NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 5:53

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 159 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next
Author Message
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 9, Sunday, 22:52 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
(Előrebocsátom: nem akarok megsérteni senkit.)

Én már többször belefutottam abba, hogy a szabad költözés jogának felemlítése sérti a magyar embereket. (Norvégiában nagyon soknemzetiségű kollégiumban laktam és ott nem tapasztaltam ilyet, azért írom, hogy a magyar embereket.) Itt egy fordított példa: egy másik fórumon egy magyarországi magyar fennen hangoztatta, hogy Erdély mennyire jobb hely, mint Magyarország. Erre - teljesen ártatlanul, minden sértő szándék nélkül - megkérdeztem tőle, hogy akkor miért nem költözik oda, ha jobban tetszik neki; Románia EU-tagország, semmi sem akadályozza ebben. Erre ő hihetetlenül megsértődött, hogy miért akarom én őt elküldeni máshova, mint a Gyurcsány [sic]. Én elmagyaráztam neki, hogy eszem ágában sincs őt elküldeni sehova, de ha neki ott jobban tetszik, mint itt, és képes lenne odamenni, akkor miért nincs ott? Erre lehetett volna ésszerű válasz, hogy "a családom nem akar költözni" vagy "nincs elég pénzem" vagy "nem tudnék elhelyezkedni a szakmámban", vagy "nem érezném otthon magam, mert nem ott nőttem föl", stb., de ehelyett jött a megsértődés. És ezt már sokszor tapasztaltam. Gyak. mindig, amikor előkerült az országok közötti költözés mint téma.

Nem lehet, hogy itt is valami hasonlóról van szó? Nekem úgy tűnik.

Az okait nem tudom. ("Itt élned, halnod kell" - akkor is ha belepusztulsz? Vagy honnan jön ez?) Sajnos amikor fölmerül, általában olyan hevességgel reagál aki fölhozta, hogy még sose tudtam megkérdezni. De talán most.

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 9, Sunday, 22:02 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
tucyka wrote:
Hûha!
Én hoztam a hétvégi fagyot a fórumra, vagy ez nem újdonság?

Ha igen, akkor mégegyszer kifejezem sajnálatomat a vita miatt. Sajnos kinyilott a bicska a zsebemben, amikor az jegyezte meg egy nyelvész , hogy nem tudok rendesen románul (mert nem tudom, hogy hogy mondják az epének). Az én hibám, hogy hagytam magam provokálni.

visszajelezne valaki, hogy mennyire érthetô, hogy hogyan értem én a "kisebbségbe készül élni"-t

kösz


Szerintem érthető (és nem te hoztál fagyot, hanem szerintem azzal a népszavazással van most mindenki elfoglalva, ami épp ma zajlott itt le).

Én egyébként nem vagyok kisebbségszakértő vagy semmi ilyesmi, de teljesen megértem az érzékenységeteket, és azért sem szóltam bele eddig a dologba, mert a tudatlanságom miatt akaratlanul is megbánthatnék valakit azzal, hogy esetleg úgy viselkedem, mint elefánt a porcelánboltban.

Szerintem egyszerűen ignoráljátok azokat, akik ezt nem értik meg, és csak nyugodtan írjatok ide továbbra is, mert a csendes többséget igenis érdekli, hogy mit gondoltok, és nem feltétlenül vitatkozni akar veletek, hanem inkább első kézből tájékozódni arról, hogy ti hogy látjátok a helyzeteteket.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 9, Sunday, 21:44 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
Hûha!
Én hoztam a hétvégi fagyot a fórumra, vagy ez nem újdonság?

Ha igen, akkor mégegyszer kifejezem sajnálatomat a vita miatt. Sajnos már az elején kinyilott a bicska a zsebemben, amikor az jegyezte meg egy nyelvész , hogy nem tudok rendesen románul (mert nem tudom, hogy hogy mondják az epének). Az én hibám, hogy hagytam magam provokálni.

visszajelezne valaki, hogy mennyire érthetô, hogy hogyan értem én a "kisebbségbe készül élni"-t

kösz


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 9, Sunday, 12:05 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
szigetva wrote:
levi wrote:
. . .

. . . Mivel most nincs otthon, de, szavaiból kitetszik, haza készül, ezért beszéltünk arról, hogy kisebbségi létben készül élni. Otthon, ahol, felháborító módon, nem élvez egyenlő jogokat más polgártársaival. Választhatná azt is, hogy Németországban marad, vagy Magyarországon telepedik le. De ő otthon szeretne boldogulni. Innen ered a ,,kisebbségi létben készül élni''. Én őszintén nem értem, mi ebben a sértő, és tényleg jó lenne, ha elmondanád.


Elég nehéz megmagyarázni, hogy miért nem tudom jóindulatú kijelentésnek venni azt, ha valaki azt mondja, hogy a saját szülôföldemen "készülök kisebbségi sorsban élni". De megprobálom. Talán sikerül együtt kibogoznunk.

A készül "legáltalánosabb/alap" jelentésében van egy pozitív akaratlagosság, pl. készülök az iskolába, vagy esetleg nem készülök az iskolába.
Kisebbségbe élni nem készül egy olyan személy, aki hazamegy, de haza készül. A kisebbségi életet nem tudom pozitívummal asszociálni, az otthont meg igen. Úgy tudom érteni, hogy azt várják el tôlem, hogy a kisebbségi sorsot pozitívumként értékeljem.

A másik nagyon fontos szempont, az hogy egy kisebbségbe született személy nem tud készülni kisebbségi sorsban élni.
Az tud, aki nem kisebbségi sorsból kisebbségi sorsba kerül/készül. Akkor mondhatnám, h. kisebbségbe készülök élni, ha itt maradok, mert itt nem otthon vagyok. Itt elfogadom, hogy nincsenek meg azok az alapvetô jogaim, mint a többségnek. Otthon ezt nem tudom elfogadni. Ezt írta le levi is. Otthon elfogadom h. számszerûleg egy kisebbség vagyunk, de nem fogadom azt el, h. jogilag is. Legalábbis nem Erdélyben. Mihelyt ezt elfogadtuk, el vagyunk veszve!

Van aki a készül-t úgy érti, hogy felkészül, de nem potyára van ott a "fel". Amit tenni tudok, az az amit levi is mondott, vagyis hogy felkészülök a kétnyelvû életre. De ez nem azonos a kisebbségi élettel, mert kétnyelvû éltere a románok is felkészülhetnek, sôt, ...

Lehet persze bizonyos környezetben olyant is mondani, hogy készülök a börtönbe, de ez annyit jelent, h. megyek a börtönbe, ha készülök, ha nem.

Itt tényleg nagyon finom, de fontos különbséget lehet érezni, de azt elhiszem, hogy nem mindenki érzi. Sajnos ez egy olyan téma, amellyel kesztyûs kézzel kell bánni. De ez nem azt jelenti, hogy inkább ignorálni kell. Sôt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 8, Saturday, 14:26 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
talán érthetôbb lett volna az egész, ha az újságcikk helyett az eredeti kezdeményezést linkeltem volna be.
mea culpa!
http://www.emi.erdely.ma/?id=168


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 8, Saturday, 13:35 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
szigetva wrote:
Szerintem nem lenne értelmetlen ez a vita, ha otthonhagynánk a belénkidegzett sértődéseket (baromi nehéz, tudom).

lehetséges ezt az ilyen hozzaszolasok után:
fejes.lászló wrote:
De úgy látszik, ehelyett egy Forca Seaculia drukkerkocsma volt a cél, ahol a magyarországiak legfeljebb lelkesedhetnek a romániaiak minden mozdulatáért, különben le lesznek hurrogva, h nem tudnak semmit, nem éltek át semmit, ők nem tapasztalták meg stb.

én úgy értem az egész kezdeményezést, h. amint már levi mondta (és nem én), hogy az olyan kezelési intézményekben akarják elérni, hogy az orvosok, vagy legalább az fôaszisztenses beszéljenek magyarul, ahol speciális betegségeket kezelnek. Mint ahogy sajnos a rák nálunk is nagyon elterjedt, kezelésre Erdélyben csak Kolozsváron van rá lehetôség. Ide kerülnek azok a magyarok is akik esetleg egész életüket egy magyar faluban élték le. Ahhoz hogy ezt el lehessen érni, törvényre van szükség, és ez is olyan mint a lakáseladás. Banálisan mondva, úgy szabod a árat, hogy amiután lealkudtak belôle, akkor is nyerjél rajta. Ezt már én is megprobáltam megmagyarázni, de ez a válasz érkezett:


fejes.lászló wrote:
tucyka wrote:
már egyszer leírtam azt, h. nagy dobra kell verni a dolgokat, ahhoz, h. valamicske eredményt elérjünk.

Ja, és akkor igazat kell adnom? Bocsika, ezt a szabályt nem ismertem. De rendben, ahogy gondolod. Viszont akkor kár kispályázni, szerintem kiáltsátok ki Székelyföld függetlenségét. Ettől a románok biztos beparáznak, és azonnal finanszíroznak nektek egy egyetemet. Mert a világ így működik.

:(


szigetva wrote:
És viszont, akkor tudjon az orvos a helyi cigány nyelveken is ott ahol kell?

szerintem nem, mert elôször is Romániában a legtöbb cigány vagy román-cigány, vagy magyar-cigány. Saját nyelvûk néhány román-cigány közösségnek van, de ök mint kétnyelvûek. A háromszéki cigányok többsége a saját magyar dialektusát beszéli, sôt, ôk nem is tudnak románul, mert általában csak elemi osztályuk van. Számukra sokkal fontosabb, hogy beszéljenek az orvosok magyarul.

Kellemes Nôknapját minden lánynak és nônek! (fiúk, ne felejtsetek el a kedveseteknek egy száll virágot venni :!: :wink: )


Last edited by tucyka on 2008. March 9, Sunday, 9:17, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 8, Saturday, 11:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Szerintem nem lenne értelmetlen ez a vita, ha otthonhagynánk a belénkidegzett sértődéseket (baromi nehéz, tudom).

Azt mondjátok, tudjon Erdélyben minden orvos magyarul annyit, hogy el tudja mondani úgy is, hogy mi van. Vagy csak ott tudjanak magyarul, ahol a magyar anyanyelvű lakosság aránya meghalad egy bizonyos százalékot? De persze baleset máshol is érhet, meg ahogy tucyka írta, olyan is van, hogy csak Brassóban lehet műteni a csicsói nénit, sőt nagyon spéci dolgokat esetleg csak a Regátban lehet megcsinálni. Akkor ott is tudjon? (Vagy a magyar anyanyelvűek járjanak át Debrecenbe, hallom, ez sem példanélküli dolog már, hálistennek.) Szóval akkor konkrétan hogy lenne ez?

És viszont, akkor tudjon az orvos a helyi cigány nyelveken is ott ahol kell?

Az sajnos elég igaz, hogy jogokat követelni nem lehet ész nélkül. Meg ne sértődjetek lécci a párhuzamon, de szerintem legalábbis Mo.-n a gaypride parádék is sokszor inkább ártanak a melegek elfogadottá válásának.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 8, Saturday, 11:29 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
levi wrote:
Szerintem ennek a temanak nem az volt a celja, hogy egy olyan valaki akinek halvany finga sincs ilyen messze mennyen a vitaval. Kerdem en, hogy muszaj mindig mindent megkommentalni?

teljes mértékben igazad van. Nem ez volt a célja. Habár kemény fából faragtak, ez a vita mégis elszomorít és újra kiábrándít!Sajnos már több mint tíz éve újra meg újra azt tapasztalom, hogy milyen keveset tudunk mi magyarok egymásról. Ezt bizonyítja a vita is, hogy még a nyelvészek között is van olyan akinek, a kifejezéseddel élve, halvány finga sincs. (de szája az igen!) Azért csináltam ezt a topikot, hogy egy kicsit közelebb hozzuk egymásjhoz a világainkat. Természetesen nyelvészeti fórum lévén, a nyelvi világainkat. Vagyis hogy a kisebbségben elôk nyelvi sorsárol egy keveset tájékozodjunk, hisz nem tagadhatjuk, hogy hosszú távon ez mindenkit érint.

Kedves fórumozok, nagyon sajnálom az értelmetlen vitáért.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 8, Saturday, 11:18 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
levi wrote:
ha azt sem tudod, hogy miröl van szo

levi wrote:
mert ugysem olvasom el amit irtal
Levi, nem érzel itt némi ellentmondást?

A dolog onnan indult, hogy egy jelenleg Németországban tanuló lány írt az otthoni helyzetről. Mivel most nincs otthon, de, szavaiból kitetszik, haza készül, ezért beszéltünk arról, hogy kisebbségi létben készül élni. Otthon, ahol, felháborító módon, nem élvez egyenlő jogokat más polgártársaival. Választhatná azt is, hogy Németországban marad, vagy Magyarországon telepedik le. De ő otthon szeretne boldogulni. Innen ered a ,,kisebbségi létben készül élni''. Én őszintén nem értem, mi ebben a sértő, és tényleg jó lenne, ha elmondanád. (És szerintem az is hasznodra válna, ha mégiscsak elolvasnád és meg is értenéd, amit Fejes írt. Egyetérteni természetesen nem kell vele, én sem teszem feltétlenül.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 8, Saturday, 11:08 
Offline

Joined: 2008. March 4, Tuesday, 23:10
Posts: 3
Location: Szeben
fejes.lászló wrote:
...

latom, akkkor is tied kell legyen az utolso szo, ha nincs igazad, ha azt sem tudod, hogy miröl van szo, ha kiforgatod az ember szavat, ha sertegetsz egy egesz kisebbseget. Abban nem is ketelkedem, hogy utolag ugy ki tudod forgatni a szavaidat es masok szavat, hogy neked legyen igazad. Ez pedig nem dicsöseg!
De semmi ertelme, mert ugysem olvasom el amit irtal. Lehet hogy egy nagyon kötekedö termeszet vagy, egy "koty bele szilvale", ahogy nalunk mondjak. Szerintem ennek a temanak nem az volt a celja, hogy egy olyan valaki akinek halvany finga sincs ilyen messze mennyen a vitaval. Kerdem en, hogy muszaj mindig mindent megkommentalni?
Öszinten mondom, hogy sajnalom, hogy egy nyelveszeti vitaforumon ilyeneket kell, hogy olvassak.

Megegyszer, hogy legyenértheto:
Aki kisebbsegben szüleik az nem keszül a kisebbsegre. Az keszül a kisebbsegre aki egy idegen orszagba vandorol. De aki a sajat szülöföldjen kisebbsegi az mindent megtesz a kisebbsegiseg ellen. Barmit is csinal, de nem keszul ra. Hol is keszuljon, a kedves anyamehben? Az hogy valaki nem vandorol ki, az a termeszetes. Es az hogy ragazkodik az alapveto jogaihoz, az szinten a termeszetes. Ha valaki keszul a kisebbsegre, akkor azzal feladja a jogait. Ha valaki a sajat hazajaban a kisebbsegre kell keszuljon, akkor azt jelenti hogy nincsenek meg az alapveto jogai. Az hogy valaki a ketnyelvû eletre keszul az egeszen mas tal teszta. Ezt kell kedves veszekedos vitatars egymastol teljesen elkulonitteni. De azt hiszem, hogy erre csak az kepes aki benne el. A masok csak akkor ha jobban belegondolnak.
Igazabol bizonyos helyesirasi kerdesekkel szerettem volna ezen a forumon hozzaszolni, de . . .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 8, Saturday, 10:31 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Olyan allitasokat tesz, mint hogy a szlovakiai es a romaniai magyarok is buszken szoktak emlegetni h. "hogy mi csak a magyar tv-t nezzuk" es meg hozzateszi, hogy "Agyrém" . Szerintem ez nagyon is tavol all a valosagtol, en meg senkit nem hallottam ezzel buszkelkedni, sot nalunk mindenki nezi a roman adokat, mar csak azert is mert ott jobb filmeket mutatnak.


Már elnézést is, de én a személyes tapasztalataimról számoltam be. Nem állítottam, h másnak nem lehetnek másmilyen személyes tapasztalatai. Szerintem ez a hozzáállás valóban agyrém, és örülök, ha mások nem így állank a dolgokhoz.

Quote:
Aztan az hogy "kisebbsegben keszül elni" serto egy kisebbsegben szuletett szemelynek, mert ez annyit jelent hogy nincsenek az alapveto jogai elismerve.


Hát, ezen hosszan gondolkodtam, de egyáltalán nem értem. Először is, az Európai Unióban a munkaerőáramlás szabad, magyarul bárki eldöntheti, h hol szeretne élni. Ha tehát valaki úgy gondolja, h Magyarországra jön, vagy Svédországban, Írországban készül letelepedni, akkor ne tanuljon románul. Ha viszont Romániában szeretne élni, akkor igenis tudjon románul, nem azért, mert én véresszájú román nacionalista vagyok, hanem azért, mert ez az ő gyakorlati érdeke. Ettől tök független, hogy orvosnál, bíróságon, adóhivatalban, postán stb. legyen lehetősége az anyanyelvén intézni az ügyeit, különösen, ha olyan területen él, ahol a magyarok jelentős kisebbséget vagy többséget alkotnak. (Mi több, még Mo-n is azt szorgalmaznám, h a BKV-n, postán stb. a legfontosabb tudnivalók (világnyelveken kívül) legalább a környező országok nyelvein fel legyenek tüntetve. És nem is csak a hazai nemzetiségek miatt, hanem az ide látogatók iránti előzékenységből.)

Hogy a kisebbségben él, készül élni, jutott stb. miképp függ össze azzal, hogy nincsenek a jogai elismerve, azt nem értem. Ha így fogjuk fel, akkor a kisebbségi jogok önellentmondásos kifejezés.

Quote:
Ugy esik szo a kivandorlasrol, mintha ez lenne az egyetlen alternativa.


A "kisebbsegben keszül elni" éppen azt jelenti, hogy ezt a sorsot felvállalja, és nem vándorol ki. Én elsősorban erről beszéltem.

Quote:
Pedig nem az, es ezt a szekelyek nagyon is jol megmutassak. Harcolnak a jogaikert, hisz mar nem egypar generacios bevandorlott neprol van szo. Tehat sertes azt mondani, hogy hulyeseg hogy hogyan harcolnak.


Nem értem, miért nem lehet kettéválasztani azt, h vkinek joga van küzdeni vmiért és azt, hogy vki jó stratégiával küzd-e vmiért. De ez csak elvi kérdés, ugyanis nem erről volt szó.

Quote:
Hiszen ha a legnagyobb hülyeseg is közelebb visz a celhoz, akkor azt az utat be kell jarni.


A kérdés inkább az, h a hülyeség közelebb vihet-e a célhoz.

Quote:
Nekem, ellentetben tucykaval, ez a legsertöbb az elhangzottak közül.


Én ezt írtam:

Quote:
Lehet, hogy lesznek román orvosok, akik megtanulnak magyarul (ahogyan egy kínai vagy ukrán orvos is megtanulhat, ha Magyarországon vagy más magyarlakta területen él és dolgozik), de ezt elvárásként megfogalmazni, ráadásul területek között nem disztingválva, ez hülyeség.


Szerintem a kontextusból világos, h arra vonatkozot: ha egy román orvos a Székelyföldre megy dolgozni, tanuljon meg magyarul, mert páciensei 90%-a magyar lesz. De mondjuk Temesváron nem várhatod el ezt a román orvostól, mert akkor azt is elvárhatnád, h szerbül és németül is tudjon. És nem várhatod el Aradon sem, ahol a lakosság 12-13%-a magyar. Más kérdés, h lehet olyan projekteket csinálni, amelyek segítik az orvos--beteg kommunikációt. Ha azonban azzal állsz az orvos elé, h "tanulj meg magyarul, mert neked tudnod kell magyarul", akkor csak a görcsös ellánállást fogod kiváltani. Szerintem ez hülyeség, és egy szóval sem állítottam, h a nyelvi jogokért harcolni hülyeség.

(Egyébként érdekelne, hogy van-e pl. nagyközönségnek szóló magyar-román-magyar orvosi szótár. Sőt, szerintem nem is egyszerű szótár kellene, hanem afféle kétnyelvű "Orvos a családban".)

Quote:
Igen, szakertokent leptel fel!


Azért örülnék, ha szövegszerűen rámutatnál, hol keltek én olyan benyomást, h nem a magánvéleményemet mondom.

Quote:
Erre te nekiállsz megmagyarázni nekik, hogy ők csak úgy érzik, hogy ez nekik egy probléma, mert valójában nem is az.


Komolyan kétségbe vagyok esve. Hol állítotam, h ez nem probléma? Én azt állítttam, h különböző környezetekben ez különbözőképpen jelentkezik. Szerintem nem megoldás globalice azt követelni, h a román orvosok tanuljanak meg magyarul. Ehelyett inkább helyspecifikus megoldásokat kell keresni. Pl. ahol lehetőség van rá, ott a magyarul nem tudó orvosnak legyen magyarul tudó aszisztense. (Akár úgy, h a magyarul tudó orvos aszisztense ne tudjon magyarul.) De ez egy hirtelen ötlet, nyilván ezernyi más is elehtséges. Ha a rendelőből, kórházból nem etnikai harcteret csinálunk, szerintem sokkal könnyebb elérni, h az orvos magától, motiváltan kezdjen magyarul tanulni. Pillanatnyilag tökre át tudom érezni annak a román orvosnak a helyzetét, aki tud ugyan valamennyire magyarul, de ebben a helyzetben nem akar megszólalni -- még ha nem is értek vele egyet. (Mellesleg a cikk túladagolási veszélkyről meg hasonlókról szól -- nem értem, ez miért nem áll fenn, ha az orvos tanul meg (nyilván nem tökéletesen) magyarul.)

Felhívom rá a figyelmedet, h az általam felvetett problémákat vitapartnereim teljesen ignorálják. Ehelyett... na jó, nem elemzem, ehelyett mit.

Én egyébként úgy tartom, h egy magyarországi magyar a legtöbbet akkor teheti a környező országokban élő magyarokért, ha nem szól bele az ügyeikbe. Úgyhogy a jövőben ehhez is fogom tartani magam. Sajnos a topik célját félreértettem, én úgy gondoltam, azzal a céllal jött létre, h megbeszéljük az ezzel kapcsolatos kérdéseket. De úgy látszik, ehelyett egy Forca Seaculia drukkerkocsma volt a cél, ahol a magyarországiak legfeljebb lelkesedhetnek a romániaiak minden mozdulatáért, különben le lesznek hurrogva, h nem tudnak semmit, nem éltek át semmit, ők nem tapasztalták meg stb.

Gondoljon bárki amit akar, én drukkolok a szlovákiai, romániai magyaroknak, h olyan okosan és eredményesen politizáljanak, ahogy azt a kilencvenes években és a 21. sz. első éveiben tették.

Elnézést, h ez a hozzászólásom ilyen hosszú lett, de mint utolsó hozzászólás, talán megbocsátható.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 8, Saturday, 8:11 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Bocs fejes, de most kicsit tucykával és levivel kell egyetértenem. Én már megszoktam a vitastílusodat, és nem akadok ki rajta, de aki új(abb) itt, az bizony nagyon könnyen érezheti kioktatónak, ahogyan beszélsz. Előjött ez az az orvosos probléma, ami nyilván létező dolog, nem kitalálják az erdélyi magyarok hobbiból, mert nincs jobb dolguk. Erre te nekiállsz megmagyarázni nekik, hogy ők csak úgy érzik, hogy ez nekik egy probléma, mert valójában nem is az. Ez nálam is kib*szná a biztosítékot.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 8, Saturday, 8:10 
Offline

Joined: 2008. March 4, Tuesday, 23:10
Posts: 3
Location: Szeben
fejes.lászló wrote:
Szakértőként léptem volna föl?

Igen, szakertokent leptel fel!
Isten orizz, hogy valaha is ilyen "szakertoknek" szamitson a velemenye es a sorsunkrol keljen döntsenek!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 8, Saturday, 1:19 
Offline

Joined: 2008. March 4, Tuesday, 23:10
Posts: 3
Location: Szeben
Hello mindenkinek!
meg egeszen uj vagyok ezen a forumon, es nem is gondoltam, hogy ilyen hamar hozza fogok szolni. En is erdelyi vagyok es csak annyit szeretnek megjegyezni, hogy fejes.laszlo nagyon csunyan elbant tucykaval. Eloszor is teljesen egyet ertek azzal amit tucyka mond es lehet masokis egyet erhettek volna rövid atgondolas utan.
A legnagyobb felreertes szerintem a "nagydobra veres" volt. Ezzel tucykanak igaza van. Otthon akkor ersz el az allamtol valamit, ha minimum a tizszereset kered. Ha arrol van szo, hogy az orvosok egesz Erdelyben tudjanak magyarul beszelni, akkor mindenki avval is elegedett lesz, ha ez csak a nagyvarosokra fog alkalmazodni. Peldaul nagyon fontos lenne, h. Kolozsvaron a korhazban beszeljenek az orvosok, mert a rakos betegsegeket csak ott müttik, meg Bukarestbe. Ezert ha valaki ilyen sulyos betegsegben szenved, akkor muszaj oda menjen es ha egy idos nenikerol van szo, aki talan meg hitt a magyar vilagban es nem is volt lehetosege megtanulni romanul, akkor tenyleg nagyon rossz kartyai vannak a boldolgulasra.

Ez közel sem hulyeseg, itt tenyleg elet-halalrol van szo. Az allamnak biztositania kell az ilyen intezmenyekben a magyaroknak az anyanyelven valo konzultalast. Ez mar igy volt kerve, es egyik fülülön be, a masikon ki. Tehat sokkal tobbet kell kerni, hogy ez megkapjuk.

Es igen, nekem is sertöek fejes.laszlo hozzaszolasai. Elöször is a roman nyelv fontossagarol tart lecket, mintha ö ezt jobban tudna mint az aki benne el. Másodszor, szerintem tul sok utanagondolas nelkül, szanalmasnak es hulyesegnek nevezi a nyelvi jogokert valo kegyetlen harcot. Olyan allitasokat tesz, mint hogy a szlovakiai es a romaniai magyarok is buszken szoktak emlegetni h. "hogy mi csak a magyar tv-t nezzuk" es meg hozzateszi, hogy "Agyrém" . Szerintem ez nagyon is tavol all a valosagtol, en meg senkit nem hallottam ezzel buszkelkedni, sot nalunk mindenki nezi a roman adokat, mar csak azert is mert ott jobb filmeket mutatnak. Aztan az hogy "kisebbsegben keszül elni" serto egy kisebbsegben szuletett szemelynek, mert ez annyit jelent hogy nincsenek az alapveto jogai elismerve. Pontosan az ellentete törtenik, a kisebbsegben születettek harcolnak a jogaikert, elutasitjak azt hogy ok diszkriminalva legyenek. Ugy esik szo a kivandorlasrol, mintha ez lenne az egyetlen alternativa. Pedig nem az, es ezt a szekelyek nagyon is jol megmutassak. Harcolnak a jogaikert, hisz mar nem egypar generacios bevandorlott neprol van szo. Tehat sertes azt mondani, hogy hulyeseg hogy hogyan harcolnak. Hiszen ha a legnagyobb hülyeseg is közelebb visz a celhoz, akkor azt az utat be kell jarni. Nekem, ellentetben tucykaval, ez a legsertöbb az elhangzottak közül.

a kisebbsegi ügyek nagyon kenyesek es finomabban kell banni velük!
Köszönöm a figyelmet,
K.Levente


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a MAGYAR mint kisebbségi nyelv
PostPosted: 2008. March 7, Friday, 23:49 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
megint nem olvastad el rendesen, mert szerintem egyértelmû, h. csak Erdélyrôl van szó:
Idézet:
Quote:
. . . hogy Erdély Székelyföldön kívüli részein a magyar betegek többsége a román nyelvet kénytelen használni . . .

vagyis Erdély azon részein, amelyek Székelyföldön kivül esnek


Annyira nem olvastam, h éppen erről beszélek. A Székelyföldön kívül a magyarok nincsenek többségben. Ezen a területen tehát aligha fogalmazható meg kategorikus imperatívuszként, hogy a román orvos tudjon magyarul. És annak sincs sok realitása, hogy ilyen területeken mindenhol az erdélyi magyar egyetemen végzett orvosok dolgozzanak. A probléma nyilván enyhíthető, de aligha megoldható. Viszont: nyilván ez az a terület, ahol a magyarok jobban tudnak románul, tehát számukra az orvossal való kommunikáció sem olyan nagy probléma, mint a dominánsan magyar területeken élők számára. Tehát?

Quote:
és megint nem olvastad el rendesen, mert én nem azt mondtam hogy jobban, hanem azt hogy hamarabb. Látod a különbséget?! Ez kb. annyit jelent, hogy volt a gyerekkoromban egy idôszak amikor jobban tudtam franciául mint románul.


Éppen erről beszélek. Az sajnos nem derült ki a beszámolódból, h mikor kezdtél jobban tudni románul, mint franciául. De volt egy olyan szakasza az életednek, amikor egy francia gyerekkel jobban elkommunikálgattál volna, mint azokkal a román gyerekekkel, akikkel egy táborban voltál. Ez nem elég abszurd neked?

Quote:
fejes.lászló írta:
Quote:
Érdekes módon sosem hallottam, hogy a székelyföldi románoktatás színvonalának emeléséért szólalt volna föl valaki. (Persze ez lehet az én hibám is.)


de MEKKORÁT tévedsz,


Miben tévedek?

1. Nem érdekes módon?
2. Hallottam volna?
3. Nem az én hibám?

A 3. tényleg valószínű, hiszen lehet, h a magyar sajtó számára ez a szempont érdektelen. Talán ez is mond valamit.

Quote:
a leghalványabb fogalmad sincs az erdélyi kisebbség nyelvi sorsáról


Szakértőként léptem volna föl?

Quote:
Mi beleszülettünk a kisebbségi sorsba, nem benne készülünk élni!


Arra gondoltam, h nem kiván elvándorolni.

Quote:
már egyszer leírtam azt, h. nagy dobra kell verni a dolgokat, ahhoz, h. valamicske eredményt elérjünk.


Ja, és akkor igazat kell adnom? Bocsika, ezt a szabályt nem ismertem. De rendben, ahogy gondolod. Viszont akkor kár kispályázni, szerintem kiáltsátok ki Székelyföld függetlenségét. Ettől a románok biztos beparáznak, és azonnal finanszíroznak nektek egy egyetemet. Mert a világ így működik.

Quote:
Ezek után nincs mirôl vitázni!


Szerintem sincs. Különösen ebben a hangnemben.

Nagyon érdekes, h csak azért, mert valakinek más a véleménye, rögtön ellenségnek kezded tekinteni. Igaz, azt nem értem, h miért feltételezed egy magyarországi magyarról, hogy rosszat akar a romániai magyaroknak, de biztos megvan rá az okod.

Azért is furcsa a hozzáállásod, mert úgy tűnik, bizonyos kérdésekben (pl. h a román nyelv minél jobb elsajátítása a romániai magyarok érdeke) egyetértünk. Lehet, h nem vagyok tájékozott a témában, de azt a linkgyűjteményt pozitív hangvitelű kommentárral is küldhetted volna. (Mellesleg van köztük olyan, ami nem ehhez kapcsolódik, de nem foglak azzal basztatni, h nem olvastad el.) Részemről ezzel a kérdés le van zárva.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 159 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group