NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:27

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 150 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 15, Thursday, 22:40 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Elolvastam, mert mazochista vagyok. A kedvencem:

Quote:
Mielőtt ezt elkezdeném, rá kell világítanom a MTA külföldön eddig nem ismert magyarságellenes ténykedéseire, mely a Habsburg korszak óta töretlen vonalban hazánk szellemi és anyagi megsemmisítését igyekezik előmozdítani, s nem riadt vissza a számára hasznos bármely eszköz használatától. Ennek tárgyalása a magyar történelmi és nyelvi alapok megértéséhez feltétlenül szükséges.


:shock:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 10, Saturday, 20:36 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én ezt nem értem. Nem a cikket, a mondatokat. Ez pl magyarul van?

Quote:
A szerző kőkorszaki folyamatosság-elmélete (kontinuitás) szerint az uráli népek már a kőkorszak idején jelen voltak Európa keleti részén az utolsó jégkorszakban, amit a Kr.e. XIII. évezredbe helyez.


Vagy székelyül ez OK? Mert akkor szerintem tényleg külön nyelv.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 9, Friday, 17:19 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ha valaki valamit még nem tud: http://www.enciklopedia.gobeportal.com/ ... AR_SZEMMEL
Sok idő és sok türelem és nagy mazochizmus kell hozzá.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 11:41 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Csak most nézem. Hogy kerülnek ide a gy-vel kezdődők egyáltalán?


Hogyhogy hogy? A gyűrű az kerek, nem? :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 7:49 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
adatokat? :-)


Azokat hát! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 1:28 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Kedves mini!

Kérlek, olvasd el az Eredetmítoszok -> Több hülyeség topik harmadik bejegyzését is!

(Tudom, ilyet nem szokás írni, de mini viszonylag új felhasználó és eddig más topikban nem láttam.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 22:26 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Quote:
kör,környék,köret,körlet,körzet,köröm,kerek,kert,kerítés,keret,kerül,kereng,keringő,kerít,korong,korlát,kordé
korsó,korona,kar,karol,karika,karima,karéj,karzat,görbe,görcs,gördül,görgő,görög,göröncsér,gurba
guriga,gurít,gyűr,gyűrű,cirkál,ciráda


Csak most nézem. Hogy kerülnek ide a gy-vel kezdődők egyáltalán?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 22:16 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
adatokat? :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 19:47 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Csak érdekességképpen jegyzem meg, hogy Marácz cikkében sok alkalommal hivatkozik a CzuFora, de a bibliográfiai sem a szövegben, sem lábjegyzetben nem adja meg.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 19:14 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
A *t > z mikori változás, kb.? Régebbi, mint a másik?


A *t > z biztosan ősmagyar kori, azaz az obi-ugor nyelvekben még nyoma sincs, a nyelvemlékekre viszont lezárul (chazoa).

A k > ch > h változás kicsit bonyolultabb. A manysiban és a hantiban is vannak olyan nyelvjárások, ahol velárisok előtt is megmaradt a k (bár kissé hátrébb képzett allofónok vannak, mint palatálisok előtt), más nyelvjárásokban viszont ch-vá vált. Korábban ezért úgy gondolták, h a k > ch változás egyes nyelvjárásokban már az ugor korban megindult, de aztán az obi-ugorban nem minden nyelvjárásba jutott el. Ez azonban aligha valószínű, hiszen pl. az obi-ugor még elég sokáig egységesnek tekinthető, és ha egyes nyelvjárásokban megjelent a ch-zás, akkor is ennyi idő alatt illett volna elterjednie, vagy visszaszorulnia. Ráadásul mindkét nyelvbe került volan k-zó és ch-zó nyelvjárás, ami nem valószínű. Éppen ezért a magyar és az obi-ugor k > ch-t külön, egymástól független párhuzamos fejlődésnek tekintik, amit az is megerősít, h az obi-ugor nyelvekben kései, areális változásnak tűnik (szomszédos nyj-kban fordul elő). Az első magyar nyelvemlékek feltehetően ch-t tartalmaznak, ezekből csak később, az ómagyar folyamán lesz h. Azaz a k > ch szintén ősmagyar kori változás.

Mivel azonban az ősmagyar kor kb. 2000 évig tart, nem állíthatjuk, h a két változás egy időben zajlott le (ez kevéssé valószínű), de nem emlékszem olyan támpontra sem, ami segítene a kettő sorrendjének a megállapításában. A *t>z azonban biztosan megelőzte a *tt>t változást (különben a *tt mai folytatója is z lenne).

Ja, azt hiszem, talán a török jövevények nyújthatnak támpontot, ezekben a k- mindig megmarad k-nak, a török -z-nek a magyarban z felel meg (nem más helyettesítő hang), a török -t- sem válik z-vé, azaz mindkét folyamatnak le kellett zárulnia már az intenzív török érintkezés előtt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 18:29 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
OFF
erik.svoboda wrote:
Cili, kihez jártál te a magyar nyelv finnugor alapjaira? Azt hiszem, gratulálnom kell neki. Ha a finnugor szakosok közül mind ilyen pontos választ tudna adni erre a kérdesre... Jól van, adhatod az indexed, beírom az ötöst! :-)

Hát, én nagyon szerettem mindkét félévnyi finnugor tanulmányaimat, annak ellenére, hogy kevés volt benne a nyelvi dolog és sok a történeti, kulturális mittomén. Klima Lászlóhoz jártam, őt is nagyon-nagyon bírtam. Fogalmam sincs, milyen szakember, de az órái szórakoztatóak voltak. Viszont sztem ezeket a hangtani változásokat nyelvtörténetből (Mátai Mária) is tanultuk. Nekem az is bejött, meg még fiatal voltam. A példákat ott is ezeket hoztuk, meg a Benkő-féle nyelvtörténeti bevezető is sztem ezekkel dolgozik (jó, biztos többel), szal egy párszor azér találkoztam velük...
ON

A *t > z mikori változás, kb.? Régebbi, mint a másik?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 17:57 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Cili, kihez jártál te a magyar nyelv finnugor alapjaira? Azt hiszem, gratulálnom kell neki. Ha a finnugor szakosok közül mind ilyen pontos választ tudna adni erre a kérdesre... Jól van, adhatod az indexed, beírom az ötöst! :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 12:06 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Köszönöm a pontosítást :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 12:00 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Tebe wrote:
Quote:
Például ha a finn kota-t rokonítják a magyar ház-zal, akkor minimálisan két hangszabályt tételeznek fel: szóeleji magyar h < finn k, és a másik egy szóközti hangtörvény: magyar z < finn t. Itt azt is feltételezik, hogy a magyar ház-nak az alapmintája a finn kota lenne, és hogy a magyar ház-nak és a finn kota-nak (sátor) ugyanaz volt a jelentése. Ezekkel a hangszabályokkal az a baj, hogy önkényesek, nem rendszerszerűek, emiatt tudományos és magyarázó erejük rendkívül kétes.

Ez egy újabb gyöngyszem. Lehet, hogy Marácznak nem tetszenek a megfelelések, de ez nem jogosítja fel, hogy egyszerűen ne törődjön velük, ráadásul elég vicces "nem rendszerszerű"-nek nevezni őket.

Azért ebben több nagy ökörség is van. Egyrészt nem a finn k-ból lesz a magyarban h, és nem a finn t-ből lesz z a magyarban. Hanem a mai finn és a mi magyar hangok ugyanbból az alapnyelvi hangból jöttek létre valamilyen szabállyal. Rendszerszerűen, nemcsak a kota--ház esetében, hanem sok-sok szóban.
A két hangváltozás egymástól független, amiről szó van; talán nem is ugyanabból az időből való [finnugrászok?]; emlékeim szerint a k>h még az ősmagyar korban (azaz úgy a X-XI. sz. környékén) nem volt meg: a Halotti Beszédben x-t szoktak rekonstruálni a hamu-ban: Isa pur es chomu [xomu] vogymuk.
Na mindegy, én nem értek ehhez, úh. csak néhány példa jut eszembe; nyilván sokkal több van:

1) szókezdő *k (alapnyelvi) > x (ősmagyar kori m.) > h (m.)
Bizonyítékul az szolgál, h. a töbi fu. nyelvben k marad a szó elején: kota (fi), käte, (fi. 'kéz), kät (vogul 'kéz'), kala (fi. 'hal') és aki ért hozzá, biztosan tudja még sorolni.

2) intervokális *t > z
szintén uúgy, ahogy az előbb, példákat én többnyire a finnből emlékszem: kota (ház), pata (fazék), käte (kéz), vete (víz), sata (száz); és nyilván a többi fu. nyelvből is vannak egyezések.

Ja és igen; hangváltozások: rendszerszerűek, de biztosan vannak kivételek, amelyeknek a finnugor istenek tudják csak az okát... Példát viszont nem tudok, bár biztos tanították.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 9:41 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Még egy megjegyzés: egy magyar és finnugor nyelvészetben járatosabb kolléga feltehetően ennél sokkal alaposabban ízekre tudná szedni a cikket.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 150 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group