NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:33

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2004. November 25, Thursday, 9:17 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 16:50
Posts: 80
kalman wrote:
Ugyanakkor van egy emberi tényező, ami kifejezetten a most élő embereket érinti, és független a történelmi léptéktől. Például Lanstyák István emberi méltósága, amibe a balázsgézák és a többiek rendszeresen beletaposnak. Innen a (számodra) érthetetlen hevület.


A nyelvművelőkkel vitázó cikkeknek nem szabadna szubjektív hangvételűnek lennie. Vigyázni kellene az ilyen kiszólásokkal, mint "Nem tudom, ki hogyan van vele, de engem ez a gondolat a fajelméletre emlékeztet." (Lanstyák), mert ennek csak az lesz az eredménye, hogy Balázs Gézának alkalmat ad egy kis kirohanásra, ami nélkülözheti az érdemi választ. Biztos nem elég ennyi, hogy párbeszéd alakuljon ki a felek között, de ez mindenképp akadályt jelent.


Top
 Profile  
 
 Post subject: középiskola
PostPosted: 2004. November 24, Wednesday, 21:26 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Mélységesen egyetértek a középiskolai oktatásra való utalással. Dologoztam középiskolában elég sokat, és a magyartanárok valószínűleg jelentős része, ami a nyelvtantanítást illeti, teljesen a nyelvművelés hatása alatt áll. Nem is szólva a nyelvtanárokról. Sajnos sokukkal vitatkozni is nehéz, egyszerűen mindent elutasítanak, sőt volt olyan, aki engem nézett hülyének, aki ezeréves igazságoknak mond ellen, amikor általánosságban vitatni mertem a nyelvtananyag értelmét, vagy konkrétabban azt merészeltem mondani, hogy azért a hallja szóban talán mégsem biztos, hogy írásban nem jelölt teljes hasonulás van, még ha a könyv ezt is állítja. De hát amíg ezt tanulják magyar szakon, ezt is adják tovább, és ez marad meg a diákokban. A"márpedig ez így van, fiam, és passz" attitűd meg úgy ahogy van jellemző a magyar oktatásra, hát ez sem kivtétel.

Más. Némettanár kolleganőmtől egyszer megkérdeztem, hogy szerinte vajh, mér hosszú ó az óvoda, ha az iroda rövid i, amikor mind a kettőt röviddel ejtjük. Azt mondta, bizonyára rosszul ejtük. No comment. Mentségére szóljon, hogy aztán hallgatott a jó szóra, és azt mondta, igazam van. De hát a legtöbb nyelvtanár így áll hozzá az idegen nyelvhez, amít tanít, és ezt kivetíti a magyarra is. Ismerek olyan angolszakost, aki szentül meg van győződve róla, hogy a nyelvet valami bizottságféle találja ki, valahogy úgy, mint a helyesírást, és nekünk kutya kötelességünk alkalmazkodni hozzá. Amikor megpedzegettem neki, hogy talán mégsem, gunyoros kacajjal válaszolt.

Bocs, ebből csak hülye példák tárháza lett, de talán azért átjön belőlük az, amit alapvetően mondani akartam a dolog szellemiségéről.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2004. November 24, Wednesday, 20:38 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
halmtomi wrote:
egy olyan modoros, nemzetieskedo, atyaskodo, multat visszasiro stb nyelvet beszelnek ezekben, ami a fiatalabb generaciok szamara teljesen idegen.


Sajnos ebben én nem is lennék annyira biztos. Nem tudom, hogy miért van az, hogy a középiskolások nagy része azonosulni tud a preskriptív szemlélettel, és azonosul a nyelvművelők attitűdjével, de az a tippem, hogyez egyrészt az iskolai oktatás, másrészt a nyelvművelők közszerepléseinek köszönhető. Így számomra már sokkal "veszélyesebbnek" és igenis "nagy jelentőségűnek" tetszik, amit csinálnak.

halmtomi wrote:
Meg azert mintha Magyarorszag is abba az iranyba haladna, hogy egyre inkabb el van ismerve az egyen szabadsaga vallasban, vilagnezetben, szexualitasban, oltozkodesben, velemenyben stb. Es ebben a trendben egyre inkabb idegenul hat a nyelvvedok eloiro es atyaskodo fellepese, ami ezert valoszinuleg az automatikus eljelentektelenedesre van itelve.


Nézd, a fent idézett interjúból pont az derül ki számomra, hogy bizony, ha valaki elég ügyesen, és "sikamlósan" adja elő a nyelvművelést, akkor el tudja hitetni, hogy ennek van helye a 21. sz-ban. ("EU-konform nyelvművelés" :) )
Elvben teljesen igazad kellene, hogy legyen, logikus is, amit mondasz, de én úgy látom, a gyakorlatban ez nem így működik.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2004. November 24, Wednesday, 15:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Azert en az Edes Anyanyelvunket [...] nem tartom olyan elkepesztoen veszelyes organumnak,

Teljesen igazad van, de szerintem én se "elképesztő veszélyről" beszéltem. Én a közszolgálati rádiózásról szóló írott és íratlan törvényekre utaltam (meg a többire gondoltam, utalás nélkül, pl. az Akadémia tekintélyére).
halmtomi wrote:
Meg hat a nyelvvedok vegso soron ugyis veresegre vannak itelve, hiaba kapaloznak, a nyelvet ugysem tudjak a lefagyasztani.

Ebben is igazad van. Hosszab távon, "történelmi léptékben" ez az egész teljesen jelentéktelen kérdés. Ugyanakkor van egy emberi tényező, ami kifejezetten a most élő embereket érinti, és független a történelmi léptéktől. Például Lanstyák István emberi méltósága, amibe a balázsgézák és a többiek rendszeresen beletaposnak. Innen a (számodra) érthetetlen hevület.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2004. November 24, Wednesday, 14:13 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Azert en az Edes Anyanyelvunket meg pl a Beszelni nehez! (amugy ez egy hihetetlenul brutalis es arulkodo cim, ha belegondol az ember) cimu musort, ahol a 21. szazadban ket ures magnokazettat (!) sorsolnak ki nyeremenykent, nem tartom olyan elkepesztoen veszelyes organumnak, ti. egy olyan modoros, nemzetieskedo, atyaskodo, multat visszasiro stb nyelvet beszelnek ezekben, ami a fiatalabb generaciok szamara teljesen idegen.

Meg azert mintha Magyarorszag is abba az iranyba haladna, hogy egyre inkabb el van ismerve az egyen szabadsaga vallasban, vilagnezetben, szexualitasban, oltozkodesben, velemenyben stb. Es ebben a trendben egyre inkabb idegenul hat a nyelvvedok eloiro es atyaskodo fellepese, ami ezert valoszinuleg az automatikus eljelentektelenedesre van itelve.

Meg hat a nyelvvedok vegso soron ugyis veresegre vannak itelve, hiaba kapaloznak, a nyelvet ugysem tudjak a lefagyasztani.

Vagyis ezt a nagy nyelvmuveloellenes kereszteshaborus hevuletet (with all due respect) kicsit tulzasnak erzem. (Bar egy ilyen vitara szivesen elmennek, mar csak a vita kedveert is:) )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2004. November 23, Tuesday, 23:33 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Pl. Nyelvesz fieszta1t? E1s ott vita1kat nyelve1szek e1s nyelvmu3velo3k ko2zo2tt? Lehetne azokat lejegyezni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Tenni kéne valamit
PostPosted: 2004. November 23, Tuesday, 23:21 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Szerintem meglehetősen eluralkodtak a nyelvművelők a közvéleményben. A médiákban kizárólagosságot élveznek, az Édes Anyanyelvünkben szinte hetente ócsárolják a velük egyet nem értőket, a NKÖM pályázatok formájában tömi beléjük a pénzt, a másik félnek nincs megszólalási lehetősége. Tegnap beszéltem egy vezető entellektüel médiamunkással, aki nem is tudott róla, hogy egyáltalán vannak, akik nem osztják a Grétsy/Balázs/Deme-féle nézeteket. Most pedig a Mindentudás Egyeteme is riportot közöl az egyikkel: http://www.origo.hu/mindentudasegyeteme/20041118magyarorszag.html. Szerintem mos már csinálni kéne valamit, hogy Sándor Klárát idézzem: nagy botrányt, konferenciát, mittudomén.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group