NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:15

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: előtt
PostPosted: 2008. June 15, Sunday, 17:20 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kalman wrote:
Észrevettem egy olyan változást, ami kevesebb mint 100 év alatt egyértelműen végbement, a régi változat már az írott nyelvben sem használatos

Hogy az X idő előtt mikor kezdett visszaszorulni, azt valószínűleg nagyon nehéz lehet kimutatni, de az X idővel ezelőttre már van adat Kölcseytől:
„Nevess édesem, mert lakolok, hogy a poétalelket tíz évvel ezelőtt nem fojtottam el” (1814 Kölcsey Ferenc: Kállay Ferenchez).

És azért bár nagyon ritkán, szembejön ma is egy-két X idő előtt szerintem.

Egyébként a Nyelvművelő kézikönyv szerint az X idő előtt „idegenszerű, s néha félre is érthető. Pl.: egy óra előtt [helyesen egy órával ezelőtt] kerestelek. Az egy óra előtt ui. a magyarban mást jelentene: mielőtt egy óra lett. Ilyen használatban természetesen helyes. Hasonlóképpen: két évvel ezelőtt v. két éve történt. (A két év előtt itt szintén nem volna helyénvaló.) [Bekezdés.] Mindamellett -i képzős melléknévi származéka már időtartamot kifejező névszóval is eléggé természetes: a két év előtti eseményekről nem esett szó. De szabályosabb, ízesebb [!] a hagyományos [!], bár némileg hosszabb szerkezet: a két évvel ezelőtti események.” Azért idéztem ilyen hosszan, mert ritkaság a nyelvművelő irodalomban, hogy épp az archaikus vagy annak tetsző változatot csépelik.

Merthogy az X idő előtt valóban nem valami újdonság:
„Szombat és vasárnap közt egyszerre fagyott meg a’ sár, s olly keményen, mintha a’ fagy két hét előtt állott volna be” (1794 Kazinczy Ferenc: Fogságom naplója).


Top
 Profile  
 
 Post subject: előtt
PostPosted: 2008. June 15, Sunday, 14:40 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Észrevettem egy olyan változást, ami kevesebb mint 100 év alatt egyértelműen végbement, a régi változat már az írott nyelvben sem használatos: az 1930-as években még úgy mondták, hogy néhány óra előtt, ma ezt már sehol se hallom/látom, csak az van, hogy néhány órával ezelőtt. Ti is így látjátok? Van ennek valami párhuzama, beleilleszkedik vmi tendenciába, vagy teljesen elszigetelt változás?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group