NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 5:43

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 179 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 16, Friday, 14:43 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
escaepe wrote:
ha az a célotok, hogy az általatok képviselt tudományos nyelvészet nagyobb teret foglaljon el az egyetemi oktatásban. szerintem többet segítene a párbeszéd, bizonyos kompromisszumok.
Nagyon érdekes, amit mondasz, megérne egy külön szálat. (Vagy talán már volt is ilyen?) Mert egyrészt a tudományban nincsenek kompromisszumok, legföljebb eldönt(het)etlen kérdések. Másrészt viszont, és ez a fontosabb, az ún. hagyományos nyelvészek mindenféle párbeszéd elől következetesen kitérnek. Nem írnak recenziókat a mi dolgainkról, és ha mi véletlenül írunk az övéikről, arra nem reagálnak. Nem járnak el a mi konferenciáinkra, rendezvényeinkre, vagy ha mégis, nem bocsátkoznak vitába. És még sorolhatnám hosszan. Egyszer volt itt egy próbálkozás Kugler Nórával, aki mégiscsak vállalkozott valami vitafélére, de sikertelenül végződött.

Szóval én végképp kurva igazságtalannak tartom minket vádolni azzal, hogy nem vállaljuk/akarjuk/folytatjuk a párbeszédet.

A hagyományos nyelvészet egyébként valóban nem olyan, mint az ufológia vagy az asztrológia, hanem inkább a tudománynak egy több száz évvel ezelőtti állapotát őrizgeti féltve, és műveli meglehetősen alacsony színvonalon.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 16, Friday, 14:32 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Én csodálkozva tapasztalom, h a itt egyes nyelvészek körében mennyire nem nyelvészetinek tartott kérdés az, ami alapján az eszperantisták egy halom nyelvi előítéletet igyekeznek a elültetni a fejekben. Én azt hittem, hogy szakmai jellegű kritikát kapok, erre a többség abból az előfeltevésből indul ki, mintha vmiféle lingvicista előítéletességgel fordulnék a téma felé, holott éppen azokat az előítéleteket tárgyalom, amiket az eszperantisták a nagyközönség felé árasztanak... Sztem éppen azért teszik és tehetik ezt, mert nincs szakmai, méghozzá nyelvészeti, felvilágosító jellegű kritika az irányukban. Az ezzel kapcsolatos írásaimban soha nem merült fel részemről, h azt kifogásoltam volna, h bárki is beszél, vagy használja az eszperantót, vagy a mozgalom tagja, illetve, h hisz a mozgalom elveiben... mindenki abban hisz, amiben csak akar, de úgy gondolom nem hirdethet mindenki kritika nélkül azt, amit csak akar.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 16, Friday, 14:25 
Offline

Joined: 2009. January 15, Thursday, 10:43
Posts: 29
OK, én megértem, hogy miért irritál ez titeket, de szerintem azért túlzásba viszitek néha. meg egy kalap alá vesztek egy csomó mindent. azért azt nem gondolom, hogy úgy viszonyulna egymáshoz, mondjuk, az elte mai magyar nyelvi tanszéke az elméleti nyelvészeti tanszékhez, mint a ufológia a csillagászathoz. mindkét szakra jártam, az alapján mondom, hogy ez túlzás. (másrészt bántó is a magyar szakon tanítókkal szemben. sőt az oda járókkal szemben is. tényleg végül is szerinted én ufológia-szerű képzésre jártam?).

Másrészt pedig ez a támadó (vagy védő, véditek tudomány templomát) hangnem, nem is túl hatékony, ha az a célotok, hogy az általatok képviselt tudományos nyelvészet nagyobb teret foglaljon el az egyetemi oktatásban. szerintem többet segítene a párbeszéd, bizonyos kompromisszumok. úgy több esély lenne rá, hogy magasabb színvonalú legyen a nyelvészeti oktatás pl. az elte magyar szakán.

dehát ki akar ufológusokkal párbeszédet? és ki akar azzal párbeszédet aki leufológusoz? nem jó ez így.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 16, Friday, 12:28 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
escaepe wrote:
De mondjuk azt sem hinném, hogy a csillagász-fórumon külön topik lenne az asztrológia kiröhögésére. pedig eléggé elterjedt tudománytalan nézet az is.
Muszáj ebben figyelembe venni, hogy az egyetemek nincsenek tele ufológia-tanszékekkel, az akadémián a csillagászokat nem döntően asztrológusok képviselik, az iskolában se asztrológiát, se ufológiát nem tanítanak. Ráadásul a csillagok azér alapvetően senkit se érdekelnek nagyon, a nyelv meg baromira (sztem a szex után a második helyen van, a politika és a foci sokkal lejjebb vannak).
Bocs, nem akarok mindenáron beléd kötni, próbálok veled együtt a nyomára bukkanni az ellenérzéseidnek, mert egyáltalán nem érzem az arroganciát. Ha valaki a fórumra jön megkérdezni valamit (nem pedig agresszívan képviselni), azzal kifejezetten nagyon udvariasan szoktunk bánni. Ami a külvilágot illeti, ott egy csomó minden van, ami irritál minket, és ezért nagyon kritikusak vagyunk velük szemben (ld. az előző bekezdést), hogy más példát ne is említsek, az állami pályázatokból létrehozott és fenntartott, de üzleti célú totálisan dilettáns honlap ilyen.
És szerintem kifejezetten sok nyelvészeti kérdést vitatnak itt meg az emberek, ha nem is olyan végtelenül hosszan, mint a plüssbálnákat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 16, Friday, 12:15 
Offline

Joined: 2009. January 15, Thursday, 10:43
Posts: 29
Szerintem ez a fórum többet foglalkozik a tudománytalan nézetekkel mint a tudományosokkal. Azt hiszem van egy külön topic is, ahol a mindenféle ostabaságot összenyűjtitek és kiröhögitek.

kalman wrote:
Ennyiben nyilván nem hasonlítunk mondjuk egy csillagászfórumra, mert a csillagászok boldogabb világában az ostobaság és a gonoszság valószínűleg kevésbé van reprezentálva


De mondjuk azt sem hinném, hogy a csillagász-fórumon külön topik lenne az asztrológia kiröhögésére. pedig eléggé elterjedt tudománytalan nézet az is.
másrészt eléggé tágan alkalmazzátok ezt a tudománytalan bélyeget, beletatartozik a sumér-magyaros táltostól kezdve az ELTE magyar nyelvészeti tanszékének nagy része. legalábbis ez van sugallva, én így értettem. (emlékszem régebben arról vitatkoztatok itt, hogy Tolcsvai Nagy Gábor (igazi) nyelvész-e, mert írt régebben egy nyelvművelőnek tekinthető cikket). szóval szerintem túlspirázzátok ezt a dolgot.

kalman wrote:
Szerintem teljesen felesleges rajtuk vmiféle irodalmi stílust számonkérni egy ilyen fórumon.


Félreértettél, én nem a bazdmeg-eket kifogásoltam, hanem azt az arroganciát, amivel kezelitek a nem a "presszó"-hoz tartozókat. Én sem mondanám, hogy agresszív ez a fórum, csupán arrogáns. Ezzel nem személyeket akartam jellemezni, hanem a fórumot. Ezt a lekezelő hangnemet közösen hoztátok létre egymást hergeltétek bele. szerintem.

de én igazából nem erről akarok beszélni, hanem nyelvészetről olvasgatni. ezért is szóltam hozzá, hogy inkább nyelvészetről vitatkozzatok. mert szerintem rajtam kívül is vannok olyanok, akik csak olvassák a fórumot s talán ők is inkább a plüssbálnáshoz hansonló vitákat szeretik. (én pl. tök szívesen végigolvasnék egy vitát kalman meg egy generativista között. nincs türelmem szakirodalmat olvasni, viszont a nyelvészet még mindig érdekel)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 16, Friday, 10:34 
Offline

Joined: 2006. February 16, Thursday, 17:02
Posts: 160
Location: Budapest, ELTE BTK
Én a 21. helyemmel pont kimaradtam a diktatúrából :( Többnyire egyetértek kalman, varasdi, fejes, tucyka és a többiek reakcióival, egyvalamit azért hozzátennék.

A "presszó" tagjainak teljesen jogos a felháborodása és elutasítása a tudománytalan, nyelvészkedő megnyilvánulásokkal szemben. Az is világos, hogy ezekkel nagyrészt úgy találkozunk, hogy együttjár némi nagyképűséggel/taposással/demagógiával/erkölcstelenséggel (a megfelelő rész aláhúzandó). Továbbá legtöbbször olyan embereken keresztül jutnak el hozzánk ezek a gondolatok, akik nyilván nem naívak vagy tudatlanok, hanem szégyentelenül és érdemtelenül tettek szert elismertségre/pénzre/hatalomra. Mindazonáltal én azt gondolom, de szerintem Ti is mindannyian, hogy a fórumon nemhogy nem szabad eszerint viszonyulni a tudománytalan megnyilvánulásokhoz, hanem éppen ellenkezőleg, feltételezni kell, hogy az ilyenek csak jóhiszemű tudatlanság következményei. Nincs okom feltételezni, hogy bármelyikünk ne így gondolkodna egyébként.

De a lényeg, amiért ezt leírtam: a gúnyolódás akkor is rosszul esik, ha jogos. Ha én kérdeznék egy hülyeséget a csillagászfórumon, jogos lenne engem lehülyézni, rajtam élcelődni, szmájlikkal összekacsintani, egy szavam nem is lenne, de attól még lehet, hogy rosszul esne és elvenné a kedvem attól, hogy továbbra is a fórumon maradjak, holott lehet, egyébként szívesen tanultam volna ott az okosabb, a csillagászathoz valóban értő emberektől.

Hangsúlyozom, én sem tartom sértőnek az itt elhangzó megnyilvánulásokat, pláne nem jogtalannak, csupán arra szeretném felhívni a figyelmeteket, hogy attól hogy jogos, attól hogy megállja a helyét és attól, hogy semmi rosszindulat nincs mögötte, még lehet, hogy valakinek rosszulesik és/vagy elveszi a kedvét az írástól/olvasástól.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 16, Friday, 9:21 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Brain Storming wrote:
Igen, sokszor írsz vmit, aztán jönnek az érzéseid...


Konkrétumokat kérek...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 16, Friday, 2:00 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Sok mindennel vádolhatsz, de azzal aligha, hogy nem szoktam érveket tenni az állításaim mögé. Vagy bevallom, h nem tudom, miért, de van egy érzésem...


Igen, sokszor írsz vmit, aztán jönnek az érzéseid... :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 15, Thursday, 22:47 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Brain Storming wrote:
persze, ha nem a szubjektív véleményedet tekinted érvnek...


???
Sok mindennel vádolhatsz, de azzal aligha, hogy nem szoktam érveket tenni az állításaim mögé. Vagy bevallom, h nem tudom, miért, de van egy érzésem...

tucyka wrote:
vagy igazuk van, de rád hagyják


Á, dehogy, ilyen a fórum története soréán még nem fordult elő... :wink:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 15, Thursday, 22:32 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
fejes.lászló wrote:
Nekem úgy tűnt, van itt néhány fórumtag, aki elvisel, pedig néhányszor keményen összeszólalkoztam velük. De úgy látszik, ők el bírják viselni, ha kiderül, hogy nincs igazuk. :wink:

:D
vagy igazuk van, de rád hagyják :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 15, Thursday, 22:17 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
ők el bírják viselni, ha kiderül, hogy nincs igazuk.


persze, ha nem a szubjektív véleményedet tekinted érvnek...

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 15, Thursday, 22:03 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
escaepe wrote:
emellett nem fogok racionális érvelni, mégha fejes szólit is fel rá.


Hát, igen, fejesnek ideje lenne leszokni az ilyen életidegen vágyairól... különösen a tudomány világában!

egyébként gratulálhatunk szomornak, végre egy téma, ami miatt ennyi idő után escaepe is úgy dönt, hogy regisztrál!


szomor wrote:
Az pedig abszolút érdektelen, hogy fejes mit visel el. Inkább arra kellene gondolnia neki is, hogy MÁS mit visel el.


Nekem úgy tűnt, van itt néhány fórumtag, aki elvisel, pedig néhányszor keményen összeszólalkoztam velük. De úgy látszik, ők el bírják viselni, ha kiderül, hogy nincs igazuk. :wink:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 15, Thursday, 19:55 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
kalman wrote:
szomor wrote:
Tévedés csak úgy egy legyintéssel elintézni a társadalomban meglévő téves álláspontokat: az igazunkról meg kell tudni győzni a többieket,
Igazságtalan vagy. Nézegesd egy kicsit a fórumot, ha valaki nem pöcsfej, akkor a legnagyobb türelemmel és segítőkészséggel magyarázzák el neki az emberek, amit tudnak.


itt kalmannak kell igazat adjak, és nem azért mert "ugyanabba a pressoba járunk". Tehettem fel a legbanálisabb kérdést is, mindig rendes választ kaptam rá. Néhány vita "egyes diktátorral" nekem is hevesebbre sikerült, és nálam is kinyilt a bicska, DE ez nem csak a vitatársaknak köszönhetö, hanem az én temperamentumomnak is. Nem szabad személyesen venni! Ha egy vitától a neten behuzza valaki a farkát, akkor mit csinál szemtöl szembe?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 15, Thursday, 18:49 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szomor wrote:
Tévedés csak úgy egy legyintéssel elintézni a társadalomban meglévő téves álláspontokat: az igazunkról meg kell tudni győzni a többieket,
Igazságtalan vagy. Nézegesd egy kicsit a fórumot, ha valaki nem pöcsfej, akkor a legnagyobb türelemmel és segítőkészséggel magyarázzák el neki az emberek, amit tudnak.
szomor wrote:
különösen, ha ők vannak többségben.
Na ezt viszont tekintsük meg nem történtnek. A tudományban (hál'Istennek) nem szavazással dőlnek el a dolgok.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 15, Thursday, 18:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
escaepe wrote:
nem jó érzés köznevetség tárgyának lenni
Nekem nem is célom itt-tartani azokat, akik köznevetség tárgyai. Mér is kéne, h ez legyen a célom?
escaepe wrote:
én akkor szeretem ezt a fórumot amikor inkább nyelvészet van rajta mint baszogatás.
Ezt megértem. De én úgy látom, hogy az esetek elsöprő többségében csak az van baszogatva, aki tudománytalan nézeteket vall (különösen, ha felháborító önbizalommal teszi), vagy aki erkölcstelen. Ezeknek a fogalmaknak a tartalmáról persze vitatkozhatunk, de azt csak konkrét esetekben, példákkal alátámasztva vagyok hajlandó tenni. Annyit vélelmezni lehet, hogy vagyunk itt egy páran, akik meg tudjuk ítélni, mi a tudománytalan.
Stílus: Azt hiszem, nagyon felületesen ítél, aki egy-egy kifejezés (pl. "pöcsfejség") megválasztása alapján ítéli meg a fórum stílusát. Hallatlanul kevés agresszivitást tapasztalok itt a fórumon, kivéve a butasággal és a gonoszsággal szembeni felháborodást. Ennyiben nyilván nem hasonlítunk mondjuk egy csillagászfórumra, mert a csillagászok boldogabb világában az ostobaság és a gonoszság valószínűleg kevésbé van reprezentálva (nem beszélve arról, hogy kevés kívülálló akar állandóan belebeszélni a csillagászok dolgába). Ez már a szakma sajátossága. Azt is szakmai ártalomnak tulajdonítom, hogy az emberek itt úgy írnak, ahogy a mindennapi életben beszélnek. Szerintem teljesen felesleges rajtuk vmiféle irodalmi stílust számonkérni egy ilyen fórumon. De a legfontosabb az, hogy nem agresszivitásból beszélnek így. Szerintem.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 179 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group