NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:29

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 302 posts ]  Go to page Previous  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 18, Sunday, 13:19 
Offline

Joined: 2006. February 5, Sunday, 20:36
Posts: 57
Na, akkor még egyszer:

Az angol,francia nyelvek latin,görög szavakat építet magukba és használnak, amelyek a magyarban úgynevezett "idegen szavaknak" neveztettnek,mert nekünk erre vannak saját szavaink.


búza, megye, borona, kereszt, patak, bolt, tej, asszony

-nem tudom honnan veszed tudatlanságod ? Ezek magyar szavak.


Valószínű nem nagyon érdekel a magyar irodalom költészet és hiányos a kitekintésed a világ költői,írói gyakorisága tekintetében,hogy csodálkozol kijelentésemen.
A szerb és szlovák falvak nem vethetőek össze a magyar népköltészet,zene,néptánc, sokszínűségével,gazdagságával...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 18, Sunday, 10:21 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
cartus wrote:
Arra utaltam evvel,hogy az angol nyelvben fontos kifejezések a latiból,görögből kerültek be,nincs rá saját szavuk.
Ja, na de akkor a magyarnak sincs ,,saját'' szava olyanokra, hogy ,,búza, megye, borona, kereszt, patak, bolt, tej, asszony'' -- hogy csak épp egy párat említsek, ami így hirtelen eszembe jut. Akkor már jobb az angol, mert ott ezek egy része legalább a germán irányból került bele az ősi indoeurópai örökségből. Egyébként a dolog lényegtelenségét jól bizonyítja, hogy a legtöbb beszélőnek -- hozzászólásod arról árulkodik, hogy neked se -- fogalma sincs erről.
cartus wrote:
Egyetlen adatom van.
A szülő falumban egy zsellérként tengődő parasztember Sárrétudvari költője Nagy Imre a "Tücsök a máglyán"kötetével ámulatba ejt,ha beütöd Google-ba S. udvarit láthatod,hogy egy semmi kis település és mégis futott egy költőre.
És nyilván tudod, hogy szlovák és szerb falvakban egyetlen költő nincsen.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 18, Sunday, 9:29 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
E példány másolat, az eredeti nálam van.


Azért ez jól néz ki egy honlapon, én is alkalmazni fogom! :lol:

Quote:
A nyelv genetika dolgozat szerzője: virag.kalman@citromail.hu


Így még érdekesebb a fenti megjegyzése... Mindenesetre engem sikerült megtévesztenie azzal, h 19. századi szótárakat használ...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 23:04 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Quote:
cartus wrote:
Egyetlen adatom van.
A szülő falumban egy zsellérként tengődő parasztember
Sárrétudvari költője Nagy Imre a "Tücsök a máglyán"kötetével ámulatba ejt,ha beütöd Google-ba S. udvarit láthatod,hogy egy semmi kis település és mégis futott egy költőre.


jómagam wrote:
Nem néztem meg, sajna mindenre nem érek rá, de nem kételkedem. De az miért adat, és mit bizonyít, azon kívül, hogy említett Nagy Imre alkalmasint verseket írt?


Az jutott még eszembe, hogy ha ez bizonyíték a magyar nyelv különlegességére, akkor nyilván elképzelhetetlen, hogy valahol a birminghami kohókban vagy az idahói búzamezőkön is teremjen egy helyiérdekű költő. Főleg olyan, aki ámulatba ejt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 22:35 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
A nyelvgenetika kifejezés alatt a gugli kidob egy ilyen indexes fórumot:

50 000 éves magyar írásbeliség

Én hiányoltam egy kérdőjelet legalább a végéről... :!: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 21:51 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
cartus wrote:
A nyelv genetika dolgozat szerzője: virag.kalman@citromail.hu


Hát ha már ennyi mindent összeokoskodott, legalább megszerkeszthette volna rendesen, iszonyú nehezen olvasható ez az ömlesztett szöveg.

cartus wrote:
Arra utaltam evvel,hogy az angol nyelvben fontos kifejezések a latiból,görögből kerültek be,nincs rá saját szavuk.


De van rá saját szavuk, olyan, amelyik a latinból vagy a görögből került oda. Ugyanúgy, ahogy a latinba is került egy csomó a görögből vagy a magyarba is mindenféle nyelvekből. Így megy ez. Ott is, itt is, máshol is.

cartus wrote:
Egyetlen adatom van.
A szülő falumban egy zsellérként tengődő parasztember
Sárrétudvari költője Nagy Imre a "Tücsök a máglyán"kötetével ámulatba ejt,ha beütöd Google-ba S. udvarit láthatod,hogy egy semmi kis település és mégis futott egy költőre.


Nem néztem meg, sajna mindenre nem érek rá, de nem kételkedem. De az miért adat, és mit bizonyít, azon kívül, hogy említett Nagy Imre alkalmasint verseket írt?

cartus wrote:
Nem csak,hogy sok a költő, író,de nagyon jó a színvonal is,mert a magyar nyelv hihetetlen eredményes szerszám az intelligens ember keze között – remélem, ez itt a nyelvészeti fórumban nem számit hőzöngésnek.


Nyilván nem, és egyébként nyilván így is van. A kérdés persze az, hogy melyik nyelv nem számít hihetetlen eredményes szerszámnak az intelligens ember keze között (hogy megőrizzem az eredeti képzavar báját).

cartus wrote:
George Bernard Shaw szavait idézve:


Jó, hát az öreg George sem érthetett mindenhez. Különben nem is tudtam, hogy ilyen jól beszélt magyarul. Anélkül nyilván nem bírt volna benne kialakulni ez a vélemény.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 21:36 
Offline

Joined: 2006. February 5, Sunday, 20:36
Posts: 57
A nyelv genetika dolgozat szerzője: virag.kalman@citromail.hu
***
Arra utaltam evvel,hogy az angol nyelvben fontos kifejezések a latiból,görögből kerültek be,nincs rá saját szavuk.
***
Egyetlen adatom van.
A szülő falumban egy zsellérként tengődő parasztember
Sárrétudvari költője Nagy Imre a "Tücsök a máglyán"kötetével ámulatba ejt,ha beütöd Google-ba S. udvarit láthatod,hogy egy semmi kis település és mégis futott egy költőre.
Nem csak,hogy sok a költő, író,de nagyon jó a színvonal is,mert a magyar nyelv hihetetlen eredményes szerszám az intelligens ember keze között – remélem, ez itt a nyelvészeti fórumban nem számit hőzöngésnek.

***
George Bernard Shaw szavait idézve:

"....az általam legcsodálatosabbnak tartott magyar nyelvet vegyük példának. Erre a mindössze talán 30 millió ember által beszélt nyelv-remekre utaltam....Bátran kijelenthetem, hogy miután évekig tanulmányoztam ezt a nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életmüvem sokkal értékesebb lehetett volna. Egyszerüen azért, mert ezen a különös, ösi erötöl duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leirni a parányi különbségeket, az érzelmek titkos rezdüléseit.

A magyar nyelvben a propoziciók használata helyett a legtöbb szó végét óriási variációban, változtatni lehet. Ez a müvelet a legkisebb érzelmi rezdülést is képes kifejezni, és hüségesen visszaadni. Ehhez képest, (és itt bocsánatot kérek a tisztelt Hallgatóságtól!) sokszor úgy érzem, hogy a mi angol nyelvünkön legtöbbször képtelen vagyok a közlendöm belsö lelkiismeretem szerinti pontos visszaadására és ahelyett, hogy biztosan odatalálnék, ahová akarok, csak járom és járom az utam a körül a szólás-mondásunbkban szereplö bizonyos bokor körül."
GEORGE BERNARD SHAW A MAGYAR NYELVRÖL


A zseni szabadkozik,szép tölle...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 20:29 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
cartus wrote:
hosszú évekig élt az USÁ-ban és így a latin,görög, beszélt nyelvi szintjén van jelen a kifejezései között
Miért következik ez egymásból? Az USÁban latinul meg görögül beszélnek?
cartus wrote:
Dobva ki az irdatlan mennyiségű költőt,irót,ami szinte példátlan,nemzetközi összevetésben.
Erről van valami összehasonlító adatod, vagy csak olyan lózung, mint hogy Magyarország védte Európát a töröktől?
cartus wrote:
De mit tegyen a szegény angol író,költő,ha egy géniusz, használja a maga konstruált nyelvét.

Gondoljunk csak Arany Shakespeare fordításaira...
Ezt végképp nem értem. Mit akarsz mondani?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 19:42 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Kicsit szorosabbra kellene húzni a témának az emberi nyelv kialakulásával való kapcsolatát - mivel sztem a nyelvek, nyelvjárások alakulása és a nyelvek egymásra hatása merőben már más téma.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 19:29 
Offline

Joined: 2006. February 5, Sunday, 20:36
Posts: 57
Tagadom.

Van a nyelv kialakulásának egy "kialakítás" típusú processzusa.
Az előkelők nyelve,az írástudók,másképpen beszélnek mint a nép,erre számtalan példa van.
Nos,ekkor az iskola/ák eldöntik,hogy mi is a beszélt nyelv.

Ma halhattam egy előadást ahol,kényszeresen használt az előadó idegen szavakat,amiket rögtön lefordított és mintegy jelezte,hogy van rá magyar kifejezésünk.
De később megtudtam,hogy hosszú évekig élt az USÁ-ban és így a latin,görög, beszélt nyelvi szintjén van jelen a kifejezései között.
A magyar nyelv esetében van egy érzésem,hogy a természetes népi folyam alakul gazdag áradattá. Dobva ki az irdatlan mennyiségű költőt,irót,ami szinte példátlan,nemzetközi összevetésben.

De mit tegyen a szegény angol író,költő,ha egy géniusz, használja a maga konstruált nyelvét.

Gondoljunk csak Arany Shakespeare fordításaira...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 19:05 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Némi kreacionista felhangot vélek felfedezni ebben - ha nem így van, akkor légyszi' cáfold meg!

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 18:46 
Offline

Joined: 2006. February 5, Sunday, 20:36
Posts: 57
Arra gondoltam,hogy az ember mesterségesen fejlesztette,alkotta,szerkesztette egybe,vagy pedig a nyelv,mint a patak futott az időben,előre és dagadt folyóvá ?
Mint ahogyan lehet egy csatornát építeni és meghatározni a szélességet,mélységet,áramlási sebességet,vagy vághat a víz magának saját utat.

Egyben felvethető az a gondolat is,hogy a nyelv autonóm organikus egység,vagy egy korlátolt,kívülről meghatározott, szabályrendszer ?

Miután mindig csoportok használják a kódnyelv rendszert,mind két eset egyidejűsége a valószínű.

Az artikulációs készségünk korlát és lehetőség,a fantáziánk úgyszintén...

De, a kérdés rejtélyes,hogyan lesz ebből használható nyelv ?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 18:32 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
A "költői eszmefuttatás" valóban találó kifejezés rá!



Quote:
Az állathangok, - bár így felsorolva egyhangúnak tűnhetnek -, nagyon fontosak! Ezek utánzása ugyanis nagyban elősegítette a beszéd kialakulását. Finomodott a nyelv! (a szerv)
A vadászatban ma is alkalmazott módszer a vad becsalogatása lőtávolon belülre. Az utánzott hangnak élethűnek kell lennie, mert a vad azonnal észreveszi a hamis hangot, s ekkor elriad.
Különféle eszközökkel is lehet a kellő hangot utánozni. Bőgőkürttel csalják be a szarvasbikát, aki a vetélytárs hangját véli hallani. Őz-síp: a gida síró hangjára rohan oda az anyaőz, magával hozva a bakot is, tudniillik párzási időben vagyunk. A bakot ekkor lövik meg. E hangra még róka, vagy kóbor kutya is befuthat. (Akárcsak a mezeinyúl mákogó, vagy síró hangjára is.)
Szalonkasíppal pisszeghet, récesíppal hápogást utánozhat a vadász. E tárgynak irodalma van.
A nyelv kialakulásakor, és utána is, évtízezreken át a vadászat volt a fő tevékenység, a gyűjtögetés mellett. Az élet függött a sikeres vadászattól.
Egyes állatok hangjának az utánzásából még szavak is születtek, igen fontosak, alapvetőek!
Éppen a beszéd kialakulásának kezdetén.



Talán mégiscsak kellett volna némi alaposabb antropológiai studiumot folytatnia a szerzőnek. Valóban van benne valami, amit logikának lehet nevezni, de úgy tűnik, h eléggé öncélú és önigazolásféle logika ez, mégha felszínes struktúrát is lehetett gyártani rá (a nyelvek szókincse elég gazdag, az ember meg kreatív, ugyebár!) - de talán sejthető, hogy a szerző nemigen méltatta fiygelmere a témához kapcsolódó korábbi kutatásokat, eredményeket, rokon területeket, mivel nem szerepel pl. vonatkozó irodalom, vagy szakirodalomjegyzék a "mű" végén. Virág úr vagy nem méltatta őket említésre, vagy nem ismerte őket, vagy a tudományos kutatás alapelemeivel, követelményeivel nemigen volt/van még tisztában.

Valóban nagy munka lehetett, de hát a Jung és Pauli által kifejlesztett szinkronicitási elmélet is az volt.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 18:14 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
cartus wrote:
- Agyvihar,ha beszélsz,vagy írsz,mindig arra gondolj,hogy a szöveg információ sürüsége fontosabb,mint a fogalmak kavalkádja.

1.Eldöntendö,hogy az ember feltalálta a nyelvet,vagy kialakította ?


lehet h nagyon tömören fogalmaztál, de nem teljesen értem - nem ártana egy kis redundancia :wink: :!:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 17, Saturday, 18:07 
Offline

Joined: 2006. February 5, Sunday, 20:36
Posts: 57
Szerintem,nagyon intelligens munka,elgondolkodtató,logikus.
Jól esö játék a hangok és szavak kialakulásának útján.

Csak dicsérni tudom,kedves Virág Kálmán barátunk,hogy megalkotta ezt a költöi eszmefuttatást.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 302 posts ]  Go to page Previous  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group