NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:35

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 14, Monday, 4:04 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Inkább az az érdekes, hogy miért kell bekezdésenként (két-három percenként?) megszólítani a hallgatóságot ("Tisztelt Hölgyeim és Uraim!")? Állandóan rebootol? Így próbálja fenntartani a figyelmet? Nem képes nagyívű gondolatmenetet alkottni, ezért inkább több rövid beszédet mond el???

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 10, Thursday, 21:20 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Oké.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 9, Wednesday, 21:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Oké, hogy milyen indíttatásból mondta, azt nem tudom.
Az a baj, hogy most nem találom ezt az idézetet, nyilván nem szabad kiragadni a kontextusból, ezért javaslom, hagyjuk is. De abban biztos vagyok, hogy nem a szerves fejlődésről beszélt a szövegkörnyezetben. Inkább valami olyasmire emlékszem, hogy a jogállamot az erkölcsállamnak kéne felváltania, ez teljesen egybecseng azzal, amit most fejtett ki az egyház és az állam kapcsolatáról. Nem, biztosan nem az ancien régime-et akarja, ez nyilvánvaló. Hanem... de ezt most hagyjuk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 9, Wednesday, 20:59 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Oké, hogy milyen indíttatásból mondta, azt nem tudom. Mondjuk én nem hiszem, hogy az ancien régime-et akarná visszahozni, de ez innét már ingoványos téma, amit itt inkább nem vitatnék meg.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 9, Wednesday, 20:09 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
én csak annyit akartam leszögezni, hogy a francia forradalom negatív megítélése nem esik kívül a kortárs nyugati politikai filozófia ménsztrímjén.
OK, elfogadom. Azt azonban nem fogadom el, hogy az említett Szeretett Vezető ilyen indíttatásból mondta. Számos adalékot tudnék felsorolni, amely segít az egyértelműsítésben, de talán a legutóbbi beszéde, amelyet a Parlament felsőházi termében mondott egyházi méltóságok előtt, elegendő tanúbizonyság arra, hogy a vízió, amelyet Ő elibénk tár, nem annyira "a kortárs nyugati politikai filozófia ménsztrímje", hanem... Na de ezt hagyjuk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 9, Wednesday, 19:59 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kalman wrote:
Nem tudhatjuk, mi lett volna, ha szervesen fejlődik Európa, lett volna-e (lett-e volna) kapitalizmus és parlamentáris demokrácia belőle, a franc tudja.
Erre Burke követői azt mondanák, hogy vesd vigyázó szemeid Angliára, ahol elég jól sikerült eljutni kapitalizmushoz és parlamentáris demokráciához apró, békés lépések útján. Pl. a választójog évtizedeken át tartó, fokozatos kibővítésével jutottak el a szigorú vagyoni (és egyéb) cenzustól az általános és egyenlő választójoghoz. Nyilván vitatható ez a gondolatmenet is, én csak annyit akartam leszögezni, hogy a francia forradalom negatív megítélése nem esik kívül a kortárs nyugati politikai filozófia ménsztrímjén.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 9, Wednesday, 7:34 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
a francia forradalom nagyon rossz ötlet volt


Engem már az megdöbbent, hogy a francia forradalom "ötlet" volt. Egyébként Kálmánnal értek egyet, pontosan ezért mondják, hogy a történelemben nincsen ha. Ha nincs francia forradalom, mi lett volna helyette?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 8, Tuesday, 23:12 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Ez a kritika nem azt mondja, hogy ami a francia forradalom előtt volt, az jó volt, hanem azt, hogy a társadalmi változásokat nem erőszakkal, akarnok módon, évszázados hagyományokat néhány év alatt elpusztítva kell kikényszeríteni, mert a társadalom csak lépésről lépésre, szerves fejlődés útján tud változni.
Hát én nem értek hozzá, de nekem ez a vélemény elég távol áll attól, hogy "a történelem legnagyobb tévedése" lett volna. Nem tudhatjuk, mi lett volna, ha szervesen fejlődik Európa, lett volna-e (lett-e volna) kapitalizmus és parlamentáris demokrácia belőle, a franc tudja.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 8, Tuesday, 22:41 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kalman wrote:
Nem tudom elképzelni, hogy európai konzervatív politikus ilyet mondana. Nemcsak azért, mert a Szabadság, Egyenlőség, Testvériség szent eszméje a felvilágosult Európa közös értéke, hanem azért is, mert a parlamentáris jobb- és baloldal egyaránt a francia forradalomban gyökerezik, és csak feudalisztikus, antiparlamentarista politikus tagadhatja meg ezeket.
Márpedig az a kritika, amivel Burke illette a francia forradalmat, igenis keményen része a konzervatív politikai filozófia mainstream-jének, egyáltalán nem számít eretnekségnek. Ez a kritika nem azt mondja, hogy ami a francia forradalom előtt volt, az jó volt, hanem azt, hogy a társadalmi változásokat nem erőszakkal, akarnok módon, évszázados hagyományokat néhány év alatt elpusztítva kell kikényszeríteni, mert a társadalom csak lépésről lépésre, szerves fejlődés útján tud változni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 8, Tuesday, 22:29 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Ez tulajdonképpen a konzervatív politikai filozófia egyik alapgondolata (mármint hogy az erőszakos, radikális társadalomátalakítás tévút, káoszhoz és értelmetlen romboláshoz vezet), ezért konzervatív politikus szájából hallani számomra nem meglepő.
Nem tudom elképzelni, hogy európai konzervatív politikus ilyet mondana. Nemcsak azért, mert a Szabadság, Egyenlőség, Testvériség szent eszméje a felvilágosult Európa közös értéke, hanem azért is, mert a parlamentáris jobb- és baloldal egyaránt a francia forradalomban gyökerezik, és csak feudalisztikus, antiparlamentarista politikus tagadhatja meg ezeket.
halmtomi wrote:
kalman wrote:
a megbocsátásnak csak azután van helye, hogy a bűnösöket már jól megbüntetük).
Ha tényleg ezt mondta, akkor az teológiailag is téves volt.
Hát pedig szinte szó szerint ezt mondta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 8, Tuesday, 17:31 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kalman wrote:
hogy a Francia Forradalom a történelem legnagyobb tévedése volt
Ha ez így kissé erős is, azért ne felejtsük, hogy Edmund Burke-től kezdve sokan gondolták már úgy, hogy a francia forradalom nagyon rossz ötlet volt. Ez tulajdonképpen a konzervatív politikai filozófia egyik alapgondolata (mármint hogy az erőszakos, radikális társadalomátalakítás tévút, káoszhoz és értelmetlen romboláshoz vezet), ezért konzervatív politikus szájából hallani számomra nem meglepő.
kalman wrote:
Mádl Ferenc jut eszembe, a másik nagy államférfink, aki elnöksége idején (Mosonmagyaróváron, a sortűzre való emlékezésen) teológiai kérdésekben fejtett ki hasonlóan magasröptű gondolatokat (amiknek az volt a lényege, hogy a megbocsátásnak csak azután van helye, hogy a bűnösöket már jól megbüntetük).
Ha tényleg ezt mondta, akkor az teológiailag is téves volt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 7, Monday, 22:12 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Jó, lehet, de ha úgy veszed, elment egy rendezvényre, nyilván tudta, kiknek beszél, annak megfelelően írták meg a beszédét.
Szerintem elég általános, hogy egy politikus ilyen eseményekre elmegy, de olyankor általában nagyon semleges dolgokat szoktak mondani. Igenis fontos körülmény, hogy valaki ilyen határozottan állást foglal. Az igazi államférfi ilyen, víziója van a dolgokról, nemcsak szakbarbár módjára a saját területéről. Ahogy a Szeretett Vezérnek sok minden másról is: hogy a Francia Forradalom a történelem legnagyobb tévedése volt, és ne feledjük azokat a mélyenszántó gondolatokat, amelyeket Franjo Tudjman temetésén (ahova sajnos nem sok magasrangú politikus tartott vele Európa többi országából) a nemzetállammal kapcsolatban fejtett ki, persze a lánglelkű Tudjman példáját állítva elénk. Mádl Ferenc jut eszembe, a másik nagy államférfink, aki elnöksége idején (Mosonmagyaróváron, a sortűzre való emlékezésen) teológiai kérdésekben fejtett ki hasonlóan magasröptű gondolatokat (amiknek az volt a lényege, hogy a megbocsátásnak csak azután van helye, hogy a bűnösöket már jól megbüntetük).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 7, Monday, 21:42 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Jó, lehet, de ha úgy veszed, elment egy rendezvényre, nyilván tudta, kiknek beszél, annak megfelelően írták meg a beszédét. Ez önmagában még nem jelenti, hogy szakértőnek tartja magát a területen, vagy hogy közbe kíván avatkozni, ha arra kerül a sor. (Más okunk persze van, hogy ezt higyjük, de nem egy/ez a beszéd.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 7, Monday, 20:29 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Gondolod, ez annak az előjele, hogy mindehova el fog nyúlni?
Ezt most nem egészen értem (különösen a mindenhova el fog nyúlni részét). Szerintem az nagyon fontos vonása egy politikusnak, hogy ilyen sokoldalú és ennyi mindenről véleményt alkot. Különösen tanulságos, ha a nagy elődjeire gondolunk, akik hasonló erényeket tudtak felmutatni. Az egyiknek nyelvészeti tárgyú cikkgyűjteménye is megjelent.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 7, Monday, 20:14 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Gondolod, ez annak az előjele, hogy mindehova el fog nyúlni?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group