NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 6:23

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 18:52 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
kíváncsi vagyok, BG-nek hány lánya és asszonya van
Szerintem félreértetted, a nemzet nevében beszélt. Ld. még szonoránsaink.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 18:36 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
BG azt fejtegette, hogy "lányaink és asszonyaink" is csúnyán beszélnek


Sosem voltam rajongója a bulvársajtónak, de azért kíváncsi vagyok, BG-nek hány lánya és asszonya van (hányat mondhat a magáénak), és kivel közösbe'. Mindenesetre lányai és asszonyai helyében én azért írnék neki, ill. a szerkesztőjének egy-két keresetlen szót arról, h BG mennyiben testesíti meg az "igazi férfi" fogalmát, vagy h a BG-hez hasonló férfiak mennyiben váltják ki belőlük azt az igényt, h "igazi nők" legyenek stb.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 17:08 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kalman wrote:
molnarcili wrote:
Egyébként a "lányaink és asszonyaink"-ra: *************************!
Az eredetiben az "angyalarcú" is ott volt. Szégyellem, hogy nem tudom pontosan idézni.

:shock:
/A bukósisakban úgysem látszik az angyalarc. Csak a glória, esetleg... Mondjuk én azt is be szoktam tűrni motorozáskor, mert csak viszi a szél./


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 16:58 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
molnarcili wrote:
Egyébként a "lányaink és asszonyaink"-ra: *************************!
Az eredetiben az "angyalarcú" is ott volt. Szégyellem, hogy nem tudom pontosan idézni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 16:08 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kalman wrote:
"lányaink és asszonyaink" is csúnyán beszélnek. Nem a globális felmelegedést okolta, hanem azt fejtette ki, hogy igazából azok a nők csinálják ezt, akik bőrszerkóban motoroznak, meg dolgoznak, meg ien disznóságokat csinálnak, hogy férfiszámba vegyék őket (a kis buták). A csúnya beszéd oka tehát a hagyományos családmodell felbomlása, az emancipáció meg ienek. Csak a globális felmelegedésről jutott eszembe.

Hát, nem hinném, hogy átlátja a valódi összefüggéseket. Természetesen a globális felmelegedésben a nők és a férfiak egyenlőek (lesznek), tetszik, vagy nem tetszik ez.

Egyébként a "lányaink és asszonyaink"-ra: *************************!
[És most felhúzom a bőrszerkómat, és motorozok néhány kört.]


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 15:56 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
fejes biztos örülne, ha látná, h alig több mint két év után felfedeztétek a bejegyzését! :-D

:oops: Nem vettem észre, mikori az eredeti beírás... :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 2:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
alig több mint két év után felfedeztétek a bejegyzését! :-D
Jé. Én is most fedeztem fel. Nem lehet, h. későbbi, csak valamelyik hüje admin elkúrt valamit a gép órájával?

Én meg hallottam egy szenzációs vitaműsort a Kossuthon (sajnos az adatait elfelejtettem), amiben BG azt fejtegette, hogy "lányaink és asszonyaink" is csúnyán beszélnek. Nem a globális felmelegedést okolta, hanem azt fejtette ki, hogy igazából azok a nők csinálják ezt, akik bőrszerkóban motoroznak, meg dolgoznak, meg ien disznóságokat csinálnak, hogy férfiszámba vegyék őket (a kis buták). A csúnya beszéd oka tehát a hagyományos családmodell felbomlása, az emancipáció meg ienek. Csak a globális felmelegedésről jutott eszembe.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 1:04 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
fejes biztos örülne, ha látná, h alig több mint két év után felfedeztétek a bejegyzését! :-D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 10, Wednesday, 23:57 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Szépírással a Globális Felmelegedés Ellen


nem lehetetlen, hogy sokkal többen vannak a "Globális felmelegedéssel a Szépírás ellen" mozgalomban! :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tetten ért szavak a Kossuthon
PostPosted: 2007. January 10, Wednesday, 23:43 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
fejes wrote:
Azzal kezdte, hogy a hallgatók egyre csúnyábban írnak, és ez nyilván összefüggésben áll lelki eldurvulásukkal.

Én úgy tudom, készültek felmérések, amelyek azt mutatják, hogy a globális felmelegedés miatt van. (Adamiknében csalódnom kell, hogy nem olvasta! Hiába, már ő sem a régi!) És, nem kétséges, ez az egész a világ végső romlásához fog vezetni. Mi kár, hogy nem élhetünk oly nagy időkben, mint eleink! Szerintem egy dolgunk van: megőrizni emberi tartásunkat, és a végsőkig küzeni az elkerülhetetlen vég ellen: Csatlakozz te is a Szépírással a Globális Felmelegedés Ellen mozgalomhoz!

Off
Szia, fejes! :D
On


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 10, Wednesday, 22:57 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
LOL, erről szólt a legutóbbi PhD-comics rész...
http://www.phdcomics.com/comics/archive.php?comicid=808

[csak azt ne mondd, hogy Husz János hagyománytisztelő volt, vagy mi ez, dupla irónia?]

Amúgy ez tényleg tragédia. Megjegyzem, velünk középiskolában felvették a PISA valamelyik aktuális részét, de én úgy emlékszem, hogy csak a borítón voltak elszúrva az ékezetek. (borító, na, szóval egy ilyen félbehajtott lap, amibe bele volt rakva a többi)

Elég rémes volt úgy különben, mert délután kellett bemennünk, és ezért egy csomóan nem is vették komolyan, meg a többi is (beleértve engem) a fenébe kívánta az egészet. Mondjuk az számomra is meglepő volt, hogy az olvasássebesség-mérő tesztet ketten fejeztük be a 38 fős osztályból, a többiek nem értek a végére (elitgimnázium, stb.). Jó, mondjuk nem humán, hanem reál tagozatosok voltunk :wink: (a matek részek eredményéről nem tudok semmit...)
Mindenesetre szerintem inkább mérte a munkamorálbeli különbségeket országonként, mint a tantárgyi hozzáértést.... Meg a szervezetlenséget - én is vettem fel ilyeneket (nem PISA-t mondjuk, de hasonlót), és rendszerint már azért is hangosan ugrabugrálnom kellett, hogy ne hatodik-hetedik órában kapjam meg az osztályokat, amikor már mindenki teljesen használhatatlan. Szóval ezt sem ártott volna standardizálni, töltessék ki mindenkivel reggel nyolckor osztjónapot, stb. (azt nehezen tudom elhinni, hogy a mi időpontunk lett volna a nemzetközi standard; emlékszem, már sötét volt, amikor befejeztük).

Ami gáz, hogy most, miután beruháztam egy Nintendo "hadonászós konzol"-ra (KÉRETIK NEM RÖHÖGNI!!!) vettem egy 576 Konzolt, és nagyon megdöbbentett a rengeteg elszúrt ékezet (kalapos, hullámos). Pedig 100. jubileumi szám, gondolná az ember, azt csak átnézik... (Mondjuk a beltartalom is kb. hasonlóan volt igényes, egészen megdöbbentem... De ez nagyon off, hacsak nincs másnak is Nintendója :D akkor viszont nyissunk egy nyelvész konzolos topicot!)

Próbálok visszakanyarodni a témához...

van olyan tanár, aki igenis osztályozza a szépírást (középiskolában is...), csak miután ezt nem ildomos, ezek után egyszerűen azt mondja, hogy nem tudta a tartalmat értékelni, mert nem bírta a szöveget elolvasni. Minden megoldható. :?

Amúgy a glosszaíró mit mondana a Ctrl és Alt (stb...) billentyűkről? Ezeket nem is tudják az emberek használni? :D


Olvass Élet és Tudomány nyelvművelő rovatot, ideális a reggeli mellé vérnyomás-emelőnek :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 10, Wednesday, 21:27 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Azzal kezdte, hogy a hallgatók egyre csúnyábban írnak, és ez nyilván összefüggésben áll lelki eldurvulásukkal.


Akkor az orvostársadalom a lehető legeldurvultabb lelkületű társaság?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Tetten ért szavak a Kossuthon
PostPosted: 2004. December 15, Wednesday, 11:42 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Balázs Géza műsora, de hál'istennek ő nem bukkant fel.

1. A Jászó Anna

Azzal kezdte, hogy a hallgatók egyre csúnyábban írnak, és ez nyilván összefüggésben áll lelki eldurvulásukkal. Fájdalommal említette, hogy a szépírást már nem osztályozzák (Uram, most szeretnénk iskolába járni!!!).

Szerintem szokásos nyelvművelői hiba, hogy ilyen összefüggéseket látnak, melyek ha igazak is lennének, akkor sem az íráskép javításával kellene javítani a helyzeten. Az meg, hogy a szépírás osztályozása az ember erkölcsét növelné, hihetetlenül abszurd gondolat. (Vagy tkp. az erkölcsöt osztályozzák?)

Utána arról beszélt, hogy a Pisa-teszt külleme mennyire rossz. Valóban felháborító, ha az ő-n és az ű-n kalapos vagy hullámos ékezet van, vagy ha az és előtt ott sincs vessző, ahol kellene. Egy ilyen tesztnél ez valóban megengedhetetlen. Azonban azt állítani, hogy a teszt eredménye ennek köszönhető, enyhén szólva nevetséges. Először is: rossz tipográfiájú szöveggel az ember nap mint nap találkozik, és furcsa lenne, ha ezeket nem kellene megértenie.

2. ???

Az illető arról beszélt, hogy nemrég a Furuja utcába költözött, és valamelyik hivatalnok komolyan elgondolkozott a j/ly problémán, és azt mondta, hogy minek egy hangra két betű. A glosszaíró szerint ez azért fordul elő, mert gyengül a hagyományok tisztelete, ill. az emberek rászoktak az egy billentyű -- egy betű, egy gomb -- egy csatorna gondolkodásmódra, ezért várják el az egy hang -- egy betű jellegű szabályokat. [Megjegyzem, hogy ezt a gondolatot először -- tudtommal -- Husz János fejtette ki, akit bizonyára szintén az ilyen lusta és hagyománytisztletlen gondolkodásmód jellemzett.]
Itt tehát ismét arról van szó, hogy jellembeli kérdéseket kevernek helyesírásiakkal. A glosszaíró javaslata: meg kell tanulni a helyesírást! Bravó!


Namármost: ez a Kossuth rádió nyelvművelvművelő műsora. Nyelvi kérdések szóba sem kerültek. Szó esett szépírásról és helyesírásról. A Pisa-teszt kritikája meg -- ha jogos is -- azt sugallja a hallgatóknak, hogy valójában minden rendben van a magyar lakosság szövegértési képességeivel -- holott ott aztán tényleg komoly baj van!

Ha lehetséges merénylet amagyra nyelvi kultúra ellen, hát ez az!!!!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group