NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:38

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 179 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Author Message
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 14, Wednesday, 0:10 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
kalman wrote:
tucyka wrote:
18 :D
Mér 18? Felsoroltam 7-et, aztán még 10-et, nem? Valamit elnéztem?


:lol:

és így nô tovább az én üres hozzászólásaimnak a száma


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 14, Wednesday, 0:09 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Megnéztem a hozzászólások eloszlását, és úgy tűnik, hogy valamiféle power law jelenség van itt. (Ha tudnék képet fölrakni, tennék ide grafikont is.) De sajnos erre már előttem is rájött valaki :twisted: :
érdekes ismeretterjesztő cikk wrote:
Zipf’s Law has been used to describe a variety of incidents such as: Web site traffic, sand particle sizes, meteor impacts on the moon, areas burnt in forest fires, earthquakes, genetic factors in cancer, individual incomes, and number of posts by poster on a web forum.
Itt a forrás. Vagyis: a fórumok általában olyanok, hogy kevesen írnak sokat, és sokan keveset.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 14, Wednesday, 0:04 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
tucyka wrote:
18 :D
Mér 18? Felsoroltam 7-et, aztán még 10-et, nem? Valamit elnéztem?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 14, Wednesday, 0:02 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Mint ahogy egy fizikusfórumnak is, gondolom, főleg fizikusok az állandó kommentelői.
Plusz megkockáztatom, h elméleti nyelvészből kevesebb van, mint fizikusból. (Ráadásul még ebben a szűk csoportban, az első 17-ben se ismerek mindenkit, és akiket ismerek, azok is elég sokféle helyről jönnek.)
Még egy pár dolog eszembe jutott: Végignézve a sokposztos embereket, vannak közöttük, akik csak életük egy rövid szakaszában, egy-két témában fórumoztak itt, és akkor gyűjtötték össze a sok posztot, vannak köztük olyanok, akik hosszabb-rövidebb ideig adminok voltak vagy egyszerűen csak nagyon segítőkészek, és rengeteg kérdésre válaszoltak. (Plusz vannak a nagyközönség számára nem látható alfórumok, tanszékiek, egyes kurzusokhoz kapcsolódóak, és van olyan, aki ott is aktív.) Szóval lehet, hogy ezeket leszámítva valójában sokkal egyenletesebb a posztok megoszlása. (Persze egy-két olyat nem számítva, mint én, aki valóban extrém sokat ír.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 14, Wednesday, 0:02 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
ja, és én éltem egy igazi diktaturában, és az nem ez.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 14, Wednesday, 0:00 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
kalman wrote:
szomor wrote:
100 felett 20 (kb. adatok, a számok pillanatonként változhatnak).
Értem, hogy csak kb., de hogy becsülted? 100 felett valójában csak 17 van, az előzőeken kívül

18 :D

szomor, habár még nem vagyok nyelvész, mégsem hajtottak el innen.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 13, Tuesday, 23:55 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Szerintem egyszerűen azért nincs nagyobb állandó közössége ennek e fórumnak, mert - bár bőven vannak itt könnyedebb témák is - de azért az alapdiskurzushoz az tud igazán hozzászólni, akinek van valamennyi elméleti nyelvészeti képzettsége. Ez pedig kevés embernek van. Mint ahogy egy fizikusfórumnak is, gondolom, főleg fizikusok az állandó kommentelői.

(Amúgy meg a diktatórikus hangnem vádját igazságtalannak érzem. Az igaz, hogy egyénileg változó, hogy a fórumozók közül ki mennyi türelemmel, empátiával, stb van ellátva. De ez minden fórumon így van. Sőt minden közösségben: vannak emberek, akiknek polemikusabb a stílusa, ezek az emberek engem is sokszor irritálnak, ez van.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 13, Tuesday, 23:42 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Tök kiváncsi vagyok, hogy számoltad ki ezeket!
szomor wrote:
A fórumon 500 hozzászólás felett 10 tag van,
Nekem csak 7 jött ki, posztok száma szerint növekvő sorrendben: fejes, Brain Storming, varasdi, erik.svoboda, Tebe, szigetva és kalman.
szomor wrote:
100 felett 20 (kb. adatok, a számok pillanatonként változhatnak).
Értem, hogy csak kb., de hogy becsülted? 100 felett valójában csak 17 van, az előzőeken kívül (posztok száma szerint növekvő sorrendben): ktam, pasztorarpad, rebrus, eszesb, vad, halmtomi, kamperg, prezzey, molnarcili, fejes.lászló.
szomor wrote:
Lényegében tehát a fórum - a csaknem 400 regisztrált tag ellenére - 20 tag magánmegnyilvánuiásainak a csatornája.
Szerintem nem indokolt levonni ezt a következtetést, hiszen amúgy is kis fórum vagyunk, nem egész 10 poszt naponta, kb. 15 ezer poszt összesen. Meg aztán nagyon sok olyan felhasználó van, aki csak olvas, de nem ír.
szomor wrote:
Többségük lényegében vitát nem tűrve szinte diktatórikusan fejezi ki a véleményét,
Na, ez aztán nem "kb." meg becslés, hanem tisztán szubjektív vélemény. Szerintem ez teljesen megalapozatlan, és sértő is, alig tudok olyat, akire ráillik.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 13, Tuesday, 22:37 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
fejes.lászló wrote:
Hajaj... na, most belebonyolódunk a konkrétumokba, és hosszas vita lesz ebből, aminek köszönhetően szomor elhagyja fórumunkat, ami azt fogja bizonyítani, h mennyire igaza volt...
Most leleplezted a szokásos stratégiámat ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 13, Tuesday, 21:44 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
molnarcili wrote:
Ez egy elég súlyos állítás, el tudom képzelni, hogy van, aki számára sértő,


A mi rinocéroszbőrünk mindent kibír...

molnarcili wrote:
nem ártana alá is támasztani néhány példával.


Hajaj... na, most belebonyolódunk a konkrétumokba, és hosszas vita lesz ebből, aminek köszönhetően szomor elhagyja fórumunkat, ami azt fogja bizonyítani, h mennyire igaza volt...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 13, Tuesday, 21:40 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
szomor wrote:
Többségük lényegében vitát nem tűrve szinte diktatórikusan fejezi ki a véleményét, jól elbezsélget a hasonló vélemények híveivel, mivel a korábbi viták ellenvéleményeinek a képviselői idővel mind el is tűntek a fórumról.
Ez egy elég súlyos állítás, el tudom képzelni, hogy van, aki számára sértő, nem ártana alá is támasztani néhány példával.

[Kedves adminok, ez a szál baromira nem ide való.]


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 13, Tuesday, 21:33 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Kedves szomor!

Ez a nyelvészfórum. A nyelvész nyelvtudománnyal foglalkozó szakember. Ebben a fényben talán érthető, ha nem vagyunk fogékonyak a nyelvtudomány eredményeit ignoráló gondolatokra. Egyébként kifejezetten nyitottak vagyunk a vitákra. Igaz, vita alatt nem azt értjük, hogy egyikünk azt mondja, A, másikunk azt, hogy B, majd mosolygunk egymásra és hangoztatjuk a vélemények pluralizmusát. Igaz, közben nem is próbáljuk elbocsáttatni egymást.

Lehet, hogy vitastílusunk bizonyos körökben szokatlan, de számunkra természetes. Meg lehet nézni az angol I/me elemzéséről szóló vitát, vagy a plüssbálnáról folyó esmecserét. A résztvevők nem túl sokat udvariaskodnak egymással, ettől függetlenül megvan bennünk az egymás iránti tisztelet. Ezzel tisztában is vagyunk, és nem sértődünk meg, ha más határozottan érvel ellenünk.

Ha valaki nem érzi itt jól magát, hát eltűnik. Nem hiszem, hogy bárki arra törekedne, hogy minél több kommentelő legyen. A cél: a szakmai eszmecsere. Részt vesznek benne annyian, ahányan kívánnak.

Egyébként köszönjük a presszózást, az előzmény alapján rosszabbra számítottam! :)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 13, Tuesday, 21:29 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szomor wrote:
Nagyon tanulságos számolni, hogy ki hányszor szól hozzá a fórum témáihoz és megnézni, a viták hogyan alakulnak. Nagyjából a következő a helyzet.


Valóban, de gyökeresen más következtetésekre is juthatunk ebből, ld. alább.

szomor wrote:
A fórumon 500 hozzászólás felett 10 tag van, 100 felett 20 (kb. adatok, a számok pillanatonként változhatnak). Lényegében tehát a fórum - a csaknem 400 regisztrált tag ellenére - 20 tag magánmegnyilvánuiásainak a csatornája. Többségük lényegében vitát nem tűrve szinte diktatórikusan fejezi ki a véleményét, jól elbezsélget a hasonló vélemények híveivel, mivel a korábbi viták ellenvéleményeinek a képviselői idővel mind el is tűntek a fórumról.


És ez önmagában persze semmit nem bizonyít. Eltűnhettek, mert nem talált megértésre saját kis nyelvelméletük, eltűnhettek, mert meggyőződtek arról, hogy nincs igazuk, és eltűnhettek, mert egyszerűen más dolguk akadt.

szomor wrote:
Itt a vélemények - különösen a hagyományos nézetek, pl. a nyelvművelés, régi típusú grammatika hívei ellen - olyan szavak kíséretében hangoznak el, hogy a normál társalgási stílushoz szokott olvasónak semmi kedve magára vonni az ilyen kifejezések kíséretében megjelenő mégha jogos kritikát is. Miközben nagyon is demokratikusnak tetsző álláspontokat igyekeznek ezek az urak és hölgyek hangoztatni.


A nyelvművelés áltudomány. A régi típusú grammatika nem éri el a következetes taxonómizálás szintjét sem.

Ez nem lenne önmagában baj, ha nem szorítanák ki ebből az országból azokat a kísérleteket, amik ezekkel a szellemi katyvaszokkal szemben valami tényleg tudományosat akarnának megvalósítani. Tetszik érteni: azért hogy ne maradjunk már mindig a 19. században.

Arról, hogy egy rövid virágzás után szépen megszűnőben lenni látszik a tudományos nyelvészet Magyarországon, persze nem csak a nyelvművelők és a hagyományosok tehetnek. Ők csak meglovagolják azt, amit tudnak. Az elsődleges felelős ezért a helyzetért az a tudománypolitika, aminek a képviselői túl gyávák (voltak) ahhoz, hogy kiálljanak a tudományos értékek mellett a nyelvtudományban is. Akiknek tökmindegy, lesz-e nyugati szintű tudomány tíz év múlva is ebben az országban, vagy csak arra fogunk emlékezni, hogy lehetett volna. Nekik lehetőleg ne legyen konfliktusuk a felsőbb hatalmakkal, számukra csak ez a lényeg. Ezek az emberek a felelősök, és az utókor -- hogy nagy szavakat is mondjak -- ez jól fogja látni.

szomor wrote:
Ez a nagyon jó ötletként elindult fórum így végül is egy kis kör belterjes vitaklubjává vált, amit akár egy presszóba is át lehetne helyezni. Hát így megy ez...


Igaza van. Így megy ez.


Top
 Profile  
 
 Post subject: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 13, Tuesday, 20:50 
Offline

Joined: 2007. December 10, Monday, 13:38
Posts: 25
Nagyon tanulságos számolni, hogy ki hányszor szól hozzá a fórum témáihoz és megnézni, a viták hogyan alakulnak. Nagyjából a következő a helyzet. A fórumon 500 hozzászólás felett 10 tag van, 100 felett 20 (kb. adatok, a számok pillanatonként változhatnak). Lényegében tehát a fórum - a csaknem 400 regisztrált tag ellenére - 20 tag magánmegnyilvánuiásainak a csatornája. Többségük lényegében vitát nem tűrve szinte diktatórikusan fejezi ki a véleményét, jól elbezsélget a hasonló vélemények híveivel, mivel a korábbi viták ellenvéleményeinek a képviselői idővel mind el is tűntek a fórumról. Itt a vélemények - különösen a hagyományos nézetek, pl. a nyelvművelés, régi típusú grammatika hívei ellen - olyan szavak kíséretében hangoznak el, hogy a normál társalgási stílushoz szokott olvasónak semmi kedve magára vonni az ilyen kifejezések kíséretében megjelenő mégha jogos kritikát is. Miközben nagyon is demokratikusnak tetsző álláspontokat igyekeznek ezek az urak és hölgyek hangoztatni. Ez a nagyon jó ötletként elindult fórum így végül is egy kis kör belterjes vitaklubjává vált, amit akár egy presszóba is át lehetne helyezni. Hát így megy ez...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 179 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group