NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:42

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. December 18, Sunday, 19:14 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Megnéztem az Indexen: autó és baleset együtt 1118 hírben fordul el?, míg a karambol 29-ben. Ez er?sen megtámogatja a felvetés második felét.



Nem, én nem akartam semmit mondani a karambol és szinonimáinak előfordulási arányának változásáról (bár nyilván ha visszaszorul, akkor vagy a jelenség ill. a róla való beszéd szorul vissza, vagy a szinonimák törnek előre). Az, hogy most ritkább a balesetnél, nem jelenti, hogy korábban gyakoribb volt. (Arról nem is szólva, hogy szerintem ha egy autó nekimegy egy fának, az baleset, de nem karambol; ezen kívül ezer más baleset is összefügghet autóval, pl. valaki leesik a létráról, és valaki más autóval a kórházba szállítja: ekkor sem használhatnánk a karambol-t -- hogy a hírekben mekkora az ilyen esetek aránya a valódi ütközéses autóbalesetekről szóló hírekhez képest, azt aligha könnyű megállapítani.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: két karambolos kérdés
PostPosted: 2005. December 18, Sunday, 17:08 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
fejes wrote:
Én úgy emlékszem, hogy gyermekkoromban elég közhasználatú szó volt a karambol 'két vagy több gépjárm? összeütközéséb?l ered? baleset', ma viszont már alig hallom.


Megnéztem az Indexen: autó és baleset együtt 1118 hírben fordul el?, míg a karambol 29-ben. Ez er?sen megtámogatja a felvetés második felét.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: két karambolos kérdés
PostPosted: 2005. December 18, Sunday, 11:39 
Offline

Joined: 2005. February 16, Wednesday, 19:35
Posts: 80
fejes wrote:
azt mondanám, hogy itt a szóbelseji zöngés mássalhangzók hatására zöngésült a szóeleji. Legalábbis a nyelvtörténetben szívesen adnak ilyen magyarázatokat


Nem akarok hülyeséget mondani, de asszem a pszicholingvisztikában is: Nem csak zöngésséggel, de más jegyekkel is előfordul ilyen "anticipációs" jelenség.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. December 17, Saturday, 21:52 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
Kérdés, hogy más is így érzi-e ezt.


Én nem, de lehet, hogy a korpusz megcáfol :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: két karambolos kérdés
PostPosted: 2005. December 17, Saturday, 21:24 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Én úgy emlékszem, hogy gyermekkoromban elég közhasználatú szó volt a karambol 'két vagy több gépjármű összeütközéséből eredő baleset', ma viszont már alig hallom. Kérdés, hogy más is így érzi-e ezt. Esetleg akik korpuszközelben vannak, ellenőrizhetik, hogy valóban nagyobb-e a gyakorisága a hetvenes-nyolcvanas évek szövegeiben (ha vannak ilyenek a korpuszban), mint ma. (Mondjuk a google 83,100 előfordulást mutat, és belenézve ezek többsége ebben a jelentésben van, úgyhogy lehet, hogy csak az én benyomásom téves.)

A másik kérdésem fonológiai. Én ezt a szót gyermekként garambolnak ejtettem. Felnőttként (?) és nyelvészként (???) azt mondanám, hogy itt a szóbelseji zöngés mássalhangzók hatására zöngésült a szóeleji. Legalábbis a nyelvtörténetben szívesen adnak ilyen magyarázatokat a szókezdő mássalhangzók zöngésülésére. Érdekelne, hogy van-e valakinek hasonló gyermeknyelvi példája, vagy éppen ellenpéldája, amikor a szóeleji zöngésülés is bekövetkezett, hogy a szó belsejében zöngétlen mássalhangzók voltak. Esetleg tud valaki olyan nyelvről, amelyben zöngésésgi mássalhangzó-harmónia lenne?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group