NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 12:29

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 29, Thursday, 11:10 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
a félrecsúszott nyakkendőkre, az operába felvett farmernadrágra, az ízléstelen színes műanyag ékszerre


És az "ízéléstelen"-t is úgy értsd, h a te ízlésednek nem felel meg (vagy a környezetedének, esetleg csak a magyartanárodénak vagy kinek, aki ilyen gyűjtésekre bíztatott).

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 29, Thursday, 10:35 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
deakter wrote:
(lsd. eloszor megy iskolaba - en is tudom, mit akart mondani, de a szo szerinti ertelme nem az, hogy a teli szunet utan eloszor megy ujra iksolaba (szo sem volt a teli szunetrol, es az ujrarol).*
...


*eccerűen nem tette hozzá, hogy "az idén" - a hétköznapi fogalmazás tele van olyan hiányos fogalmazásokkal, amit azért nem mondanak ki, mert a hallgatóságot nem tartják hülyének, és feltételezik, hogy így is értik. vagy csak gondolatban teszik hozzá ... lényegtelen - megértik.

Annakidején Lomb Kató direkte kérte az angolokat, h javítsák ki, ha rosszul mond valamit; aztán amikor hosszú idő után megkérdezte, hogy tán azért nem szóltak a fogalmazása miatt, mert annyira jó volt, közölték vele, hogy nem: borzalmas dolgokat is mondott. Megkérdezte Kató, miért nem szóltak, mire ők azt felelték, hogy egyszerűen azért nem, mert értették, pontosabban úgy értették, ahogyan mondani akarta ... így van ez gondolom valahogy a hiányos fogalmazásokkal is, mégha nem is "hibás fogalmazás" ez, ahogy sokan nevezik...

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 29, Thursday, 9:16 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
deakter wrote:
"Sokmindenki ma megy iskolába először." (januarban elhangzott mondat - ekkor senki sem megy ELOSZOR iskolaba, max a teli szunet utani elso iskolanaprol lehet szo
Ez olyan, mintha valaki magas gyerekekről beszélne, és te ellenevetnéd, hogy "de hiszen a gyerekek nem magasak". Nyilván úgy érti, hogy 'a korukhoz képest magasak'. Nem kell mindig megmondani, hogy mihez viszonyítunk valamit (az először-t vagy a magas-at), ez márcsak így van.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 29, Thursday, 9:01 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
A berögzült helyett nem lenne elég a rögzült? :) Gondolj bele, hogy mi lenne, ha egész nap csak ilyenekkel izélgetnénk egymást. Amúgy meg a nyelvben logikát keresni -- legalábbis így -- nem érdemes, mert egy csomó minden nem "logikusan" van. Kedves deakter! Bizonyára azt gondoltad, hogy a nyelvészek majd örülnek, hogy milyen szép "hibákat" találtál. Csakhogy a nyelvészek nem elsősorban ezekkel foglalkoznak, hanem azzal, hogyan is működik a nyelv valójában. Arról, hogy ezt gondoltad (ha így van egyáltalán), nem te tehetsz, hanem azok, akik nyelvésznek titulálva magukat tévhiteket terjesztenek a nyelvészetről (és a nyelvről is). Szóval szerintem tekints ezekre a "hibákra" úgy, mint a félrecsúszott nyakkendőkre, az operába felvett farmernadrágra, az ízléstelen színes műanyag ékszerre: épp ettől szép az élet, mert nem vagyunk egyformák, és hálistennek nem beszél mindenki úgy mint Lőrincze Lajos. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 28, Wednesday, 20:45 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
koszonom szepen a reakciod


Azt köszönöd meg, h reagált, vagy azt, amit mondott, a magyarázatot? (És miért használsz feleslegesen idegen szavakat?)

Quote:
nem ertek mindenben egyet veled


Nem is állíthatnád, h mindenben egyetértesz vele, hiszen nem is cseréltetek eszmét mindenről!

Quote:
nem is szeretnem azt kihozni ebbol a topikbol


Mi az, h "kihozni a topikból"? Innen nem hozhat ki senki semmit, legfeljebb a moderátorok törölhetnek egy hozzászólást!

Ugye érted, mire célzok?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 28, Wednesday, 20:05 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Quote:
koszonom szepen a reakciod, habar nem ertek mindenben egyet veled (lsd. eloszor megy iskolaba - en is tudom, mit akart mondani, de a szo szerinti ertelme nem az, hogy a teli szunet utan eloszor megy ujra iksolaba (szo sem volt a teli szunetrol, es az ujrarol).


Szó szerint? Az mi az? (kalman és/vagy eszesb ne válaszoljanak!) Ha ilyen megfoghatatlan valamikből indulunk ki, folyamatosan kötekednünk kéne egymással. Nem jó ötlet, én asszem.

Quote:
"A földrengés epicentruma Korfu mellett, a tengerfenéken volt, ahol
sok ezer magyar nyaralt"

itt is tudom, hogy korfura vonatkozik, nem a tengerfenekre...


Ha tudod, akkor mi a gond? Írásban nyilván egy kicsit ciki lenne épp a komikus hatása miatt, de szóban elég hétköznapi szösszenet.

Különben mihez kezdenél egy ilyen gyűjteménnyel? Mert következni aztán biztos nem következik belőle semmi. Ki is tárgyaltuk ezt a magyartalanság dolgot ebben a szálban, amihez a végén te is hozzászóltál. Végigovastad?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 28, Wednesday, 19:54 
Offline

Joined: 2007. November 18, Sunday, 16:40
Posts: 7
koszonom szepen a reakciod, habar nem ertek mindenben egyet veled (lsd. eloszor megy iskolaba - en is tudom, mit akart mondani, de a szo szerinti ertelme nem az, hogy a teli szunet utan eloszor megy ujra iksolaba (szo sem volt a teli szunetrol, es az ujrarol).

es a nyelvbotlas- vonzat kerdeset illetoen, pedig dehogynem jartam igy, nem is szeretnem azt kihozni ebbol a topikbol, hogy a tevesek nem tudnak beszelni. kerlek, ne erts felre, csak ilyen es ehhez hasonlo peldakat szeretnek gyujteni:
itt egy masik hasonlo a tv2 hiradojabol:
"A földrengés epicentruma Korfu mellett, a tengerfenéken volt, ahol
sok ezer magyar nyaralt"

itt is tudom, hogy korfura vonatkozik, nem a tengerfenekre...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 28, Wednesday, 18:32 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
deakter wrote:
"Sokmindenki ma megy iskolába először." (januarban elhangzott mondat - ekkor senki sem megy ELOSZOR iskolaba, max a teli szunet utani elso iskolanaprol lehet szo
Te komolyan nem érted, hogy arról van szó, hogy a téli szünet után először mentek iskolába?
deakter wrote:
"olcsó árak"
Az ár nem kerül semmibe.
Az árak alacsonyak. Ami olcsó, az az áru, a termék, a
szolgáltatás.
És akkor az is rossz, hogy drága áron? És akkor mondjuk Petőfi se tudott helyesen magyarul?
deakter wrote:
... kivették részüket az árvíz elleni küzdelemben ...

nem inkabb részt vettek valamiben vagy kivették a részüket valamiből?
Itt valószínűleg az volt, hogy a beszélő agyában az is ott motoszkált, hogy résztvettek, annak meg -ban/-ben a vonzata. Te még sose jártál így?

Szóval most bizonyítod épp, hogy miért kártékonyak a nyelvművelők: elhitették veled, hogy jó szórakozás a másikat fikázni azért, mert valamit máshogy mond, mint te, vagy mert összeolvaszt két szerkezetet.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 28, Wednesday, 18:14 
Offline

Joined: 2007. November 18, Sunday, 16:40
Posts: 7
hello

a kovetkezokhoz hasonlokra lennek kivancsi:
"Sokmindenki ma megy iskolába először." (januarban elhangzott mondat - ekkor senki sem megy ELOSZOR iskolaba, max a teli szunet utani elso iskolanaprol lehet szo

"olcsó árak"
Az ár nem kerül semmibe.
Az árak alacsonyak. Ami olcsó, az az áru, a termék, a
szolgáltatás.

Kossuth Rádió, Déli Krónika:

... kivették részüket az árvíz elleni küzdelemben ...

nem inkabb részt vettek valamiben vagy kivették a részüket valamiből?

tehat ezekhez hasonlokat keresek.

nem allitom, hogy ezek berogzult nyelvi hibak, de attol meg hibak...vagy en latom rosszul?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 28, Wednesday, 0:09 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
deakter wrote:
a nyelvvedok "artalmas" divatteremtese alatt mit ertessz?
Bocs, ez vicc volt (azért tettem idézőjelbe az "ártanak"-ot). Csak az volt vicc, hogy "ártanak", az nem volt vicc, hogy tudnak divatot teremteni. Pl. először germanizmusként üldözték a van + -va/-ve szerkezeteket, aztán mikor már senki se merte használni ezeket, és elkezdtek helyette előidejű igeneveket használni, akkor azt kezdték üldözni azt is ("tötözés"). Ma már a médiában inkább mindenki elkerüli a személytelen szerkezeteket, egyik fajtát se meri használni. Más: mivel az amely(ek) lényegében csak írásban használatos, egy csomóan bizonytalanok, mikor kell használni. De az ami kerülése olyan divat lett, hogy a múltkor egy kiadói korrektor mindenhonnan kiirtotta a könyvünkből az ami-t, még azokat is, amiket (!) a kissé archaikus norma szerint is úgy kell mondani... (Nem mindig amely-lyel helyettesítette, egy csomószor egyszerűen átfogalmazta.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 28, Wednesday, 0:05 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
azokat a szerintuk nyelvi hibakat, melyeket az irott, elektronikus vagy online mediaban talalunk


Mi alapján neveztek vmit hibának? Ha pl. megbotlik a műsorvezető nyelve, vagy rossz intonációval olvassa fel a mondatot (mert először látja, vagy más szerkezetre emlékezett hirtelen), akkor mi van? Én ezt nem nevezném nyelvi hibának, ez csak annyiban nyelvi hiba, h az illető éppen a nyelvvel dolgozik. Ha az ember megbotlik, az sem járáshiba.

Ha viszont vmit következetesen másképp mond, mint ahogy az nektek tetszik, mert neki olyan a nyelvváltozata, akkor mi van? Én ezt nem nevezném hibának.

Van még egy lehetőség, amikor vki mások nyelvhasználatát próbálja utánozni, és olyan szerkezeteket produkál, amelyeket az illetők nem mondanának (más értelemben vagy alakban használ szavakat, "rosszul" használja az archaikus nyelvi formákat stb.). Ez már egy érdekesebb helyzet, és valamihez képest hiba is talán. De valójában ez csak a pontatlan utánzásra való példa, miéárt érdekes ez? Ha valaki a frakkhoz rendes, és nem csokornyakkendőt vesz fel, akkor "öltözködési hibá"-t követ el, de mi mást mutat ez, mint hogy nem tanulta meg a frakkviselés szabályait?

Végül is mi a célotok?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 27, Tuesday, 21:57 
Offline

Joined: 2007. November 18, Sunday, 16:40
Posts: 7
a nyelvvedok "artalmas" divatteremtese alatt mit ertessz? amugy a "hirados nyelv"-et csak azert hasznaltam, mert az ismeroseim kozott igy hivjuk azokat a szerintuk nyelvi hibakat, melyeket az irott, elektronikus vagy online mediaban talalunk.
bocs, ha nem volt ertheto


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 18, Sunday, 23:54 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
Itt szerintem nincs. A dalszövegek valamennyire nyilván csinálnak divatot, egy-egy szót, szókapcsolatot elterjesztenek, de igazi (mondat-, alak-, hangtani) hatásukról nem hallottam még.
Szerintem a nyelvvédők is tudnak néha divatot csinálni, azt mér nem kérdezi meg senki, hogy ők mennyit "ártanak"?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 18, Sunday, 21:27 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Itt szerintem nincs. A dalszövegek valamennyire nyilván csinálnak divatot, egy-egy szót, szókapcsolatot elterjesztenek, de igazi (mondat-, alak-, hangtani) hatásukról nem hallottam még. Mi az a híradós nyelv?

(Engem nem zavar, ha nincs ékezeted, de a hosszú í/Í esetleg előjön az ALT+j-re.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 18, Sunday, 21:22 
Offline

Joined: 2007. November 18, Sunday, 16:40
Posts: 7
rendben, köszi szépen!
esetleg a dalszövegekkel vagy hiradós nyelvvel kapcsolatban nincs valami, amit szintén nem vettem észre?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group