NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:39

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 30, Thursday, 8:00 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
Akitlosz wrote:
Jobb lenne inkább felsorolni az összetevőket rendes vagy kémiai nevükön E számok helyett.
Rendes kémiai név?
4-(2-(2-karboxi-5-(béta-D-glükopiranosziloxi)-2,3-dihidro-6-hidroxi-1H-indol-1-il)etenil)-2,3-dihidro-, (S-(R*,R*))-2,6-Piridinedikarboxilik sav
erre gondolsz?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 30, Thursday, 1:08 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Jobb lenne inkább felsorolni az összetevőket rendes vagy kémiai nevükön E számok helyett.


Minden nyelven, ahány nyelvű vidékre elviszik az adott terméket? Vagy minden országban mindenki csomagolja újra a terméket? Vagy minden terméken legyen többnyelvű összetétel leírás?... mellesleg ez már ma is létezik

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 30, Thursday, 0:39 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Az E rendszer pont ellentétes hatást ért el a szándékoltnál.

Az lett volna a cél, hogy az adalékanyagok könnyebben átláthatóak, érthetőek legyenek, ne kelljen annyi nyelven felírni, de senki sem két lábon járó lexikon, hogy vásárláskor a fejében legyen az E rendszer. Viszont ha fel lennének sorolva az adalékanyagok a terméken a köznapi vagy ha az nincs akkor a kémiai nevükön sokkal több ember értené már a boltban vásárlás közben is.

Hányan tudják azt, hogy mi az az E-162 és hányan azt, hogy céklavörös? Az előbbit szinte senki az utóbbit szintre mindenki és a kettő ugyanaz az anyag, ételfestésre használják. Ez teljesen természetes és ártalmatlan színezék.

Jobb lenne inkább felsorolni az összetevőket rendes vagy kémiai nevükön E számok helyett.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 30, Thursday, 0:15 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Ugye nem fog az "E-"antimánia begyűrűzni ide? :wink: Ha az E-adalékok oan mértékben károsak lennének, mint a közhiedelem tartja, akkor nem lenne ien magas az átlagéletkor és nem lenne probléma az elöregedő társadalom. ... Mellesleg többen halnak bele a túltápláltságba, mint az E-adalékok fogyasztásába... :wink: Nem az "E-"cuccok ártanak, hanem továbbra is a zsír, meg a kilók :wink:


Persze - ez a dátum-forma legyen a legnagyobb problémánk az EU-val kapcsolatban! :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 23:59 
Offline

Joined: 2010. September 8, Wednesday, 10:27
Posts: 52
Ez totál offtopik, de az E320-ról, meg a többi adalékanyagról én se tudom, melyik micsoda. Nagyanyáméknak ellenben a konyhában ki volt ragasztva egy cetlin, hogy melyik "E" bizonyítottan rákkeltő. (Jó, én is fél perc alatt megnézem a wikipédián [http://en.wikipedia.org/wiki/E_number ] vagy a guglin, de egy négyjegyű kód feltüntetésétől még nem fogják tudni az emberek, h. mivel mérgezik magukat).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 23:52 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Legalább a "Minőségét korlátlan ideig megőrzi" tipúsúaknál nem lesz gond továbbra sem. :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 23:39 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Czinege Pal wrote:
Más kérdés, hogy a 7X éves Mari néni a 12/11/2011-ből se feltétlen fogja tudni, h. melyik a hónap & melyik a nap, ha eddig világéletében ÉV/HÓNAP/NAP sorrendben látta a dátumokat feltüntetve.
Hát a Mari néni azt se fogja tudni, mi az az E320. Meg még nagyon sok mindent.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 23:37 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ez komolyan probléma? Én a közértben kérek 30 deka sajtot, a pultosnéni meg pontosan tudja, hogy a mérlegén 300-at fog látni (vagy 320-at, és akkor megkérdezi, nem baj-e, ha több egy kicsit), én meg pontosan fogom tudni, hogy 32 dekát kaptam. Még ha az uncia meg a font helyett jönne a náje francúz módi. Az angolok akkor már sokkal nagyobbat szivtak, még a pénzük is megváltozott (1971 előtt egy font 240 penni volt).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 23:34 
Offline

Joined: 2010. September 8, Wednesday, 10:27
Posts: 52
Akitlosz wrote:
Valóban az ilyen 12 11 11 formátumokból semmi derül ki. Ez most dátum? Magyar, angol vagy amerikai sorrendben?Ebből a magyarok számára szívás lesz. Legeslegminimálisabban akkor a 12 11 2011 formátumhoz kellett volna ragaszkodni.


Mondjuk a Népszava-cikk szerint a 12. 11. 2011. v. 12. nov. 2011. kiírás (tehát opcionálisan az év mind a 4 számjegyének kiírása, ill. a hónap betűkkel való kiírása) továbbra is lehetséges – ugyanakkor nem kötelező – lesz, csak a sorrend kötött. Más kérdés, hogy a 7X éves Mari néni a 12/11/2011-ből se feltétlen fogja tudni, h. melyik a hónap & melyik a nap, ha eddig világéletében ÉV/HÓNAP/NAP sorrendben látta a dátumokat feltüntetve.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 23:16 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Nem szabadott volna ilyen buta szabályozást elfogadni. Legalább a teljes év kiírása lenne kötelező és a hónapé betűkkel, vagy római számokkal, vagy valami egyéb egyértelmű jelzés.


Mostmár el lett fogadva egy egyértelmű jelölés...

Quote:
Ebből a magyarok számára szívás lesz.


Hát, azok számára biztosan, akik még nem fogták fel, h az EU tagjai vagyunk...


Quote:
A grammozást is az idegenek erőltetik a dekagrammozás helyett.


Hát, látod, nekem a grammozással való súlymeghatározás jobban fekszik - biztosan azért, mert elég sokat számolgattam így. Ha belegondolsz, abban is van ráció - grammokban mérve nem kell tizedeseket írni. nem vagyok fillérekkel kukacoskodó egy oan országban, ahol már nincs is váltópénz :wink: , de ha egy élelmiszer kb 1000Ft/kg-ra jön ki, akkor tudhatod, h 1Ft/gramm értékben vásárolsz. ... Sztem egy tudatos vásárló iesmikkel kezdi a tudatosulást... :wink:
A dekázás talán ma már piaci fogalommá szorult vissza, mert a piacon megelégszünk a dekányi pontossággal.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 22:53 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Magyarország híres érdekérvényesítési képességének elég hiányos voltáról.

Nem szabadott volna ilyen buta szabályozást elfogadni. Legalább a teljes év kiírása lenne kötelező és a hónapé betűkkel, vagy római számokkal, vagy valami egyéb egyértelmű jelzés.

Valóban az ilyen 12 11 11 formátumokból semmi derül ki. Ez most dátum? Magyar, angol vagy amerikai sorrendben?

Ebből a magyarok számára szívás lesz. Legeslegminimálisabban akkor a 12 11 2011 formátumhoz kellett volna ragaszkodni.

A grammozást is az idegenek erőltetik a dekagrammozás helyett.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 22:50 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Na, azért a szavatossági idő mégiscsak egy dátum; jó, nem az összes dátumot kell így írni, de ez mégis azt jelenti, hogx bizonyos dátumokat (ti. a szavatossági címkére írt lejárati időt) "angolszász módra", a magyar hagyományokkal és konvenciókkal ellentétesen kell írni.


Nemtom, sztem nem lehet kizárólagosan "angolszásznak" "bélyegezni" - nem csak az angolszász országokban használják így ... ennek perpill nem néztem utána, de talán nem véletlen, h az EU ezen jelölési mód mellett döntött.
Másik dolog, h, mint te is írod: a szavatossági idő jelöléséről van szó, nem pedig pl. a hivatalos iratok dátumozásáról, amiket megjegyzem a nemzetközi adminisztrációs-forgalomban sztem javarészt ugyanígy jelölnek, ha pedig nem, akkor egyértelmű év és hónap jelöléssel.

Quote:
Az én szememnek igenis szokatlan az, ha a nap megelőzi a hónapot, persze értem én (vagy érteni vélem) a háttérben meghúzódó gazdasági-racionális megfontolásokat, de Európa nyelvi/kulturális sokszínűsége szerintem olyan alapérték, amit nem lenne szabad ilyen egyszerűen bizonyos pénzügyi körök érdekei alá rendelni (Pl. EURO legyen EURO/EURÓ helyett a bankjegyre nyomtatva, csak mert így olcsóbb a nyomtatás? Kevesebbet érnek a nyelvi jogaink mint a nyomdafesték?).


Nos, sztem attól, h egységes lesz a termékcsomagolásokon a szavatossági idő... nem fog csorbulni Európa nyelvi/kulturális sokszínűsége. Attól, h a csomagolásokon nap+hónap+év sorrendben lesz feltüntetve a szavatosság (mostmár mindegyiken!), attól nem kell a magyaroknak a dátumot így jelölni.

Amúgy ha gazdasági-racionális érdekeket veszünk figyelembe, a főbb kérdés az, h M.o. pl. alapvetően import- v. exportországnak számít az oan termékek tekintetében, amire szavatossági időt kell írni...

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 21:33 
Offline

Joined: 2010. September 8, Wednesday, 10:27
Posts: 52
Na, azért a szavatossági idő mégiscsak egy dátum; jó, nem az összes dátumot kell így írni, de ez mégis azt jelenti, hogx bizonyos dátumokat (ti. a szavatossági címkére írt lejárati időt) "angolszász módra", a magyar hagyományokkal és konvenciókkal ellentétesen kell írni. Az én szememnek igenis szokatlan az, ha a nap megelőzi a hónapot, persze értem én (vagy érteni vélem) a háttérben meghúzódó gazdasági-racionális megfontolásokat, de Európa nyelvi/kulturális sokszínűsége szerintem olyan alapérték, amit nem lenne szabad ilyen egyszerűen bizonyos pénzügyi körök érdekei alá rendelni (Pl. EURO legyen EURO/EURÓ helyett a bankjegyre nyomtatva, csak mert így olcsóbb a nyomtatás? Kevesebbet érnek a nyelvi jogaink mint a nyomdafesték?).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 21:16 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Nem erőszakolják meg ezzel a magyar helyesírást, hiszen ettől még nem kell a magyaroknak másképp írni a dátumokat. Ez a szavatossági idő termékeken való feltüntetésére vonatkozik.

Nekem Balázs Géza kirohanása azért volt vicces, mert ő azonnal azt hozta fel, h "Nehogymár, akkor mostantól a keresztnevünket tegyük előre...???" (Sajnos többet nem adtak le belőle; úgy tűnt h telefonon keresték meg, és úgy adott interjút, vagy mondott véleményt... - nem tudom h a MR1-nek miért nem jutott eszébe egy higgadtabb szakember :wink: )

Mindig is nevetségesnek tartottam azt az orosz, német, angol stb. órákon kialakult szokást, h a magyar diákoktól "keresztnév + vezetéknév" formátumban kérték önmaguk és mások megszólítását, megnevezését. :wink: Merthogy én soha életemben nem olvastam sehol arra tantervi utasítást, hogy az idegen nyelvet tanuló diákoknak így kellene használni a nevüket.
Ez egy magyar sajátosság itt Európában, Ázsiában azonban semmiképpen nem furcsa...
Másik dolog, h tudtommal a nyugati államokban is a "komolyabb" hivatalos okmányokban és szakmai névjegyzékekben (asszem a telefonkönyvekben is) a vezetéknév megelőzi a keresztnevet, attól vesszővel elválasztva.

Szóval sztem villámgyorsan beleszokunk, pláne úgy, h egységes lesz - akár tantervbe is bevehető lesz! Technika órákon a háztartástan témában ez egy fontos tananyagrész volt eddig is, szóval a gyerekek eddig is tanultak róla.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szavatosság jelölésének változása az EU-ban
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 20:17 
Offline

Joined: 2010. September 8, Wednesday, 10:27
Posts: 52
Erre én is felháborodottan reagálnék. Ha meglátom egy ilyen szavatossági feliraton a "12/11/11" sort, tuti nem arra fogok gondolni elsőre, hogy 2011. november 12-ig fogyasztható a termék… Az rendben van, hogy szeretünk egységesíteni + szabványosítani, de a magyar helyesírást ne erőszakolják meg angolszász mintára!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group