NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 6:16

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 266 posts ]  Go to page Previous  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 24, Wednesday, 15:57 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Megkaptam ma - a végzőseimnek diktáltam (Viselkedéskultúra téma), és azt mondtam, hogy "Más telefonával...", meg a "telefonát" szót használtam, erre meg elkezdtek kijavítgatni, hogy "telefonjával", meg "telefonját" ... mellesleg rögtön belémkötnek, ha tudnak, mert mindig megdolgoztatom őket, de azt mondtam nekik, hogy kérdezzék csak meg a magyartanárukat... Megkérdeztem azonnal óra után az egyik magyarost, aki vmi olyasmit mondott nagy sietve h "neked van igazad", csak aztán rohant, közben én meg nem állítotam, h nekem lenne igazam.

A kérdés: TELEFONA - TELEFONJA, TELEFONÁT - TELEFONJÁT .... tkp ugyanaz, nem?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 24, Wednesday, 15:34 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Brain Storming wrote:
az angolnál maradva - lehet h a HE-nek emiatt a szerepe miatt, de emlékezetem szerint csak a SHE-nek van kifejezetten speciális névmási szerepe országnevek és nagyméretű járművek (repgép, hajó, mozdony) esetében.


A lényeghez nem sok köze van, de a Language Logon (egy amúgy teljesen másról szól posztban) ezzel jönnek:
Geoffrey K. Pullum wrote:
1. The boat righted itself after the storm, and it was soon back in port.
2. The boat righted herself after the storm, and she was soon back in port.
3. *The boat righted itself after the storm, and she was soon back in port.
4. *The boat righted herself after the storm, and it was soon back in port.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 24, Wednesday, 14:38 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Akkor a Queen's English áttranszformálódik (Paul)King's English-sé! :!: :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 24, Wednesday, 13:26 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
És akkor itt borul az egész - mert ma a rétegműsorok vagy -adók, ha valaki kizárólagosan nézi őket, teljesen elfedhetik ezt a BBC stílust, így kialakulhat MTV English, stb.


És lőn :D Nekem valószínűsíthetően leginkább az MTV-ről van az angol kiejtésem, a német meg a Viváról, középiskolában rengeteget hallgattam ezeket (már amikor éppen bejöttek, mert folyton variálta a kábelszolgáltató a csatornákat...) - nézni nem igazán néztem, inkább csak háttérzenének, de azt viszont tényleg állandóan.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 24, Wednesday, 10:47 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Végülis mennyivel jobban hangzik, h középfokúm van BBC English-ből, minthogy angolból...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 24, Wednesday, 0:02 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
A Szabados Márta "parádés" Angol Kiejtésiskolája azt írja, hogy "Az ejtésváltozatok közül a hazai nyelvtanításban (1987!) leginkább elterjedt kiejtést, az RP-t jelöljük. Az "R" arra utal, hogy hagyományosan a dél-kelet angliai, általában magasabb műveltségűek által beszélt angol kiejtés vált társadalmilag "elfogadottá" /ezt a szerző tette idézőjelbe!/, kiejtési normává Angliában. Bár az angol nyelvközösség viszonylag kis része használja (!), MINDEN ANGOLUL BESZÉLŐ MEGÉRTI, ÉS MINTEGY A HIVATALOS, MINTASZERŰ ANGOL NYELVHASZNÁLATNAK TEKINTI. Az RP a köztudatban BBC English néven vált ismertté."

vhol itt a lényeg nem? A BBC azért volt gondolom fontos, mert a legszélesebb körben a hiradásokat hallgatták a legtöbben. És akkor itt borul az egész - mert ma a rétegműsorok vagy -adók, ha valaki kizárólagosan nézi őket, teljesen elfedhetik ezt a BBC stílust, így kialakulhat MTV English, stb. A modern média már megint bekavar... :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 23, Tuesday, 23:35 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
Mondjuk nem tudom, h Ausztráliában vagy Írországban milyen angolt használnak a hivatalos nyelvhasználatban (mondjuk hogyan nyilatkozik egy miniszter, vagy legalábbis mit várnak el tőle), de olyanra nem emlékszem, h ír politikust hallottam volna erős ír akcentussal nyilatkozni. (De lehet, h túl keveset nézek angol híradókat.) Szóval talán ott se norma.
Persze, vannak szintek, nyilván ha valaki galway-i halászok dialektusát beszéli, az Londonban is necces.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 23, Tuesday, 22:32 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Szóval... asszem lassan hanyagolhatjuk a standardra való hivatkozás témakörében az angolt - mintha ott ezt sokkal "pongyolábban" ítélnék meg, vagy azok teszik ezt, akiknek nem anyanyelvük, és ők nem "nyelvváltozatot", hanem "a standardot" tanulják? Pontosabban "A standardnak" kinevezett nyelvváltozatot!?

Itt a fő kérdés az lehet, hogy mi a "mércéje" (hű, ez nagyon idétlen kifejezés ide, de jobb nem jutott az eszembe!) a standardtól való eltérésnek, ha van ilyen (kétlem!). És az "érthetőséget", mint mondjuk kritériumot, ebben az esetben hogyan lehet értelmezni, ha lehet. Mert ha van/lenne ilyen, akkor lehetne valamiylen "-tól-ig" határt szabni, ami a legalapabb követelmény lehet, mondjuk a nyelvtanulásnál.

Az én gyüjtött listám részben azt célozná, hogy milyen performaciahibák tartozhatnak az érthetőség kategóriájába, amit a szituáció és a szövegkörynezet nélkül nem biztos hogy helyesen értenénk (és itt szó sincs a performancia hibát elkövető leminősítéséről!!), a megfelelő redundáns elemekkel együtt azonban nem csorbul az információ átadása, mégha a konkrét megfogalmazás "csorba" is. (valami iesmi a "célja" a listázgatásomnak...)

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 23, Tuesday, 21:48 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Ha az akkreditáció nem a dél-britre szól, akkor nem tudom, milyen alapon mondják bármilyen angol változatra, hogy az nem jó.


Nem tudom, mire szól, de meglepne, ha sehol nem szerepelne benne valamilyen standardra való hivatkozás.

Quote:
Szerintem egy kis akcentus egyáltalán nem számít a nemzetközi cégeknél. Rengeteg ír meg dél-afrikai meg indiai dolgozik a londoni pénzügyi szférában pl., és nem hiszem, hogy baj az akcentusuk.


Én sem hiszem, de valljuk be, egy nem anyanyelvitől furcsálnánk, ha ír angolt (vagy palóct, bár nyilván nem tökéletes a párhuzam) beszélne. Mondjuk nem tudom, h Ausztráliában vagy Írországban milyen angolt használnak a hivatalos nyelvhasználatban (mondjuk hogyan nyilatkozik egy miniszter, vagy legalábbis mit várnak el tőle), de olyanra nem emlékszem, h ír politikust hallottam volna erős ír akcentussal nyilatkozni. (De lehet, h túl keveset nézek angol híradókat.) Szóval talán ott se norma.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 23, Tuesday, 20:02 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
halmtomi wrote:
erik.svoboda wrote:
Nyilván kevés cég van, aki ír angolt beszélő munkatársát szeretné elküldeni Madridba vagy Szkopjéba tárgyalni.
Szerintem egy kis akcentus egyáltalán nem számít a nemzetközi cégeknél. Rengeteg ír meg dél-afrikai meg indiai dolgozik a londoni pénzügyi szférában pl., és nem hiszem, hogy baj az akcentusuk.


Az akcentus inkább "önvédelem", és segít rávenni a hallgatóságot, hogy jobban figyeljenek oda...

Az üzleti szférában a "nyelvi etikett és illemtan" háttérbe szorul a lehetséges profit mögött, ... legalábbis a középméterű, nemzetközi kereskedelmet lebonyolító cégeknél (tapasztalatom szerint).

Másik meg az, hogy a hivatalos élet általában szükreszabott verblaitását lehet h hamar "bejáratják", mégha egyébként a "magánstílusuk" "csiszolatlan" is marad. :!: :wink: Kialakul - mint mindenkinél, aki praktikus módon használja a nyelvet - az a bejáratott kifejezéskincs, amit sablonként használ; ha valamit meg esetleg nem értene meg azonnal, akkor visszakérdez, pontosít: azt meg nem értem, hogy erre miért nem hívják fel a figyelmet a tanítás során. (Én szoktam) :!:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 23, Tuesday, 18:27 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
Nyilván kevés cég van, aki ír angolt beszélő munkatársát szeretné elküldeni Madridba vagy Szkopjéba tárgyalni.
Szerintem egy kis akcentus egyáltalán nem számít a nemzetközi cégeknél. Rengeteg ír meg dél-afrikai meg indiai dolgozik a londoni pénzügyi szférában pl., és nem hiszem, hogy baj az akcentusuk.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 23, Tuesday, 15:34 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Brain Storming wrote:
mi alapján teszenk a szövegszerkesztőkben különbséget a "különféle angolok" között. Felteszem helyesírás
Nyilván. A különbségek meg jellegzetesen kiejtés és lexikonbeliek. Van azért szintaktikai is, pl. ki mit tekint segédigének.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 23, Tuesday, 14:53 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
erik.svoboda wrote:
Quote:
A kiejtésváltozatra gondolsz?


Mindegy.

Quote:
Mér a standard déli brit angol van most akkreditáltatva a Rigó utcában?



A dolog abból a szempontból nem mindegy, mert a kiejtésre csak +-5 pontot számoltak a Rigón - ennek némileg tükrönie kellene azt, hogy minek van számukra nagyobb jelentősége. Ha ezt 30-20%-ára taksálják, mint a többi feladathoz képesti "értékét", akkor a kiejtési változatnak eltörpül a jelentősége. persze más kérdés, hogy a vizsgáztató melyiket érti a legjoban, de hát azért lene vizsgáztató, hogy ezek között azért ne tegyen a vizsgaelőírásnál nagyobb különbséget.

Más szempontból, - kivéve a kulturálisan kialakult kifejezéseket, és a minimális szerkezeti változatokat - én nem tartom "jó ötletnek" ha éles különbbséget teszünk pl. "ausztrál" v "új-zélandi" angol között. Én nem tudom, és ez valószínűleg az én tájékozatlanságom, hogy mi alapján teszenk a szövegszerkesztőkben különbséget a "különféle angolok" között. Felteszem helyesírás, de ez még nem jelent "más" nyelvet, vagy igen?

(Ezt előszeretettel szokták az eszperantisták is felhozni érvként, hogy "Jó, tanuljunk angolt, de melyiket?", és ilyenkor általában a sokféle szövegszerkesztős választási lehetőségre utalnak.)

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 23, Tuesday, 13:55 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
erik.svoboda wrote:
Nyilván kevés cég van, aki ír angolt beszélő munkatársát szeretné elküldeni Madridba vagy Szkopjéba tárgyalni.
Azt hittem elvekről beszélünk. Ha az akkreditáció nem a dél-britre szól, akkor nem tudom, milyen alapon mondják bármilyen angol változatra, hogy az nem jó.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 23, Tuesday, 13:48 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
A kiejtésváltozatra gondolsz?


Mindegy.

Quote:
Mér a standard déli brit angol van most akkreditáltatva a Rigó utcában?


Nyilván kevés cég van, aki ír angolt beszélő munkatársát szeretné elküldeni Madridba vagy Szkopjéba tárgyalni.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 266 posts ]  Go to page Previous  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group