NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:46

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 122 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. September 2, Tuesday, 16:37 
Offline

Joined: 2008. August 31, Sunday, 23:56
Posts: 8
Tisztelt Szigetva(ri Péter?)!

Idézem Önt: Mészáros úr, ugye nem gondolja komolyan, hogy az állami kitüntetések védelmet nyújtanak az ellen, hogy valaki hülyeséget beszéljen?
Igaza van, nem gondolom. Ha így jelenti ki, tényleg nem gondolom... De talán jobban kellett volna hangsúlyoznom, hogy azt gondolom, hogy nem a hülyézés a megoldás. Mert vajon milyenné lesz a tetten ért hülyéző egy ismeretlen ember szemében? (persze, ez már inkább pszichológia - és ha védelmét erre építené bárki, jobban megérteném: erős felindulásból elkövetett hülyézés... magyarázat itt meg itt... bocs, miegymás, ügy lezárva. No de ez nem így történt, az Ön válasza sem erre mutat. Vissza hát!)

Ha a másik oldalon lévő (azaz a lehülyézett) felet valakik már többször az elismerésükkel tüntették ki - bár nem a témában, de attól nem igazán idegen témakörben (amely irodalmi tevékenység tényleg nem nyelvtudomány, de hát ismerünk eseteket, mikor nem a tudományból, hanem a hétköznapból hajtott ki egy komoly tudományos felismerés), szóval ha a mérleg(hinta) egyik oldalában ül egy ilyen ember, a másik oldalán egy szimpla De hülye ez!-gondolat, akkor hogyne ütné meg a témával éppen ismerkedő olvasót? Főleg, ha nem nézi a neveket... (mert ha azt nézi, bizonyára beskatulyázza a lehetőségeit!)

Persze tudom, hogy az állami kitüntetéseket nem mindig az arra érdemesek kapják (meg nem is mindig azok adják), most itt semmi ilyesmit nem is vitatunk, kár is a vita magját ebben meghatározni. De ha mondjuk Nagy László elismerte, bíztatta, de még Kodály is megértette a törekvés lényegét, és szintén további munkára bíztatta Kiss Dénest, akkor azt is tekintsük semmisnek? De mégsem ez a lényeg, hanem hogy nem hülyéztek mások sem, nem hülyéznek ismert alkotók, gondolkodók (legalábbis nyilvános esetről eddig nem tudtam)... szóval... nos... Ön szerint merhetem-e gondolni, hogy a hülyéző fél nem jól járt el? Vagy azt gondoljam, hogy Á! igen, tényleg hülye, mert van, aki szerint hülye! Vagy hozzászoktunk volna már, hogy egy-két viszonthülyézés teszi helyre a dolgokat? (Egy kis Monty Phyton A boxmeccs eredménye 9:8, Isten tehát létezik!)

Vagy az lenne az ok az egyszerű lehülyézésre, hogy csak több éves tanulással érthető meg hogy miért valótlan KD állítása? Ezért nem kapok választ, hogy milyen anyagban, anyagokban lelem meg az állítások cáfolatait? Vagy mert nincs is cáfolat, de úgy kell érezni, hogy hülyeség, mert ez érdek, elvárás? Mit gondoljak így? Azt mondjuk nem, hogy a tökéletesség egyben bonyolultság is lenne, azaz hogy az igazság ebben az esetben érthetetlen, átlagos polgárnak már megérthetetlen lenne... Magam is, egy-két könyvet szívesen elolvasok pro és kontra. Vagy legyen az a válasz, hogy ehhez még ezt meg azt kell bizonyítani, mert így nem teljes, csak fikció. Bizonyítsák be, hogy csak hókuszpókusz! (Persze a fikció is lehet szórakoztató! Tévéjük gondolom van otthon... Kedves filmjük rendezőjét le szokták hülyézni, ha valótlant mutat be? De ez egy egészen más megközelítés, elhagyom, mert nincs annyi bájt a gépemben...)

Arra kérem Önt, ne keressen mindebben (hogy is mondta?) érzelmileg viszont vonzóak, mert a magyar nyelvet (és ezáltal sokak szemében annak beszélőit) jó színben tüntetik fel-politikát, mert az ebben nincs (ezért is említettem Kodályt, Nagy Lászlót, hiszen ők biztosan nem lehetnek benne!) Javaslom, higgye és lássa, hogy a tudomány az országunkat és lakosait szolgálja, és akkor érezni fogom én is, meg az összes retorikát hallgató laikus is, hogy Önnek igaza van! Mert én hiszek abban, amit csinálnak (Önök is, és más kutatók is), de nem hiszem, hogy kész lenne a nagy mű, pláne nem, hogy tökéletes az.

Arra se gondoljon, hogy fáj nekem, ha nincs egyetértés Ön, a társai, kollégái és Kiss Dénes, vagy bárki más között. Nekem ez nagyon mindegy! Szavakat, mondatokat - értelmet keresek. De a hülyézés (amelyből Fejes László ugyan nem úgy, ahogy gondoltam, de kimászott, míg Ön pedig válaszával belesodródott) szóval a hülyézés Önöknek rossz út, ha hülye az illető, ha nem! (Amúgy is, szerintem nem az a hülye, aki hülyéket beszél! A viccen túl is, mintha az lenne a hülye, akire mindenki azt mondja, hogy hülye. Bár még ez az ítélet sem zárja ki, hogy a megbélyegzett hülyének igaza lehet. Azaz egyetlenegy tudós, a legnagyobb koponyák egyike sem lehet eltelve az eredményektől annyira, hogy kizárhatná mindörökre a változás, a módosítás lehetőségét! Ezt az álláspontot csak az ember adhatja fel, az elhivatott tudós nem... Gondolom, ezzel egyetértenek.)

Mégegyszer hangsúlyozom, az a baj, hogy a hülyézés csak a csípőből szimpatizánsokat győzheti meg, mindeki másnak csakis felszólítás! Ezt ne tegyék nyilvánosan, ne is védjék ezt az álláspontot, utcanyelven azt mondanám, hogy Önöknek ez tök szarul áll! (((A klubéletet pedig zárt ajtók mögött célszerű élni. Szerintem.)))

Lenne még számtalan észrevételem, de azok egy részét Varasdi (Károly?) nevű felhasználó gyakorlatilag megválaszolta, megelőzve ezzel vonatkozó gondolatáradatomat :) Az Önök nevében is köszönöm! :)

Üdvözlettel, többieknek is sok sikert kívánva!
Mészáros István

UI: bocsánat, kedves Szigetva, jut eszembe, ezt még bele szerettem volna szőni...
Úgy kezdődik egy mondata, hogy Kiss Dénes olyan dolgokat mond, amelyek a nyelvtudomány mai állása szerint teljességgel megalapozatlanok, Ezt feltétel nélkül el tudom hinni Önnek, ha ezt mondja, és csak ennyit mond... De engedjen meg a végére egy kis frissítő, élcelődő humort. Ahogy egy kedves barátom reagált a kérdésre, nem személyi, hanem eseti párhuzammal, s mely minden eddigit összegez is talán Égessük meg Giordano Brunot!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. September 2, Tuesday, 9:23 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Nyilván már az is sokszor azon múlik, elolvasok-e egy cikket, hogy ki írta. Hát még hogy elhiszem-e. Ha a jónevű nyelvész hülyeséget ír akkor tovább gondolkodok, hogy ez tényleg hülyeség-e, meg inkább azt gondolom, hogy én vagyok a hülye és nem értem. De Kiss Dénesnél elég egyértelműnek tűnik a helyzet. Ugye?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. September 2, Tuesday, 9:03 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
A tudomány jóval kevésbé alapul tekintélytiszteleten, mint az élet más területei, itt (ideális esetben) nem azt nézik, ki mondja, hanem hogy mit mond.


Azért az az "ideális esetben" beszúrás nagyon elkelt itt. A tudomány gyakorlata meglepő mértékben épül a tekintélytiszteletre. Csak szeretnénk azt hinni, hogy nem így van.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. September 2, Tuesday, 8:19 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Mészáros úr, ugye nem gondolja komolyan, hogy az állami kitüntetések védelmet nyújtanak az ellen, hogy valaki hülyeséget beszéljen?

Kiss Dénes olyan dolgokat mond, amelyek a nyelvtudomány mai állása szerint teljességgel megalapozatlanok, érzelmileg viszont vonzóak, mert a magyar nyelvet (és ezáltal sokak szemében annak beszélőit) ,,jó színben'' tüntetik fel. Az effajta retorika sok laikusra, mint bevallja, önre is hat. Lelke rajta. De engedje meg, hogy akik többet értenek ehhez, azok hülyeségnek minősíthessék a hülyeséget. És aki meg folyamatosan hülyeséget beszél, az hülye. A tudomány jóval kevésbé alapul tekintélytiszteleten, mint az élet más területei, itt (ideális esetben) nem azt nézik, ki mondja, hanem hogy mit mond.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. September 1, Monday, 13:54 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Kedves Szentelen/Mészáros István!

Értékes hozzászólását nagyon köszönöm. Kiss Dénes munkásságának tanulmányozásához további sok sikert kívánok!

Üdvözlettel:

Fejes László

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. September 1, Monday, 1:54 
Offline

Joined: 2008. August 31, Sunday, 23:56
Posts: 8
fejes.lászló wrote:
Az elsőt végigszenvedtem, utána nem bírtam. Ez annyira hülye, h még csak nem is vicces...


Üdvözlöm Fejes úr!

Nem szoktam erre járni, talán ezután sem fogok megfordulni itt. Kiss Dénessel kapcsolatos információkat kerestem az interneten, így kerültem ide. Nagyon örültem az előzményben található videóbejátszásoknak, ugyanakkor az Ön határozott kirohanása is felkeltette a figyelmemet. Természetesen utánanéztem az Ön munkáinak is, hiszen az Ön hozzászólásából azt éreztem, hogy Ön jobban ismeri a témát. Sajnos eddig nem találtam konkrét ellentételeket, válaszokat a munkáiban. Persze felsejlik bennem egy lehetséges válasz a sikertelenségem magyarázataként, mely szerint talán Ön úgy gondolja, hogy a nyilvánvaló téveszméket nem kell cáfolni. Ezesetben arra szeretném felhívni a figyelmét, hogy egyre többen vagyunk, akik hisznek Kiss Dénesnek, engem például meggyőz az érvelése. Persze én sem tudok feltétel nélkül elhinni mindent, szükségem van a folyamatos kontrollra. De azt gondolom, hogy ebben a szimpla hülyézés nem segít, sőt megtörténhet, hogy megingat a hülyéző fél álláspontjában, kiváltképpen, ha a sértett fél komoly állami elismerések tulajdonosa.

Továbbá megemlíteni is szégyellem, de emlékeztetnem kell Önt arra, hogy nem illendő egy hetven év fölötti embert nyilvánosan lehülyézni, főleg egy szalonképes nézteltérés miatt, még akkor sem, ha netán fel nem fedett személyes ok húzódna meg a háttérben. Hiszen ezzel Ön nem csak tudományos ítéletet mond, de erkölcsi mintát is állít hallgatói, követői elé.

Végezetül csak érdekességként fűzném hozzá, hogy imént, a regisztrációkor mintha azt láttam volna a házirendben, hogy a regisztrált tag nem sérthet meg senkit a hozzászólásával, ellenkező esetben akár ki is zárhatják a szabálytalankodó felhasználót. Nem tudom mi a szokás itt, mi lesz a reakció, mi minősül sértésnek, hiszen mint írtam, nem szoktam erre szörfözni.

Látva az Ön eredményeit, én azt gondolom, Önhöz is, munkásságához is méltó lenne a tudományos rangjához illőn megfogalmaznia a nemtetszését, esetleg hallgatnia arról.

Tisztelettel:
Mészáros István


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. June 28, Saturday, 23:56 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Az elsőt végigszenvedtem, utána nem bírtam. Ez annyira hülye, h még csak nem is vicces...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. June 27, Friday, 20:16 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
Az ősnyelv3/1 http://youtube.com/watch?v=LiuMW3RVry4&feature=related
Az ősnyelv3/2 http://youtube.com/watch?v=T5wqQPLlu9U&feature=related
Az ősnyelv3/3 http://youtube.com/watch?v=CImRF-CP-GQ&feature=related


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. March 17, Monday, 11:48 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 21:34
Posts: 143
Location: budapest
Kicsit Off: nekem naon tetszik a tudománynak ez az alábbi definiálása is (Cserny J-től):

Quote:
... a tudomány nem más, mint vélemény és véleményezés. Az ember elfelejt dolgokat és itt felfrissíti.

jól nézünk ki.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. March 16, Sunday, 22:07 
Offline

Joined: 2006. January 5, Thursday, 21:17
Posts: 90
Location: budapest
szigetva wrote:
Nekünk egy mesekönyvünk van tőle (vagyis nem tudom, tőle-e,

ez ő.
(nem is olyan szar. bár néhányszor elvesztettem benne a fonalat. de gondolom ha szépen felolvasnák nekem este, bealudnék - ilyen szempontból pedig egész biztos h jó gyerekversnek :))
és tényleg polihisztor, az árpádpontorg-on már nyelvkutató és nyelvészprofesszor is.

_________________
- i'm saying things and then hating myself for saying them. how did you get past that?
- didn't.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. March 16, Sunday, 21:15 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Nekünk egy mesekönyvünk van tőle (vagyis nem tudom, tőle-e, egy ugyanilyen nevű szerzőtől, a könyvről a neten csak annyit találtam, hogy valaki másnak is megvan). Tanulságos. Íme:
Quote:
Vica mama

Mesehősünk, Vica mama,
korán ébred minden nap.
Öcsi, Kati Méz Mimóza,
Bohó Kófic, a bohóca,
egymás után mosdanak.

Fickó kutyus türelmetlen:
,,Mami, játszani gyere!
Süt a nap kint, ne babázzunk.
A labdával gurigázzunk
itt lenne az ideje!''

Igen ám, de vár a munka,
babaruha-nagymosás...!
Hab gyöngyözik hófehéren,
Vica mama mos serényen.
Rossz kenyér a naplopás!

A ruhácskák tarka zászlók,
száradnak a madzagon.
Verdesnek, mint madár szárnya,
amikor a szél cibálja
őket a faágakon.

Mosás után sincs megállás,
babacsalád enni kér.
Fazék koppan, peng a lábos,
tészta is lesz mára, mákos.
Az illat sok jót igér.

Legelőször a babának
ad ebédet cumiból.
Bohó Kófic azt kiáltja:
,,Nem gombóc jön, bárki látja,
tej csurog a gumiból!''

Itt a kuglóf csemegének.
Fickó nyála már csurog.
Fülig nyúlik Kófic szája,
Méz Mimóza alig várja,
hogy kapjon egy falatot.

Ebéd után szavak szárnyán
mesekönyvből, mese kél.
Varázshegynek nekivágnak,
Héthatáron is túl járnak,
amíg Vicuska mesél.

Verőfénnyel vár a város,
sétálgatni csudajó!
Az utcákon tarka-barka
és zsivalygó forgatagban
jár sok ember s autó.

Szép időben, kint a téren
dédelgeti a babát.
Egyre-másra körülállják,
cirógatják, megcsodálják
kislányok és anyukák.

Elszakadt a babaruha.
Cérna, cérna, cérnaszál,
vékony, mint a cinke hangja.
Vica mama ahogy varrja,
ujjaival táncot jár.

Brummog már a medvenóta,
benne erdők rengenek.
A tévében messzi tájról,
múlt időkről, királylányról,
édes mesefilm pereg!

Kati, maci szendereg már,
Bohó Kófic álmot lát:
cirkuszporond az ő álma,
ott mókázik kézen állva,
nevetik és tapsolják.

Csönd van, csönd van, álomszárnyon
száll messze a kis család.
Álmukban is mosolyognak,
Csillagúton jár a holnap.
Kívánjunk jó éjszakát!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. March 16, Sunday, 20:41 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
:D

Amikor egészen kicsi voltam, azt hittem, hogy a szemérem az olyan erényöv-féle, a nemi szerveken viselik és érmékből áll. Anyukám remekül szórakozott rajta, amikor közöltem vele. Én leszek a legújabb Kazinczy!

És van egy Kiss Dénes-könyvem :D Ez:
http://www.antikvarium.hu/ant/start.php ... ID%3D17740
(Nem bírtam elolvasni, de ha érdeklődés mutatkozik, bemásolhatok belőle ide szemelvényeket.)

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. March 16, Sunday, 15:00 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
Tőle már olvastam: Mario Alinei etruszk-magyar nyelvrokonságról szóló könyvéhez ő írt utószót. Hajmeresztő (persze maga a könyv is). Azt is leírja, hogy na végre megdőlt a finnugrizmus. Az nem zavarja, hogy Alinei egyébként a finnugor nyelvek rokonságát nem kérdőjelezi meg. Ő is a vátesz-táltos-mindentudó-költő-nagymagyarok egyike.

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. March 16, Sunday, 13:32 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
Agnus wrote:
... ebben csakis legjobb részek vannak

igazad van.

A "megfelelô" humorral és kellô hangulatban még szorakoztató is lehet. (Megjegyzem, hogy nem a személyén szorakozom, hanem azon amit mond!)
Quote:
A nyelvészek nem tudják például azt, hogy szemérem miből van. Tessék megnézni az etimológiai szótárat. Szemérem, lásd női szemérem. Ez a magyarázat. Holott arról van szó, hogy a szkítáknál, hunoknál, a magyarok elődeinél, a szemre érmét tettek, hogy lecsukva maradjon. Ennek ez a jelentése és ezt nem ismerik fel.

:lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kiss Dénes
PostPosted: 2008. March 16, Sunday, 13:15 
Offline

Joined: 2006. January 5, Thursday, 21:17
Posts: 90
Location: budapest
én is szeretek veszélyesen élni, így a harmadik linkkel kezdtem. ebben csakis legjobb részek vannak, ahogy vergődik abban a "fürdőkádban".
különösen jó, h nem lehet holmi kérdésekkel zavarba hozni:
Quote:
Vathy Zsuzsa: Azt mondtad, hogy azért hangsúlyoz a magyar az első szótagnál, mert tele a tüdő levegővel. Kell valami más okának is lennie, mert a többi nyelvet beszélőknél is így van, akkor van tele a tüdejük levegővel s mégsem a szó elején hangsúlyoznak.

K. D: Nem kinyilatkoztatásnak szántam, de amiket elmondtam, azok csak töredékek. Harminc éve foglalkozom ezekkel a kérdésekkel. Amikor a régész elkezd kutatóárkokat ásni és megvillan valami, aztán megint semmi és megint valami megvillan, hát így voltam most én. Amit magam megtaláltam vagy amire a nyelv rávezetett, csak nagyon keveset tudtam megtalálni. De én akkor sem hiszem, hogy véletlenről van szó. Csak egy dolog izgatott engem mindig. Amikor azt mondták, hogy a szavaink véletlenül jelentik azt, amit jelentenek. Ez már csak azért sem igaz, mert valószínű, hogy minden hanghoz, amit kiejtünk, a kiejtésből - bármilyen anyanyelvű - rögtön érezhető, hogy fájdalom, öröm vagy mi az, amit kifejez. Minden hangnál. A zeneszerzők tudják ezt. A Für Elise miért hat ránk? Vagy egy másik dallam úgy? Mert minden hanghoz valamilyen értelmi, érzelmi dolog kapcsolódik. Ha ebből indulok ki, akkor előbb-utóbb az a logikája ennek, hogy akkor ez a nyelvben is szerepet kap. A nyelvújítás mindig szóba jön. Azt gondolom, hogy a nyelvújításban is csak azok a szavak maradnak meg, amelyek beleillenek a nyelv rendszerébe. A többi valahogy kikopik. A kesztyű jobban beleillik, éppen a kéz, kézközeli, közösség, közel, közülük, köz el megy, azért megyünk egymáshoz közel, mert elmegy közülünk a köz. Ezzel lehet játszani. Ami a hangsúlyt illeti, lehet más megokolás is.

(kicsit féltem, h sose válaszol már a kérdésre :D)

_________________
- i'm saying things and then hating myself for saying them. how did you get past that?
- didn't.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 122 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group