NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:09

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 285 posts ]  Go to page Previous  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Next
Author Message
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 20:49 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
Spanyolország is egységes volt, Anglia meg pláne, aztán mégis elég nyelvjárásosak.
Spanyolorszááág??? Sajnos már nem emléxem a pontos sztorira, de az biztos, h a 16. században fogtak bele az egyesítésbe, és legalább 100 évig, de inkább még tovább tartott nekik. Navarra, Aragónia stb. mind külön királyságok voltak. Anglia történetét még kevésbé ismerem, de Skócia meg Anglia ott is sokáig külön királyság volt (17. századig?). Egyébként mik azok az óriási különbségek? Vannak kölcsönös megértési nehézségek? Mert Olaszországban és Hollandiában, amiket példának hoztam, vannak. Angliában vagy a spanyol nyelvterületen nincsenek.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 20:41 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes.lászló wrote:
Á, Spanyolország nem számít, az egy többnyelvű állam...
De az egy spanyolon belül vannak jelentős különbségek.
martonfi wrote:
Az ezektől erősen szabdalt területen élők között nehezebb volt a kommunikáció, tehát intenzívebb volt a divergencia.
Angliában?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 20:24 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kalman wrote:
A nyelvjárási különbségek nagysága nem oan misztikus, főként attól függ, hogy milyen államalakulatok volt, és mi volt azoknak a nyelvpolitikája.

Lehet, hogy ez is benne van, de legalább ennyire meghatározó, hogy mennyire szabdalták a nyelvterületet hegyek és völgyek. Az ezektől erősen szabdalt területen élők között nehezebb volt a kommunikáció, tehát intenzívebb volt a divergencia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 20:09 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Magyarország, Oroszország stb. nagyon régóta rendelkeznek államisággal, és ezért kicsik a dialektális különbségek


A nyenyeceknek sosem volt államuk, a Kola-félszigettől a Jenyiszejig élnek, osztán még sincsenek jelentős dialektális különbségek. (Persze ha nem vesszük oda az erdei nyenyeceket, akik viszont külön nyelvet beszélnek. :lol: )

szigetva wrote:
Spanyolország is egységes volt, [...] aztán mégis elég nyelvjárásosak.


Á, Spanyolország nem számít, az egy többnyelvű állam...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 20:05 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Mihala wrote:
Érdekes, hogy valami olyasmit nevezel betegesnek (még ezt a hülye szót, hogy "magyarkodás" is kitalálta rá valaki), ami más népeknél - kapaszkodj meg - teljesen természetes. Az én magyarságtudatom meg köszöni jól van, a korábban említett "antimagyarokéval" ellentétben, a rovásírás meg csak rám ragadt, egyikért sem kell/kellett "küzdenem". Nem "járok" egyik elcsatolt részre sem, sőt, "Kismagyarországra" is csak 1x-2x évente rövid időre a rokonok meg a fogorvos miatt, és nem is vágyom vissza, úgy ahogy az általam ismert "frissek" (nem 56-osok) közül egyik sem (!!!).


Ó, ez annyira szép! A létező magyarokkal, a létező Magyarországon élni, na, azt nem. (Kivéve persze a fogorvost, hiszen mnem antidentite!) Vissza sem vágyik. Idáig még rendben van. Túlesett a traumán, amiben vagyunk. Helyes, ügyes, gratulálok.

Deakkor mi a francnak kell egy nemlétező és sosemvolt múltat hazudni? Milyen kultúrát fognak így megismerni a gyerekek? Remekül fognak hátrafele ijjazni, de fogalmuk sem lesz az utóbbi tíz év magyar filmjeiről, zenéiről (könyvekről nem is merek írni). Szép kis patyomkinmagyarság-tudatuk lesz!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 19:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Spanyolország is egységes volt, Anglia meg pláne, aztán mégis elég nyelvjárásosak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 18:27 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
Viszont a nyelvjárási különbségek meglepően kicsik.
A nyelvjárási különbségek nagysága nem oan misztikus, főként attól függ, hogy milyen államalakulatok volt, és mi volt azoknak a nyelvpolitikája. Magyarország, Oroszország stb. nagyon régóta rendelkeznek államisággal, és ezért kicsik a dialektális különbségek; Németország, Olaszország, Hollandia meg nem, ezért ott óriási különbségek vannak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 16:46 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
Mihala, tippfehler volt a "magyarságtudatotért", ehelyett "magyarságtudatért"-et akartam írni. Én is azt mondom, hogy zárd le a témát mielött egésszen ki nem mutatod a fogadfehérjét.

Mihala wrote:
a rovásírás meg csak rám ragad

pedig felkaptad a vizet, amikor olyansmit mondtam, hogy " . . . másra is ráragasztják" ...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 14:48 
Offline

Joined: 2009. March 3, Tuesday, 13:34
Posts: 30
tucyka wrote:
Ha tényleg nem érted, hogy mire mondtam azt, hogy beteges, akkor remélem hamarosan rájösz és nem leszel egy azok közül, akik Székelyföldre járnak a "magyarságtudatotért" és a róvásírásért küzdeni.

OFF
Úgy tűnik te nem érted amit én mondok. Érdekes, hogy valami olyasmit nevezel betegesnek (még ezt a hülye szót, hogy "magyarkodás" is kitalálta rá valaki), ami más népeknél - kapaszkodj meg - teljesen természetes. Az én magyarságtudatom meg köszöni jól van, a korábban említett "antimagyarokéval" ellentétben, a rovásírás meg csak rám ragadt, egyikért sem kell/kellett "küzdenem". Nem "járok" egyik elcsatolt részre sem, sőt, "Kismagyarországra" is csak 1x-2x évente rövid időre a rokonok meg a fogorvos miatt, és nem is vágyom vissza, úgy ahogy az általam ismert "frissek" (nem 56-osok) közül egyik sem (!!!). Még az is maradt volna, aki végül is hazaköltözött a felkínált állás, a családi béke és a rokonság miatt.

Sokkal jobban aggódom a gyerekeim miatt, mivel szeretném, hogy rendesen megismerjék mindkét nyelvet és kultúrát, de nem szeretném, hogy bármi miatt szégyenkezniük kelljen. De ezt a témát szerintem lezárhatjuk...
ON


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 13:52 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Azért kétségkívül van olyan, hogy egy nyelv időnként meglódul, és gyorsabban változik. Leginkább mert több hatásnak van kitéve? A francia például látványosan messzebb került a latintól, mint az olasz, vagy még inkább, mint a szárd. Talán erősebb volt a szubsztrátum, vagy több a bevándorló. Ilyesmiről biztos sokat írtak. Viszont ha így van, akkor a magyarnak a gyorsabban változó nyelvek közé kellene tartoznia, hisz itt sok nem magyar anyanyelvű élt együtt. Viszont a nyelvjárási különbségek meglepően kicsik. Fene tuggya. Azt viszont nehezen tudom elképzelni, hogy kiderüljön, hogy a világ x ezer nyelve közül a magyar legyen az egyetlen, amelyik lassan változik.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 12:26 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Bár a sejtés, amit szeretnék megvizsgálni, az éppen az, hogy a magyar nyelv lassabban változik, mint a többi (a már korábban részletezett belső szerkezet miatt).


???????

Egyszerű - hasonlíts össze terjedelmesebb korai magyar műveket, pl. Balassi-t a mai maygar irodalommal, és ugyanezen időszakok terjedelmesebb más nyelvű anyagait - angolból, németből, franciából igen sok áll rendelkezésre. Sztem a magyar nyelv igen-igen sokat változott az utóbbi 500 évben... sztem sokkalta többet, mint a "stabilabb" nyugati országok nyelvei. Sőt, szubjektív a véleményem, de sztem amióta dokumentáltan létezik francia, spanyol, olasz, mint államnyelv, azóta kevesebbet változtak, mint a latinból való "leválásuk" óta.

Engem mindig is érdekelt, h mire utalnak a "belső szerkezet" alatt azok, akik a magyart egyfajta őskulturális kulcsnak tekintik - eddig nemigen kaptam erre választ, mondjuk sztem ien nincs is, csak jól hangzik...

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 11:15 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
Mihala wrote:
tucyka wrote:
nahát, nahát. Nekem ez le sem esett. Igaz, hogy elég felületesen olvastam. De székely létemre elegem van abból, hogy mindenféle "NAGYmagyar" velünk foglalkozik. Mintha valami betegség lenne, amiböl egyesek az istennek sem akarnának kigyógyulni, söt még másokra is ráragasztják.

OFF
Én ismerek olyan székelyt itt kint, aki szégyelli, hogy "román", és a gyerekeinek sem tanít semmi magyar szót, csak ami rájuk ragad (pl. amit korábban írtam; "kis buzi"). A másik meg német-magyar állampolgár, de a magyart erősen szégyelli, és szeretne tőle mielőbb szabadulni (fel akarja venni a svájcit, és csak kettő lehet vagy mi). Az ő csemetéi sem túl beszédesek magyarul. A harmadik székely szerint minek tanítani a kölköket magyarra, hiszen ha rajtuk múlik többet a "büdös életben sem mennek haza" (sem más magyarlakta területre). A negyedik nem székely meg állandóan azon nyavalyog, hogy kis ország vagyunk, meg minden, és hogy húzzuk meg magunkat (mondom neki bocs, de gondolj már bele, Svájcban vagy; egyrészt kisebb ország, másrészt ki a frásztól félsz?). Mikor kedves volt főnököm Mo-n. elkezdett csúnyán kitúrni az állásomból, abban első sorban az játszott szerepet, hogy ki mertem menni egy tüntetésre, és ez kiderült. (Ő meg a haverja mint később emlegették a volt kollégák a szadesznak nyúlt százmillákat, úgyhogy szépen csendben(!!!) "súlyos beteg lett", míg a felső vezető haverját nemes egyszerűséggel a biztonsági őrök dobták ki. Mind a kettőnek előbb szűnt meg a munkaviszonya, mint az enyém (hála az ügyvédemnek), csak engem már itt várt a másik állás.) És még sorolhatnám... Na ez a betegség kedves barátom, nem az, hogy valaki kíváncsi, és örömét leli az olvasásban és új dolgok megismerésében...
ON

Most azt hiszed, hogy jól megmondtad nekem? :lol: :lol: :lol:

Ha tényleg nem érted, hogy mire mondtam azt, hogy beteges, akkor remélem hamarosan rájösz és nem leszel egy azok közül, akik Székelyföldre járnak a "magyarságtudatotért" és a róvásírásért küzdeni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 0:43 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Mihala wrote:
A módszertan nagyon érdekelne. Tudnál vmit ajánlani ami kapható, vagy valahonnan letölthető? Előre is kösz...


Talán kezdd a már ajánlott könyvekkel. De ha 3 hétre Mo-ra jönnél, és nem Szicíliába mennél, akkor beülhetnél egy könyvtárba is. Vagy nézd meg ezt.


Mihala wrote:
Miért, talán nem?


Természetesen nem.

Mihala wrote:
Ez kicsit olyan volt mintha most azt kértem volna tőled, hogy mondd meg a lárifári, böszme és az ingyom-bingyom milyen rendszeres hangmegfelelések által milyen proto alakból vezethető le.


Már a kérdésfeltevés is rossz...

Mihala wrote:
(pl. az ennek lőttek kifejezés és a sírba nyilazás állítólagos szokása, ill. mi is lehet ennek a jelentősége?)



Nem, ez abból ered, hogy a katonai temetéseken díszsortüzet lőnek. Ja, nem vicceltem, ez egy vadászati kifejezés. Illetve nem, ez egy, a onarchiában elterjedt kifejezés, és a vurstliben eredetileg az ott lőhető ajándékokra vonatkozott (ti. amit eltaláltak, az a céllövöldés vesztesége volt).

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 10, Tuesday, 0:13 
Offline

Joined: 2009. March 3, Tuesday, 13:34
Posts: 30
tucyka wrote:
nahát, nahát. Nekem ez le sem esett. Igaz, hogy elég felületesen olvastam. De székely létemre elegem van abból, hogy mindenféle "NAGYmagyar" velünk foglalkozik. Mintha valami betegség lenne, amiböl egyesek az istennek sem akarnának kigyógyulni, söt még másokra is ráragasztják.

OFF
Én ismerek olyan székelyt itt kint, aki szégyelli, hogy "román", és a gyerekeinek sem tanít semmi magyar szót, csak ami rájuk ragad (pl. amit korábban írtam; "kis buzi"). A másik meg német-magyar állampolgár, de a magyart erősen szégyelli, és szeretne tőle mielőbb szabadulni (fel akarja venni a svájcit, és csak kettő lehet vagy mi). Az ő csemetéi sem túl beszédesek magyarul. A harmadik székely szerint minek tanítani a kölköket magyarra, hiszen ha rajtuk múlik többet a "büdös életben sem mennek haza" (sem más magyarlakta területre). A negyedik nem székely meg állandóan azon nyavalyog, hogy kis ország vagyunk, meg minden, és hogy húzzuk meg magunkat (mondom neki bocs, de gondolj már bele, Svájcban vagy; egyrészt kisebb ország, másrészt ki a frásztól félsz?). Mikor kedves volt főnököm Mo-n. elkezdett csúnyán kitúrni az állásomból, abban első sorban az játszott szerepet, hogy ki mertem menni egy tüntetésre, és ez kiderült. (Ő meg a haverja mint később emlegették a volt kollégák a szadesznak nyúlt százmillákat, úgyhogy szépen csendben(!!!) "súlyos beteg lett", míg a felső vezető haverját nemes egyszerűséggel a biztonsági őrök dobták ki. Mind a kettőnek előbb szűnt meg a munkaviszonya, mint az enyém (hála az ügyvédemnek), csak engem már itt várt a másik állás.) És még sorolhatnám... Na ez a betegség kedves barátom, nem az, hogy valaki kíváncsi, és örömét leli az olvasásban és új dolgok megismerésében...
ON


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Megbukott a finnugor elmélet...
PostPosted: 2009. March 9, Monday, 23:45 
Offline

Joined: 2009. March 3, Tuesday, 13:34
Posts: 30
lucas.shell wrote:
Pl. a gyökhöz: az általad leírt ő + s azért hülyeség, mert az ő névmás korábban biztosan más alakú volt. Ez tipikus hiba: amikor a mai hangalakokat elemzik úgy, mintha évezredekkel ezelőtt is pontosan ugyanilyenek lettek volna.

Természetesen igazad van, ez csak egy példa volt. Bár a sejtés, amit szeretnék megvizsgálni, az éppen az, hogy a magyar nyelv lassabban változik, mint a többi (a már korábban részletezett belső szerkezet miatt).

lucas.shell wrote:
Az ideológiai hovatartozásról való érdeklődésed is jelzi, hogy nálad milyen a sorrend: előbb van az ideológia, aztán a magyar nyelv eredetének a kutatása.
Valóban így van, de amennyire lehet célszerű a kettőt elválasztani, még ha a teljes objektivitás nem is lehetséges. Jó lenne heteket vagy hónapokat azzal tölteni, hogy csak ezzel foglalkozom, kutatok és képzem magam, de sajnos nem engedhetem meg magamnak.

lucas.shell wrote:
Nekem egyébként egész későn esett le, hogy azért akarsz Szicíliába menni, mert a neve alapján a székelyek őshazájának gondolod...
Ilyet nem írtam, és nem is gondolok. Ha a további feliratok is alátámasztják, akkor csak valószínűsítem (a régészekkel együtt), hogy a szikelek az urnamezők kultúrájának irányából érkeztek, vagy esetleg azt, hogy voltak magyar nyelvű kereskedők is Szicíliában, és ezek az ő emlékeik...

Elolvastam a cikket, köszönöm. Érdekes, de talán érdemeg megemlíteni, hogy a magyar népi műveltségben a szeg csillagot is jelent, pontosabban a sarkcsillagot, és a szegre akasztott kard (a székelyekre bízott határvéd szerep?) is több mesében megjelenik. Más részről meglepőnek tartom, hogy nem volt szék, szik (tojás sárgája/csírája, csíralevélke, mag(!!!), mag belseje) etimológia, annak fényében, hogy van feljegyzett hiedelem arról (http://mek.niif.hu/05000/05094/05094.pdf, 133o.), hogy a világ teremtésekor Tündér Ilona lúd/hattyú képében (Csaba=lúdfi, tejút=hadak útja=ludak útja=tündérek útja=szénás/szalmás út...stb) tojt tojásából lett a nap és a hold (ld. címerben is). Talán azért nem jön ez elő, mert akkor a magyar esetében is gondolkodni kéne a "mag"-on, amely etimológiát tudtommal nem fogadnak el (mintha bármilyen földművelés vagy akármi is következne belőle???), és feltételezhető lenne ugyanannak a népnek a kétféle megnevezése.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 285 posts ]  Go to page Previous  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group