NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:51

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 116 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. March 18, Wednesday, 14:11 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kalman wrote:
halmtomi wrote:
Az amerikai kormány nem csak szavakban támogatta a hitelből történő lakásvásárlást. Sőt, még törvényben is kötelezte a bankokat,
Köszi, ezt nem tudtam, reveláló volt. Akkor nagyot tévedtem. Viszont akkor Orbán Viktor és még sokan mások is nagyot tévednek, amikor (csak) a túl szabad piacnak tulajdonítják a válságot!
Arról, hogy mi mekkora szerepet játszott a válságban, a szakértők körében sincs konszenzus. Az, hogy az amerikai jelzálogpiac problémája ilyen gyorsan meg tudta fertőzni az egész pénzügyi rendszert, alighanem összefügg azzal, hogy a pénz meg az értékpapírok szabadon mászkálnak ide-oda szerte a világban. Ezért a válságot a túl szabad piacnak tulajdonítani korántsem alaptalan, nem nevezném súlyos tévedésnek.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 18:01 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Viszont akkor Orbán Viktor és még sokan mások is nagyot tévednek, amikor (csak) a túl szabad piacnak tulajdonítják a válságot!


Ez volt a kiinduló tételünk, nem? :)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 17:24 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Az amerikai kormány nem csak szavakban támogatta a hitelből történő lakásvásárlást. Sőt, még törvényben is kötelezte a bankokat,
Köszi, ezt nem tudtam, reveláló volt. Akkor nagyot tévedtem. Viszont akkor Orbán Viktor és még sokan mások is nagyot tévednek, amikor (csak) a túl szabad piacnak tulajdonítják a válságot!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 16:46 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kalman wrote:
Az, hogy az amerikai kormány támogatta a lakásvásárlást (nem anyagilag, hanem csak szavakban), annak szerintem vajmi kevés szerepe lehetett abban, hogy így eldurvult a dolog. Sokkal inkább annak, hogy megjelentek olyan pénzügyi eszközök, amiknek a fedezetét már senki se tudta, meg nem is nagyon akarta ellenőrizni. (Orbán Viktor ezt a magyarázatot nagyon okosan vette át pl. Sorostól a pénteki beszédében.)
Az amerikai kormány nem csak szavakban támogatta a hitelből történő lakásvásárlást. Sőt, még törvényben is kötelezte a bankokat, hogy olyanoknak is adjanak hitelt, akiket egyébként óvatosságból kerülnének (bevándorlók, szegénynegyedek lakói stb.). Egyesek szerint ennek hatására kezdett elterjedni a felelőtlen lakáshitelezés Amerikában, és innét, a jelzálogpiacról indult ugye a válság.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 11:39 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
OK, én nem értek hozzá, azt tudom mondani, amit okosabbaktól olvastam. De az biztos, h Magyarországon a lakáshitel-felvételt az állam támogatta, sőt, finanszírozta, ennek köszönhető a magyar háztartások eladósodása. (Ráadásul tudtommal nem csak a forinthteleket támogatták, sőt, azok már alig voltak.)

Én annak idején arra gondoltam, hogy nem is mernék devizahitelt felvenni, és kis beszarinak éreztem magam emiatt.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 1:36 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
kalman wrote:
Nem egészen ide tartozik, de ezt honnan veszed?


Már nem tudom, honnan veszem, de több helyen írják:

http://www.konzervatorium.hu/cikkeink/g ... promisszum
http://www.mixonline.hu/Cikk.aspx?id=17886
Ezt a szálat külön kéne választani, csak nem tom hogyan, mer eléggé összefonódott a Salamonnal. Mindenesetre ezekből a cikkekből (amik inkább véleményekről, mint tényekről szólnak) nekem nem jön le, hogy a túlzott állami beavatkozás miatt lett volna, sőt. Az, hogy az amerikai kormány támogatta a lakásvásárlást (nem anyagilag, hanem csak szavakban), annak szerintem vajmi kevés szerepe lehetett abban, hogy így eldurvult a dolog. Sokkal inkább annak, hogy megjelentek olyan pénzügyi eszközök, amiknek a fedezetét már senki se tudta, meg nem is nagyon akarta ellenőrizni. (Orbán Viktor ezt a magyarázatot nagyon okosan vette át pl. Sorostól a pénteki beszédében.) Iszonyatosan más világ van, mint amikor a pénz létrehozása szigorúan az államok monopóliuma volt. De ez tökre nem a kapitalizmus vagy a liberalizmus kudarcát bizonyítja, hiába harsogják ezt a hüjeséget 1000-rel.
Ez olyan, mint amikor a magyar jobboldal állandóan "neoliberalizmussal" vádolja a mostani kormányt meg az elődjeit, mondván, hogy folyton "megszorítanak". Hát hallottak ezek valaha arról, hogy mit jelent a neoliberalizmus szó? Nem vették észre, hogy éppen Orbán programja az (már amennyit tudni lehet róla), amelyik neoliberális? (Gazdaságélénkítés az adócsökkentésből származó keresletnöveléssel...)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. March 4, Wednesday, 15:01 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Nem egészen ide tartozik, de ezt honnan veszed?


Már nem tudom, honnan veszem, de több helyen írják:

http://www.konzervatorium.hu/cikkeink/g ... promisszum
http://www.mixonline.hu/Cikk.aspx?id=17886

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. March 3, Tuesday, 10:14 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Erre jön ő is azzal, hogy a "neoliberális gazdaságtan" megbukott, lám, itt a válság. Csakhogy a válság fő okozója éppen az, hogy az amerikai kormány bátorította a lakosság lakáskölcsön-felvételét, nagy kockéázatú hitelek nyújtására ösztönözte a bankokat, magyarul beavatkozott a gazdaságba.
Nem egészen ide tartozik, de ezt honnan veszed? Odáig stimmel, hogy "a válság a liberalizmus bukása" egy nagy baromság, de sztem nem azért, amit mondasz. Mi az, hogy "a kormány bátorította", meg hogy "beavatkozott"? Én ilyenről nem tudok. Inkább arról van szó, hogy a gazdaság/üzlet globalizálódott, viszont a jog nem. Plusz bejöttek olyan technikai lehetőségek ("termékek"), amiket a jog nem tudott jól kezelni.
A liberálisok se gondolják, hogy bármilyen piac/verseny jó. Pl. az a piac, ahol a kofák fejéhez revolvert nyomnak, és kényszerítik őket, hogy X cég termékeit árulják, az nem jó piac. Csak a fair piac jó, és a liberálisok se tagadják, hogy a piaci szabályok betartását jogilag kell garantálni. A jog nem feltétlenül jelent "beavatkozást": ha garanciális szabályokat fogalmaz meg, meg szankciókat jól körülírt esetekre, és nem tesz lehetővé önkényeskedést, akkor nem beavatkozás, és az államnak nemcsak szabad, hanem kötelező is ilyen jogot alkotni. Sajnos az még nincs megoldva, hogy globálisan is legyen ilyen jogalkotás.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. March 1, Sunday, 8:46 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
fejes.lászló wrote:
Salamon bíborba öltözik és máglyára küldi Nádasdyt, hogy aztán a blogokból, fórumokból, sms-ekből rakott máglyát barna egyenruhában egyenruhában masírozza körbe. Nem lehet kétség, ősi tradíciókat követ, de engem azért zavar ez a heves hagyománytisztelet.


Kicsit túlspilázod.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. March 1, Sunday, 0:58 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Salamon wrote:
A laissez faire kapitalizmus tudós közgazdász hívei sokáig szintén arról értesítettek bennünket, hogy a piacgazdaság egy önszabályozó rendszer, egyfajta természeti jelenség, és mint ilyen, nem szorul beavatkozásra. Egy komplett gazdasági világválság kellett ahhoz, hogy elismerjék, talán mégsem maga a természet beszélt belőlük, s hogy végre kénytelen-kelletlen elővegyék és magyarázni kezdjék azokat a premisszáikat, amelyeket az új konzumszabadság eufóriájában senkinek sem jutott eszébe számon kérni rajtuk.


Az ember azt gondoln, hogy Salamon, ha nem is értünk vele egyet, mégis csak tájékozott ember. Erre jön ő is azzal, hogy a "neoliberális gazdaságtan" megbukott, lám, itt a válság. Csakhogy a válság fő okozója éppen az, hogy az amerikai kormány bátorította a lakosság lakáskölcsön-felvételét, nagy kockéázatú hitelek nyújtására ösztönözte a bankokat, magyarul beavatkozott a gazdaságba. Éppen azt tette, amit a neoliberális közgazdaságtan szerint nem szabad. Mivel nem feltételezem, hogy Salamon erről nem tud, azt kell feltételeznem, hogy szándékosan hallgatja el. Ez pedig az aljasság minősített esete.

Quote:
Minden okunk megvan tehát az aggodalomra: nem kevés olyan egészséges felnőtt ember él köztünk, aki az anyanyelvét helytelenül beszéli és írja.


Engem viszont megrémiszt az a gondolat, hogy egyesek határozottan tudni vélik, hogy mi helyes és mi nem, és igazságuknak oly mértékben tudatában vannak, hogy nem csak jogosultnak érzik magukat arra, hogy véleményüket másra erőltesdsék, hanem egyenesen isteni elhivatottságot éreznek arra, hogy ezt meg is tegyék. Salamon bíborba öltözik és máglyára küldi Nádasdyt, hogy aztán a blogokból, fórumokból, sms-ekből rakott máglyát barna egyenruhában egyenruhában masírozza körbe. Nem lehet kétség, ősi tradíciókat követ, de engem azért zavar ez a heves hagyománytisztelet.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. February 28, Saturday, 22:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Hogy egy helyen legyen ez is:
Salamon, Egy cool túra Bakafántiába
Kálmán, Nevetséges preciőzök


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 23, Friday, 15:29 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
molnarcili wrote:
Megint az ÉS.
A múltkori pöcsfejség után nekem, őszintén szólva, nincs kedvem szóvá tenni. De ez még agresszív is, nemcsak ostoba.
NÁ válasza megjelent a maiban:
-í -gy wrote:
Hivatalos nyelvszennyezés
LIII. évfolyam 1. szám, 2009. január 2.
Mindennek van határa, de úgy látszik, a nyelvszennyezésnek nincs. Kezdődött azzal, hogy a Népszabadság elektronikus kiadásában felbukkant a „komment" kifejezés. Ilyen szó a magyarban nem létezik, ha csak nem kurtítjuk meg önkényesen a „kommentár" szót. Miért hangzik választékosabbnak a „vélemény" és „megjegyzés" szavaknál a „komment"? Mi szükség van rá? Ki találta ezt ki?
De még ezen is túltett az MTI, amikor december 19-én közzétett egy kis cikket Samuel L. Jackson amerikai filmszínészről. A cikknek írója a következő címet adta: „Hatvan éves a legkúlabb bérgyilkos". Ehhez az ostoba nyelvszennyezéshez nem is szükséges kommentár, olyan szép esete a hunglish-nek,illetve magyarból és angolból összeragasztgatott makaróni-nyelvnek. Szégyellje magát ez a magát nagyon menőnek képzelő, vagyis nagyon kúl újságíró.

-í -gy

NÁ wrote:
A LEGKÚLABB DILETTÁNS

Hivatalos nyelvszennyezés címmel félrevezető, a nyelv dolgaiban tájékozatlanul vagdalkozó glosszát közöltek nemrég. A szerző azt állítja, hogy komment szó nincs a magyarban. Téved: ezt a szót ezrek használják, jelentése ’internetes hozzászólás’. Ő nyilván nem szereti ezt a szót, ez szíve joga, de nem érti, hogy azt nem ő dönti el (sem bárki más), hogy mely szavak léteznek a magyarban, hanem a nyelvközösség. „Mi szükség van rá? Ki találta ezt ki?” kérdezi felháborodva. Nem érti, hogy az egyes szavakra a legritkább esetben van szükség, létüket a nyelvközösség változás-igénye, szépérzéke, olykor a játékosság, gyakran a véletlen szabályozza. Mi szükség van például a fabatka szóra? Semmi, hiszen Fabatkát sem ér helyett úgy is mondhatjuk: Semmit sem ér. Akkor háborogjunk a szükségtelen fabatka szón?
Azt is fájlalja a glosszaíró, hogy egy MTI-anyagban ez állt egy filmszínészről: „Hatvan éves a legkúlabb bérgyilkos". A cikkíró ezt „ostoba nyelvszennyezés”-nek nevezi (lévén a kúl az angol cool átvétele), majd így zárja: „Szégyellje magát ez a magát nagyon menőnek képzelő, vagyis nagyon kúl újságíró.” Egyáltalán ne szégyellje magát az újságíró, nagyon jópofa a legkúlabb bérgyilkos, mutatja nyelvünk rugalmasságát, árnyalt alkalmazkodó képességét. Inkább a cikkíró szégyellje magát, amiért ostoba hiedelmei, előítéletei alapján becsmérli mások nyelvhasználatát és felfuvalkodott stílusban osztja az igazságot.
Vélemény- és sajtószabadság van, de azért a t. Szerkesztőségnek egy bizonyos nívó alatt nem kellene laikus eszmefuttatásokat leközölnie. Senki se higgye el a cikkírónak, hogy a másnyelvi szavak beemelése a magyarba „nyelvszennyezés” volna. Ha ő így gondolja, kezdje a tisztogatást Kosztolányin, és szavalja a Szeptemberi áhítatot ezentúl így: „S mert nem lehet már jobban sírnia, / száján kacag a tudathasadás.”

Nádasdy Ádám


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 17, Saturday, 15:38 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Volt már.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 17, Saturday, 15:18 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Ahogy nézem a szószedetet, ahol áthúzva sorakoznak a szavak - most akkor a szószedet szerkesztője szerint jobb lenne ha a magyarok azokat a szavakat, amiket magyarít, nem ismernék?

ienek vannak benne

pl.
helikopter - forgószárnyú repülőgép, szitakötő
hematológia - vértan
hidraulika - vízerőtan (CzF) /ez sztem erősen pontatlan is, mivel sztem sehol sem használnak a hidraulikában vizet!/ :wink:
Himnusz - a magyar nemzet ünnepélyes dala /nem semmi, h a szószedet szerkesztője még ezt is visszamagyarítaná, holott ezt eredetileg még y-nak írták, és ez itt még általános gyüjtőfogalom, és nem csak a magyar himnuszra vonatkozik.../

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 17, Saturday, 15:08 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Molnos Angéla
MAGYARÍTÓ KÖNYVECSKE
A magyar nyelvvisszaújítás kis szójegyzékének negyedik, bővített kiadása

http://www.net.klte.hu/~keresofi/mke/mke.html


Erről szeretnék egy rövid véleményt!

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 116 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group