NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 8:46

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. April 25, Friday, 16:40 
Offline

Joined: 2006. March 27, Monday, 22:25
Posts: 50
fejes.lászló wrote:
Quote:
Balázs Géza, Benczédy József, Benkı Loránd, Bolla Kálmán, Deme László, Graf Rezsı, Grétsy László, Kiss Jenı, Nyirkos István, Ruzsiczky Éva, Szathmári István, Wacha Imre, az irodalomtörténészek részérıl Busa Margit, Kovács Sándor Iván, Maróti István, Nemeskürty István, Praznovszky Mihály, a néprajzos Dankó Imre, a történész Veres László, Kárpáti László mővészettörténész, Kazinczy Ferenc mérnök, az író egyenes ági leszármazottja, Pál Mihály szobrászmővész, Csete Ildikó textilmővész, Szabó Magda írónı.


:roll:

További lehetőségek: bábjáték, kézműves-foglalkozások, képzőművészeti kiállítások, kormányülések, Kemplen Farkas Sakkbajnokság, tokaji borkóstolók, esküvők, névnapi rendezvények, ravatalozás.


Nos, nem tudom, Bolla Kálmán mit keres(ett) ehelyt. Biztos dísznyelvész. Merhogy ő nem OJAN, az biztos.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. April 25, Friday, 16:36 
Offline

Joined: 2006. March 27, Monday, 22:25
Posts: 50
köszönöm,tucyka, igazán drága vagy! :D

Én TÉLLEG hallottam LIVE a "fejleszteni" szót, mindkettejüktől. Azóta én is keresek vmi videóformátumút, de nem sikerül. Ez most ciki, mert nem vmi akadémikus aszondani, h. "de én márpedig hallottam".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. April 24, Thursday, 21:34 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
http://www.kulturpart.hu/index.php?menu ... &cikk=2952
Quote:
Sólyom László beszédében azt mondta, reményei szerint a múzeum az értékőrzés mellett a magyar nyelv fejlődését inspiráló tudományos műhely, nemzedékek nevelője lesz.
...
Sólyom László szerint a nyelvi kommunikáció az emberi lét megkülönböztető jegye, a nyelv állapota ezért emberi és közösségi létünk minőségének mutatója is. Mint mondta, "költészet és líra a nyelv egyik magassága, de nélkülözhetetlen a másik is, az értekező próza, a fogalmi pontosság. Büszkék lehetünk rá, hogy magyarul minden tudományt lehet művelni". Hozzátette: a tágabb világ birtokba vételéhez ugyanakkor a nyelv művelése és nemesítése is szükséges.

Véleménye szerint nélkülözhetetlen, hogy használjuk és ápoljuk a magyar nyelvet, a magyar nemzet ugyanis nem csak a határon belül él, ezért különösen nagy jelentősége van az anyanyelv használatához való jog érvényesítésének.

Vizi E. Szilveszter, aki egyben megnyitotta a Magyar Nyelv Hete elnevezésű rendezvénysorozatot is, beszédében azt hangsúlyozta, hogy a Magyar Tudományos Akadémiának megalakulása óta feladata a magyar nyelv ápolása, a fölötte való "őrködés".
A tudós testület elnöke rámutatott arra, hogy az Európai Unióban az országhatárok lényegüket vesztették, így a "trianoni infarktus" Magyarország esetében gyógyulni látszik, a magyar nyelv ápolása határon innen és túl ezért is fontos feladat. Hozzátette: sokan féltették az európai uniós csatlakozás után a magyar nyelvet és a hagyományokat, de beigazolódott, hogy minden csak rajtunk múlik. A Magyar Nyelv hete keretében nyelvészeti tudományos konferenciát is rendeznek Széphalomban.

:shock:

"nélkülözhetetlen, hogy használjuk ... a magyar nyelvet" fôleg, azoknak akik csak ezt beszélik :twisted:

rosszul vagyok amikor "nagyemberek" azt hangoztassák, hogy "különösen nagy jelentősége van az anyanyelv használatához való jog érvényesítésének" és közben fütyülnek rá :x

de mi csak mûveljük és nemesítsük :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. April 24, Thursday, 20:53 
Offline

Joined: 2006. March 27, Monday, 22:25
Posts: 50
Ugye, mindenki hallotta, h. Vizi E. Szilveszter (ideggyógyászat-gyógyszerészet) és Sólyom L. (jog) a Kazinczy-múzeum kapcsán a nemzet felemelésének/megtartásának feltételéül szabták az anyanyelv ápolását, megőrzését, FEJLESZTÉSÉT? (hasizom-gyakorlatok) Mindkettejük szájából elhangzott ez utóbbi, aki nem esik össze a fáratságtól, pls, nézzen utánna...
köszönöm


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. April 24, Thursday, 20:25 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Az új Kis Vuk többe került! És azt nehéz alulmúlni.

(...jó, tudom, ez nem érv...)

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. April 23, Wednesday, 14:33 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Lapszemle:
http://index.hu/kultur/klassz/mnym080423/
http://nol.hu/cikk/489453/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. February 28, Thursday, 16:36 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
meghallgatták az énekkar számait és Faludy Györgynek Óda a magyar nyelvhez címő költeményét,


Inkább Lőwy Árpádnak a magyar nyelv gazdagságáról szóló versét kellett volna!

Quote:
Sokan vették azután kezükbe az ásót, a kapát vagy a gereblyét, hogy cselekvı részesei legyenek az építkezésnek. Tettük jelképes volt, hiszen a hatalmas munkagépek már napok óta ásták az alapárkokat, folyt a betonozás;


Annyira szeretem, amikor az emberek nem tesznek felesleges gesztusokat...

Quote:
Tervezete szerint ez a múzeum a magyar nyelv több mint ezeréves történetét mutatná be idırendben: nyelvemlékeinket,
kódexeinket, nyelvtankönyveinket, szótárainkat, szakfolyóiratainkat, jeles íróink kézírását, a nyelvtudósok arcképeit.


Mi az, h "több mint ezer éves"? Minimum többezer éves! Viszont az adott dokumentumok jó, ha 800-at tudnak illusztrálni.

Quote:
Balázs Géza, Benczédy József, Benkı Loránd, Bolla Kálmán, Deme László, Graf Rezsı, Grétsy László, Kiss Jenı, Nyirkos István, Ruzsiczky Éva, Szathmári István, Wacha Imre, az irodalomtörténészek részérıl Busa Margit, Kovács Sándor Iván, Maróti István, Nemeskürty István, Praznovszky Mihály, a néprajzos Dankó Imre, a történész Veres László, Kárpáti László mővészettörténész, Kazinczy Ferenc mérnök, az író egyenes ági leszármazottja, Pál Mihály szobrászmővész, Csete Ildikó textilmővész, Szabó Magda írónı.


:roll:

Quote:
Feladata lenne, hogy összegyőjtse, bemutassa és – kutatási programjának keretein belül – feldolgozza a magyar nyelv történeti útját, a nyelvhasználati formákat, a nyelvtudomány eredményeit, a nyelvek és nyelvváltozatok egymásra hatását.


Kíváncsi vagyok, mit szól ehhez az MTA NyTI Nyelvtörténeti Osztálya. Esetleg áttelepül Széphalomba? És mit várhatunk mi? Megyünk az Urálba?

Quote:
Leghíresebb nyelvemlékeinket eredetiben nem lehet idehozni, de a tablókon megjelenhetnek a belılük kinagyított színes másolatok.


Minden felsorolt funkciónak inkább lenne helye egy honlapon, mint egy műzeumban.

Quote:
Hangversenyek, irodalmi estek, matinék számára is van hely


További lehetőségek: bábjáték, kézműves-foglalkozások, képzőművészeti kiállítások, kormányülések, Kemplen Farkas Sakkbajnokság, tokaji borkóstolók, esküvők, névnapi rendezvények, ravatalozás.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. February 28, Thursday, 12:41 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
http://nyelvor.c3.hu/period/1314/131415.pdf


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. January 8, Tuesday, 21:53 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Gondolom azt, amit ki lehet állítani...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. January 8, Tuesday, 21:52 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Jó, hát én meg azt nem értem, hogy ott mit lehet kutatni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. January 8, Tuesday, 21:49 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Nem az. Széphalom emlékhely, és (ezért (is)) ott valósul meg a múzeum.


Teljesen jogos, én voltam figyelmetlen, nemolvastam újra a cikket... :oops:

Quote:
(Aki nem kutat, az biztos jegyet árul, takarít, és megjavítja a csöpögő csapokat.)


OK, az világos, h kell jegyszedő, takarító stb. (Saját vízvezetékszerlő szerintem felesleges.) De hogy 2 kutatóra 12 fős kisegítő személyzet jut...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. January 8, Tuesday, 21:09 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes.lászló wrote:
Tényleg, a magyar nyelv múzeuma mitől irodalmi emlékhely???
Nem az. Széphalom emlékhely, és (ezért (is)) ott valósul meg a múzeum.

(Aki nem kutat, az biztos jegyet árul, takarít, és megjavítja a csöpögő csapokat.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. January 8, Tuesday, 19:02 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Tényleg, a magyar nyelv múzeuma mitől irodalmi emlékhely???

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. January 8, Tuesday, 2:44 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Nekem az a kedvencem, hogy "a leglátogatottabb vidéki irodalmi emlékhely".

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A magyar nyelv múzeuma
PostPosted: 2008. January 7, Monday, 20:07 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Nem azért, de ugyanerről egy weboldal sokkal olcsóbb lenne. Nem hiszem, h sok lenne a nyelvvel kapcsolatban, amit fizikailag ki kellene állítani...

Quote:
Ha minden jól megy, az idén áprilisban már két ideiglenes tárlat nyílik az épületben. Az egyik Borsod-Abaúj-Zemplén megye irodalmi örökségét mutatja meg, a másik Kazinczy sárospataki könyvtári hagyatékát teszi közzé.


Ezeknek mondjuk nem sok közükl van a magyar nyelvhez... legalábbis nem több, mint bármilyen magyar nyelvű könyvnek...

Quote:
Az egyik nyolc témakörre bontva a magyar nyelv múltját, jelenét, jövőjét illusztrálja,


Különösen az utóbbire lennék kíváncsi... MZ/X? Vagy normatív nákolás és suksükölés?

Quote:
Kiállítják Kempelen Farkas beszélőgépét,


Ennek legalább a nyelvhez van köze, viszont ez sem a magyar nyelvről szól...

Quote:
e harang öblében állva a látogató rácsodálkozhat, miként beszélnek, mondjuk a palócok, vagy miként "őznek" Szeged környékén.


Két letölthető mp3-fájl, és? Különben is, kissé olyan ez a duma, mintha azt mondaná: "az állatkertben rácsodálkozhat, h milyen csíkos a zebra és milyen hosszú a zsiráf nyaka".

Quote:
Terveik között szerepel egy játékos összehasonlítás is: miként mondunk egy adott kifejezést magyarul, angolul, vagy éppen oroszul?


Társalgási zsebkönyvre gondolnak?

Quote:
az új intézményben tizennégyen dolgoznak majd, ebből két állás a kutatóké lesz


Hol lehet pályázni? (Kíváncsi lenék, mit csinál a maradék 12...)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group