nem haladhatnak párhuzamosan, de ehhez tartva magunkat inkább élőláncot szervezhetünk, mint felvonulást.

A probléma éppen az, amit a 29 éves fiatalember leír: sokan ülnének ma kerékpárra Budapesten, csak félnek. A CM így is emelte a kerékpározni merők számát. És ez hasznos másoknak is, mert a kerékpáros nem az autójában torlódik és nem lökdösődik a buszon.

Az autósok egyébként a kerékpárúton is parkolnak. A körúton pedig a Petőfi híd és a Blaha között el sem lehet menni melelttük kerékpárral, haladni pedig nem haladnak. (Viszont elriasztanak mindenkit attól, h a körúton kerékpározzon.) Az ellenkező irányban legalább mellékutcákon lehet haladni, de északkeleti irányban nem!

Szóval szerintem igenis CM és aktív ellenállás, akkor is, ha ezt a tahók is kihasználják.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. September 23, Tuesday, 17:55 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
újra kibickedek, pedig nekem aztán tényleg semmi közöm. Egy évvel ezelôtt amikor egy pár év Bodensee után újra Budapestre mentem, másképp néztem a városra mint azelött. A legnagyobb gondok nem ott vannak, hogy nincsenek biciklis utak, hanem hogy az autók még a járdára is felparkolnak. Ameddig nincs elég parkolóház az autóknak, nem fog ott szerintem semmi megváltozni. Rendszeresen a Nefelejcs utcán mentem végig és elnéztem, hogy milyen szépen megvan húzva a csík a járda közepen, jelezve hogy addig parkolhaznak fel az autók, és hogy milyen tökéletes lenne az a csík a biciklisáv jelölésére is. De mit csináljanak akkor az ott lakók az autójukkal? Es a még nagyon sok utcának ez a sorsa. Ha nem is a járdára vannak felparkolva, mert esetleg az keskeny, akkor kétfelöl az utszélén.
Véleményem szerint a közlededés szempontjából elsösorban nem a "mozgó" autókkal van a gond, hanem az "állókkal". A parkolóházak építését pedig nem tudom, hogyan tudná egy ilyen tegnapi rendezvény elérni.

(Biciklivel még boldogul az ember Budapesten, de babakocsival?!)

Szerk.:

JA, és a tolókocsikról nem is beszélve.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. September 23, Tuesday, 17:10 
Offline

Joined: 2006. February 16, Thursday, 17:02
Posts: 160
Location: Budapest, ELTE BTK
Én nem értek sem a közlekedéspolitikához, sem a biciklizéshez, sem az autózáshoz, csak arra szeretném felhívni a figyelmeteket, hogy itt nem pusztán amiatt lép(hetné)nek fel emberek, mert egyenlő jogokat akarnak az autósokkal, hanem mert adott esetben "több" jog is megilletné őket, mert ők el tudnak jutni nap mint nap munkába anélkül, hogy szennyeznék a környezetet, terhelnék az utakat, stb.

Egyes hozzáértő(bb) ismerőseim nekem azt mondták, hogy ma Bp-n még nem lehetne bevezetni a szmogadót és nem lehetne nagyobb kiterjedésű területekről kizárni az autósokat, de ettől függetlenül úgy gondolom, nem indokolatlan, ha a jelen helyzetben sok biciklista kifejezetten az autók ellen tüntet illetve azokkal szemben pozitív diszkriminációt követel.

De természetesen, mint minden tömegben, nem lehet tudni, hogy ki pontosan milyen célból volt ott, egy CM típusú rendezvény üzenete sajnos jellegéből adódóan nem lehet több, mint hogy sokan vannak, ha pedig egy részük az indokoltnál jobban korlátoz ezzel másokat--akár autósokat--a szabad mozgásban, akkor ez bizony sajnos kihat az egész esemény megítélésére.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. September 23, Tuesday, 14:11 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 16:51
Posts: 60
vad wrote:
De akkor is igazam van

csak a jegyzőkönyv kedvéért:
nem értünk egyet, pedig évek óta én se járok CM-re és
Quote:
én jóval hamarabb kezdtem biciklizni Budapesten, mint 2004 és sem megszállott, sem futár, sem sportoló nem voltam. Csak közlekedni akartam és ezt akarom most is.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. September 23, Tuesday, 13:48 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Én 36 éves vagyok és eleget éltem ahhoz, hogy tudjam, hittételekről nem lehet vitatkozni. Nem is akarok. Lehet, hogy borbasg-éknak van igazuk, én nem gondolom így, ahogy nem hiszek semmilyen egyház és politikai párt kizárólagos igazában sem, ellenben eszembe sem jut megkérdőjelezni a szándékakik tisztaságát és azt sem szeretném, hogy ők tegyék ezt velem.
Amit szeretnék: ne hangoztassa senki, hogy az én érdekeimet képviseli, akit nem hatalmaztam fel rá. Adott esetben: kérem, valahányszor a CM vagy az Kerékpárosklub tesz valamit, ne gondolja, hogy a kerékpárosokért teszi, mert értem bizony nem (feltétlenül) és vica versa, valahányszor valaki a CM és a Kerékpárosklub "kétfrontos harcát" és "eredményeit" látja, ne gondolja, hogy ez a kerékpárosok harca, mert az enyém bizony nem. Ahogy a Nagycsaládosok Egyesülete sem képviseli a nagycsaládok érdekeit, az én (meglehetősen nagy) családomét biztosan nem. Amit ezek az egyesületek művelnek, az - már elnézést - bolsevizmus, és nekem egy életre elegem lett a bolsevizmusból.
Két konkrétum:
1. A kerékpárosok számának növekedése (önmagában) nem pozitívum, ahogy a kerékpárút-kilométerek (remélem így kell írni!) számának növekedése sem.
2. Az autómentes nap nem a (CM-es) kerékpárosok napja, bármilyen sokat is tettek érte, hogy legyen.
És egy személyes megjegyzés: én jóval hamarabb kezdtem biciklizni Budapesten, mint 2004 és sem megszállott, sem futár, sem sportoló nem voltam. Csak közlekedni akartam és ezt akarom most is. Az eltelt évek során talán egy tucat embernek is beletettem a bogarat a fülébe, hogy lehet biciklivel közlekedni a városban, anélkül, hogy ezzel bárkinek is gondot okoztam volna. Én ezt fogom továbbra is tenni, tiszta lelkiismerettel. Másnak is csak ezt kívánom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. September 23, Tuesday, 11:28 
Offline

Joined: 2008. September 23, Tuesday, 9:46
Posts: 2
...elfogtam egy levelet :)

Ím:
" Nem tudok teljesen egyetérteni ezzel (értsd: amit "vad" írt) a levéllel. Ott voltam magam is.

Tegnap egy jókedvű, békés tömeg biciklizett végig a városon. Mint minden tömegben, ebben is voltak jobbak-rosszabbak. De végignézve rajtuk, a normálisan közlekedő, bicikliző emberek voltak többségben. Engem is felháborítottak a tömegben egykerekezők, a járdán száguldozók és akik figyelmen kívül hagyták a lámpákat. De az emberi természet sajnos olyan, hogy mindig a rosszat látja. Hiába kerekezik normálisan együtt 999 ember, ha egy felugrat a járdára, és megijeszt egy gyalogost, akkor mindenki arra az egyre fog emlékezni. Ettől még lecsürhézni a békés 999-et, nem szép dolog.

S hogy kisajátítottuk az autómentes napot? Mi csináltunk autómentes napot. Amikor Demszky Gábor Európával szembemenve hétvégére tette az autómentes napot, mert nekik az autóval közlekedők érdeke még az autómentes napon is fontosabb, akkor a Critical Mass rendezői léptek. Megrendezték az első igazi Critical Masst 2004-ben. Ez volt az az év, amikor DG képes volt kijelenteni, hogy "az utca nem játszótér", jelezve azt is, hogy a kerékpárt hova valónak tekinti. Ha ezt nem tettük volna, akkor még mindig oda valónak tekintené.

No persze lehet kérdezni, hogy mindezt miért. Azért, mert vannak, akik nem elégedettek a mostani helyzettel. Jelenleg az év 363 napján autós Critical Mass van. A város másfél millió lakója szagolja a 400-600 ezer ember kényelméért a kipufogógázokat. Ha Lukács András (LMCS) azt mondta, hogy ez nem jó, akkor lesötétzöldezték. A másfél millió lakó pedig csendben tűrt, mert azt hitte, hogy ennek így kell lennie. A Critical Mass mozgalom volt az első, ami odaállt, és keményen azt mondta, hogy nem jó, és ezt nem 1-2 "sötétzöld" mondta, hanem idén áprilisban 80 ezer ember. Az eredmények felsorolása túlmutat a levelem keretein, de itt bárki elolvashatja: http://criticalmass.hu/blogbejegyzes/20 ... eredmenyei

Persze egyetértek azzal, hogy mindenki biciklizzen ott, ahol szeretne. Magam is azt teszem. Csak nem mindegy, hogy ezt hányan tudják megtenni, és eközben mekkora veszélynek teszi ki magát. Én egy 29 éves, jó kondícióban levő fiatal vagyok. Nem okoz problémát a nagykörút forgalmába bevetnem magam, sőt, ha Ferihegyre visz az utam, akkor a 4-es gyorsforgalmi sem akadály. Csak nem mindenkinek van 30 ezer kilométer városi rutinja. Nem mindenki 29 éves. Nem mindenki van jó kondícióban. Vannak, akiket megrémiszt Budapest forgalma. Elgondolkodtató, hogy míg vidéken egy 60 éves ember felpattan a libakergetőjére, a kormányra akasztja szatyrát, és elgurul a boltba, Budapesten egy 60 éves bezárkózik a lakásába, maximum a közeli boltig elsétál vagy tömegközlekedik. A különbség nem az emberekben, hanem a környezetben van. A mai budapesti közlekedés harc a túlélésért. Másfél tonnás páncélt viselő emberekre van méretezve. Ezen szeretnénk változtatni. És ehhez két frontot kellett nyitnunk. Az egyik front a Critical Mass. Nézhetjük úgy, mint kerékpáros bulit, de nézzük inkább úgy, mint erődemonstrációt. Megmutatjuk, hogy sokat vagyunk. A másik front jelenleg a Kerékpárosklub. De a kettő egymás nélkül nem létezhet. A Critical Mass résztvevői legitimálják László Jánost, amikor a Kerékpárosklub képviseletében besétál a GKM-hez, vagy a FŐMTERV-hez, és azt mondja, hogy márpedig itt és itt ezt és ezt az infrastruktúrát kell megépíteni.

Cél, hogy buzdítsuk a környezetünket biciklizésre. Látjuk, hogy ennek mekkora a hatékonysága: 2004-ig pár megszállottól eltekintve egy bringás vagy futár volt, vagy sportolt. Az első igazi CM óta viszont évente megduplázódik a bringások száma Budapesten, és egész Európában a leggyorsabban nő a számuk.

Nem hiszem, hogy aki nem hisz a Critical Mass mozgalomban, azt meg tudom győzni ezzel a levéllel, de zárszóul még egy rövid történet. 2007-ben rendezőként álltam a Jókai utca-Ó utca sarkon. Egy idős, ránézésre 70 év körüli hölgy jött oda hozzám. Elmondta, hogy szorít nekünk, hogy célt érjünk. Már csak azért is, mert ő 40 éve lakik ott a Jókai utcában, de őt senki sem kérdezte meg arról, hogy szeretne-e autópályát az ablaka alá. Talán ez jelzi, hogy amit teszünk, túlmutat a bringázáson.

Üdv, András"

ajánlom még a szervezet önértékelését: http://criticalmass.hu/blogbejegyzes/20 ... -ertekeles

fentebb ajánlott linken a 2007 szeptemberéig megszületett eredmények olvashatók.

a köztudattal ellentétben nem az egyetlen, sőt nem az elsődleges cél a kerékpárutak km-számának növelése. szóval nem elég biciklizni, mert tárgyalni is kell valakiknek: forgalomszervezési, kreszváltoztatási kérdésekről, vagy akár a Milli megmentéséről. Ehhez komplex mozgalomra, szakemberekre és lelkes önkéntesekre van szükség. Mostanában pl. fontos cél a közlekedési kultúra-tolerancia növelése, aminek egyik része pl. a tájékoztatás, mert az autósok, akik sosem bicikliztek, keveset tudnak a kerékpáros közlekedés korlátairól, és amíg ezekről nem tudnak, szándék megléte esetén sem tudnak jól vigyázni a biciklistákra.
Boldog lennék, ha nekünk ún. nyelvészeknek annyi eredményünk lenne, mint a CM-nek és az MK-nak. Pl. azon a téren, h végre senki ne stresszeljen senkit a nyelvhasználata miatt. :)
bgd.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. September 23, Tuesday, 10:09 
Offline

Joined: 2008. September 23, Tuesday, 9:46
Posts: 2
kálmánra:
nem voltam ott tegnap
de egyetértek azzal, amit írsz

azonban 1: a civil szervezetek közül elmúlt 3 évben a CM érte el a legtöbb sikert (honlapon látható).
tárgyalási partner lett a Magyar Kerékpárosklub, sőt megkerülhetetlen tárgyalópartner.
ez főleg és elsősorban a CM-nek és a MK intelligens vezetőségének (és többezer önkéntes sokéves munkájának) köszönhető.

azonban 2: az emberek önzők, minden ember, éppezért sok ember együtt MINDIG csinál vmi gázt, sok gázt.
kb. hasonlót írtál le a számomra, mint ami múltkor fogalmazódott meg bennem:
h én meg ojan melegfelvonulást szeretnék, ahol normál, nem szexuális ruhában (díszletekkel, eszközökkel), kézenfogva szépen rendben, mosojjal végigvonulnak a városon... hogy még jobban érzékelhető legyen a valódi cél.
(ahogy ha nagyobb rend lett volna a mostani CM-en, még jobban érzékelhető lett volna a valódi cél -- mint írád.)

az azonban 2 ugyanakkor nem hatájtalanítja azonban 1-et.
bgd


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szigorú ciklicitás nyelvész-kerékpáros baráti kör
PostPosted: 2008. September 23, Tuesday, 0:10 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Újraolvastam az előző hozzászólást és szeretném elhatárolni magam annak nagyképű stílusától és előre-megmondtam hangnemétől. De akkor is igazam van és igenis megmondtam előre!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 75 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group