NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:33

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 266 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 18  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 28, Sunday, 0:12 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Vagy zsidóviccet mesélni a holokauszt megemlékezésen.


Hát zsidóviccet mesélni ilyen alkalomkor semmivel nem rosszabb, mint mondjuk pajzán viccet vagy rendőrviccet. :?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 28, Sunday, 0:11 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Van olyan, ami jogilag elfogadható, politikailag meg nem. Pl. képviselőként évente több milát csak úgy, adózatlanul, bemondásra zsebretenni.
... OFF - A legdurvább eset talán éppen nálunk történt! :!: :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 28, Sunday, 0:10 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
És az nem zavaró, hogy a "tárgy" helyett nem használhatunk "dolog", "objektum" szavakat a grammatikai funkció megnevezésére? Vagy hogy a fizikában a "tömeg" és a "súly" nem ugyanaz?


Bassza meg, most már kurva ideges vagyok. Lehetséges, h egy nyelvészeti fórumon senki nem tudja, mik azok a paradigmatikus viszonyok! Vagy provokáltok?

Kész, ebben a témában többet nem fogok reagálni. Slussz.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 23:33 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Van olyan, ami jogilag elfogadható, politikailag meg nem. Pl. képviselőként évente több milát csak úgy, adózatlanul, bemondásra zsebretenni. Vagy zsidóviccet mesélni a holokauszt megemlékezésen. Nincs ellene jogszabály, de ha az ember maszopos képviselő és meghallja egy ellenfele, akkor lemondatják, mert politikailag nem volt korrekt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 23:08 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Kösz a linket - megint tanultam valamit. Érdekes.

Nincs vele baj, csak a formája miatt erősen szűkíteni látszik a politikára, de lehet h csak a magyar értelmezés miatt - persze az eufemizmus se elterjedt a hétköznapokban, és ha úgy vesszük, akkor a "politikai korrektség" egyfajta hivataloskodó szépítése a "szépítés" kifejezésnek is, nem? :?: :wink: :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 22:49 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Úgy tűnik mindenki ,,szerencsétlen'' (svéd: politisk korrekt, spanyol: políticamente correcto, francia: politiquement correct, holland: politiek correct). Egyébként ez éppen keletről ment először nyugatra, aztán jött vissza. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Politically_correct ) De mi vele a baj? Az, hogy nagyon átlátszó fordítás?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 22:40 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
OK - akkor ez is tájékozatlan tükörfordításként marad a magyarban. (Nem az eufemizmusra vonatkozó angol kifejezés szerencsétlen magyarítása?)

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 22:16 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Brain Storming wrote:
A "dolog" kezd erősen egyéni álláspont védelmére hasonlítani, ezért idézném magam:

Brain Storming wrote:
No, nyissunk új mappát!

"politikailag korrekt" - ez így korrekt? (Már ha ebben a topicban a helye a kérdésnek!


Hol bukkant fel elöszőr ez magyarul, tudja ezt valaki?


Én az eredeti kérdést sem értem igazán. Arra vonatkozna, hogy helyes-e ez magyarul? Ha igen, szerintem már tisztáztuk, hgoy az ilyesmi nem értelmes kérdés. Közhasználatban lévő magyar kifejezés - ennyi.

Hogy hol használták először, arról fogalmam sincs.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 22:08 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
A "dolog" kezd erősen egyéni álláspont védelmére hasonlítani, ezért idézném magam:

Brain Storming wrote:
No, nyissunk új mappát!

"politikailag korrekt" - ez így korrekt? (Már ha ebben a topicban a helye a kérdésnek!


Hol bukkant fel elöszőr ez magyarul, tudja ezt valaki?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 21:33 
Offline

Joined: 2005. February 16, Wednesday, 19:35
Posts: 80
erik.svoboda wrote:
Quote:
Ez meg ha lehet még nagyobb szálka tudna lenni pl. BS és erik szemében: a test még magán a matematikán belül is többértelmű (geometriai entitás és absztrakt algebrai struktúra)


Szerintem ti abszolút nem olvassátok el, amit írok.

És csatlakozom az előttem szólóhoz.


És az nem zavaró, hogy a "tárgy" helyett nem használhatunk "dolog", "objektum" szavakat a grammatikai funkció megnevezésére? Vagy hogy a fizikában a "tömeg" és a "súly" nem ugyanaz?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 21:10 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Ez meg ha lehet még nagyobb szálka tudna lenni pl. BS és erik szemében: a test még magán a matematikán belül is többértelmű (geometriai entitás és absztrakt algebrai struktúra)


Szerintem ti abszolút nem olvassátok el, amit írok.

És csatlakozom az előttem szólóhoz.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 16:26 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Nono, ne keverjetek bele semmiféle egyébbe: nekem semi bajom sincs a matematikai nyelvvel - nekem csak a hasonló-hasonlít pár nem különbözik jelentésében, ha úgy tetszik ez szálkás a szememben. UFF!

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 12:05 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
aagnes wrote:
(csoportokról, testekről meg gyűrűkről pl. fogalma sincs).


Ez meg ha lehet még nagyobb szálka tudna lenni pl. BS és erik szemében: a test még magán a matematikán belül is többértelmű (geometriai entitás és absztrakt algebrai struktúra) Jó, angolul az utóbbit "mezőnek" nevezik, de akkor is :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 10:47 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 12:43
Posts: 104
szigetva wrote:
aagnes wrote:
csoport, gyűrű, háló nem jönnek elő hamarabb (esetleg vmi hardcore specmaton, ezt nem tudom
Nana, Horlai elmnyelv matekórán elmondta ezeket. Egy darabig még talán értettem is.

Nem kaptál el! ;) Sőt, ezzel is engem erősítesz :) A matek érettségi letételével nem jár együtt, h az ifjú elmondhassa magáról, kész fogalomrendszer van a fejében. Van vmi, nyilván fejlettebb, mint egy ötödikesnek, de nem kész (csoportokról, testekről meg gyűrűkről pl. fogalma sincs). Kell vmit hagyni a felsőoktatásra is ;)
Horlai matematikus egyúttal matektanárként is funkcionált, csak nem ált. v középiskolában, hanem az egyetemen nálatok (nekem sajnos már nem volt hozzá szerencsém).
(Feltételezem, h ott órán nem okozott világnézeti válságot, h a magyar nyelv eme egyszerű szavaihoz vmi furcsa matematikai jelentés is tartozik.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 22:36 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
No, nyissunk új mappát!

"politikailag korrekt" - ez így korrekt? (Már ha ebben a topicban a helye a kérdésnek!

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 266 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 18  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group