NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:58

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 150 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 2, Tuesday, 20:13 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Kedves mini,

Nemsoká ontani fogom az érveket, ígérem. Mennyire tudsz sumerül és akkádul, ill. ismered az ékírást? De hogy ne a levegőbe beszéljek: Jel jel jel 321. oldalon a képaláírásban V. Cs. ezt írja: "A begyakorlott kézzel írt b feliraton..." Csakhogy a b) felirat nem begyakorlott kézzel van írva, hanem egy két évezreddel későbbi jelkészlettel, amit az eredeti könyv szerzője tett oda (akitől V. Cs. az ábrát átvette), hogy a diákoknak segítsen, mert általában ezt előbb tanulják, mint a korai, III. évezredi jeleket.
Ugyanitt írja a második ábrához: "vulva, előtte szövet". Ez is pontatlan, mert a KU jel a SAL után van, nem pedig előtte, V. Cs. rossz irányból nézte a jelet.
Majd szemezgetek még.


mini wrote:
Kedves Tebe,

Írod :
"Ezek igen gyengék, tele vannak tévedésekkel, pontatlansággal. Méghozzá azért, mert a szerző, aki maga semmit nem tud ezekről a nyelvekről, olyan forrásokra támaszkodott, amelyeket hozzá hasonló tudással rendelkezők írtak, a valós szakirodalmat viszont egyáltalán nem ismeri, még azt sem, amit felvett a könyvei bibliográfiájába"

Most őszintén! Milyen szakmai vagy akár csak logikus érvet hoztál fel?
Már ha nem tekintjük annak a szerzőt finoman lehülyézni!




Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 2, Tuesday, 19:56 
Offline

Joined: 2007. January 2, Tuesday, 13:52
Posts: 14
Kedves Tebe,

Írod :
"Ezek igen gyengék, tele vannak tévedésekkel, pontatlansággal. Méghozzá azért, mert a szerző, aki maga semmit nem tud ezekről a nyelvekről, olyan forrásokra támaszkodott, amelyeket hozzá hasonló tudással rendelkezők írtak, a valós szakirodalmat viszont egyáltalán nem ismeri, még azt sem, amit felvett a könyvei bibliográfiájába"

Most őszintén! Milyen szakmai vagy akár csak logikus érvet hoztál fel?
Már ha nem tekintjük annak a szerzőt finoman lehülyézni!

Érvek, gondolatok, cáfolatok ! Ez az út!

Kedves Szigetva,

Ez már közelít. Köszönöm ! Így van értelme a diskurzusnak.

Természetesen nem tudok ógörögül ahogy senki sem. Holt nyelvet csak sejthetjük, ahogy Varga Csaba is csak sejt. Ám én úgy emlékszem , hogy Ő egy ( a szakma álta is )l elfogadott ógörög szótárt használt.

A szlovákkal kapcsolatban, részletesen is reagálni fogok,de ez a "shop-shop"nem méltó egy nyelvvel, nyelvekkel, egyátalán bölcselettel foglalkozó hallgatóhoz.
(Estleg Arany János véleményének nézz utána Ő elég jól ismerte a magyar nyelvet s talán a szlovákot is jobban mint mi.)

Üdv , mini

_________________
"Nem jöttünk mi sehonnan sem"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 2, Tuesday, 17:16 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ebbe is belenéztem: http://www.varga.hu/OSKOR_ELO_NYELVE/SZ ... et%202.htm

Igen, nagyon sok szlovák szónak van köze hasonló jelentésű magyar szóhoz. Ennek sokszor az az oka, hogy ezek a magyar szavak valamely szláv nyelvből kerültek a magyarba. Varga Csaba nem veszi észre, hogy többnyire olyan szavakról beszél, amelyek rokonai megtalálhatóak a csehben, a lengyelben, a horvátban, a szerbben, a szerbhorvátban meg a horvátszerbben, az oroszban, stb.

De tényleg vicces néha, pl. tavaly nyáron ,,beszéltem'' a Tátrában egy szlovák nénivel, aki mutatta, hova kell tenni a szemetet. Szmetyi mondta és rögtön megértettem a szemét és a szmötyi összefüggését.

Ilyeneket meg bárki tud csinálni:
angol shop: magyar shop (magyar szó ez!)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 2, Tuesday, 17:04 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Itt van pl. ez: http://www.varga.hu/OSKOR_ELO_NYELVE/A% ... egyutt.htm (az ógörög szókincs magyar szavai közül részt néztem)

Namost a megasz nem azt jelenti, hogy 'magas', hanem azt, hogy 'nagy'. Összefüggésben pl. a szanszkrit maha-val (vö: maharadzsa, a.m. nagy király). Akkor vajon a szanszkrit is magyar, vagy a magyar szanszkrit? A hodosz nem 'had', hanem 'út' (hodi utu, mi?) A hosszosz (ami egyébként ión alak, míg a többi inkább attikai -- ha egyáltalán) nem 'hosszú', hanem 'mennyi'. Az nem nyilvánvaló, hogy a szülő a szül igéből származik?

Kedves mini! Te tudsz ógörögül? És akkor ezek nem tűntek még fel?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 2, Tuesday, 15:55 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Kedves Mini,

Nekem volt szerencsém Varga Csaba néhány könyvéhez, de csak azokról a részletekről merek nyilatkozni, amelyekhez értek is, a mezopotámiai nyelvekkel és írással kapcsolatban. Ezek igen gyengék, tele vannak tévedésekkel, pontatlansággal. Méghozzá azért, mert a szerző, aki maga semmit nem tud ezekről a nyelvekről, olyan forrásokra támaszkodott, amelyeket hozzá hasonló tudással rendelkezők írtak, a valós szakirodalmat viszont egyáltalán nem ismeri, még azt sem, amit felvett a könyvei bibliográfiájába. Sajnálom, ha ez csalódást okoz, de ha ezekről a kultúrákról akarsz tájékozódni, akkor ő nagyon rossz választás :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 2, Tuesday, 15:06 
Offline

Joined: 2007. January 2, Tuesday, 13:52
Posts: 14
:shock:

Tisztelt Fórumozók!

Kiábrándító, elkeserítő amiket írtok.
Mit tanítanak ma az egyetemeken, ha Ti csupán ennyire vagytok képesek!
Ha az ember fia/lánya vitázik, véleményt mond, illő, hogy ismerje a témát.
Az eddigi hozzászólások mély tudatlanságot tükröznek, nem kevés rosszindulattal fűszerve.

Olvasta itt bárki Varga Csaba bármely könyvét?
Hogy jön ide Alinei nevének helyes írása, hogy jönnek ide a pártusok, a zsidók stb?
Miért nem Varga Csaba könyveiben lévő megállapításokról, sejtésekről, bizonyításokról mondtok véleményt vagy cáfolatot?

Igaz lenne hogy, nyelvtudomány="hasbaakasztó" tudomány?
Igaz lenne a "fáma" , hogy nyelvészeink szerint a víz szavunk a (természetesen) szlávból átvett "vízvezetékszerelő"-ből keletkezett ? :D

Megy a terelés ezerrel Pilátusról, hottentottáról, ide vonatkozó "szaksajtóról", de a topik témájáról egy mukk se.

Szóval, én olvastam néhány könyvét s a benne foglaltakról szívesen vitázok, ha van kivel.

Üdv, mini

_________________
"Nem jöttünk mi sehonnan sem"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 31, Sunday, 8:54 
Offline

Joined: 2006. December 21, Thursday, 20:48
Posts: 12
Quote:
Az ősi kapocs című könyve óriási siker Magyarországon, hiszen ki ne örülne annak, hogy a magyarság az alacsony kultúrájú, írás nélküli finnugor népek közül egyszerre az ókor egyik magas kultúrájú népei közé emelkedik.


Nem értem miért lennének alacsony kultúrájúak a finnugor népek, egyáltalán mi alapján lehet meghatározni hogy egy nép alacsony vagy magas kultúrájú? Az alapján hogy van-e írása? Ejnye, kedves demokrata urak, hova vezetne ez, milyen következtetésekhez? Avagy kegyelmetek szerint csak az az írás számít ami a magánhangzókat is jelöli, így tetszenének helyreállítani a világ rendjét?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 29, Friday, 10:03 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
pasztorarpad wrote:
Kicsit utánanéztem az idevonatkozó szaksajtóban, röhögtem, megosztom veletek:
Az alább Varga Csaba által még "Alinei" néven emlegetett "nyelvész" egy másik cikkben furcsamód következetesen "Alieni" (Biztos UFÓ a lelkem)

Quote:
A külhoniak közül Mario Alieni utrechti nyelvészprofesszor jár külön úton, amennyiben az etruszk-magyar azonosság elméletét vallja. Alieni is – mint sokan mások – nyelvészeti eredményekből történelmi összefüggésekre következtet. Az ősi kapocs című könyve óriási siker Magyarországon, hiszen ki ne örülne annak, hogy a magyarság az alacsony kultúrájú, írás nélküli finnugor népek közül egyszerre az ókor egyik magas kultúrájú népei közé emelkedik.

Innét: http://heti.demokrata.hu/index.php?opti ... &Itemid=36


Ez se piskóta:
Quote:
Mario Alieni – az említett kötet szerzője – írja, hogy az etruszk társadalomról és kultúráról rengeteg ismerettel rendelkezik a tudomány, de a nyelv maga titokzatos még az olaszok számára is, akik pedig szépen belakták Etruriát, az etruszkok egykori szállásterületét.
(kiemelés tőlem)

Az irakiak meg Mezopotámiát lakták be szépen, oszt mégse hallottam, hogy folyékonyan beszélnének sumerül meg akkádul, meg a törökök sem hettitául vitatják meg a nap híreit...

Egyébként Alinei valamelyest tényleg nyelvész, a hetvenes-nyolcvanas években publikálgatott is mindenfélét (sőt, láthatóan még ma is :D ). Nekem egy cikke megvan egy Folia Linguistica-ban(!), érdekes, mert a bibliográfiában gyakorlatilag csak önmagára hivatkozik.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 23:55 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Quote:
Onogurék nekem nem jönnek be... (Nem a szimpátiáról van szó, hanem a netről.)


nekem se :(

Kicsit utánanéztem az idevonatkozó szaksajtóban, röhögtem, megosztom veletek:
Az alább Varga Csaba által még "Alinei" néven emlegetett "nyelvész" egy másik cikkben furcsamód következetesen "Alieni" (Biztos UFÓ a lelkem)

Quote:
A külhoniak közül Mario Alieni utrechti nyelvészprofesszor jár külön úton, amennyiben az etruszk-magyar azonosság elméletét vallja. Alieni is – mint sokan mások – nyelvészeti eredményekből történelmi összefüggésekre következtet. Az ősi kapocs című könyve óriási siker Magyarországon, hiszen ki ne örülne annak, hogy a magyarság az alacsony kultúrájú, írás nélküli finnugor népek közül egyszerre az ókor egyik magas kultúrájú népei közé emelkedik.

Innét: http://heti.demokrata.hu/index.php?opti ... &Itemid=36

A magyar nyelv a hottentotta rokona, hiszen ki ne örülne annak? :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 23:36 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Jóvanmienvaaagy

Ha Pilátus vérpártus lenne, akkor nem adta volna a gaz zsidók kezére saját nemzettestvérét...

Amúgy a párthus egy indoeurópai nyelvm ahogy a görög is. Akkor most mi van a hunokkal meg az avarokkal? Azok mostmár nem a rokonaink, Varga Csaba Úr? Csalódtam Önben, ezért a dolgot megemlítettem a Szittyatörvényszék Tudós Táltosainak, akik még gondolkoznak a méltó büntetésen. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 21:40 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Természetesen az ógörög és a latin között fennnálló szembetűnő hasonlóság csak a véletlen műve (esetleg areális hatás), az meg, h a latin és az etruszk nem hozható összefüggésbe az evidens. Vagy mégsem? A latin is a magyarból származik? Római volt-e Pontius Pilatus, vagy parthus herceg? Esetleg zsidó?

Onogurék nekem nem jönnek be... (Nem a szimpátiáról van szó, hanem a netről.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 11:44 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
KÖNYVAJÁNLÓ :D
Varga Csaba
Ógörög: régies csángó nyelv (2080 Ft + postaköltség)

"Mario Alinei az "Etrusco: Una forma arcaica di ungherese" (Il Mulino Bologna, 2003), azaz "Etruszk: a magyar egyik régies formája" című könyvében (mely magyarul "Ősi kapocs" címmel jelent meg, Allprint Kiadó, 2005) ránkbizonyította az etruszk és a magyar nyelv korabeli azonosságát. Jómagam pedig ebben a könyvben bebizonyítom, hogy az etruszk és a magyar nyelv korabeli egyezése nem egyedülálló különlegesség, hanem csak a jéghegy csúcsa. Mert többek között az ógörög is ugyanannak a nyelvnek a leszármazottja – igaz, egy másik nyelvjárásának –, mint amelyikből ered Mario Alinei bizonyítása szerint (is) az etruszk nyelv. S igazolom azt is, hogy ennek az ógörög néven ismertté vált ősi nyelvjárásnak a mai csángók a leghívebb őrzői.
Vagyis Európának úgy kellene vigyáznia a csángókra, mint a szeme fényére." (http://www.varga.hu/Books/FRIG%20ABC%20egyutt.htm)

Meredek. No comment.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. December 16, Friday, 11:54 
Offline

Joined: 2005. February 16, Wednesday, 19:35
Posts: 80
A finn-magyar rokonság védelmében egy kis evidensz :D :
http://www.onogur.com/finn/


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. December 15, Thursday, 20:51 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Nesze nektek hazaáruló finnugristák:
Quote:
Némely magyar nyelvészek azt a különlegességet okoskodták ki, hogy a magyar nyelvet valamennyire átvett mansy nép neve az indoeurópai MAN = ember szóból származik.Hogy, s hogy nem, még azt is tudni vélik, hogy aztán e „mansy“ névből keletkezett maga a „magyar“ név. Lelkük rajta, mondhatnánk, ám nem babra megy a játék.
Ugyanis az okoskodás menetét mellőzve eme eredményüket „megalapozott“ érvként hozzák fel e népek primitívsége mellett, azt mondván, lám-lám a mansyk, magyarok még tisztességes, saját elnevezést sem találtak maguknak, még azt is az indoeurópai nyelvből kellett kölcsönözniük. (Sorolhatnám e bölcs elmélkedőket.)
(forrás http://www.varga.hu/OSKOR_ELO_NYELVE/LATIN_MAGYAR%20SZOTAR/MAR_latin.htm)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Varga Csaba
PostPosted: 2005. December 15, Thursday, 20:45 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
A http://www.varga.hu/ honlap kimeríthetetlen gazdagságából hirtelen az ógörög-magyar nyelvrokonságot ajánlanám mindenki figyelmébe, nem semmi: http://www.varga.hu/OSKOR_ELO_NYELVE/OGOROG%20MAGYAR%20SZAVAK.htm


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 150 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group