NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 12:48

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 179 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 23:32 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
martonfi wrote:
Tegyük fel, hogy bizonyos racionális megfontolások alapján arra a következtetésre jutok, hogy záros határidőn belül kitör a harmadik világháború. Van egy másik ember, aki nem így gondolja. Vitatkozunk. Noná, hogy annak drukkolok, hogy ő győzzön meg engem!


Lópikulát! Annak drukkolsz, hogy ne legyen háború.

Egyébbként ez aligha illik bele abba, amit szakmai vitának neveznek. A vitát itt ugyanis nem az nyeri meg, aki jobban érvel, jobb bizonyítékokat hoz stb., hanem akit a történelem igazol. Ettől függetlenül lehet, h a vitát a vita szintjén az nyeri, aki a valóságban veszt.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 23:23 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Eszembe jutott egy jó, fiktív példa a drukkolás témájában.
Tegyük fel, hogy bizonyos racionális megfontolások alapján arra a következtetésre jutok, hogy záros határidőn belül kitör a harmadik világháború. Van egy másik ember, aki nem így gondolja. Vitatkozunk. Noná, hogy annak drukkolok, hogy ő győzzön meg engem!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 22:10 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
varasdi wrote:
De, a fejesnek mindig igaza van!


Bizonyítsd be! :P

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 22:03 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kalman wrote:
Nincs igazad, fejes.lászló,


De, a fejesnek mindig igaza van! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 21:53 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Akkor te is rosszul állsz az egész vitához! :D

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 21:36 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Nincs igazad, fejes.lászló, de én neked drukkolok! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 16:25 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
ZsB wrote:
te azt állítod, hogy a drukkolni valakinek egy vitában kizárólag azt jelenti, hogy 'drukkolni azért, h az illető nyerje meg a vitát'. Én meg azt állítom, hogy ez nem igaz, másért is lehet drukkolni egy vitában vkinek (ahogy egy meccsen is lehet drukkolni a nyilvánvalóan vesztesnek, pl. azért, h "szépen" veszítsen)


ZsB, ZsB, nagy ravasz vagy te! Persze, hogy lehet valakinek azért drukkolni, hogy élve jöjjön le a pályáról! Csakhogy amikor X és Y vitázik, verekszik, teniszezik stb., és azt mondod, h én X-nek drukkolok, akkor annak nem ez az olvasata, hanem az, h annak drukkolsz, h X nyerjen! Ha a fradinak drukkolsz és a fradi 2:0-ra vesztésre áll, akkor nem annak drukkolsz, hogy ne 3:0 vagy 4:0 legyen a vége, még csak nem is a 2:1-nek, hanem minimum a döntetlennek, de leginkább annak, hogy fordítson az eredményen! Ebben az esetben aligha mondhatod, h "nem hiába drukkoltam a Fradinak, olyan nagyon nem is kaptak ki!". És nem véletlenül mondod, hogy "Most már csak annak drukkolok, h több gólt ne kapjanak!".

Erről az egészről a következő vicc jut eszembe (bár magam sem értem, pontosan miért, mert a szitációval nem párhuzamos):

Quote:
német szerveknél faji tisztasági intelligenciatesztet dolgoznak ki.
Bizottság: Mondjon egy kétjegyű számot!
Első jelölt: 67.
Bizottság: Na és miért pont 67? Miért nem 76?
Első jelölt: Nem! 67!
Bizottság feljegyzi: "erős, árja jellem".
Jön a második jelölt.
Bizottság: Mondjon egy kétjegyű számot!
Második jelölt: 53.
Bizottság: Na és miért pont 53? Miért nem 35?
Második jelölt: Hát, lehetne éppen 35 is.
Bizottság feljegyzi: "árjához közeli jellem".
Jön a harmadik jelölt, Stirlitz.
Bizottság: Mondjon egy kétjegyű számot!
Stirlitz: 44.
Bizottság: Na és miért pont 44? Miért nem... Na, Stirlitz, elég volt ezekből a hülye zsidó trükkökből!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 15:44 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
fejes.lászló wrote:
A fent vázolt helyzetet viszont már képtelen vagyok felfogni. Te tudod, h valakinek nincs igaza, de drukkolsz, h úgy nyerje meg a vitát, h közben maga is rájön, h nincs igaza? Esetleg a helyes álláspontot képviselő ellenfele győződjön is meg arról, h tévedett? Vagy mit érjen el? Fizessék a szervezők a kávéját?
Dehát, könyörgök, végig arról van szó, hogy te azt állítod, hogy a drukkolni valakinek egy vitában kizárólag azt jelenti, hogy 'drukkolni azért, h az illető nyerje meg a vitát'. Én meg azt állítom, hogy ez nem igaz, másért is lehet drukkolni egy vitában vkinek (ahogy egy meccsen is lehet drukkolni a nyilvánvalóan vesztesnek, pl. azért, h "szépen" veszítsen); és nem emlékszem, hogy itt azt állította volna a drukker, hogy azért drukkolt, amit állítasz.
fejes.lászló wrote:
Jó, az ilyen ember rosszul értelmezi a vita (mint műfaj) lényegét. Ezt állítottam én. Pusztán.
Szerintem nem ezt állítottad:
fejes.lászló wrote:
Drukkolni valakinek azért, hogy a nem-igazáról elhitesse, hogy igaz? Mindjárt sírva fakadok!
Ezzel az én értelmezésem szerint azt állítottad, h a drukker - l. fent - azért drukkol, hogy a nem igaz igaz legyen. Nem fogadod el, h. a drukkol neki ezt a preszuppozíciót nem implikálja... ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 15:15 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
fejes.lászló wrote:
martonfi wrote:
(gyakorta nekem látszólag ellentmondva)

Látszólag???

Hát ha olyat mondasz, amivel egyetértek, akkor úgy kell vélnem, hogy csak látszólag mondasz nekem ellent. Vagy hasadt a személyiségem.

fejes.lászló wrote:
Persze én voltam a balek,

Ha balekság velem beszélgetni, akkor bizonyára. :P

(Amúgy magammal is egyetértek. :P )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 14:54 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
martonfi wrote:
(gyakorta nekem látszólag ellentmondva)


Látszólag???

Persze én voltam a balek, h komolyan vettem, amit írtál, és igyekeztem rámutatni, h tévedsz. Pedig ugyanazt mondjuk, csak látszólag vagyunk ellentmondásban! De jó!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 14:24 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Szerintem minden, amit gondolok a témában elhangzott fejes, kalman és ZsB „tollából” (gyakorta nekem látszólag ellentmondva), úgyhogy ismételgetni nem akarván érdemi reakcióra ne számítsatok tőlem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 14:16 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
ZsB wrote:
Azt, hogy ha én egy - szerintem is - hibás álláspontot képviselő vitázónak drukkolok (azért hogy elérjen bármit (azt leszámítva, hogy abban a hitben maradjon, hogy igaza van)), akkor én nem létezem? Vagy azt, hogy hülye vagyok?


Pusztán azt, hogy személyes (politikai stb.) szimpátia alapján drukkolsz valakinek egy szakmai vitának, egyszerűen rossz hozzállásnak tartom.

A fent vázolt helyzetet viszont már képtelen vagyok felfogni. Te tudod, h valakinek nincs igaza, de drukkolsz, h úgy nyerje meg a vitát, h közben maga is rájön, h nincs igaza? Esetleg a helyes álláspontot képviselő ellenfele győződjön is meg arról, h tévedett? Vagy mit érjen el? Fizessék a szervezők a kávéját?

ZsB wrote:
Én pusztán annyit állítottam, hogy van olyan, hogy az ember annak drukkol, akinek...


Jó, az ilyen ember rosszul értelmezi a vita (mint műfaj) lényegét. Ezt állítottam én. Pusztán.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 13:01 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
Kedves fejes.lászló, tegyük föl, hogy minden állításod igaz, akkor se értem, hogy mit akarsz bizonyítani velük. Azt, hogy ha én egy - szerintem is - hibás álláspontot képviselő vitázónak drukkolok (azért hogy elérjen bármit (azt leszámítva, hogy abban a hitben maradjon, hogy igaza van)), akkor én nem létezem? Vagy azt, hogy hülye vagyok? Azt nem lehet, hiszen, ugye, attól, hogy egy vitakérdésben nincs igazam, még nem vagyok hülye (te állítottad, nekem erről bonyolultabb véleményem van). Én pusztán annyit állítottam, hogy van olyan, hogy az ember annak drukkol, akinek...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 12:42 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
ZsB wrote:
"Nem jó hülyének lenni, akkor sem, ha ez a levés valójában csak érzés." Komolyan magyarázni kellene egy felnőtt embernek, mi az, hogy érzés?


Úgy vélem, ha egy felnőtt ember tisztában van vele, hogy az ilyen érzései nem megokoltak, akkor ezen érzések kezelésre koncetrál, nem pedig azt keresi, hogy a vitapartnernek milyen gesztusokat illett volna tennie az ő lelkecskéje érdekében. Különösképpen nem építi a vitakultúráját arra, hogy a vitapartnere, amennyiben bebizonyosodott, h tévedett, lelki sérülést fog szenvedni, és neki ezt a sérülést úgy kell tompítania, hogy gyengíti érvelésének erejét, vagy győzelmét észlelve kijelenti: "de hát végülis ez mindegy, úgy is jó, ahogy te mondod" stb.

ZsB wrote:
Azt állítom, hogy egy vitában nemcsak az igazságért lehet drukkolni, hanem egy emberért is. Ennek eldöntésében tökéletesen érdektelen, hogy mivel kapcsolatban merült föl a kérdés.


Nem szeretnékl mindenféle vitát idevonni, de szakkmai vitákban -- márpedig eddig ezekről esett szó -- személyes (politikai stb.) szimpátiákat preferálni nem jelent mást, mint ignorálni, háttérbe szorítani a szakmai szempontokat. Erről pedig csak egyet gondolhatok.

(Megjegyzem, aki tudományos pályára lép, az bizonyos értelemben közszereplő. Ha annyira nem is, hogy a bulvárlapok a magánéletéről írjanak, de annyira igen, h tűrnie kell a szakmai kritikát, és nem vonhatja ki magát a vitából azzal, h meg van bántva.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A fórum számai, stílusa és hatása
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 12:25 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
fejes.lászló wrote:
ZsB wrote:
Nem jó hülyének lenni
Az, h adott esetben nincs igazad, még nem jelenti, h hülye vagy. Ezt komolyan magyarázni kelle egy felnőtt embernek?
Csakhogy én azt írtam: "Nem jó hülyének lenni, akkor sem, ha ez a levés valójában csak érzés." Komolyan magyarázni kellene egy felnőtt embernek, mi az, hogy érzés?
fejes.lászló wrote:
Hát itt ugye elsősorban a Kugler-féle vitáról van szó, ahol ennek még a közelébe sem értünk. (Vagy igen, csak magunk sem hittük el, h ennyi?) Mint már többször rámutattam, abban a vitában Nóra volt az agresszív és személyeskedő (nekem mondjuk annyi még belefér, csak tőle nem vártam volna, meg zavar, h ugyanezt folyamatosan nekem róják fel, holott...), tehát illett volna nekem drukkolniuk azoknak, akik annyira fontosnak tartják mindazt, ami mellett most itt érvelsz...
Ez irreleváns. Én erre reagáltam:
fejes.lászló wrote:
Drukkolni valakinek azért, hogy a nem-igazáról elhitesse, hogy igaz? Mindjárt sírva fakadok!
Azt állítom, hogy egy vitában nemcsak az igazságért lehet drukkolni, hanem egy emberért is. Ennek eldöntésében tökéletesen érdektelen, hogy mivel kapcsolatban merült föl a kérdés.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 179 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group