NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:52

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 14, Tuesday, 11:19 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
peredy wrote:
Csak a szóelejieket nézve nem lehet, hogy az au leginkább akkor hajlik a diftongusra, ha egyrészt nincs szótagzár utána, másrészt zárhang előtt áll? Pl.: stau-bol, au-di-tó-ri-um, au-ten-ti-kus, tau-to-ló-gi-a, au-gusz-tus stb. Vagy ha egy szótagú, mint a tau, esetleg vau ().

A tau szerintem ingadozik, nekem legalábbis ta-u (nyilván mert nem vagyok görögös :) )
peredy wrote:
Szótagzár nélkül zengőhang előtt: fa-u-na, sza-u-na, a-u-la, a-u-ra, Ma-u-ri-ti-us, (dino-)sza-u-rusz, Ba-u-max (csak a németesek vásárolnak a bau-max-ban) stb.

Szerintem a dinoszauruszt sokan mondják diftongussal, tehát ez is ingadozik.
peredy wrote:
Ha zárhang előtt áll az au, de az egyben szótagzár, akkor általában nem diftongus: Ma-ug-li, a-uk-ció (pláne, mert nem akarjuk az akcióval keverni), de vannak ingadozók: bauxit, autszájder, Szaúd-Arábia (szau-darábia).

Nekem auk-ci-ó. De tényleg lehet, hogy ez németes sznobizmus a részemről. :wink: Bár a bauxitot meg szépen külön ejtem. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 14, Tuesday, 10:38 
Offline

Joined: 2005. June 8, Wednesday, 10:54
Posts: 5
Csak a szóelejieket nézve nem lehet, hogy az au leginkább akkor hajlik a diftongusra, ha egyrészt nincs szótagzár utána, másrészt zárhang előtt áll? Pl.: stau-bol, au-di-tó-ri-um, au-ten-ti-kus, tau-to-ló-gi-a, au-gusz-tus stb. Vagy ha egy szótagú, mint a tau, esetleg vau ().
Szótagzár nélkül zengőhang előtt: fa-u-na, sza-u-na, a-u-la, a-u-ra, Ma-u-ri-ti-us, (dino-)sza-u-rusz, Ba-u-max (csak a németesek vásárolnak a bau-max-ban) stb.
Szótagzár nélkül zárréshang előtt: ka-u-csuk, ka-u-ció (bár ingadozó, mert halmtomi szerint kau-ci-ó).
Szótagzár nélkül réshang előtt: ilyeneket hirtelen nem nagyon találtam. Esetleg: lau-fot (ad) (de szótagzárral maga a tő már inkább la-uf).

Ha zárhang előtt áll az au, de az egyben szótagzár, akkor általában nem diftongus: Ma-ug-li, a-uk-ció (pláne, mert nem akarjuk az akcióval keverni), de vannak ingadozók: bauxit, autszájder, Szaúd-Arábia (szau-darábia).
Szótagzár+zengőhang: gya-ur, fa-un (fava-uvun és nem: fauvaun). Ezek ugyan szóvégek is egyben, ami bezavarhat, de akkor nézzük ezeket: gya-ur-kodik, fa-un-ról.
Szótagzár+réshang: A-uszt-rália.

Az eredeti felvetésben szereplő Baum-gart-ner meg Braun, pont ellentmond a fentieknek. De a nevekkel vigyázni kell. Szerintem nem lehetetlen, hogy nem eresztjük rájuk ugyanolyan könnyen a mi magyar fonológiánkat, mint a köznevekre. Az idegen hangzású nevet a másik iránti tiszteletből igyekszünk jól, vagyis nem túl magyarosan ejteni. Viszont a viccben már sokkal inkább a Bra-un megy el a Grűnhöz.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 10, Friday, 20:43 
Offline

Joined: 2005. February 16, Wednesday, 19:35
Posts: 80
A StrMaNye-Fonológia ugye a madárnyelvet hozza egy lehetséges tesztnek arra, hogy vmi diftongus vagy két magánhangzó. Talán több embert meg kellene papagájoztatni, és a felmérési adatok alapján már inkább el lehetne kezdeni vmi hipotézist felállítani. Mondjuk, diftongus, ahol a szó német megfelelője nem nőnemű. Bár ez a kalauzra nem jó...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 10, Friday, 20:14 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
és a kau-ci-ó?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Haynau és Baumgartner
PostPosted: 2005. June 9, Thursday, 22:07 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
És akkor mi a helyzet a Laurával, ami (aki :) ) (legalábbis nekem) La-u-ra, azaz három szótag?
Minden elméletnek vannak gyenge pontjai. :) Egyébként közbe rájöttem, hogy nekem az aura meg a szauna is három szótag, szóval lehet, hogy csak az autó kivételes (meg azok a német nevek, amikben hangsúlyos az a :)).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Haynau és Baumgartner
PostPosted: 2005. June 9, Thursday, 21:58 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kalman wrote:
halmtomi wrote:
Szerintetek van valami "oka" annak, hogy a az au-t az egyikben egybemondjuk, a másikban meg külön két hangot mondunk: Baum-gart-ner (Braun, Maut-ner stb.) versus Hay-na-u (ahelyett hogy ezt is jó németesen Hay-nau-nak mondanánk)?
Gondolom, az az ok, hogy a Haynau-ban az a hangsúlytalan. Hogy a Meghívás egy gyilkos vacsorára klasszikus poénját plagizáljam: "Ez csak egyvalamit jelenthet; csak azt nem tudom, mit." Ennek alátámasztásaként: autó (nekem két szótag, az eldöntendőkérdés-intonációval tudom tesztelni), viszont kalauz (nekem három szótag). Itt is az elsőben hangsúlyos, a másodikban hangsúlytalan az a.


És akkor mi a helyzet a Laurával, ami (aki :) ) (legalábbis nekem) La-u-ra, azaz három szótag?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Haynau és Baumgartner
PostPosted: 2005. June 9, Thursday, 21:50 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Szerintetek van valami "oka" annak, hogy a az au-t az egyikben egybemondjuk, a másikban meg külön két hangot mondunk: Baum-gart-ner (Braun, Maut-ner stb.) versus Hay-na-u (ahelyett hogy ezt is jó németesen Hay-nau-nak mondanánk)?
Gondolom, az az ok, hogy a Haynau-ban az a hangsúlytalan. Hogy a Meghívás egy gyilkos vacsorára klasszikus poénját plagizáljam: "Ez csak egyvalamit jelenthet; csak azt nem tudom, mit." Ennek alátámasztásaként: autó (nekem két szótag, az eldöntendőkérdés-intonációval tudom tesztelni), viszont kalauz (nekem három szótag). Itt is az elsőben hangsúlyos, a másodikban hangsúlytalan az a.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 9, Thursday, 20:53 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Nekem a Ba-um-gart-ner a normális (magyarul).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Haynau és Baumgartner
PostPosted: 2005. June 9, Thursday, 20:31 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Szerintetek van valami "oka" annak, hogy a az au-t az egyikben egybemondjuk, a másikban meg külön két hangot mondunk: Baum-gart-ner (Braun, Maut-ner stb.) versus Hay-na-u (ahelyett hogy ezt is jó németesen Hay-nau-nak mondanánk)?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group