NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 5:37

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 302 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 21  Next
Author Message
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 21, Friday, 9:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
ZsB wrote:
prezzey wrote:
3. ennek a pár mondatnak tképp az a célja, hogy égesse a vakokat.

Ez, ha jól számolom, úgy a hatodik olvasat eddig. (Hol vagy, Péchy Blanka?)
Örülhetünk, hogy legtöbbször fogalmunk sincs, miket vesznek le szövegeinkből az olvasóink. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 21, Friday, 8:51 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
prezzey wrote:
3. ennek a pár mondatnak tképp az a célja, hogy égesse a vakokat.

Ez, ha jól számolom, úgy a hatodik olvasat eddig. (Hol vagy, Péchy Blanka?)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 21, Friday, 8:48 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
kalman wrote:
Ha-ha.

Ja, hogy úgy. Az más.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 22:17 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Közben a másik threadbe írtam ugyanerről pár szót, de akkor lehet hogy itt több helye lenne. Nekem az jött le elsőre a cikkből, még mielőtt elolvastam volna ezt a threadet, hogy
1. a cikkíró nem ért egyet ezzel az állítással
2. a cikkíró ezt a mondatot a beszélője jellemzése céljából írta bele a cikkbe
3. ennek a pár mondatnak tképp az a célja, hogy égesse a vakokat. Olyan könnyed laza indexes stílusban. 8) :evil: Persze erre vissza lehet kérdezni ugyanebben a stílusban, hogy nem ők égetik magukat azzal, hogy ilyeneket mondanak? Meg hogy mi mindenkivel így bánunk, nem kivételezünk senkivel. Stb. Csak pl. engem ez zavar.

Persze lehet hogy én vagyok túlérzékeny, sőt valószínűleg.

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 20:17 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
ZsB wrote:
Dehát, könyörgök, egy nyelvtechnológiai szoftverről van szó! Abban a bekezdésben arról van szó, hogy egy felolvasóprogramban, ha nem tud magyarul, a finn modul adja a legérthetőbb kimenetet.
Na jó, akkor megállapítom, h ellenálhatatlanul mulatságos: nyelvről van szó, sőt, a finnről van szó és a magyarról ugyanabban a bekezdésben (a hangkészletükről és az ortográfiájukról), tehát nagyon vicces, hogy a rokonságukat már megcáfolták. Ha-ha.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 19:52 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
martonfi wrote:
Szerintem szegény ZsB mindenkinél jobban tudja, hogy nekem sincs (Index-falóból így lettem gyakorlatilag teljesen Index-mentes)

Tudod, nekem ebben az a szívszaggatóan tragikus, hogy amikor lejön az Ittzés-interjú vagy az AkH12-cikk (hogy idevágó példákat hozzak, de minegyik rovatban rendszeresen jellennek meg hasonló kaliberű anyagok), az persze jó. De ahhoz, hogy ezeket az anyagokat bele tudjuk nyomni több tízezer ember képébe, sőt hogy ezek egyáltalán elkészülhessenek, az a "borzalom" teremti meg a lehetőséget, amit úgy szeretnek a fennkölt lelkek utálni. Az Index hírlap, bulvárlap, színes magazin meg egy rakás minden, mert abból van az olvasó, és abból meg a pénz, amiből, na, mindegy, reménytelen. (És igen, egy csomó mindent szarul csinálunk, és éppen itt legszívesebben visszalőnék: miért tetszenek olyan szarul felkészített médiamunkásokat kiereszteni az egyetemről? Bocs.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 19:40 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
kalman wrote:
Leginkább azért, mert semmi köze a cikk v a bekezdés témájához. (Mi köze a vakságnak vagy annak a vak illetőnek a magyar nyelv rokonsági viszonyaihoz?) Ha az ember egy szövegben ilyen mondatot lát, aminek nincs jól megfogható funkciója (itt pl. nem járul hozzá a szereplő jellemzéséhez) és poénkodásnak se bírjuk értelmezni, akkor sztem joggal gondoljuk, h a szerző vmi másér tartja fontosnak, leginkább hogy egyetért vele.

Dehát, könyörgök, egy nyelvtechnológiai szoftverről van szó! Abban a bekezdésben arról van szó, hogy egy felolvasóprogramban, ha nem tud magyarul, a finn modul adja a legérthetőbb kimenetet. Ehhez teszi hozzá a riportalany, hogy annak ellenére, hogy a finn-magyar nyelvrokonságot nemrég megcáfolták. Ami a részéről jó adag szarkazmust mutat (vagy öniróniát). Hogy ne volna köze a bekezdés témájához. És jól jellemzi az alanyt.


Last edited by ZsB on 2008. November 20, Thursday, 19:53, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 19:28 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
ZsB wrote:
Azt a megjegyzést szerintem már az alany is viccnek szánta, de hogy a szerző poénból tette be, az tótziher.
Hát ez itten a probléma. Sokszor előfordul, hogy emberek nem értik meg, h vmi viccnek van szánva, aminek vannak egész extrém esetei is (mint pl. mikor a Tóta W. paródiáját a MÚOSZ etikai bizottsága nem értette paródiának, de persze mindenki más igen), és vannak olyan esetek, mikor nagyon sok embernek nem jön le, h vicces. Ez utóbbi eset viszont általában azt szokta jelenteni, h a dolog nem elég vicces. Most is ez a helyzet, teljesen megértem, aki nem vette "poénnak" (mert hogy idézet, az világosan van jelezve), és ez azért van, mer egyáltalán nem poénos vagy vicces. Leginkább azért, mert semmi köze a cikk v a bekezdés témájához. (Mi köze a vakságnak vagy annak a vak illetőnek a magyar nyelv rokonsági viszonyaihoz?) Ha az ember egy szövegben ilyen mondatot lát, aminek nincs jól megfogható funkciója (itt pl. nem járul hozzá a szereplő jellemzéséhez) és poénkodásnak se bírjuk értelmezni, akkor sztem joggal gondoljuk, h a szerző vmi másér tartja fontosnak, leginkább hogy egyetért vele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 19:15 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
molnarcili wrote:
fejes.lászló wrote:
elárulom, hogy nekem az index-szel kapcsolatosan nincs több a jóindulatból.

Szerintem szegény ZsB mindenkinél jobban tudja, hogy nekem sincs (Index-falóból így lettem gyakorlatilag teljesen Index-mentes), de a bennem levő objektivitáskényszer afelé nyom, hogy ha valami jól van megírva, akkor ne kössek bele. És továbbra is tartom, hogy az jól van megírva.
(Lehet, hogy az a „baj”, hogy Te fiatal vagy és üde [irigyellek is rendesen], így nem abban a korszakban szocializálódtál, amikor meg kellett tanulni a sorok között olvasni. ZsB is, én is, mint vének, megszoktuk ezt, és lehet, hogy ezért tetszik nekünk az ezzel való játék.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 16:47 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
molnarcili wrote:
Nem, ilyen nyelvi elemek nincsenek. Csak a jóindulat marad. Ma őszinte napom van, úgyhogy elárulom, hogy nekem az index-szel kapcsolatosan nincs több a jóindulatból.
Egyébként meg egy újságírónak az a szakmája, hogy tudjon írni: ha poént akar, írjon poént úgy, hogy közbe ne vezessen félre senkit, modjuk a martonfi által írástudatlanoknak tituláltakat se (én is az lennék, asszem, ha nem nyelvészeti témáról lenne szó). Ha nem képes leírni azt, amit akar, akkor nem tud írni, pedig állítólag professzionális írástudó...

Kedves molnarcili, kétségbe vagyok esve. Az Indexszel sok baj van, ez tény. Az Index egy szöveggyár, a szerkesztőség nagyobb, mint bármelyik napilapé. És igen, nekünk is csak olyan újságíróink vannak, mint bármelyik másik sajtóorgánumnak. És igen, még nem sikerült megoldanunk a hatékony online szerkesztés problémáját. Igen, rengeteg szarságot lehet a szemünkre hányni. De speciel ennek a cikknek a szerzője az általam ismert írástudók között a legkiválóbbak közé tartozik (és nemcsak újságírói, hanem irodalmi szinten is; ha nem lenne mániákusan álnevek mögé búvó ember, most idevághatnám irodalmi sikereit). Az a cikk jó. Az a bekezdés is úgy jó, ahogy van, azzal a mondattal együtt. Ez szerkesztői meggyőződésem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 16:26 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
Hát, ha fel kell mutatni, régen rossz, de legyen. "Tegnap ráesett a lábamra a vasaló. Pedig már bebizonyították, hogy nincs gravitáció." Ebből vagy az következik, hogy a beszélő hülye, vagy az, hogy rúg egyet az antigravitalistákba. (Ha ez az olvasók jelentős hányadának nem világos, akkor kétségbe vagyok esve, ui. imádok ilyen le nem írt konklúziójú premisszákat pakolni a cikkeimbe.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 16:23 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
fejes.lászló wrote:
Én nagyon kíváncsi lennék, mik azok a nyelvi elemek, amelyek alapján tréfának kéne dekódolni... Lehet, h én vagyok a tájékozatlan, hátha most tanulok vmit...
Nem, ilyen nyelvi elemek nincsenek. Csak a jóindulat marad. Ma őszinte napom van, úgyhogy elárulom, hogy nekem az index-szel kapcsolatosan nincs több a jóindulatból.
Egyébként meg egy újságírónak az a szakmája, hogy tudjon írni: ha poént akar, írjon poént úgy, hogy közbe ne vezessen félre senkit, modjuk a martonfi által írástudatlanoknak tituláltakat se (én is az lennék, asszem, ha nem nyelvészeti témáról lenne szó). Ha nem képes leírni azt, amit akar, akkor nem tud írni, pedig állítólag professzionális írástudó...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 15:59 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Szerintem az, ha egy cikkben egy adott témában nem szakértőtől egy szakmainak látszó mondatot idéznek -- jelölve, hogy az a beszélő véleménye, ráadásul így hátravetve, csak a beszélő jellemzéséül szolgálhat. Abból viszont jellemző valakire, hogy ilyet mond, az következik, hogy ez egyszerűen marhaság.
Legalábbis én így olvasok újságot.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 15:56 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Én nagyon kíváncsi lennék, mik azok a nyelvi elemek, amelyek alapján tréfának kéne dekódolni... Lehet, h én vagyok a tájékozatlan, hátha most tanulok vmit...

(Egyébként nekem külön felhívták rá a figyelmem, hogy mekkora hülyeséget ír megint az Index, szóval legalább ketten vagyunk...)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2008. November 20, Thursday, 15:19 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
Hát, értelmezhető úgy is. Csak kell hozzá egy adag paranoia. Azt a megjegyzést szerintem már az alany is viccnek szánta, de hogy a szerző poénból tette be, az tótziher.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 302 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 21  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group