NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:02

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 408 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 28  Next
Author Message
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 29, Thursday, 14:54 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
"Normális" esetekben Isten őrizzen az elemezgetéstől, akkor oda lyukadnánk ki, hogy az indoeurópai nyelvtörténész-t úgy kelljen írni, hogy [[indoeurópai nyelv]történ]ész vagy mittom én...



Ne adj ötleteket martonfinak! :lol:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 23:55 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kalman wrote:
A mostani helyesírás leginkább a megalkotóinak/kodifikálóinak a debilitását tükrözi.
Ez jó. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 21:07 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Na, éppen ezért írnám őket ugyanúgy. Minek írás közben elemezgetni, megkülönböztetni azt, amit ugyanúgy ejtünk?
Alapvetően egyetértek veled, akkor írhatjuk az új szabályzatot. :) Ugyanakkor a "festészet és szobrászat"-óra-félék elég különleges esetek ahhoz, hogy az ember rászánjon egy kis energiát, és írásban is egyértelműsítse, persze nem gondolnám kötelező jelleggel. És ez az általam javasolt írásmód is jól tükrözi a hangsúlyviszonyokat.

"Normális" esetekben Isten őrizzen az elemezgetéstől, akkor oda lyukadnánk ki, hogy az indoeurópai nyelvtörténész-t úgy kelljen írni, hogy [[indoeurópai nyelv]történ]ész vagy mittom én...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 20:58 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Nem, a hangsúlyviszonyok ugyanazok.


Na, éppen ezért írnám őket ugyanúgy. Minek írás közben elemezgetni, megkülönböztetni azt, amit ugyanúgy ejtünk?

(Most jön martonfi, és hozza a példákat, mi mindent különböztetünk meg írásnban, pedig ugyanúgy ejtjük őket...)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 27, Tuesday, 23:51 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Ezt úgy érted, hogy természetes beszédben mások lennének a hangsúlyviszonyok?
Nem, a hangsúlyviszonyok ugyanazok.
fejes.lászló wrote:
2. Ha igen, akkor martonfinak nincs igaza: a helyesírás nem az értelmet, hanem a hangsúlyviszonyokat tükrözi.
A mostani helyesírás leginkább a megalkotóinak/kodifikálóinak a debilitását tükrözi. Amit én mutattam, az az, hogy a hangsúlyviszonyok tükrözése mellett én az olvasás megkönnyítésére hogyan tagolnám ezt a két szerkezetet írásban.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 27, Tuesday, 23:31 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Teljesen egyetértek martonfival abban, h kétféle szerkezet van: a festészet- és szobrászatóra ún. "co-ordination reduction"-t tartalmaz, míg a másikban egy koordinált szerkezet a neve/témamegjelölése az órának.



Ezt úgy érted, hogy természetes beszédben mások lennének a hangsúlyviszonyok?

1. Ha nem, akkor ugyanazt mondod, mint én. (Azt én sem tagadtam, hogy két szemantikai szerkezet lehetséges, csak azt, h más lenne a hangsúlyozásuk.)

2. Ha igen, akkor martonfinak nincs igaza: a helyesírás nem az értelmet, hanem a hangsúlyviszonyokat tükrözi.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 27, Tuesday, 21:51 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Az idézőjeles megoldás szerintem gyönyörűséges, de nem tekinteném kizárólagosnak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 27, Tuesday, 18:22 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
martonfi wrote:
fejes.lászló wrote:
Nem tudom, az én nyelvérzékem szerint festészet- és szobrászatóra, nem pedig festészet és szobrászat óra, még akkor sem, ha ez egyetlen komplex tanóra. (Azaz az óra egyik esetben sem kap külön hangsúlyt.)

Igen, mert az olyan óra, amely festészetet és szobrászatot tanít. Ha viszont a festészet és szobrászat viszonyáról akarok órát tartani, azt jobb híján festészet és szobrászat órának írnám.
Teljesen egyetértek martonfival abban, h kétféle szerkezet van: a festészet- és szobrászatóra ún. "co-ordination reduction"-t tartalmaz, míg a másikban egy koordinált szerkezet a neve/témamegjelölése az órának. Viszont én ezt a másodikat úgy írnám, hogy "Festészet és szobrászat"-óra. Olvashatóbb, mint a sok egyenrangú szpészes dödögés, ha akarom, még élelemtűrtőztetőbb is, plusz az óra hangsúlytalanságát is jelzi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 27, Tuesday, 18:13 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
fejes.lászló wrote:
martonfi wrote:
Ha az óra neve nyelvtudomány és nyelvtan (márpedig nekem így néz ki), akkor jól írták le.

Nem tudom, az én nyelvérzékem szerint festészet- és szobrászatóra, nem pedig festészet és szobrászat óra, még akkor sem, ha ez egyetlen komplex tanóra. (Azaz az óra egyik esetben sem kap külön hangsúlyt.)

Igen, mert az olyan óra, amely festészetet és szobrászatot tanít. Ha viszont a festészet és szobrászat viszonyáról akarok órát tartani, azt jobb híján festészet és szobrászat órának írnám. Hiába: a magyar helyesírás étteremtrükköző.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 27, Tuesday, 15:00 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
martonfi wrote:
Ha az óra neve nyelvtudomány és nyelvtan (márpedig nekem így néz ki), akkor jól írták le.


Nem tudom, az én nyelvérzékem szerint festészet- és szobrászatóra, nem pedig festészet és szobrászat óra, még akkor sem, ha ez egyetlen komplex tanóra. (Azaz az óra egyik esetben sem kap külön hangsúlyt.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 27, Tuesday, 12:36 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
martonfi wrote:
Ha az óra neve nyelvtudomány és nyelvtan (márpedig nekem így néz ki), akkor jól írták le. :P
Nem, egyértelműen nincs ilyen óra, az előadás arról fog szólni, h mi köze a nyelvtudománynak a nyelvtanórához.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 27, Tuesday, 12:20 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kalman wrote:
Magyartanárok Egyesülete wrote:
1./ Nyelvtudomány és nyelvtan óra – havonta egy alkalommal előadás és eszmecsere a nyelvtudománynak a magyarórán is használható új kérdéseiről. Az előadásokat az MTA Nyelvtudományi Intézetének munkatársai, tudományos kutatók tartják, köztük olyanok is, akik elkötelezettek az iskolai oktatás ügyében.
Na hiszen, ha még a nyelvtanóra szót se bírják helyesen leírni, mit fognak ehhez szólni a magyartanárok?

Ha az óra neve nyelvtudomány és nyelvtan (márpedig nekem így néz ki), akkor jól írták le. :P


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 27, Tuesday, 12:12 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Magyartanárok Egyesülete wrote:
1./ Nyelvtudomány és nyelvtan óra – havonta egy alkalommal előadás és eszmecsere a nyelvtudománynak a magyarórán is használható új kérdéseiről. Az előadásokat az MTA Nyelvtudományi Intézetének munkatársai, tudományos kutatók tartják, köztük olyanok is, akik elkötelezettek az iskolai oktatás ügyében.
Na hiszen, ha még a nyelvtanóra szót se bírják helyesen leírni, mit fognak ehhez szólni a magyartanárok?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 25, Sunday, 19:14 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
A hun nyelv szavai

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: vicces
PostPosted: 2009. January 25, Sunday, 13:03 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
székely nyelvlecke magyaroknak :)
kezdô 1:
http://www.youtube.com/watch?v=9Xgs2Ugr9hk&NR=1
kezdô 2:
http://www.youtube.com/watch?v=BqzR0w35 ... re=related


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 408 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 28  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group