NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:00

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 27, Tuesday, 21:06 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
Cili, elmehetek az elmetemetésedre?

Lekésted; jópár éve volt. (De az elmehalottaknapi jókívánságokat szívesen fogadom.) :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 27, Tuesday, 21:05 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
erik.svoboda wrote:
Quote:
Mi ennek a mentalitásnak a jellemzője? Az inkompetencia, a megméretés hiánya,


Nem tudom, mit kellene mentalitásnak tartanom, de szerintem sem az inkopetencia, sem a megmértettetés hiánya nem lehet mentalitás.

Quote:
Ha ebben a listában Ön is magára ismer, akkor ebbe a célcsoportba tartozik,


Minek a célcsoportjába? A cikkébe? Aligha hiszem, h az agyhalottak magukra ismernének, és önkritikát gyakorolnának.

Quote:
és vannak már 30 évesen is elmehalottak


Cili, elmehetek az elmetemetésedre?

Quote:
Hogy lehet, hogy ezzel foglalkoznak nyelvészek? Ez nem tudomány


A nyelvészek nem ezzel foglalkoznak és szerintünk sem tudomány. Éppen ezért linkelünk be hasonló cikkeket. És ezért utáljuk, h még a legmegszorításosabb időkben is van pénz olyan szenylapokra, mint az Édesanyátokat!


OFF
Szerintem nem feltétlenül kell ilyen lekezelőnek lenned, Erik. Te biztosan szintén nyelvész vagy, mert sok a frusztrációd ;), de ha valaki "külsős", akkor abból, amit írsz, csak a zsigeri frusztrációt látja és még azt hiheti, hogy ő tehet róla. Pedig nem.
ON


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 27, Tuesday, 19:56 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Jé, én már elmentem, vissza is fogok jönni (5 év után jó lenne diplomázni), akkor én vagyok az ideális magyar? (De mi van akkor, ha utána megint elmegyek? Hazaárulás esete forog fenn? :wink: )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 27, Tuesday, 19:10 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Mi ennek a mentalitásnak a jellemzője? Az inkompetencia, a megméretés hiánya,


Nem tudom, mit kellene mentalitásnak tartanom, de szerintem sem az inkopetencia, sem a megmértettetés hiánya nem lehet mentalitás.

Quote:
Ha ebben a listában Ön is magára ismer, akkor ebbe a célcsoportba tartozik,


Minek a célcsoportjába? A cikkébe? Aligha hiszem, h az agyhalottak magukra ismernének, és önkritikát gyakorolnának.

Quote:
és vannak már 30 évesen is elmehalottak


Cili, elmehetek az elmetemetésedre?

Quote:
Hogy lehet, hogy ezzel foglalkoznak nyelvészek? Ez nem tudomány


A nyelvészek nem ezzel foglalkoznak és szerintünk sem tudomány. Éppen ezért linkelünk be hasonló cikkeket. És ezért utáljuk, h még a legmegszorításosabb időkben is van pénz olyan szenylapokra, mint az Édesanyátokat!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 27, Tuesday, 9:21 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Kedves literátor, az Édes Anyanyelvünknek már a címe is jelzi, hogy nem tudományos folyóirat. Ami sajnos Önt is félrevezette, az az, hogy számos nyelvművelő magát nyelvészként prezentálja. De erről részletesebben olvashat a molnárcili által megadott linken.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 26, Monday, 23:43 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
literátor wrote:
Elolvastam a beidézett nyelvészeti cikket. Sületlenség. Elejétől a végéig. Hogy lehet, hogy ezzel foglalkoznak nyelvészek? Ez nem tudomány (már ha Arisztotelészt valamire is tartjuk), hanem üres fecserészés a tévéműsorról. Higgye el nekem, hogy ilyen nyugaton meg sem jelenhetne. Magyarországon pedig még támogatják is mint valamiféle "kutatást".

Bocsánat, de azt gondolom, hogy nem nevezhető nyelvészeti cikknek az idézett írás. Az Édes Anyanyelvünk, amiben megjelent, nem nevezhető nyelvészeti lapnak, mert a nyelvészet mindenfajta preskripciótól elzárkózik. Legnagyobb jóindulattal azt lehetne mondani, hogy nyelvi ismeretterjesztő lap. De világos, hogy ami a hasábjain folyik, a nyelvi ismeretterjesztés megcsúfolása, néhány nyelvművelő mániájának a kiélése. Ily módon nemhogy érdektelen, de káros: a nyelvhasználati alapú diszkrimináció fenntartója.

Erről jut eszembe: az olvasnivalókba teszek néhány linket erről.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 26, Monday, 23:36 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
OFF
literátor wrote:
Félreértett.

Nem, asszem, nem én értettem félre, hanem engem értett félre.
(Az aláírás poén akart lenni. A cikk utolsó bekezdésére próbáltam utalni vele, ahol az egyetlen kézzelfogható pozitív javaslat fogalmazódik meg: el kell menni és vissza kell jönni. A dátum említése szintén a cikkre utalt volna vissza.)

literátor wrote:
Nem ért egyet azzal, hogy Publiusnak azért van némi igaza abban, amit ír?

Biztos van dolog, amiben igaza van a cikknek, nem tudom ellenőrizni. Alapvetően és elsősorban a retorikájára vonatkozóan fogalmaztam volna meg kritikát.

Elnézést, ez itt nagyon OFF, abba is hagyom.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 26, Monday, 22:02 
Offline

Joined: 2007. February 3, Saturday, 10:47
Posts: 2
Kedves molnarcili

Félreértett. Publiust is félreértette, mert ő sem az 1981-ben született emberekről beszél, hanem azokról, akik egy bizonyos, a 80-as és az annál korábbi évekre jellemző mentalitást képviselnek. Ezt a mentalitást a mai elit a 80-as években gyakorolta be, ez Publius meglátása. Mi ennek a mentalitásnak a jellemzője? Az inkompetencia, a megméretés hiánya, a konzervatizmus, a változások elleni fellépés és hasonlók. Ha ebben a listában Ön is magára ismer, akkor ebbe a célcsoportba tartozik, születési évétől függetlenül. Vannak 60-hoz közeledő friss elméjű kreatív emberek is, és vannak már 30 évesen is elmehalottak. Nem a születési évekről vitatkozunk, hanem a mentalitásról. Magyarország problémája az, hogy bár látszólag nyitott a nyugat felé, a belső lobbik összetartanak és sikerrel akadályoznak meg minden megújulást. Eddig legalábbis sikerrel tették ezt. Elolvastam a beidézett nyelvészeti cikket. Sületlenség. Elejétől a végéig. Hogy lehet, hogy ezzel foglalkoznak nyelvészek? Ez nem tudomány (már ha Arisztotelészt valamire is tartjuk), hanem üres fecserészés a tévéműsorról. Higgye el nekem, hogy ilyen nyugaton meg sem jelenhetne. Magyarországon pedig még támogatják is mint valamiféle "kutatást". Nem ért egyet azzal, hogy Publiusnak azért van némi igaza abban, amit ír?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 26, Monday, 21:39 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Namost tényleg komolyan kell venni, h a tix-reklám hatására valakik tixtát fognak mondani? Namármos ha viccből, miért baj? De azon kívül van realitása. És ha horribile dictu lenne, akkor mi van? Ezek az emberek komolyan tudják venni magukat? A szerkesztőségi tagok közül egyről egészen biztosan tudom, h nem hülye, de nem értem, miért adja ilyenhez a nevét...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 26, Monday, 13:16 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
OFF
literátor wrote:
Egy különösen értelmes írás olvasható erről a mai Indexen.

A cikk nekem egy kicsit olyan, mintha paródiája lenne a szokásos magyar értelmiségi nyavalygásnak. Vádai és kifogásai egyébként magamagára hullanak vissza:
Quote:
Nem tények, hanem benyomások alapján formálnak véleményt; imádják a nagy ívű elképzeléseket, de képtelenek kidolgozni a részleteket hozzájuk; univerzálisan fogalmaznak, de szinte semmit sem ismernek a közvetlen környezetükön kívül; folyton terveket és programokat gyártanak, de soha nem sikerült valamit igazán jól megvalósítaniuk.

___________________________________________________
Egy azok közül, akiknek el kéne menni. (Születési éve: 1981 (!))


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 26, Monday, 12:16 
Offline

Joined: 2007. February 3, Saturday, 10:47
Posts: 2
Nem értem azokat a felháborodott hangokat, amik itt hallhatóak!

Persze azért értem, és sajnálom is azokat, akik 2007-ben is azzal szembesülnek ebben a hazában, hogy a hozzánemértés, a minden szinten való dilettantizmus, a nemzetközi mércéktől való zsigeri rettegés a szocializmus végétől számított 18 év alatt sem változott. Na de miért változott volna meg éppen az Önök területén, kedves nyelvészek, és egyéb tudósok? A gazdaságban is ez uralkodik a világnak ezen a táján, és az inkompetencia nem tesz különbséget.

Egy különösen értelmes írás olvasható erről a mai Indexen.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 25, Sunday, 13:42 
Offline
Site Admin

Joined: 2006. December 27, Wednesday, 22:38
Posts: 58
Szolgálati közlemény

Felhívjuk a tisztelt linkelők figyelmét, hogy a szabvány URL-ekben kizárólag a következő karakterek szerepelhetnek:
  • saját értelmükben
    Code:
    [0-9A-Za-z_.~-]
  • speciális jelentéssel
    Code:
    ! * ’ ( ) ; : @ & = + $ , / ? % #[]
Egyéb karaktereket
Code:
%XX
alakban lehet megadni, ahol az XX egy hexadecimális szám.


Last edited by park keeper on 2007. March 26, Monday, 13:06, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 25, Sunday, 12:44 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Fazekas Beáta az ÉdAnyba wrote:
De vajon mit mond egy kisiskolás gyerek, ha megpillantja a McDonald’s egyik óriásplakátján a következő feliratot: Egy hepimijt kéjek. A képen egy kisfiú látható, és természetesen az ő szájából hangozhat el a mondat, ami azonban nagyon zavaró lehet még a selypítő gyerekek számára is, mert ezek után joggal mondhatják, hogy nem figyelnek oda a szép kiejtésre, a helyes beszédre, ha a reklámok is a helytelen kiejtést hirdetik.

[...]

Ezekben a szövegekben nem tartom túl szerencsésnek az ízvesztő és ízbontó összetett szót [sic!], mert (bár lehet asszociálni
az észbontó szóra), ha belegondolunk a szóösszetétel új jelentésébe, akkor nincs semmi értelme, mert vagy az íznek a felbontása a krém, vagy az ízlelésünket bontja fel a krém, vagy az ízlelésünket veszítjük el a finom termék miatt.

[...]

A reklámszövegek írói tehát sokszor visszaélnek a nyelv adta lehetőségekkel a meggyőzés és a rábeszélés hatékonyságának érdekében, ezért jó, ha a befogadó mindig résen van, és felkészül az önvédelemre velük szemben.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 25, Sunday, 12:32 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Brain Storming wrote:
Fazekas Beáta Ízvesztő reklámszövegek:
http://musorlap.anyanyelvapolo.hu/ea/pdf/ea0504.pdf

2007 márciusának végén egy 2005 áprilisában az Édeskében megjelent cikkhez a cikk terjedelmével vetekedő terjedelmű cikkajánlót írni: igazán derék dolog. (A tartalomtól függetlenül is rendkívül értelmes tevékenység.)

varasdi wrote:
No comment


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 25, Sunday, 12:24 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Varga Leilla wrote:
Már maga a cím sokat sejtett, mindennapjainban előforduló, égető megoldásra váró problémáról van szó.

Égető megoldás? Az mien lehet már? Nagyon iesztően hangzik.

Varga Leilla wrote:
Sajnos a XXI. századra hatalmas tátongó szakadék méretű különbség választja el egymástól a nyelvinormát a reklámszövegek nyelvétől.

Ez viszont nagyon szép kép: tátongó szakadék méretű különbség választja el... --- Hmmm, ha úgy folytatódnék, hogy embert az embertől*, még szebb lenne....

*Ti. hogy nyelvhasználat tekintetében, elsősorban, persze.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group