NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:50

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: szófaj, szóosztály
PostPosted: 2008. August 21, Thursday, 10:50 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Szerintem:
A szófajra és a szóosztályra is igaz, hogy mindkettő a szavak (forma+jelentés!) egy partíciója, azaz egy szó egy és csak egy szófajba vagy szóosztályba tartozik. Ezen belül a szóosztály bármely értelmes tulajdonságok alapján történő partícionálást (pl. hangkivetés, szemantikai üresség, stb.), míg a szófaj kizárólag disztribúciós alapú (illetve a hagyományos nyelvtanban bizonyos szemantikai jegyeken alapuló) osztályozás.
fejes wrote:
[...] a gyűjtőneveket viszont nem nevezném szófajszerű csoportosulásnak. [...] A tárgyas igét szintén nem.

A fentiek alapján a gyüjtőnév és a tárgyas ige szó(al)fajnak számít, disztribúciós tulajdonságaik jól elkülönítik más osztályoktól őket.
fejes wrote:
Számomra a tárgyas ige nem aránylik úgy az igéhez, mint pl. a melléknév a névszóhoz. Talán azért, mert egészen pontosan eldönthető, h vmi oda tartozik-e vagy sem? :D

Ebben nem értünk egyet. Nem tudom, melyikről gondolod, hogy pontosan elkülöníthető, sztem baromira nehéz mind a kettő. Próbáltam.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: szófaj, szóosztály
PostPosted: 2008. August 21, Thursday, 2:49 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Szerintem a "szóosztály" az bármi lehet, ami alapján osztályozni lehet a szavakat (pl. zárt vagy nyílt szóosztályok - ezt még sose hallottam "szófajok"-kal mondani), mittomén az A-val kezdődő szavak osztálya, a hupurty szóosztály stb. akármi; a szófajnak pedig köze kell lennie a 'hagyományos' nyelvtanhoz, szóval nem igazán jó az "A-val kezdődő szavak szófaja" (hacsak nem abban az értelemben, hogy az A-val kezdődő szavaknak milyen egyéb szófaja van :D ). Szóval a szófaj fogalmát mindenképpen valami nyelvészetileg hagyományosan bevett dologra lehet eszerint használni (most nem csak "A" hagyományos nyelvtanra gondolok), főnév, melléknév, stb.; a szóosztályt meg nem, hanem teljesen avantgárd és bizarr dolgokat is lehet szóosztályoknak hívni, ha valahogy definiálni tudjuk őket.

Ilyen értelemben a szófajok a szóosztályok azon speciális esetei, amelyeket a nyelvészek gyakran és régóta szoktak használni :wink: De ez csak az én személyes érzeményem, fogalmam sincs, mennyire bevett... őszintén szólva a szóosztályra rákeresve (először a Nyelvészfórumot dobja ki a Google :D ) totál vegyes dolgokat látok, és nem is használják túl sokan, valamint a találatok nagy része az a zárt és nyílt szóosztállyal kapcsolatos. Ja és megtaláltam martonfi PhD-jét! :!:

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: szófaj, szóosztály
PostPosted: 2008. August 20, Wednesday, 19:58 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Hmmm...

Nekem a mutató névmás ugyanannyira szófaj, mint a névmás... a gyűjtőneveket viszont nem nevezném szófajszerű csoportosulásnak. (Értem én, h vannak közös jellemzőik, de akkor sem.) A tárgyas igét szintén nem. (Számomra a tárgyas ige nem aránylik úgy az igéhez, mint pl. a melléknév a névszóhoz. Talán azért, mert egészen pontosan eldönthető, h vmi oda tartozik-e vagy sem? :D)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: szófaj, szóosztály
PostPosted: 2008. August 19, Tuesday, 19:32 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Számomra a szóosztály, szófaji osztály, szófaji csoport (ezek szinonimek nekem) jelenthet szófajt (pl. főnév, melléknév, névmás, ige), szófajnál kisebb szófaji jellegű csoportot (pl. mutató névmás, tárgyas ige, gyűjtőnév), illetve szófajnál nagyobb szófaji jellegű csoportot (pl. névszó) egyaránt. Tehát a szóosztály rugalmasabb kategória, mint a szófaj.


Top
 Profile  
 
 Post subject: szófaj, szóosztály
PostPosted: 2008. August 19, Tuesday, 13:43 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Ez ugyan nem kifejezetten magyarítási kérdés, de terminológiai. Szokás hol szófajokról, hol szóosztályokról beszélni. Van-e valamilyen bevett megkülönböztetés? Létezik értelmes, hasznos különbségtétel?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group