NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:15

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Édes Anyanyelvünk
PostPosted: 2008. March 4, Tuesday, 16:32 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Én nem fogok nekik szivességet tenni azzal, hogy korrekt javaslatokat teszek. Nem vagyok én semmijük se, különösen nem a tanácsadójuk.


Akkor itt miért adsz nekik tanácsokat?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Édes Anyanyelvünk
PostPosted: 2008. March 3, Monday, 22:32 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Ne csigázz!!!
Nem mindegy? Vegyél egy tetszőleges közmondást, és fogalmazd át úgy, hogy minden szó ugyanazzal a betűvel kezdődjön. Gondolom, hétről-hétre feladnak egy iet. Sajnos arra se emlékszem, h. mi a következő hétre feladott, de biztos meg tudod hallgatni az interneten, és még nyerhetsz is.
fejes.lászló wrote:
Mivel ez nem az NyTI fóruma, szerintem jobb lenne a mindenki-re írnod.
Én nem fogok nekik szivességet tenni azzal, hogy korrekt javaslatokat teszek. Nem vagyok én semmijük se, különösen nem a tanácsadójuk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Édes Anyanyelvünk
PostPosted: 2008. March 3, Monday, 22:20 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Tanszékvezető barátunk


Barátja a radványi sötét erdőnek!

Quote:
a feladvány egy közmondás alliteráló parafrázissal való átfogalmazása volt


Ne csigázz!!!

Quote:
Szerintem annak, aki pl. a Nyelvtudományi Intézetben a tudományos ismeretterjesztésért felelős, mindenesetre felháborodva kellene tiltakoznia a Rádiónál.


Mivel ez nem az NyTI fóruma, szerintem jobb lenne a mindenki-re írnod.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Édes Anyanyelvünk
PostPosted: 2008. March 3, Monday, 10:46 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Elképesztő, tegnap hallottam az Édes Anyanyelvünk utódműsorát. Tanszékvezető barátunk ezúttal az egész műsort egy ,,feladvány'' megfejtéseinek szentelte -- a feladvány egy közmondás alliteráló parafrázissal való átfogalmazása volt. Közben végig ott ült kiadótulajdonos barátunk, de csak egy mondatra szólalt meg, amikor a kisorsolt (!) nyertes jutalmát ismertette (persze a saját kiadványát, hümm, ingyenreklám, sőt, talán még pénzt is kap ezért a fellépésért).
Mindent összevéve szerintem szégyent hoz a tudományos ismeretterjesztésre, hogy a rádió ,,anyanyelvi műsora'' egy játékos feladványra redukálódott (ráadásul egy tanszékvezető csinálja, azt sugallva, hogy ez lenne a tudomány vagy az ismeretterjesztés). Szerintem annak, aki pl. a Nyelvtudományi Intézetben a tudományos ismeretterjesztésért felelős, mindenesetre felháborodva kellene tiltakoznia a Rádiónál.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Édes Anyanyelvünk
PostPosted: 2007. December 28, Friday, 20:30 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
ez jó :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Édes Anyanyelvünk
PostPosted: 2007. December 28, Friday, 11:11 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Felirat valami bár előtt:
Quote:
Jëgermeister


Hogy Kodály milyen boldog lenne!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 6, Thursday, 9:21 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Egyre szimpibb az MR új vezetése...

Mellesleg nem értem:

Quote:
7. A Magyar Rádió 1980 óta szervezte meg a „Beszélni nehéz” mozgalom országos találkozóját, ezeken minden évben százak vettek részt.

8. A budapesti Gundel Károly Vendéglátóipari Szakközépiskolában 1991 óta rendeztük meg a Péchy Blankáról, a mozgalomalapítóról elnevezett emléknapot-emlékversenyt. Résztvevői a rádióműsorral rendszeres kapcsolatot ápoló Kárpát-medencei középiskolák csapatai voltak. Noha intézményenként csak 4–4 fő versenyezhet, kétszáznál is többen voltak ott egy-egy efféle alkalmon.

9. Hasonlóak az 1997 óta megrendezett Anyanyelvi Nap mutatói, ezen az általános iskolás korosztály szakkörösei találkozhattak a budapesti Práter Általános Iskolában.

10. A Beszélni nehéz! körök vezetői évenként változó helyszíneken 1987 óta vehettek részt egyhetes „öntovábbképző” táborban; az idei, a tokaji volt a 21. efféle szakmai találkozó. Kizárólag olyan óvónőket, általános és középiskolai tanárokat hívtunk meg, akik a Magyar Rádió műsorához kapcsolódtak. (Megjegyzendő: a kollégák többsége a tanév és a szünetek idején is végzett önzetlen, lelkiismeretes munkáért iskolájától semmiféle ellenszolgáltatást nem kapott.)

11. Az 1990 óta megrendezett balatonboglári anyanyelvi táborban azok a határon inneni és túli általános iskolások vehettek részt (egy-egy évben kb. 50-en), akik „Beszélni nehéz!” szakkörökben tevékenykedtek.

12. A nyelvművelő mozgalomban kimagasló elismerést jelentő Kazinczy-díjjal és Péchy Blanka-díjjal azokat a pedagógusokat jutalmazzák, akiknek kiemelkedő szakkörvezetői, versenyfelkészítői, mozgalomszervezői munkája évtizednél hosszabb idő óta kapcsolódott a rádióműsorhoz és a köréje szerveződött mozgalomhoz.

13. A Kazinczy-díj Alapítvány Kuratóriuma által évenként 20–20 beszédművelő közösségnek odaítélhető Kazinczy-jutalom alapja a „Beszélni nehéz!” mozgalomban végzett folyamatos, több éven át tartó kiemelkedő tevékenység.

14. Az Anyanyelvápolók Szövetségének csongrádi tagozata által alapított, Bárczi Gézáról elnevezett emlékéremmel azoknak a felnőtteknek a munkáját ismerik el, akik egy évtizednél is hosszabb idő óta dolgoznak szakkörvezetőként vagy a műsor támogatójaként.

15. Egy – az adássorozatot a kezdetektől fogva figyelemmel kísérő és aktív levelező – békési házaspár (Balogh Imréné és néhai férje) jóvoltából, adományából negyedévenként három-három szakkört és egy-egy egyéni levelező „önkéntes munkatársat” Péchy Blanka-jutalommal díjazhatunk, a rádiós műsorfolyamban végzett hűséges, lelkiismeretes munkáért.


stb. stb. Ez az "áldásos" tevékenységük miért nem folytatható a rádióműsor nélkül? (Mellesleg olyan szép, ahogy az egymásra aggatott plecsnijeikre hivatkoznak...)

Quote:
Bizakodva írom: folytatjuk, ahol és ahogy lehet.


Igen! Ettől féltünk!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 6, Thursday, 9:03 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Végre nem nehéz beszélni: http://kuruc.info/r/1/19112/
Az eredeti helyszínről ( http://musorlap.anyanyelvapolo.hu/ ) se jön be, ezért ez a szutykos link.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 18, Sunday, 23:27 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Sejtettem :)

Azt nem veszik észre, hogy a származó--származott van, akinek aktív/passzív pár, van, akinek jelen/múlt idő. Az előbbi nyelvváltozatban származó, az utóbbiban származott kell.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 18, Sunday, 23:20 
Offline

Joined: 2006. March 27, Monday, 22:25
Posts: 50
bocsánat. "származó".


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 18, Sunday, 21:08 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Mér úgy kéne, hogy ,,a Kínából termékek''?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 18, Sunday, 16:10 
Offline

Joined: 2006. March 27, Monday, 22:25
Posts: 50
Még jó, hogy a mai Katolikusrádió-beli Nyelvédesanyánkból (Nyel, véd-e Sanyánk, mer a "hibás" hangsúlyozásról is esett szó) mektudhattuk, hogy "a Kínából származott termékek" esetében mennyire nagyon feéesleges a befejezett melléknévi igenév használata. Most már ojan jól fogok aludni, mint Mr Bean, amikor mexámolta a bárányokat a képen... :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 11, Sunday, 11:18 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
„A magyar kiejtés romlásáról” címmel mondta el kemény hangú elıadását 1937-
ben az Eötvös-kollégium volt tagjai szövetségének a közgyőlésén. Az elıadást annak hangsúlyozásával
kezdte, hogy hirtelen elhunyt mestere, Gombocz Zoltán örökét akarja folytatni.


Tudtommal Gombocz utálta a nyelvművelést, a haja égnek állt volna, ha hallja...

Quote:
Mindenekelıtt a zárt ë-t védelmezte
sokféle érv felsorakoztatásával. A megoldást pedig így képzelte el: „Egyszerően a tankönyvekbe
bele kellene nyomtatni ezt a betőt a kisiskolától kezdve az egyetemig, akkor mindenki
azt látná és próbálná kiejteni, és végtére megtanulná” (246). Magam is ott voltam, és akkor
is azt gondoltam a résztvevık csaknem mindegyikével együtt, hogy ez már lehetetlen. De
Kodály szívóssága, jobbat akarása így is bámulatra méltó volt.


Mi az, h "jobbat", ha egyszer a szerző maga ismeri el, h a Kodály által erőszakolt elképzelés egyáltalán nem jó?

Marha érdekes, h időnként Kodály nyelvtudományos munkásságáról beszél, miközben egyetlen nyelvtudományi tematikájú cikkét sem tudja megnevezni...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 11, Sunday, 11:02 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Na végre, bejött az ÉS. Remélem, valaki megvédte a rádióelnököt...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 9, Friday, 11:08 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
halmtomi wrote:
Szathmári wrote:
Aztán 1964 őszén a Magyar Nyelvtudományi Társaság kiejtési konferenciát rendezett Egerben. A fő előadást Lőrincze Lajos tartotta. Valahogy nem volt biztos, hogy Kodály Zoltán is jelen lesz, és Lőrincze úgy írta meg előadását – egyébként szerintem is reálisan –, hogy a zárt ë visszaállítására már nincs lehetőség. Igen ám, de a tanár úr nagyon is megjelent. Lőrincze Lajos aztán csak nagy keservesen tudta éjjel átírni előadását, hogy valamiképpen a tanár úrnak is megfeleljen.
Hát ez nagyon jó, hogy egy nyelvész átírja a konferenciaelőadását az ellenkezőjére azért, hogy egy zenésznek megfeleljen. Meg aztán komoly lehet az az érvelés, ami "átírható" úgy, hogy az eredeti tézis ellenkezőjét bizonyítsa.


Nem ez a baj, hanem az, hogy ezt a leplezetlen szolgalelkűséget utólag nem elfelejteni és szégyellni igyekeznek, hanem még kedélyesen meg is írják egy memoirban, mintha ez lenne az egyetlen helyes és természetes hozzállás.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group