NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:10

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 22, Tuesday, 19:31 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Bofoghetunk a vilagba itt, amit akarunk arrol, hogy mi a nyelveszet, de egyaltalan nem biztos, hogy 1) reszrehajlas nelkul meg tudjuk itelni, 2) barkit is nagyon erdekelne, hogy mit tartunk annak es mit nem.

Valaki -- nem emlekszem ki -- egyszer ilyen definiciot mondott (most a nyelveszetre alkalmazva) es nekem tetszik: "nyelveszet az amit nyelveszet tanszekeken muvelnek". Ez szerintem joval tagabb, mint fejes.laszlo meghatarozasa, meg az angolszasz vilagra alkalmazva is. A magyarorszagi helyzetre alkalmazva viszont olyan tag, hogy abba az egesz vilagegyetem belefer :-)bocs


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 22, Tuesday, 16:43 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
halmtomi wrote:
De visszatérve az eredeti kérdéshez: ott vannak pl. a filológusok, aztán a lexikográfusok: szerintem őket is lehet legitim módon nyelvésznek nevezni, pedig nem azt csinálják, amit ti.


A filológia és a lexikográfia igen komoly nyelvészeti ismereteket is igényelhet (az utóbbi mindenképp), de ez nem nyelvészet. (Egy tolmácsnak is nagyon komoly ismeretekkel kell rendelkeznie a nyelvről, de az sem nyelvészet.) Nem véletlen, hogy pl. szövegkiadással, szótárral nem lehet doktori fokozatot szerezni. A lexikográfia elmélete már közelebb állna a nyelvészethez, de az is valahogy úgy aránylik a tiszta tudományhoz, mint a mérnöki munka a kémikuséhoz vagy fizikuséhoz.

Természetesen az, hogy a filológia vagy a lexikográfia nem nyelvészet, nem értékítélet.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 22, Tuesday, 16:31 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
fejes.lászló wrote:
Nem értem, itt egy elég komoly vita folyt a szakmaiságról, ill. h mit hívhatunk nyelvészetnek. Ezzel a kikacsintással halmtomi elbagatelizálta a teljes diskurzust. Persze lehet tréfálkozni, de szerintem nagyon rossz ponton tette.
Nem akartam elbagatellizálni a diskurzust, bocs, lehet, hogy tényleg szerencsétlen volt ez a félkomoly hangnem, amit megütöttem. De visszatérve az eredeti kérdéshez: ott vannak pl. a filológusok, aztán a lexikográfusok: szerintem őket is lehet legitim módon nyelvésznek nevezni, pedig nem azt csinálják, amit ti. Aztán, hogy egy másik példát hozzak: az analitikus filozófusokat és a kontinentális filozófusokat egyaránt filozófusnak nevezzük, pedig nagyon mást csinál ez a két csapat, amennyire tudom (asszem pont abban is nagyon eltérnek, hogy mennyire fontos nekik az, hogy egy filozófus falszifikálható állításokat tegyen).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 22, Tuesday, 16:17 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Nem értem, itt egy elég komoly vita folyt a szakmaiságról, ill. h mit hívhatunk nyelvészetnek. Ezzel a kikacsintással halmtomi elbagatelizálta a teljes diskurzust. Persze lehet tréfálkozni, de szerintem nagyon rossz ponton tette.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 22, Tuesday, 11:48 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Ne csinald mar fejes.laszlo. Ott volt egy kacsintos szmajli. Lazulj le.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 22, Tuesday, 11:15 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
halmtomi wrote:
de hát ettől még hívhatjuk mind a kettőt nyelvészetnek, a nyelv tele van ilyen többértelműségekkel


Ilyen alapon a seggnyalást is hívhatjuk nyelvészetnek. Ne haragudj, ezen a ponton már nem tudlak komolyan venni, és ez számomra visszamenőleg is megkérdőjelezi, h helyesen tettem-e, amikor a felvetéseidet komolyan vettem.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 22, Tuesday, 8:49 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
fejes.lászló wrote:
a nyelvészetnek mely területe lenne az, ahol már nem várható el, vagy legalábbis megengedhető a falszifikálhatóság hanyagolása?
Rendben, aláírom, hogy az a nyelvészet, amit ti csináltok, az nagyon más, mint amit K. csinál, de hát ettől még hívhatjuk mind a kettőt nyelvészetnek, a nyelv tele van ilyen többértelműségekkel :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 22, Tuesday, 0:24 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
halmtomi wrote:
Hát igen, csak - amennyire én tudom - korántsem írja alá mindenki, hogy csak az a tudomány, ami falszifikálható állításokat tesz.


Az OK, h pl. a filozófiában vagy az irodalomtudományban, pláne a teológiában ez kevéssé várható el (bár ott is voltak ilyen törekvések), de a nyelvészetben miért nem? Vagy a nyelvészetnek mely területe lenne az, ahol már nem várható el, vagy legalábbis megengedhető a falszifikálhatóság hanyagolása?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 21, Monday, 21:57 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
szigetva wrote:
Hallottam már előadásaikat, de sose ismertem fel ezekben cáfolható állításokat.
Hát igen, csak - amennyire én tudom - korántsem írja alá mindenki, hogy csak az a tudomány, ami falszifikálható állításokat tesz.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 21, Monday, 18:25 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
szomor wrote:
Szal akkor BG nyelvészetet ír, KZ meg nem.


Nem. Akkor még egyzser, lassabban. Amit BG-től ismerek (ill. ami tőle általában ismerni szokás), az nem nyelvészet. (Ettől függetlenül lehet, hogy eldugottabb helyeken vannak jobb-rosszabb nyelvészeti munkái, de ha igen, akkor is inkább az utóbbira számítanék.) KZ-től egy szöveget ismerek, az nem nyelvészet.

BG tipikus állításai (a nyelv romlik, a magyart intézményesen kell megvédeni az idegen hatásoktól, vannak nyelvsézetileg helyes és helytelen nyelvi formák stb.) nem nyelvtudományosak, hanem szembe mennek a nyelvtudomány tapasztalataival, ezért legalább cáfolhatóak a nyellvtudomány eszközeivel.

KZ ugyan hivatkozik a nyelvészetre, de semmilyen a nyelvre vonatkozó dolgot nem állít, cikkének egyáltalán nincs nyelvtudományi relevanciája, ezért a nyelvtudomány érveivel nehéz is mit kezdeni vele: egészen pontosan nyelvtudományi alapokon nem lehet vele vitába szállni.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 21, Monday, 17:48 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szomor wrote:
Magyarázd már el nekem gyengeelméjűnek légyszives. Sztem akart valamit a volt diákjától, minimum egy válasz üzit. Elérte? Nem. Akkor mi van? Hát az hogy jól kidühöngte magát a levelében és most sír hogy nem kap választ. Én értem hogy mért nem kapott, ti nem?

Valójában te sem értheted, mert a leghalványabb fogalmad se lehet róla, milyen viszonyban volt ktam és a tanítványa. De ezt nem is nekünk kell megbeszélni, ktam, ha akarja, elmondja, ha nem, nem.

Viszont neked sem az fáj ám, hogy milyen itt a stílus, hanem az, hogy a nyelvművelőket éri a kritika. Szívfájdalom nélkül dobtad be ide a Kövecses-féle sztoridat, aztán felpanaszoltad, hogy a kutya se foglalkozott vele. Kövecsesen nyugodtan táncolhatnánk, az téged nem zavarna, számodra csak a nyelvművelők érinthetetlenek.

Az erkölcsi prédikációidat az is elhitelteleníti, hogy egy feloldatlan nick mögül lövöldözöd a szentenciáidat. Itt rajtad kívül minden hozzászóló vállalja a nevét, és azt, hogy emiatt retorzió is érheti. Legalább vállalnád magad, ha már egy erkölcsi magaslatról kívánsz kinyilatkoztatni.

szomor wrote:
varasdi wrote:
OK, elfogadom a kritikát, ha megmondod, mit kellett volna tennünk. Én egyébként leszögeztem, h nem nyelvészet: igaz, hogy BG-hez hasonlóan nyelvészetként próbálja eladni magát, de BG legalább éállít olyan hülyeségeket, amiket nyelvészetileg lehet megcáfolni.

Szal akkor BG nyelvészetet ír, KZ meg nem. Na de nekem úgy tünt hogy KZ saját munkásságára is hivatkozik. Akkor ugye az sem nyelvészet. Én nem tudom, kik a tekintélyes ajánlók és hogy megy ez, de ti nem voltatok idáig olyan nagyon tekintélytisztelők. Vagy ebben is tévedek ugye?

Ne haragudj, legalább helyesen idézd be, akivel itt éppen vitatkozol (azaz fejes.lászlót és nem engem). Azért nem annyira nehéz ezt a fórumszoftvert használni...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 21, Monday, 17:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Őszintén szólva nekem ez a kognitív izé (amit KZ és tanítványai űznek) elég gyanús. Hallottam már előadásaikat, de sose ismertem fel ezekben cáfolható állításokat. Inkább csak anekdotázgatás. De biztos nem fordítottam elég energiát arra, hogy megértsem a mélységeit annak, hogy az ember egy tartály.

Az meg szent igaz, hogy könyvként bármi megjelenik (itt is látunk erre elég példát), de egy rendesebb folyóiratban nem. (Persze ez 22es csapdája: az a rendesebb folyóirat, ami nem jelentet meg olyat, ami szerintünk hülyeség :D )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 21, Monday, 17:33 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
BG és Kövecses nagyon nem egy kategória: Kövecsesnek neves külföldi kiadóknál jelennek meg könyvei, ami azért csak teljesítmény, nem?
A könyvek publikálása lényegében semmilyen minőségi garanciát nem jelent, olyat semmiképp sem, mint a jobb lektorált folyóiratokban való publikálás.
halmtomi wrote:
Ezt szerintem nem törli el az, hogy néha publikál aktuálpolitizáló hülyeségeket is.
Persze hogy nem, másokkal is előfordul :), a probléma inkább az, hogy Kövecsesnek nem emlékszem eredeti gondolatára (javítsatok ki, ha tévedek), zűrzavarosra annál inkább.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 21, Monday, 17:28 
Offline

Joined: 2007. December 10, Monday, 13:38
Posts: 25
varasdi wrote:
szomor wrote:
Asszem varasdi el van tévedve.

Olvasd már el az egészet, a kontextust is, légy szíves.
???
Magyarázd már el nekem gyengeelméjűnek légyszives. Sztem akart valamit a volt diákjától, minimum egy válasz üzit. Elérte? Nem. Akkor mi van? Hát az hogy jól kidühöngte magát a levelében és most sír hogy nem kap választ. Én értem hogy mért nem kapott, ti nem?
varasdi wrote:
OK, elfogadom a kritikát, ha megmondod, mit kellett volna tennünk. Én egyébként leszögeztem, h nem nyelvészet: igaz, hogy BG-hez hasonlóan nyelvészetként próbálja eladni magát, de BG legalább éállít olyan hülyeségeket, amiket nyelvészetileg lehet megcáfolni.

Szal akkor BG nyelvészetet ír, KZ meg nem. Na de nekem úgy tünt hogy KZ saját munkásságára is hivatkozik. Akkor ugye az sem nyelvészet. Én nem tudom, kik a tekintélyes ajánlók és hogy megy ez, de ti nem voltatok idáig olyan nagyon tekintélytisztelők. Vagy ebben is tévedek ugye?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. December 21, Monday, 15:16 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
szomor wrote:
mire képes a NYELVÉSZ, ha beleszáll az elhivatottság: http://www.mta.hu/index.php?id=3744&no_cache=1&LANG=h&TID=101425&cHash=62d1009eb3.
Azért BG és Kövecses nagyon nem egy kategória: Kövecsesnek neves külföldi kiadóknál jelennek meg könyvei, ami azért csak teljesítmény, nem? Ezt szerintem nem törli el az, hogy néha publikál aktuálpolitizáló hülyeségeket is.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group