NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:10

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 7, Monday, 19:26 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Most magyarázzátok meg: érdemes ezen lovagolni?
Szerintem igenis nagyon fontos, hogy a Szeretett Vezetőnek a mindennapok ilyen apróságairól is kialakult és előremutató véleménye van. Pont hogy nem szabad ezt elfelejteni, véssük az eszünkbe mélyen.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 7, Monday, 19:12 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Jaj, nem mindegy, mit mondott? Úgy se emlékszik rá! Különben is, sejthetjük, ki írta neki... És, te jó ég, ha neki is etz lenne a legnagyobb baromsága, micsoda szép világban élnénk!? Most magyarázzátok meg: érdemes ezen lovagolni?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 6, Sunday, 10:41 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Igaza van. Javaslom továbbá, hogy a világgyarmati Orbán Viktor helyett használjuk az ugyanolyan kifejező Polgár Győző nevet. Valamint FIDESZ helyet a magyar HŰSÉG (feloldása öncenzúrázva), a szocializmus és a kommunizmus helyett pedig a társasrend és közösségi rend kifejezéseket, úgy könnyebb lesz őket újra bevezetni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2008. April 5, Saturday, 22:07 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Nem egészen ebbe a topikba tartozik, de az az igazság, hogy el kell kezdeni gondolni a jövőre, egyszer még jól jöhet nekem ez az idézet:
Elhangzott 2000 április 11-kén, Debrecenben, A magyar nyelv hete megnyitóján.
Orbán Viktor wrote:
"....Ahogyan a mi életünket is számos külsõ behatás éri, úgy a mindennapi nyelvünket is számos külsõ behatás ostromolja. Talán nem érzik sommásnak, ha azt mondom, mintha az elmúlt évtizedben, a rendszerváltoztatás elsõ esztendeje óta eltelt évtizedben megkopott és leegyszerûsödött volna a nyelvünk. Nem vagyok nyelvész. Ezért nézzék el nekem, hogy nem tudok pontos nyelvtörténeti vagy szociológiai választ adni arra a kérdésre, hogy mi is történik a szemünk láttára, - még pontosabban -, fülünk hallatára, azzal a magyar nyelvvel, amely oly fontos nekünk. Azt azonban talán nem csak én látom és érzem, hogy létezik itt. mûködik valamiféle korszellem, amelynek hatására a sekélyesedés és a kiüresedés felé halad a nyelvünk. Ez a korszellem sokak szerint nem kedvez az olyan kicsi államoknak, mint amilyen mi vagyunk és amely megpróbál nyelvfenntartásban, hagyományõrzésben jeleskedni.

Ezt a korszellemet, szép magyar szóval, "globalizá-ciónak" nevezzük. Pedig nevezhetnénk máshogy is." (Elõveszi kabátzsebébõl és felmutatja Molnos Angéla Magyarító könyvecskéjét).- Itt van például... Nemrég kaptam egy jóakarómtól ezt a kis Magyarító könyvecskét, amit szeretnék minden egyes diáknak a figyelmébe ajánlani. Ezt itt adták ki Debrecenben. Egy lelkes egyetemi tanárnõ és munkatársai készítették. Én abban bizakodom, hogy nem óvatos célzás volt ez a küldemény. De itt már elõre kikerestem, hogy "globalizáció" helyett mi is a helyes kifejezés és rögtön láthatják, hogy a "globalizáció" szó áthúzva szerepel, vagyis a tanárnõ szerint eleve nem szükséges, hogy használjuk. Vannak vele egyenértékû, sõt, bízzunk benne, hogy talán szebb és értékesebb kifejezések is. De ha már fellapoztuk, akkor itt azt fogjuk látni, hogy a globalizáció annyit jelent, hogy egyetemesülés, egyetemesítés, világegyesítés... világgyarmatosítás."

Nos, tisztelt hölgyeim és uraim, beszéljünk egy kicsit errõl a "globalizációról". Vannak olyan területek, mármint az életnek vannak olyan területei, ahol ez a kifejezés egyszerûen csak csúnyán hangzik, de nem ellenségesen. Ilyen például a gazdaság, ahol ahelyett hogy ellenérzésekkel viseltetnénk a "globalizáció"-val leírt jelenségegyüttessel szemben, sokkal okosabban járunk el, ha a kihívásoknak, mármint a modern gazdaság kihívásainak megpróbálunk megfelelni."

,,,...a második világháború után csak azok a nemzetek és népek tudtak felemelkedni, - és soroljuk õket ma már a világ legsikeresebb nemzetei közé, akik tüntetõen ragaszkodtak saját kultúrájukhoz, hagyományaikhoz és nyelvükhöz. Amikor ezeknek a népeknek a második világháború után leginkább kellett dolgozniuk annak érdekében, hogy gazdaságilag feltápászkodjanak, akkor... hihetetlen mennyiségû erõt és elszánást fektettek abba, hogy egyéni ízeiket, kincseiket, ízlésvilágukat, nyelvüket megõrizzék és másoknak is megmutassák." (Itt a munkahipotézis szót a könyvre hivatkozva "munkafeltevésre" javítja).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 3, Saturday, 8:26 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Igaz, de a stílusra nem is emlékeztem. Csak arra, h a Narancsban volt (ezek szerint erre is rosszul, hiszen nem jelent meg), és h valaki médiák ügyben cáfolta TGM-et úgy, h közben az ellentábornak sem adott igazat.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 2, Friday, 0:49 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes.lászló wrote:
meg nem mondtam volna, h Lázár A. írta (biztos Nádasdyra tippeltem volna)
Ez nem Nádasdy stílusa.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 2, Friday, 0:33 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
http://www.youtube.com/watch?v=62ncBGYnc3I

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 2, Friday, 0:32 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
:lol:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 2, Friday, 0:09 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
akkora hülyeségeket mond, mint egy ház (házak???).
Helyesen: mint ház.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 1, Thursday, 18:38 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Ezt ismertem, de meg nem mondtam volna, h Lázár A. írta (biztos Nádasdyra tippeltem volna). Az viszontújra meglepett, h a MaNcs nem hozta le, úgy tűnik, nyelvi kérdésekben nem annyira liberálisak...

Mondjuk TGM zseniálisan elemez, de aztán elég fura következtetésekre fut ki... Nyilván borzasztóan okos, de nyelvi kérdésekben akkora hülyeségeket mond, mint egy ház (házak???).

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 31, Wednesday, 23:35 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Radnóti Sándortól tudjuk, hogy TGM ,,az újabb magyar nyelvművelés néhány nagy kivételének'' egyike. (Timár György az egyik másik).

Ez megvolt?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 31, Wednesday, 19:51 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Méghozzá itt: http://www.nol.hu/cikk/469560/

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: TGM, a nyelvművelő
PostPosted: 2007. October 31, Wednesday, 19:16 
Offline

Joined: 2006. March 27, Monday, 22:25
Posts: 50
a mai (okt 31) Népszabiban TGM médiákozik (!!!anno médiumokozott!!!), valamint "a helyesírási hibákat nem javítom ki"-zik, de legermanizmusolja az "egy" névelő kitételét.
Volt már vhol ijen topik, TGM és a nyelvművelés... :D
üdv,
pető


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group