NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:27

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 116 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 19, Wednesday, 9:49 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
ZsB wrote:
jajj, istenemistenem,
1. elképzelhető-e, hogy egy lapnak, aminek Kovács Zoltánnak híjják a főszerkesztőjét, a glosszarovatában megjelenik egy glossza Kovács Zoltán szignóval, és annak nem Kovács Zoltán a szerzője?
Dehiszen mondtam, hogy én végig aszittem, Vai Zita glosszájáról beszéltek. Ki az a Vai Zita?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 19, Wednesday, 1:43 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
jajj, istenemistenem,
1. elképzelhető-e, hogy egy lapnak, aminek Kovács Zoltánnak híjják a főszerkesztőjét, a glosszarovatában megjelenik egy glossza Kovács Zoltán szignóval, és annak nem Kovács Zoltán a szerzője?
2. Kovács Zoltán száz éve sorozatban fikázza a sajtómunkásokat (többnyire a Sajtómunkások c. sorozatban), amiben az a mennyei gyönyörűség, hogy egyfelől szinte mindig igaza van, másfelől egy jó szemű korrektor szinte minden héten kalocsai hímzést csinálhatna Kovács Zoltán lapjából (már ahhoz képest legalább is, hogy KZ lapja "a" magyar elit értelmiségi hetilap), másfelől hogy hát izé KZ, mitmongyak, kapával fogalmaz. Ebben az adott glosszában is az a szörnyű, hogy hát persze, manapság a rádiósok zöme kántál, és széthangsúlyozza a szintagmákat, és véletlenül se képes összerakni fejben egy három szónál hosszabb mondatot, és vagy a tremulánsokkal van bajban, vagy a sustorgós szavakkal, viszont akkora egója van, mint a magyar államadósság - amiről lehetne egy remek kétlepedős tanulmányt hozni az Ésben. De nem egy glosszát. Mert a sas meg a legyek, ugye. Dehát.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 18, Tuesday, 23:45 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Akárki írta, szerintem az, hogy egy bemondó hogyan hangsúlyoz, egyszerűen komolytalan egy közéleti témákkal meg szépirodalommal meg hasonlókkal foglalkozó laphoz. Most jut eszembe, egyszer meg az volt a téma a páratlanon, hogy Nemeskürty rosszul ejtette a tévében Lamartine nevét, mondjuk abban a szösszenetben legalább az érdekes volt, hogy ezt a lapszust a szerző valamiképpen Nemeskürty jobbratolódásával próbálta összefüggésbe hozni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 18, Tuesday, 22:09 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
martonfi wrote:
kalman wrote:
Ezt miből gondoljátok?

A Kovács Zoltán gyakori név, de csak nem írják egy cikk alá kommentár nélkül oda, ha nem azonos. Itt legalábbis Kovács Zoltán aláírás szerepel: http://www.es.hu/?view=doc;21280
Ja, azt hittem, a "Vai Zita" aláírású dologról beszéltek, ami a Páratlan Oldalon jelent meg, hasonló tartalommal. De nem tudom, hogy ez létező személy-e (mármint hogy télleg így hívják-e), vagy álnév.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 18, Tuesday, 19:15 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kalman wrote:
Ezt miből gondoljátok?

A Kovács Zoltán gyakori név, de csak nem írják egy cikk alá kommentár nélkül oda, ha nem azonos. Itt legalábbis Kovács Zoltán aláírás szerepel: http://www.es.hu/?view=doc;21280


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 18, Tuesday, 17:48 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
kalman wrote:
Ezt hogy érted, hogy főszerkesztő? Azt akarod mondani, hogy Kovács a szerző?
Hát nagyon úgy fest.
Ezt miből gondoljátok?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 18, Tuesday, 17:42 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
kalman wrote:
halmtomi wrote:
Én azt nem értem, hogy egy irodalmi hetilap főszerkesztője mért ír arról cikket a lapjába,
Ezt hogy érted, hogy főszerkesztő? Azt akarod mondani, hogy Kovács a szerző?
Hát nagyon úgy fest.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 18, Tuesday, 17:37 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Én azt nem értem, hogy egy irodalmi hetilap főszerkesztője mért ír arról cikket a lapjába,
Ezt hogy érted, hogy főszerkesztő? Azt akarod mondani, hogy Kovács a szerző?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 18, Tuesday, 13:06 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Én azt nem értem, hogy egy irodalmi hetilap főszerkesztője mért ír arról cikket a lapjába, hogy XY bemondó hogyan hangsúlyoz a rádióban. Ez kábé olyan szerintem, mintha arról írna cikket, hogy Baló György nyakkendői nem szoktak menni az ingéhez, vagy hogy Szellő István szerinte nem elég jóképű ahhoz, hogy tévés bemondó legyen. Persze, szubjektíve mindenkinek vannak ilyen véleményei, de erről értekezni egy hochértelmiségi országos hetilapban?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 17, Monday, 18:45 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
A szerző átírásai zavarnak. ,,Fonetikusan'' átírja a bemondó szövegét, és morog miatta. (Pedig tuggyuk, mijenkönnyű megvezetniaz olvasót ezzel.) De lehet igazatokvan, inkább meghallgatomeccer magamnak, mitmondeza muki, hogy tudjam, mitakar átírnia szerző.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 17, Monday, 17:34 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Ráadásul egy bemondó számára szakma, elemi eszköz a megfelelően csiszolt beszéd. Ha tőle nem várhatjuk el ezt, az olyan, mint ha egy nyelvésztől nem várnánk el a logikus gondolkozást.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 17, Monday, 16:10 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Izé... szerintem ez nem az az eset, amiről beszélünk...

Szerintem a hallgató nem azt kifogásolja, hogy a hírolvasó "rosszul beszél magyarul", hanem hogy nem megfelelően olvassa fel a híreket (pl. olyan helyre teszi a hangsúlyt, ahová természetes beszédben ő sem tenné), vagy ott harap el hangokat, ahol azt éppen a hírolvasás műfaja nem engedi meg. Azt azért ismerjük el ténynek, hogy vannnak érthetően és keésbé érthetően beszélő embertársaink, és hírolvasóinkat inkább az előbbi csoportban szeretjük tudni...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 17, Monday, 15:00 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Hát tessék, már itt is. Beszélhetünk ezeknek. :(


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 24, Saturday, 23:19 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Upsz azt hiszem most fel lett dobva a labda.

Máris előkerítem...

:D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. February 24, Saturday, 22:29 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Annyira, h ha máshonnan nem is tudsz róla, Kálmán Konstrukciós nyelvtanából tudhatnád... :wink:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 116 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group