NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 10:54

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 6, Thursday, 7:17 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Nem, a jobboldal eszmerendszerének elutasítása.
Nem vagyok benne biztos, hogy van ilyen ,,eszmerendszer''. Amit idéztem, hogy csak a ,,nemzeti érzelem'' tartja össze, az arra utal, hogy nincs ilyen eszmerendszer (legalábbis a mai magyar jobboldal körében).
fejes.lászló wrote:
A baloldalt meg a nácik elutasítása tartja össze.
OK, ezt már elfogadom hipotézisnek (de csak annak), lehet, h. igazad van.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 6, Thursday, 0:13 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Mármint a "nemzeti érzelemé"?


Nem, a jobboldal eszmerendszerének elutasítása. Mert ugye lehet mondani, h nem minden jobboldali náci, de azért az is igaz, h a jobboldaliak úgy általában nem igyekeznek elhatárolódni a náciktól, sőt... A baloldalt meg a nácik elutasítása tartja össze.

A két tábor meg igenis összetart, legalábbis abban az értelemben, h az egyik a kék, a másik a piros sarokba húzódott. Ettől persze még gyomrozzák egymást sarkon belül is, de tisztában vannak vele, hol a "fő ellenség"...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 23:32 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Nem azért, de a baloldalt is lényegében a jobboldal elutasítása tartja egyben!
Mármint a "nemzeti érzelemé"? Ezt hevesen tagadnám. Akkor minek az elutasítása? (Egyébként mér gondolod, hogy a másik oldalt bármi is egybetartja?)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 23:02 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Nem azért, de a baloldalt is lényegében a jobboldal elutasítása tartja egyben! Igaz, nem nevezik ezt népi érzelemnek. :-D

Költözhet a szál!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 22:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Ez kb. olyan, mintha azt mondanád (mondanák), h nem lehetsz igazi Fradi-drukker, ha egy Real Madrid -- Barcelona vagy egy Franciaország--Olaszország meccsen valamelyik félnek drukkolsz, mert egy igazi Fradi-drukker csak a Fradiért tud lelkesedni.
Ja, kb. olyan. De (elnézést, ha valakinek ezzel sértem a nemzeti érzelmeit :-)), ez egy ien abszurd ország. Az szerinted nem totál abszurd, hogy (a szakértők szerint) a jobboldalt valójában ez az egyetlen ideológiai mozzanat, a "nemzeti érzelműség" tartja össze (minden másban nincs a táborukban egyetértés), vagyis egy olyan dolog, ami jelenleg egyáltalán nem akut problémája a nemzetnek? (Vagy én nagyon nem vagyok képben, de szerintem ez télleg nem egy akut probléma.)
Ja, valamelyik moderátor rakja már át ezt a "nemzeti érzelmű" részt egy külön szálba! :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 22:32 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Ez már picit meggyőzőbben hangzik, és pontos kritériumokat sem fogok kérni, h ki miért nevezhető nemzeti érzelműnek. De.

Quote:
Ha téged az állampolgárok közösségéhez, a köztársasághoz, vagy az egész emberiséghez fűznek ilyen szálak, akkor (gondolom) nem vagy ,,nemzeti érzelmű''.


Ez kb. olyan, mintha azt mondanád (mondanák), h nem lehetsz igazi Fradi-drukker, ha egy Real Madrid -- Barcelona vagy egy Franciaország--Olaszország meccsen valamelyik félnek drukkolsz, mert egy igazi Fradi-drukker csak a Fradiért tud lelkesedni.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 0:33 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Lehet, h tényleg nem érted?
Nem hiszem. :-)
fejes.lászló wrote:
De mi lenne a nemzeti érzelmű ellentéte?
Természetesen az, akit a ,,nemzeti érzelműek'' értelmezése szerinti ,,nemzethez'' (akár a jó- akár a rosszindulatú értelmezés szerint) nem fűznek különösebb érzelmi szálak (vagy csak olyan szálak fűzik hozzá, mint mindenki máshoz). Ha téged az állampolgárok közösségéhez, a köztársasághoz, vagy az egész emberiséghez fűznek ilyen szálak, akkor (gondolom) nem vagy ,,nemzeti érzelmű''.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 5, Wednesday, 0:16 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Ez jó, ezt észre se vettem. De nem csodálkozok, iesmit is hall az ember, hogy jobb- (bal-)oldali érzelmű. Jobb, ha mexokod, h ebbe az országba még a dögunalmas gazdasági kérdések is érzelmi ügyek, akkor mit vársz ien sok mindennel telített fogalmaktól, mint a "nemzet"?


Lehet, h tényleg nem érted?

Az, h vki jobb- (bal-)oldali érzelmű, szerintem világos: érzelmileg kötődik valamelyik oldalhoz. A két oldal megvan. De mi lenne a nemzeti érzelmű ellentéte? A fogalom eleve vmi olyasmit feltételez, h egyeseknek számít a nemzet, másoknak nem. Pedig aligha feltételezhető, h a politikáról bármit is gondoló ember számára vmilyen értelemben nem fontos a nemzet, pláne h ellenséges vele. Az lehet, h mások a fogalmaink a nemzetről (ahogy két bal/jobboldalinak is más-más fogalmai lehetnek a bal/jobboldalról), vagy más jelentőséget tulajdonítunk neki, de ez a nemzet fogalmának a kisajátítása.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 4, Tuesday, 22:19 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Nem értem továbbra sem. Az, hogy valaki kit tekint a nemzet részének, érzelem?
:-) Ez jó, ezt észre se vettem. De nem csodálkozok, iesmit is hall az ember, hogy jobb- (bal-)oldali érzelmű. Jobb, ha mexokod, h ebbe az országba még a dögunalmas gazdasági kérdések is érzelmi ügyek, akkor mit vársz ien sok mindennel telített fogalmaktól, mint a "nemzet"? :-(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 4, Tuesday, 16:31 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Mit kell ezen magyarázni? Jóindulatú értelmezés: akinek a nemzet több, mint az állampolgárok összessége, minden anyanyelvi beszélőt tartalmaz. Rosszindulatú értelmezés: akinek a nemzet több is meg kevesebb is, mint az anyanyelvi beszélők, mert a származást (vagy azt is) számításba veszi.


Nem értem továbbra sem. Az, hogy valaki kit tekint a nemzet részének, érzelem?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 4, Tuesday, 10:18 
Offline

Joined: 2006. January 5, Thursday, 21:17
Posts: 90
Location: budapest
az én üzenőfalamon is megjelent a téma, igaz, kicsit máshogy, de hasonlóan komoly érvekről számol be:
Quote:
Ma tanultam a Zenith Tv-ből, h a magyarok minden nép ösei, bizonyitja ezt az, h mother=magyar. De ez minden más nyelven is igy van. Egyébként minden nyelv is a magyar nyelvnek egy korcsosult változata, hiszen lásd, hogy amit mi egy szóval mondunk, hogy "nagyon", azt az angol csak úgy tudja, hogy "very much". Ennyi. A szerző holnap bővebben a Magyarok Házában is kifejti azt, amit a zenith tv-n 1 órán keresztül.

ezekre így már nem is lehet mondani semmit, v igen?

_________________
- i'm saying things and then hating myself for saying them. how did you get past that?
- didn't.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 4, Tuesday, 9:27 
Offline

Joined: 2006. February 16, Thursday, 17:02
Posts: 160
Location: Budapest, ELTE BTK
rebrus wrote:
ezek nem helyesírási hibák, ezek nyelvünk ellen irányuló DURVA ROMBOLÓ TÁMADÁSOK.
...melyek természetesen a magyar gerinc megroppantására irányulnak és New York-i meg Tel Aviv-i körök állnak mögötte.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 3, Monday, 23:42 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
tucyka wrote:
szigetva wrote:
tucyka wrote:
a témánál maradva: ezen a fórumon is 413 találat a sztem-re, sôt párszor rebrus is használja :)
Ugye nem gondolod, hogy rebrus, vagy akármelyikünk, komolyan gondolja ezt a baromságot? :?

:lol: vizsgág után vagyok (itt most lett vége a félévnek) és . . .

elôször azért én is elolvastam, h. mi az a "Tudományközpont" :P


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 3, Monday, 23:31 
Offline

Joined: 2006. January 5, Thursday, 21:17
Posts: 90
Location: budapest
szigetva wrote:
Mivel minden nyelv a magyarból ered, nem is tudom értelmezni azt, hogy ,,idegen nyelvből átvett''. Ezeket a szavakat kölcsönadta a magyar a többi nyelvnek, most meg visszaveszi. Hol itt a probléma?

(sőt! képzelhető ez egy igen ígéretes tendenciának, először a szavak, aztán a felvidék, stb. :D)

_________________
- i'm saying things and then hating myself for saying them. how did you get past that?
- didn't.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: iwiw üzenőfal
PostPosted: 2008. March 3, Monday, 23:30 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
szigetva wrote:
tucyka wrote:
a témánál maradva: ezen a fórumon is 413 találat a sztem-re, sôt párszor rebrus is használja :)
Ugye nem gondolod, hogy rebrus, vagy akármelyikünk, komolyan gondolja ezt a baromságot? :?

:lol: vizsgág után vagyok (itt most lett vége a félévnek) és . . .


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group