NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 12:45

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 14, Sunday, 12:37 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
halmtomi wrote:
mért nincs olyan, hogy "x fizikuskodik", "x mérnökösködik"?
Van. Az utóbbi azt jelenti, mérnökként dolgozik. Még esetleg az előbbi is: ,,x-nek van egy vegyész és egy fizikusi diplomája is, de most fizikuskodik.'' Az kétségtelen, hogy a nyelvészkedik nem utal végzettségre.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 14, Sunday, 12:00 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
ktam wrote:
fejes.lászló wrote:
ktam, én azt hittem, te komolyan kérdezed, nem pedig a bulvártájékozottságoddal kívánsz dicsekedni! :lol:

Én komolyan kérdeztem. Mert az, hogy valaki nyelvésznek mondja magát, az esetleg azt is tartalmazza, hogy van vmi nyelvészeti végzettsége, papírja is, nem csak belekotyog atyai alapon a nyelvművelésbe. És ezt a (jog)alapot nem tudom, hogy mitől és hogyan érti ő nyelvészt.
Nyelvészetnél az közvélemény alacsonyabbnak tartja a belépési küszöböt, mint más tudományokban. Ld. még: mért van olyan, hogy "x nyelvészkedik", és mért nincs olyan, hogy "x fizikuskodik", "x mérnökösködik"?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 13, Saturday, 21:33 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
fejes.lászló wrote:
ktam, én azt hittem, te komolyan kérdezed, nem pedig a bulvártájékozottságoddal kívánsz dicsekedni! :lol:

Én komolyan kérdeztem. Mert az, hogy valaki nyelvésznek mondja magát, az esetleg azt is tartalmazza, hogy van vmi nyelvészeti végzettsége, papírja is, nem csak belekotyog atyai alapon a nyelvművelésbe. És ezt a (jog)alapot nem tudom, hogy mitől és hogyan érti ő nyelvészt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 13, Saturday, 18:15 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
ktam, én azt hittem, te komolyan kérdezed, nem pedig a bulvártájékozottságoddal kívánsz dicsekedni! :lol:

Quote:
de tudja valaki, hogy ez az ember annak a fia, akire gondolok?


Gondolsz rá? Kiizzadva, sikoltva ébredsz éjszakánként, ha róla álmodsz? Vagy mitől lett tabuszó a neve?

Quote:
Egyébként megdöbbentő, hogy az orvosi nyelvnek külön folyóirata van (aminek ő a főszerkesztője). És hogy mikkel nem foglalkoznak...


A legújabb szám tartalmából:

-- Az accusativus cum infinitivo szerepe a veseelégtelenség kezelésében
-- Az imprefectum tökéltesítése
-- Kardinális számnevek a szívgyógyászatban
-- A vocativus a gégészetben
-- A deklináció hanyatlása (kórtörténeti áttekintés)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 13, Saturday, 16:58 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
szigetva wrote:
Persze semmi közöm hozzá, meg nem változtat semmit a helyzeten, de tudja valaki, hogy ez az ember annak a fia, akire gondolok?

Persze hogy annak a fia. És az édesannyuknyelvébe is írogat a dokidumáról.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 13, Saturday, 8:33 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Persze semmi közöm hozzá, meg nem változtat semmit a helyzeten, de tudja valaki, hogy ez az ember annak a fia, akire gondolok?

Egyébként megdöbbentő, hogy az orvosi nyelvnek külön folyóirata van (aminek ő a főszerkesztője). És hogy mikkel nem foglalkoznak...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 12, Friday, 17:41 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Tudja amúgy valaki, hogy Grétsy Zsombor hogy és mitől nyelvész?


Nyelvész az, aki annak vallja magát. Hogy jössz ahhoz, h megkérdőjelezd bárki identitását? :wink:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 9, Tuesday, 23:59 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Hajlandó vagyok visszavonni a feljelentésemet, amennyiben a feljelentett az illeték-, levél- és utazási költségeimet megtéríti, továbbá amennyiben egy éven belül készít egy tudományos igényű tanulmányt, amelyben ismerteti a kérdés tudománytörténetét s a tanulmány elkészítéséig és általam történő megismeréséig a jelen eljárást fel lehet függeszteni. A tanulmánynak a Jahve és Assur nevek magyar és nemzetközi etimológiáit a teljeskörűség igényével kell ismertetnie. Tartalmaznia kell a sémi és nem sémi, „tudományos” és „dilettáns” etimológiákat egyaránt a kezdetektől napjainkig. Legalább 100 etimológiát kell összegyűjtenie. Mindegyiket tudományos igényű értékeléssel kell ellátnia, amelyek nem merülhetnek ki jelzőosztogatásban.


... a kíváncsiság és a tudományos kutatómunka iránti lustaság azért másképpen is megoldható lenne... de, ahogy Hofi mondta: "ötlet": ha lusta vagyok egy hülyeség után kuttani, akkor azt kapcsiból praktikus tényként közölni valami fórumon, és ha valaki kiakad tőle és szitkozódni kezd, akkor becsületséstésért beperelve megadhatjuk feltételnek, hogy ha az illető utánakutat a témának, akkor elállunk a büntetés kiszabásától ... naivitásból, és más erősebb negativitásból jeles!

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 9, Tuesday, 11:16 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Vak vezet világtalant.
Quote:
Grétsy Zsombor orvos, matematikus, nyelvész, az MTA Magyar Nyelvtudományi Társaság, az MTA Magyar Szemiotikai Társaság, az MTA Szarvas Gábor Asztaltársaság, az ELTE Nyelvstratégiai Kutatócsoport, a Pro Sanitate Egészségpolitikai Társaság, valamint a Magyar Biológiai Társaság tagja. Egyetemi oktató (Semmelweis Egyetem).

Tudja amúgy valaki, hogy Grétsy Zsombor hogy és mitől nyelvész?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 8, Monday, 15:38 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Varga Gézának erőt, egészséget, mihamarabbi gyógyulást kívánunk.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Etimologizálásból büntetőügy
PostPosted: 2007. October 8, Monday, 12:30 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Varga Géza írástörténész (akinek nincs nyelvész végzettsége) a sémi Jahve és Assur istenneveket a magyar javas és ősúr szavakból eredeztette


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group