NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 9:19

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 69 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 26, Friday, 20:17 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Az it's him vs. *it's he nem állítható párhuzamba a c'est lui vs. *c'est il-lel? Olyasmit akarnék kihozni ebből, amit fejes írt, vagyis hogy a him itt tényleg a he "nyomatékos" változata, ami csak véletlenül esik egybe a tárgyesettel.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 26, Friday, 19:59 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
OK, de akkor ez akármi lehet, csak nem accusativus. Nekem ez vmi olyannak tűnik, mint egy nyomatékosított forma (de semmiképpen sem eset), amelynek kötelező megjelennie mindig, ha a személyes névmás nem alany, de bizonyos esetekben akkor is megjelenhet, ha az.

Különben ha eltekintünk ezektől a jelenségektől, akkor sem mondhatjuk simán, h accusativus, ugyanis nyilvánvalóan olyan szerepet is betölt, mint más nyelvben a dativus. Persze jöhetünk azzal, h indirekt tárgy van ott és nem target/beneficiens/"részes határozó", de végülis vmi olyan dolog, ami nem tipikusan jellemző szemantikai tartalma az accusativusnak más nyelvekben. (Ettől még persze hívhatjuk accusativusnak, nem az számít, mi van a cimkén, hanem h tudjuk, mit jelent, ami rajta van.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 26, Friday, 13:56 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes.lászló wrote:
de a konzervatív fejemmel azt mondanám, h a nominativus a default...
Én is azt mondanám, de az angollal foglalkozó szintakták meg nem. :? Még olyan is van, hogy Me and Alice go to school together.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 26, Friday, 13:23 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Hát pont aszontam én is, hogy nem kap esetet, és ha nincs esetadó, akkor akkuzatívusz van.


Hmmm... hát nem tom, de a konzervatív fejemmel azt mondanám, h a nominativus a default... csak az ne legyen a vége, h az angol ergatív nyelv...

Quote:
Bezony, it's him/her/us/them.


Van még mit tanulnom...

Quote:
Genitívusz meg van a főneveknél, azér nem írtam.


Ezt azért megkérdőjelezném a klasszikus king of England's... példájával...

Quote:
Viszont ettől még az - gondolom - nem vitatható, hogy a -bAn nem áll illativus helyében, csak a -bA inessivuséba.


Ebben az esetben természetesen van distinkció, csak nem mindig realizálódik. Ha viszont egy szigorúan felszíni mondatot veszel (amely nem fonémaszintű), mint az előbb, akkor nincs.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 25, Thursday, 21:43 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
fejes.lászló wrote:
Hát nem tudom, nekem nagyon nehezen fér bele, h az It's me-ben esetet kapjon. Bármilyet. Arról nem beszélve, h I hit him/her, de It's him/her????


Hát pont aszontam én is, hogy nem kap esetet, és ha nincs esetadó, akkor akkuzatívusz van. Ezek szerint ez lenne valamiféle jelöletlen eset, ami jobb híján jön ilyenkor, amikor minden más eset ki van zárva épp az esetadó hiánya miatt. Ebből a defaultból meg nyilván nem minden nyelv húz hasznot, a magyar se, mert ragaszkoduk ahhoz az esethez, ami a megfelelő kontextusban előkerült volna. Ezt aztán elemezgetheti mindenki kedvenc elméleti keretében jól.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 25, Thursday, 20:32 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes.lászló wrote:
I hit him/her, de It's him/her????
Bezony, it's him/her/us/them. Genitívusz meg van a főneveknél, azér nem írtam. Datívusz meg nincs sehol, azt meg azér.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 25, Thursday, 17:10 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Hát nem tudom, nekem nagyon nehezen fér bele, h az It's me-ben esetet kapjon. Bármilyet. Arról nem beszélve, h I hit him/her, de It's him/her????

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 25, Thursday, 17:00 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
fejes.lászló wrote:
Igen, ez pont olyan -- lenne, csakhogy ugye az angolban a me nem egyértelműen tárgyeset: It's me. Tulajdonképpen mindenhol me ahol nem alany. Persze a he -- his -- him miatt a genitivust és a dativust fel kell venni...


Mindenhol me, ahol akkuzatívusz, meg mindenhol me, ahol nincs esetadó. Úgyhogy az is egy megközelítés, hogy az akkuzatívusz a default, ami előkerül esetadó hiányában.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 25, Thursday, 16:41 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Igen, ez pont olyan -- lenne, csakhogy ugye az angolban a me nem egyértelműen tárgyeset: It's me. Tulajdonképpen mindenhol me ahol nem alany. Persze a he -- his -- him miatt a genitivust és a dativust fel kell venni...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 69 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group