NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:09

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 17, Sunday, 1:59 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Quote:
a vörös szó is meglehetősen kompromittálódott politikailag,


Nem túl építő jellegű hozzászólás, de vicces. Olvastam egyszer egy amerikai regényt, ami a nyolcvanas években játszódott részben Budapesten. Valami konspirációs céllal mindenféle ügynökök a Vörösmarty téren találkoztak, és a szerző megjegyezte, hogy a kommunisták teljesen hülyék, még a tereknek is miféle nevet adnak, ez igazából ugyanis azt jelenti, hogy "Red Marty Square".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 17, Sunday, 1:34 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Nekem a vörös és a piros közti különbség pragmatikai: a vörös az jelölt piros. A jelöltség forrása lehet érzelmi (vörös zászló), tényszerű (a legtöbb vörösbor és a vörös haj nem egyértelműen piros, de a csongrádi kadarkát szinte mindenki piros bornak mondja, mert egyszerűen piros és pirosra is festheti valaki a haját) meg még ki tudja mi minden. A különbséget jól mutatja ugyanaz a piros vászon boton, amelyik egy jelzőőr kezében piros zászló, egy '78-as május elsején pedig vörös lobogó. Vagy a piros szem effektus (egyszerűen belevillant a vaku és tényleg piros) és a vörös szem (ami dagadt is, esetleg a sírástól vagy a kialvatlanságtól).
Persze semmi sem ilyen egyszerű, vannak lexikalizálódott esetek (piros-fehér-zöld zászló) és a vörös szó is meglehetősen kompromittálódott politikailag, ismerek embert, aki kifejezetten kerüli.
És van a veres is, bár az az én dialektusomban (Dél-Alföld) csak lexikalizálódva fordul elő (veres az ég alja, az alkoholista veres orra, stb.), vagy jópofáskodva.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 17, Sunday, 1:20 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ugye nem gondolod komolyan, hogy minden, amit vörösnek nevezünk: haj, bor, áfonya, zászló, pirkadat... ugyanolyan színű? Ha megkérdezi a tanárod, milyen az a WHITE, és te borra, kenyérre, stb. mutatsz, akkor csodálkozik. Félrevezeted, mert ezeknek csak a hagyományos megnevezésük az, hogy fehér, valójában sárga, barna, stb. Lóban például szürkének nevezik azt, amelyiknek fehér a szőre, és deresnek a szürkét, a barnát meg pejnek. Amikor azt kérdezi, milyen a RED1 és a RED2, mutass neki egy világosabb, meg egy sötétebb pirosat, ne hajat, bort, hanem mondjuk az #FF0000-t a pirosra, és az #A00000-t a vörösre. Utána mondhatod el érdekességként, hogy a ,,red hair'' és a ,,red wine'' magyarul nem RED1, hanem RED2. (Ez kb. annyira érdekes, mint hogy oroszul a blue screen of death színyij vagy goluboj ekran szmertyi (hogy fitogtassam műveltségemet).)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 17, Sunday, 0:18 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
prezzey wrote:
Szerintem a vörös sötétebb, mint a piros

akkor tôled is megkérdem, hogy mi van a természetes vörös hajjal?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 17, Sunday, 0:16 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
szigetva wrote:
Itt nem arról van szó, hogy hányféle színt látunk (...), hanem arról, hogy hány alapkifejezéssel hivatkozunk rájuk.

igen, abban nem kételkedem h. piros és vörös külön-külön alapkifejezések,
inkább abban hogy helyes-e az hogy Red1 és Red2, ha két alapkifejezés ugyanarra az alapszínre vonatkozik? mert a tanárom arra kért meg h mutassak neki Red2-öt. Amikor egy lánynak a hajára mutattam, akkor kételkedve nézett, mert tudta szerint sötét szín kellene h. legyen. Az pedig nem igaz, hogy mi sem vörösnek látjuk, hanem csak annak mondjuk. Szerintem. Red1 és Red2 különbözô színekre kellene, hogy vonatkozzon. Ezt nem tudtam neki aláírni. De még mindig nyitott vagyok :)

ezen már szerintem túl sokat gondolkodtam és azt sem tudom már, hogy hogyan láttam a színeket amielôtt rákérdeztek.


Last edited by tucyka on 2008. February 17, Sunday, 0:19, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 17, Sunday, 0:14 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Szerintem a vörös sötétebb, mint a piros, a bordó nagyon nem piros, és vörös is csak végszükségben lehet.

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 16, Saturday, 23:07 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Itt nem arról van szó, hogy hányféle színt látunk (van olyan nyelv, ahol három alapszín van, talán a fekete, a fehér meg a piros, de a beszélõi ugyanannyi színt látnak, mint mi), hanem arról, hogy hány alapkifejezéssel hivatkozunk rájuk. Tök mindegy, hogy a határeseteket merre soroljuk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 16, Saturday, 23:01 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
kamperg wrote:
Személyszerint én a türkizkék kifejezéssel nem bírok megbarátkozni. Az szerintem zöld. Unokatesómnak volt egy ilyes színű biciklije gyerekkorunkban, az egész család mindig kékként hivatkozott rá, én meg sose értettem, mer zöld volt

:lol:

kamperg wrote:
Lehet, nekem fingom nincs, mi a különbség a saját nyelvváltozatomban a bordó és a vörös között.

nekem semmi, csak bizonyos kontextusokban (bocs, nem ugrik be a magyar megfelelôje) a vöröset használjuk a bordópiros (és a piros) helyett. szerény véleményem szerint. de nyitott vagyok :)

abban megegyezhetünk, hogy a bordó mégis csak piros? ha nagyon sötét akkor átmegy a barnába


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 16, Saturday, 22:47 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Quote:
szerintem nem mondjunk valamire ami egyértelmûek kék, h. zöld, mert ha igen akkor baj van


Személyszerint én a türkizkék kifejezéssel nem bírok megbarátkozni. Az szerintem zöld. Unokatesómnak volt egy ilyes színű biciklije gyerekkorunkban, az egész család mindig kékként hivatkozott rá, én meg sose értettem, mer zöld volt.

Quote:
ha jól értem, ami nekem bordó, az nektek vörös?


Lehet, nekem fingom nincs, mi a különbség a saját nyelvváltozatomban a bordó és a vörös között. De ezt lehet, hogy a divattervezőktől vagy a műkorcsolyakommentátoroktól kéne inkább kérdezni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 16, Saturday, 22:19 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
kamperg wrote:


jó kérdés! valaki?

én megmerészelném, h vörös
ezzel most magammal kerültem konfliktusba?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 16, Saturday, 22:14 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
szigetva wrote:
Minden bevnyelv tankönyv el szokta mondani, hogy a nyelvek más-más számú alapszínt különböztetnek meg, és pl. a magyar két REDet, az orosz meg két BLUEt (színyij és goluboj).

persze, mert azt mondjuk hogy piros és vörös, és ezt valahogy megkell tanítani, de ezek tényleg különbözô színek?

Quote:
Még az sem bizonyíték, hogy ugyanarra színre vki pirosat, más vöröset mond, mert ugyanez a bizonytalanság elõ tud fordulni pl. a kékkel és a zölddel is, de attól az még két különbözõ szín.

mitôl? szerintem nem mondjunk valamire ami egyértelmûek kék, h. zöld, mert ha igen akkor baj van :) (mármint a szemünkel)
ha alapszinrôl beszélünk akkor kell legyen egy egyértelmû színe

ha jól értem, ami nekem bordó, az nektek vörös?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 16, Saturday, 22:02 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
kamperg wrote:
nekem ugyanannak a színskálának az eleje a piros, amelyiknek a vége a vörös.

egy kicsit talán nekem is, de közbe szól a vörös haj színe (persze a természetesre gondolok) :), hisz szerintem a piros alatt van, tehát akkor a piros a vörös haj színe fölött, de a vörös alatt helyezkedni el :?: :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 16, Saturday, 21:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Minden bevnyelv tankönyv el szokta mondani, hogy a nyelvek más-más számú alapszínt különböztetnek meg, és pl. a magyar két REDet, az orosz meg két BLUEt (színyij és goluboj). Ezzel szemben a latinban pl. nem volt a kék alapszín.

Attól, h. valaki piros bort mond, még megkülönböztetheti a pirosat és a vöröset, csak a borra épp a másikat használja, mint mások. Még az sem bizonyíték, hogy ugyanarra színre vki pirosat, más vöröset mond, mert ugyanez a bizonytalanság elõ tud fordulni pl. a kékkel és a zölddel is, de attól az még két különbözõ szín.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 16, Saturday, 21:42 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Az én kis saját akolmeleg idiolektusomban úgy van, ahogy a némettanárod mondja, nekem ugyanannak a színskálának az eleje a piros, amelyiknek a vége a vörös.

Persze nyilván nem olyan élesek a határok, hogy az ember sokszor egyértelműen kijelentse, hogy valami piros vagy vörös (de hát ugyanígy nehéz, nem, hogy ez itten világoskék vagy már csak simán kék?), úgyhogy az simán elképzelhető, hogy ugyanabból az anyagból készült két cuccról az egyikre rákenem, hogy piros, a másikra meg hogy vörös. A "piros bor"-t azt én valahogy mindig olyan kissé humoros izének éreztem.

És hát mi van ezzel?:
http://www.amazon.com/gp/product/images ... 55&s=books


Top
 Profile  
 
 Post subject: piros (RED1) és vörös (RED2)
PostPosted: 2008. February 16, Saturday, 21:26 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
Quote:
Phenomenon two basic colour terms for RED1 and RED2
Where found Hungarian (Ugric, Uralic)
Domain lexicon
Subdomain basic terms
Keywords colour terms
Type nonesuch
Universals violated
Source Wierzbicka?
Comments —

forrás: a Number 4 -re kell rámenni: http://typo.uni-konstanz.de/rara/nav/br ... 4f851e14f5

a tiszteletre méltó német anyanyelvû tanárom, aki többekközt a nyelvi ritkaságokat gyûjti, úgy tudja, hogy a piros és a vörös két különbözô alapszín a magyarban, és hogy az egyik sötétebb. Gondolom a vörösre gondol.

szerintem ez nem így van

tudtom szerint van olyan nyelvjárás, ahol használják a vörös zászlót, de mégis piros bort isznak
a piros vászonból készíthetek piros szoknyát vagy vörös zászlót
vörös a haj, a róka, stb.

a vörös állítólag a véresbôl származik. Nálunk az igazi székely nyelvet beszélôk úgy mondják h veres

már 3szor is megkérdezte tôlem, hogy tényleg nincs Rot1 és Rot2 alapszín. Nem tudja elhinni, mert állítólag m.o.iak azt mondták neki, hogy e két szín egyértelmûen különbözik egymástól. (Persze ö is tudja, h sepsiszentgyörgyi vagyok)

de lehet, hogy én tévedek,
ezért várom a hozzászólásokat

köszi

a magyart még egyszer megemlíti a nagyszámú esetek miatt, lásd: a Number 49 -re kell rámenni: http://typo.uni-konstanz.de/rara/nav/br ... 4f851e14f5

utólag látom, hogy nem sikerül belinkelnek rendesen ezert bocs, biztos az én ügyetlenkedésem

megegyszer a number 4 - a színes és a number 49 az esetes


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group