NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:56

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2010. June 8, Tuesday, 1:44 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Szerintem igen.

Elmentem a boltba konyakér'. Az asztalér' 20 forintot fizettem,ezért a lányér' érdemes volt eljönni.

Így.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 28, Monday, 9:47 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kalman wrote:
varasdi wrote:
És ki fogja eldönteni, hogy mi a helyes a nyelvben? És milyen alapon fogja tudni eldönteni?
Szerintem Salamon és Roquentin (ha ez a kettő egyáltalán különbözik), méghozzá azon az alapon, hogy mi erkölcsösebb, mi illeszkedik inkább a Kozmikus Rendbe.


Hacsak úgy nem...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 23:56 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
varasdi wrote:
És ki fogja eldönteni, hogy mi a helyes a nyelvben? És milyen alapon fogja tudni eldönteni?
Szerintem Salamon és Roquentin (ha ez a kettő egyáltalán különbözik), méghozzá azon az alapon, hogy mi erkölcsösebb, mi illeszkedik inkább a Kozmikus Rendbe.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 15:44 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Kedves Judit!

A magyar helyesírásnak vannak szabályai, méghozzá írottak. Ezek szerint pl. a

Quote:
kifelyezni
,

ahogy te írtad, nem helyes. Na és? Megértettük.

Hasonló a helyzet a nyelvvel. Ennek nincsenek írott szabályai. (A nyelvészek ugyan próbálnak összeállítani szabályokat, de ezek inkább ténymegállapítások: igyekeznek leírni, mi van a nyelvben -- nem pedig meghatározzák, hogy mi legyen.) Vannak bizonyos "szabályai", amelyet inkább közmegegyezésnek hívhatunk (pl. hogy nem azt mondjuk, hogy madárt, hanem azt, h madarat, mondhatjuk, hogy elolvastam a könyved, de nem, hogy elolvastam a könyvetek). Ezek azonban csak addig érvényesek, ameddig a közösség meg nem változtatja őket.

A nyelvhasználók közössége azonban sokszínű, egymást átfedő csopotrokra oszlik. Ilyenek a ynelvjárások, a generációs nyelvváltozatok, a szakmákhoz kötődő csoportok stb. Lehet, hogy amelyik az egyikben elfogadott, az a másikban nem, és fordítva. De mivel a csoportok átfedik egymást, lesznek olyanok is, akinek mindkettő jó. Sőt, az is lehetséges, hogy végül mindenki számára mindkettő jó lesz, különösen, ha nem okoz megértési zavart.

A te kérdéseddel kapcsolatban is erről lehet szó. A rég jelenthet időpontot és intervallumot is, de akár azt mondom, hogy 'régen volt az, amikor láttalak', akár azt, hogy 'hosszú ideje nem láttalak', a két dolog ugyanazt jelenti. Lehet, hogy későnbb meg fognak változni a szabályok, és valamiért az egyik el fog tűnni, de egyelőre jól megvannak egymás mellett. (Petőfi még azt írta: A virágnak megtiltani nem lehet, Hogy ne nyíljék, ma már azt írnánk: A virágnak megtiltani nem lehet, Hogy nyíljon.) Lehet, hogy vannak ma olyanok, akik szerint csak az egyik jó, de ha te magad nem tudod eldönteni, hogy melyik (ráadásul mi többen megerősítjük azt az intuíciódat, hogy mindkettő jó), akkor ne keress ideológiát, hogy miért nem jó valamelyik.

Ha eddig azt hitted a nyelvről, hogy "logikus", akkor lám, máris találtál egy példát, ami azt bizonyítja, hogy nem az. Ne magadban vagy a ynelvben keresd a hibát, hanem az előfeltételezésedet vesd el.

Egyébként megfelelő intonációval a Rég nem láttalak mondatot is ejtheted úgy, hogy azt jelentse '... de mostanában igen'. Hasonló intonációval a Rég láttalak azt fogja jelenteni '... de mostanában nem'. Ezzel a dallammintával a két kifejezés nem egyenértékű! És itt kezd a dolog nyelvészetileg érdekes lenni...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 15:28 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Kiss Judit wrote:
biztos nem úgy működik hogy ki és milyen alapon!
Hanem a magyar nyelvnek kell legyenek sajátságai és nem angolból fordírtani stb.


A magyar nyelvnek vannak olyan sajátosságai, amik őt jellemzik, és ezeket semmi veszély nem fenyegeti. Amit átveszünk, az leginkább csak a felszínt érinti, a mélyét nem.

Kiss Judit wrote:
Vannak magyar helyesírási szabályok szerintem.


Vannak. De azok nem nyelvtani szabályok! Hanem tipográfiaiak (és abban a funkcióban szükség is lehet rájuk).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 15:17 
Offline

Joined: 2008. July 27, Sunday, 10:28
Posts: 7
biztos nem úgy működik hogy ki és milyen alapon!
Hanem a magyar nyelvnek kell legyenek sajátságai és nem angolból fordírtani stb.
Vannak magyar helyesírási szabályok szerintem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 15:13 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Kiss Judit wrote:
Sokan mondják körülöttem például azt is, hogy: veszek egy fürdőt.
Attól mert sokan használják még egyéltalán nem helyes.


És ki fogja eldönteni, hogy mi a helyes a nyelvben? És milyen alapon fogja tudni eldönteni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 15:04 
Offline

Joined: 2008. July 27, Sunday, 10:28
Posts: 7
Sokan mondják körülöttem például azt is, hogy: veszek egy fürdőt.
Attól mert sokan használják még egyéltalán nem helyes.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 15:02 
Offline

Joined: 2008. July 27, Sunday, 10:28
Posts: 7
Jó rendben ez így igaz.
S akkor mégis miért van hogy valaki helytelenül beszél?
Tudom hogy ez a másik véglet, de azért vannak LOGIKUS szabályok a nyelvben is nem?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 14:55 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Igen, de
1. a nyelv nem logikaóra, hanem nyelv, tehát nem úgy van, ahogy kiokoskodjuk, hanem úgy van, ahogy használjuk.

2. kalman korrektül elmondta fentebb, mitől van, hogy mindazonáltal még logikailag is stimmel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 14:29 
Offline

Joined: 2008. July 27, Sunday, 10:28
Posts: 7
vagy esetleg metaforának is vehetjük.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 14:05 
Offline

Joined: 2008. July 27, Sunday, 10:28
Posts: 7
Régen láttalak - Van egy múltbeli időpont. Akkor láttalak utoljára. Itt egy időpontra/vagy időszakra gondolunk, amikor láttalak, de az lezárult már.

Régen NEM láttalak - létezik egy idő-intervallum, ami úgy telt el, hogy nem láttalak. Mondhatni, régóta nem láttalak, régen volt az az idő, amikor láttalak téged.

Szerintem a kettő között van különbség, mert mikor találkozol valakivel akkor arra az időintervallumra gondolsz amióta nem láttátok egymást és nem arra célzol konkrétan amikor utoljára találkoztatok.

HM?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 12:19 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Kiss Judit wrote:
Szerintem nyelvtanilag nem lehet mindkettő helyes, csak akkor ha mást akarunk vele kifelyezni.


Miért ne lehetne mind a kettő helyes? Nyilvánvaló, hogy magyar anyanyelvűek éppen az általad említett értelemben mindegyiket rendszeresen használják. Tehát helyes. Ezt innen lehet tudni, nem máshonnan.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 11:52 
Offline

Joined: 2008. July 27, Sunday, 10:28
Posts: 7
kalman wrote:
Kiss Judit wrote:
Hogy helyes?

Rég nem láttalak vagy Rég láttalak ?
Simonyi Zsigmond wrote:
Csakis a nyelvszokás döntheti el, mi helyes és mi helytelen. Általános szempontból csak az helytelen, csak az magyartalan, amit a romlatlan nyelvérzékű magyar nép sehol se használ, ellenben helyes, ami a népnél akármilyen csekély területen szokásban van.
Szerintem mindkét változatot nagyon sokan használják, tehát mindkettő helyes. Ennek egyébként az az oka (vagy fordítva, ez az oka annak), hogy a rég(en) kétféle dolgot jelent: (1) 'egy régen elmúlt időponttól kezdve folyamatosan', pl. rég(en) ismerem ezt az arcot; (2) 'egy régen elmúlt időpontban', pl. rég(en) voltam (utoljára) ezen a helyen.


Szerintem nyelvtanilag nem lehet mindkettő helyes, csak akkor ha mást akarunk vele kifelyezni.
Tudom, hogy más kontextusban használható tagadás nélkül is.
Én csak arra az esetre kérdem, ha valakit már régóta nem láttál, akkor találkozáskor mit mondasz neki, hogy helyes?

Szerintem inkább abból jön hogy rég (óta) nem láttalak. Ennek a rövidített változata a Rég nem láttalak. S ez a helyes. Szerintem.


Last edited by Kiss Judit on 2008. July 27, Sunday, 12:20, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: helyesírás
PostPosted: 2008. July 27, Sunday, 10:42 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Kiss Judit wrote:
Hogy helyes?

Rég nem láttalak vagy Rég láttalak ?
Simonyi Zsigmond wrote:
Csakis a nyelvszokás döntheti el, mi helyes és mi helytelen. Általános szempontból csak az helytelen, csak az magyartalan, amit a romlatlan nyelvérzékű magyar nép sehol se használ, ellenben helyes, ami a népnél akármilyen csekély területen szokásban van.
Szerintem mindkét változatot nagyon sokan használják, tehát mindkettő helyes. Ennek egyébként az az oka (vagy fordítva, ez az oka annak), hogy a rég(en) kétféle dolgot jelent: (1) 'egy régen elmúlt időponttól kezdve folyamatosan', pl. rég(en) ismerem ezt az arcot; (2) 'egy régen elmúlt időpontban', pl. rég(en) voltam (utoljára) ezen a helyen.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group