NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:20

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 21, Monday, 14:02 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
szomor wrote:
akkor csak ennyi telt ki belőletek: viewtopic.php?f=14&t=167&start=30


OK, elfogadom a kritikát, ha megmondod, mit kellett volna tennünk. Én egyébként leszögeztem, h nem nyelvészet: igaz, hogy BG-hez hasonlóan nyelvészetként próbálja eladni magát, de BG legalább éállít olyan hülyeségeket, amiket nyelvészetileg lehet megcáfolni. Ebben az esetben szerintem még erről sincs szó, de mondd meg, hol tévedek.

szomor wrote:
mire képes a NYELVÉSZ, ha beleszáll az elhivatottság: http://www.mta.hu/index.php?id=3744&no_ ... 62d1009eb3.


Gondolom, ezt is láttad:

Quote:
Ajánlók: É. Kiss Katalin, Honti László, Kertész András


Talán először őket kéne megkérdezni, hogy miért...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 21, Monday, 11:31 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szomor wrote:
De azon azért ki vagyok akadva, hogy ennyire rámásztok a nyelvművelésre meg BG-re, de más osztályon felüli marhaságokat úgy otthagytok mint eb a sivatagot

Ez egyszerűen nem igaz: éppen nemrég kapott egyik fórumtársunk egy fegyelmit annak következtében, hogy a munkahelyének bizonyos szakmai és egyéb elemeit nyíltan kritizálta itt. Te is csak egy dologra vagy rákattanva, azt látod meg mindenben, és utána osztod az észt, de arra nem veszed a fáradtságot hogy legalább rendesen körülnézz ott, ahol rendet akarsz vágni.

Abban viszont tökéletesen igazad van, hogy a "belevágom a igazságot az arcukba" hozzállás rendszerint éppen az elérni kívánt hatás ellenkezőjét váltja ki a legtöbb emberben. De még egyszer: nem mindegy, hogy milyen kontextusban hangzanak el ezek a dolgok, némelyikben teljesen helyénvaló lehet az, ami más kontextusban már nem az.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 21, Monday, 11:25 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szomor wrote:
Asszem varasdi el van tévedve.

Olvasd már el az egészet, a kontextust is, légy szíves.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 21, Monday, 11:22 
Offline

Joined: 2007. December 10, Monday, 13:38
Posts: 25
Asszem varasdi el van tévedve. Ha el akarsz érni valamit, akkor ne átkozódj, hanem érvelj. Ne te vond le a következtetéseket, hanem hagyd hogy a címzett tegye meg. ktam mindennek az ellenkezőjét művelte, tehát ha azt akarta volna, hogy az ő véleménye is legyen benne a rádióban, hát ezt nagyon nem érte el. Na így BG marad a rádióban és mindenki fejében. Ha ez jó nektek, hát legyen.
De azon azért ki vagyok akadva, hogy ennyire rámásztok a nyelvművelésre meg BG-re, de más osztályon felüli marhaságokat úgy otthagytok mint eb a sivatagot, pl. amikor erről küldtem egy linket: http://www.bla.hu/profs/dl/marcius25/Kovecses.pdf, akkor csak ennyi telt ki belőletek: http://seas3.elte.hu/nyelveszforum/viewtopic.php?f=14&t=167&start=30, és még azt se értettétek, hogy mittudomén mire képes a NYELVÉSZET, de azóta egy rövid guglizással rá lehetett jönni hogy mire képes a NYELVÉSZ, ha beleszáll az elhivatottság: http://www.mta.hu/index.php?id=3744&no_cache=1&LANG=h&TID=101425&cHash=62d1009eb3.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 20, Sunday, 22:18 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Ejnye, kálmán, te mindig másodkézből kapott infók alapján szeretnél véleményt nyilvánítani...
Én nem szeretnék véleményt nyilvánítani, nekem csak mások kioktatása okoz élvezetet. :) De meg kell mondanom, ha meghallgatnám, és véleményt nyilvánítanék, konkrét idézeteket szednék szét, és nem olyan általánosságokat mondanék, mint ktam.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 20, Sunday, 22:03 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
(Ráadásul én is kiváncsi lennék rá, és eszem ágába sincs megnézni/meghallgatni az eredetit.)


Ejnye, kálmán, te mindig másodkézből kapott infók alapján szeretnél véleményt nyilvánítani... Múljék el tőled a keserű pohár, mi... Hát nem! Ha ktam kibírta, bírd ki te is! :lol:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 20, Sunday, 20:54 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Szerintem az a gond, hogy egy kívülálló annyit lát, hogy ez valami elmérgesedett vita szekértáborok között, se kedve, se ideje belemászni, pláne igazságot tenni, ezért aztán hagyja az egészet.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 20, Sunday, 20:15 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szomor wrote:
Szal arról van itt szó (megint: http://seas3.elte.hu/nyelveszforum/viewtopic.php?f=96&t=993&start=165), hogy a stílusotok elriasztja azokat, akiket meg kellene győznötök.

Ez szerintem is hüjeség, nem a stíluson múlik. Viszont:
varasdi wrote:
Elég naiv vagy szerintem, ha azt gondolod, hogy ezen múlik a dolog.
Én is hiányoltam ktam leveléből a konkrétumokat: mit mondott pontosan BG, és mi azzal a baj. Egyetértek azzal, hogy csak ilyen konkrét kifogásokkal érdemes házalni. (Ráadásul én is kiváncsi lennék rá, és eszem ágába sincs megnézni/meghallgatni az eredetit.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 20, Sunday, 17:29 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szomor wrote:
Lám újra itt a szeretet és béke ünnepe és én megint iesmikkel jövök, hogy mér is gondolta ktam, hogy a közszolgálati rádió válaszolni fog neki a sértegetésekkel telerakott levelére, amit meg varasdi még "korrektnek" is nevezett.

Figyelmesebben kéne olvasnod: ez ktam e-mailje volt egy általa nyilván jól ismert volt tanítványához, és magánlevélként igenis korrekt akár még ez a stílus is.
szomor wrote:
Szal arról van itt szó (megint: http://seas3.elte.hu/nyelveszforum/viewtopic.php?f=96&t=993&start=165), hogy a stílusotok elriasztja azokat, akiket meg kellene győznötök.

Elég naiv vagy szerintem, ha azt gondolod, hogy ezen múlik a dolog.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 20, Sunday, 17:27 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
szomor wrote:
hogy mér nem kapott választ ktam a volt diákjától


Hát így, hogy nem ismerem a helyzetet, leginkább arra tippelnék, hogy a műsorkészítő kollégának ez egy riport volt a sok közül, és tulajdonképpen szarik az ügyre. Ezt még csak nem is szemrehányásként mondom. Egy műsorkészítőnek nem lehet minden műsor témája a szívügye.

szomor wrote:
Mert ha engem megkeresne egy volt tanárom akármilyen ügyben, én biztos válaszolnék neki. És ti?


Az emberek nagyon különbözőek, sosem szabad abból kiindulnunk, hogy mi személy szerint mit csinálnánk vagy hogy járnánk el. De pl. ha én egy ilyen dühödt levelet kapnék olyan témában, amihez nem értek, egy olyan embertől, akiről tudom, hogy ért, akkor feltehetően arra gondolnék, hogy valami nagyon büdös kupacba tenyereltem bele. És rossz lenne a lelkiismeretem.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 20, Sunday, 16:54 
Offline

Joined: 2007. December 10, Monday, 13:38
Posts: 25
Lám újra itt a szeretet és béke ünnepe és én megint iesmikkel jövök, hogy mér is gondolta ktam, hogy a közszolgálati rádió válaszolni fog neki a sértegetésekkel telerakott levelére, amit meg varasdi még "korrektnek" is nevezett. Csak felsorolok néhányat a miheztartás végett:
a nyelvművelők hülyeségei
szellemi alvilág álnyelvész szélhámosai
dilettáns "gondolatok"
agymenés
sunyi akciók
a dilettánsok elmebaja
a szemenszedett hazugságtól a nyilvánvaló hülyeségig
kártékony gondolatok
(A nyelvművelést) egyenesen köztörvényes bűncselekménynek tartom.
a nyelvművelés minden korszakban az épp aktuális politika hátsó felét tisztogatta,
a nyelvművelés mocskának lekaparása
(A nyelvművelők) mennek tovább a saját hülyeségük után,
A határon túli nyelvészeknek (a nyelvművelők) többet ártanak, mint egy Ceausescu-diktatúra...

Namost sztem ha valaki ír egy rövid levelet, amiben ennyi sértés van egy nyelvész (na jó, nyelvművelő) iránt, akit a volt diák valszeg respektál, akkor legalább ne várjon választ. Jól kisértegette magát, menjen haza és duzzogjon tovább, hogy BG mindent megkap. De ne gondolja, hogy sikerült rávennie bárki kívülállót arra, hogy neki higgyen és ne BG-nek.
Szal arról van itt szó (megint: http://seas3.elte.hu/nyelveszforum/viewtopic.php?f=96&t=993&start=165), hogy a stílusotok elriasztja azokat, akiket meg kellene győznötök.
És ha megint azt mondjátok, hogy csak osztom itt az észt nektek, akkor télleg gondolkodjatok el, hogy mér nem kapott választ ktam a volt diákjától. Mert ha engem megkeresne egy volt tanárom akármilyen ügyben, én biztos válaszolnék neki. És ti?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 19, Saturday, 17:24 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Szerintem az ilyenekkel mindig érdemes megkeresni Zsadont, ha ő kirakja, annak mégiscsak lesz olvasottsága...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 19, Saturday, 15:12 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Ez nagyon korrekt levél volt, és nagy kár, hogy nem jött rá semmilyen válasz. Javaslom az asztrológiai nyelvészet gyűjtőnevet mindazokra a tudománytalan állításhalmazokra, amelyet a hozzá nem értő, és ezért megvezethető média, illetve bármilyen, a szakmaisággal ugyan többé-kevésbé tisztában levő, de erősen érdekvezérelt körök nyelvtudományként kívánnak a laikusok számára eladni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 19, Saturday, 14:46 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Az MR1 Disputa című műsorában (2009.12.13. 16:40:50-től) egy hete Balázs Géza a magyar nyelvstratégiaról hablatyolt, szokásos mindentudását egy kis lingvicizmussal és egyéb csemegékkel fűszerezve. Kifejtette, hogy vele a nyelvészek (merthogy ő is nyelvész) mindenben egyetértenek, és nem született gondolataira egyetlen tiltakozás sem.
Én a műsor elhangzása után az egyik szerkesztőnél, hajdani tanítványomnál tiltakoztam, de levelemre még annyi reakciót se kaptam, hogy köszi, elolvastalak.
Nem szeretném, ha bárki azt hinné, hogy azért, mert nem tiltakozok a nap minden percében, bármiben is egyetértenék a nyelvművelőkkel vagy immáron a Deme után vezetőjükké avanzsált Balázs Gézával. Épp ezért közzéteszem a levelemet, amelyből a nyilvánoságra nem tartozó részeket elhagyom:

Quote:
Egyedül a személyes ismeretség visz rá, hogy műsorotok, a Disputa egyik mai riportjához, Balázs Géza kijelentéseinek közzétételéhez fűzzek pár magán megjegyzést. Rég leszoktam arról ugyanis, hogy a nyelvművelők hülyeségeivel foglalkozzak, tőlem azt tesznek a PPP (pénz, pozíció, presztízs -- copyright Cseresnyési László) jegyében amit akarnak, ettől ők még változatlanul a szellemi alvilág álnyelvész szélhámosai maradnak (ez meg az én minősítésem).
De nem szeretném, ha bárki azt hinné, hogy ezekkel a dilettáns "gondolatokkal" bármelyik igazi nyelvész egyetértene. Levelem tehát pusztán ennek jelzése, meg annak, hogy a nyelvészek nem azért nem reagálnak Balázs Géza időről időre előkerülő agymenéseire, mert azzal a legcsekélyebb mértékben egyetértenek, hanem azért, mert vagy nem tudnak a sunyi akcióiról, vagy mert a tudósoknak nem lehet feladata nap mint nap a dilettánsok elmebajával foglakozni.
De azért jó lenne, ha tudnátok, ti, akiknek nagyon nagy a felelősségetek abban, hogy milyen nézetek terjednek az országban pl. a magyar nyelvről és ennek helyzetéről, hogy Balázs Géza mai kijelentései a szemenszedett hazugságtól a nyilvánvaló hülyeségig terjednek, nagy kár, hogy a sajtó mind a mai napig teret ad ezeknek a kártékony gondolatoknak.
A dolog eleve ott kezdődik, hogy Balázs Géza nyelvészként nyilatkozik a magyar sztenderdizáció kérdéseiről, és mivel tanszékvezető egyetemi tanár, ezeket a kijelentéseket valamiféle tekintélyből fakadóan a nemnyelvészek komolyan is veszik. (Mondjuk a megszerzett pénzek valóban komolyak, amelyek "nyelvstratégiai" és egyéb tevékenysége (Manyszi) mögött mozognak.) Pedig Balázs Géza nem nyelvész, hanem nyelvművelő. (A kettő közti különbségről, sőt szakadékról Laziczius Gyula és Gombocz Zoltán óta nincs vita a nyelvészetben).
BG műsorotokban elhangzott minden mondata valótlanságot állít, és legjobb indulattal is tájékozatlanságot sugároz. Ez a tudatlanság is az egyik fő oka, hogy a nyelvészek nem szeretik, ha a nyelvművelők magukat nyelvésznek nevezik. Ezért is van az, hogy a nyelvészek -- ellentétben BG állításával -- nemcsak az 1930-as évek nyelvművelését (tegyük hozzá: az egy fasiszta ihletettségű fajvédő célú nyelvvédelem volt, amit maga a nyelvművelés is elítél) tekintik rendkívül kártékonynak, de a teljes magyar nyelvművelést az 1870-es évek óta napjainkig. (Részemről egyenesen köztörvényes bűncselekménynek tartom.)
A nyelvműveléskritikának bőséges szakirodalma, és kiváló kutatói vannak (Sándor Klára és Lanstyák István a legismertebbek). Van aki a nyelvművelés és az ideológia erotikus kapcsolatát boncolgatta (azt, hogy a nyelvművelés minden korszakban az épp aktuális politika hátsó felét tisztogatta), van aki "csacskaságnak" nevezett marhaságokat szemezget belőle, van aki azt bizonyítja, hogy a nyelvművelés áltudomány, mások meg a nyelvművelés emberi (lingvicista) jogsértéseit vesézgetik. Ezek a szerzők mind nyelvészek, akik a 2001-es nyelvtörvény-vita kapcsán megszólaltak, de azóta kevésbé aktívak. (Kivéve Lanstyákot, aki miután hiába próbálkozott a nyelvművelés mocskának lekaparásával, inkább nyelvi menedzselésnek nevezi azt a nyelvtervezési irányzatot, ami tudományos eszközökkel közelít a BG által talán fel se fogott problémákhoz.)
A nyelvészek harcos ütközésének elmaradása az utóbbi években azonban nem jelenti azt, hogy bármennyire is elfogadottá váltak volna a nyelvművelő nézetek a tudományban. Sőt! Bőségesen lehet szemezgetni ezekből a vitákból, írásokból, külön gyűjteményük van.
Mindezekről a nyelvtudósok által mondott, rájuk vonatkozó tényekről a nyelvművelők (akik magukat szintén nyelvésznek tekintik, sőt vezetőik nyelvészeti tanszékek alkalmazottai is) soha nem vettek tudomást, állításainkat megcáfoltnak tekintve mennek tovább a saját hülyeségük után. Volt már nyelvészi tiltakozás a nyelvművelők akciózása ellen, és hamar kiderült, hogy az értelmes párbeszédek annyi esélye sincs a nyelvészek és a nyelvművelők között, mintha a csillagászok az asztrológusokkal disputáznának.
Az más kérdés, hogy a nyelvművelők mániáinak egy normális országban semmilyen következménye nem lenne. De Magyarország soha se volt normális ország, ilyen módon a nyelvművelőknek sikerült szétverniük, és teljességgel tudománytalanná silányítaniuk a magyar nyelvvel való foglalkozást a 20. század második felében (én csak így egybe írva magyarnyelvészetnek hívom ezt az így kialakult belterjes, a nem a tudományos módszereket alkalmazó, hanem az anyanyelvet piedesztálra állító izét, ami ma is dúl majd minden magyar nyelvészeti tanszéken, amit te is kiválóan ismerhetsz kisiskolás nyelvtanóráidtól az egyetemi nyelvészet órákig), és sikerült a nyelvművelőknek a nyelvi bizonytalanság és nyelvi megbélyegzés terjesztése révén egy egész beszélő közösséget elidegeníti saját anyanyelvétől. Nem véletlen, hogy határon túli nyelvészek már határozottan kérték, hogy hagyják őket békén a magyarországi nyelvművelők (és ne sértegessék őket tovább, pl. épp Balázs Géza), mert többet ártanak nekik, mint egy Ceausescu-diktatúra...
Nagyon fontos tudni: a nyelvészetnek a nyelvműveléshez való negatív viszonyulása nem valami pitiáner marakodás, hanem a tudomány lényegét és felelősségét mélyen érintő problémakör. Ezért tartunk hosszú évek óta Szegeden vagy Debrecenben olyan órákat, amikor a hajdani nyelvművelés helyett egy féléven át a nyelvművelésről van szó.

Nem akarom hosszabbra nyújtani ezt a levelet, nem is akarok nagyobb fontosságot tulajdonítani az egésznek, hiszen régi ügyekről van szó (pl. Balázs Géza a mai témáját már 2001-ben megírta (számos előzményt egybemásolva) "Magyar nyelvstratégia" c. könyvében).
Egyszerűen azt szeretném, ha tudnátok: ami ma a Disputában Balázs Géza szájából elhangzott az utolsó névelőig hülyeség, csúsztatás, tudatlanság -- nem tudomány. Épp ezért rendkívül sértő azt hallani a felkonfban minden nyelvésznek, hogy ezt egy nyelvész mondja. Nem, nem nyelvész mondta, és amit mondott, annak semmi köze a nyelvészek véleményéhez. Mert persze van olyan is.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. January 12, Monday, 0:20 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Természetesen nem a Nyelvművelő kézikönyvet idéztem, azon még ott van azért Lőrincze hatása, hanem az azóta dívó nyelvművelői úzust. Persze, azt is erősen parodisztikusan. (Ott csak annyi áll a kimerítő tő- és kötőhangzóváltakozások című, G. L. jegyezte szócikkben néhány sor erejéig, hogy főnévi használatban csak a kötőhangzó nélküli változat a helyes, melléknévi használatban mindkettő.)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group