NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:35

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Dunától a Donig?
PostPosted: 2009. July 28, Tuesday, 14:47 
Offline

Joined: 2009. April 23, Thursday, 12:49
Posts: 56
Köszönöm a választ és az ajánlást. Kicsit borsos az ára, de biztosan megéri.

a. Ha csak a hasonló alakról lett volna információm, akkor eszembe se jutott volna írni(kb olyan lett volna, mintha kijelenteném, hogy a nigeri Abalak az Aba nemzetségről kapta a nevét), de mivel tudtam arról, hogy a folyók nevei ritkán változnak, így mertem kombinálni.
b. Egy szakirodalomnak nevezhető könyvem van: Rockenbauer Pál: Amiről a térkép mesél(nyilván nem egy szinten van Kiss Lajos munkájával, annál jóval kisebb terjedelmű)
c. A szakemberek miben nem biztosak? Hogy volt egy danu alak, vagy, hogy erre a szóra megy vissza az említett 4 folyó neve?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dunától a Donig?
PostPosted: 2009. July 26, Sunday, 16:16 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
1. Való igaz, sok nép egyszerűen víznek, folyónak nevezi a területén folyó legnagyobb folyót.

2. Való igaz, a nagy folyók nevét tipikusan átveszik egymástól az egymást cserélő lakók. (De ez csak akkor igaz, ha megfelelő szintű érintkezés van közöttük. Ha pl. a hódító megérkezik a folyótorkolathoz, és a folyót az uralkodójáról nevezi el, máris sutba vághatjuk az ilyen elméleteket.)

3. A következtetésedben is igazad van, ezeket a folyóneveket a velük foglalkozó etimológusok mind egy indoeurópai *danu 'folyó, folyam' alakra vezetik vissza.

Ettől függetlenül:

a. Az ilyesfajta hasonlóságnak nem mindig az azonos eredet a magyarázata.
b. Mielőtt etimologizálásba fogsz, hasznos megnézni a szakirodalmat, ez esetben pl. Kiss Lajos Földrajzi nevek etimológai szótárát.
c. Mindezeket az etimológiákat a szakemberek nagyon bizonytalannak tartják, közel sem biztos, hogy helyesek, inkább pontosabb adatok híján ezt valószínűsítik.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Dunától a Donig?
PostPosted: 2009. July 26, Sunday, 15:50 
Offline

Joined: 2009. April 23, Thursday, 12:49
Posts: 56
Nem tudom, hogy van-e bármi köze a valósághoz annak, amit most kérdezek, ezért írom ide a "Tudományközpontba".

Két dolgot állítok:

A nagy folyók nevei leggyakrabban egyszerűen, folyót vagy vizet jelentenek(Iguazu-nagy víz, Mississippi-nagy folyó, Zaire(nzadi)-folyam, stb..). Ennek oka, hogy a patjukon élő népeknek nem kellett megkülönböztetniük más "nagy vizektől", hisz nem is mertek más ilyet. A másik, hogy a folyók nevei ritkábban változtak(Danuvius-Duna, Tisia-Tisza, Savus-Száva, Tiberis-Tevere, stb...). ennek az oka, pedig, hogy a partjukon mindig élt valaki aki át tudta adni a folyó nevét az újonnan jötteknek, így nem volt szükség új név adására.

Ebből én arra következtetek, hogy a Duna, Dnyeszter, Dnyeper és a Don is ilyen ősi névadás eredménye. Lehetséges, hogy valaha(nem tudom mikor) a Dunától a Donig, ha nem is ugyanazt a nyelvet beszélő emberek éltek, de legalább a vízre, vagy a folyóra ugyanaz volt a szavuk?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group