NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:51

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 90 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 12, Thursday, 15:37 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Egyébként mennyivel individuumszerűbb a Hamlet (mármint Hamlet szerepe értelemben), mint az igazgató? Van valami teszt erre? Nekem már a melléknév és főnév elválasztása sem az individualitás mentén megy, de ez most mindegy.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 12, Thursday, 15:28 
Offline

Joined: 2008. January 14, Monday, 16:39
Posts: 12
Ja, ja. Akkor megnyugodtam, h az individuumszerűség se zavar be.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 10, Tuesday, 19:49 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
escaepe wrote:
A névelőtlen predikatív állítmány nem jó nálam kontrasztív topikként ha nincs kopula, függetlenül attól hogy mennyire individuumszerű.
Ezt én megírtam egy régi Nyelvőr-cikkben, aztán asszem mások is megírták. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 10, Tuesday, 18:37 
Offline

Joined: 2009. January 15, Thursday, 10:43
Posts: 29
mperedy wrote:
Függ ez a kontraszt nektek attól, hogy mennyire individuum a predikatív állítmány?
Hamlet/ PÉTER.
Igazgató/ PÉTER.
Okos/ PÉTER.


Nekem nem, egyformán rossz mind. A névelőtlen predikatív állítmány nem jó nálam kontrasztív topikként ha nincs kopula, függetlenül attól hogy mennyire individuumszerű.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 10, Tuesday, 16:13 
Offline

Joined: 2008. January 14, Monday, 16:39
Posts: 12
kalman wrote:
mperedy wrote:
A vendégek menjenek a szállodába vagy inkább te alszol a földön? kálmán erre a típusra gondol(om).
Nem.

És mér nem? Mármint a Péter igazgató, én főtitkár vagyok esetében.

Biztos, hogy a névelő ÉS a létige együttes hiányáról van szó?
Nektek különbség van ezek között?
PÉTER igazgató.
TE vagy igazgató.


Amúgy a predikatív és az azonosító mondat közt szokás azt a különbséget találni, hogy az állítmányi kifejezés kontrasztív topikba vitele, ha nincs van, azaz jelen harmadik személyben, az előbbiben nem jó, míg az utóbbiban igen.
*Igazgató/ PÉTER.
Az igazgató/ PÉTER.

De ha a predikatív használat amúgy is inog, akkor ez a kontraszt nem annyira érdekes.
Függ ez a kontraszt nektek attól, hogy mennyire individuum a predikatív állítmány?
Hamlet/ PÉTER.
Igazgató/ PÉTER.
Okos/ PÉTER.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 9, Monday, 17:47 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Én nem tudom, kell-e névelő: TE vagy a nyelvész.
Én nem tudom, kell-e névelő: TE vagy nyelvész.


Első blikkre azt mondanám, hogy a névelős esetben van egy olyan feltételezés, hogy van egy és csakis egy nyelvész a társaságban, és a mondat ezt a nyelvészt a megszólítottal azonosítja. Kétségtelen azonban, hogy a mondat akkor is használható, ha ilyen előfeltevés nincs. Óvatosan azt kockáztatnám meg, hogy e szerkezet használatának pragmatikai oka van, méghozzá éppen az, hogy ezt az előfeltevést aktivizálja, valahogy eképpen: ebben a kérdésben nyelvésznek kell döntenie (ha nincs nyelvész, megszívtuk) -- van a társaságban egy nyelvész -- és ez épp te vagy -- azaz neked kell tudnod!

Persze ez így egy kicsit naiv, de remélem, érthető, mire célzok, és talán valaki szakszerűbben is kifejti.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 9, Monday, 15:57 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Na ez különösen érdekes. Egyfelől szóródnak az ítéletek (ami nem meglepő), másfelől úgy tűnik minél "individuumabb" dologra utal az állítmány, annál kevésbé jó a létige nélküli mondat névelő nélkül.

Vegyük a két végletet:

A) Egy olyan melléknév-szerű dolog, mint pl. a hülye, gondolom mindenkinek jó névelő nélkül, még fókuszált alannyal is:

PÉTER (a) hülye, és nem Pál.

D) A másik véglet, amikor a predikátum egy személynévvel való azonosítást fejez ki, ekkor nekem fókuszos alannyal teljesen rossz névelő nélkül, pl.:

Ma este PÉTER *(a) Hamlet / Lear király, és nem Sinkovits Imre.

A többi névszói állítmány (igazgató, nyelvész) vhogy ezek között helyezkedik el:

B) PÉTER nyelvész, és nem Pál. -- ez kalman-nak, nekem jó, escaepe-nek: ??, másnak: *
C) PÉTER igazgató, és nem Pál. -- ez kalman-nak jó, nekem: ?*, escaepe-nek: ??, másnak: *

És természetes, hogy az embereknek a C) nemjobb, mint a B), hiszen az igazgató "individuumabb" (inkább Hamlet) állítmány, mint a nyelvész. Fordítva a nyelvész (ami persze uolyan köznév, mint az igazgató) inkább hülye-típusú, mint Hamlet-típusú :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 9, Monday, 12:53 
Offline

Joined: 2009. January 15, Thursday, 10:43
Posts: 29
rebrus wrote:
Persze csak itt a létige ÉS a névelő elhagyása volt az izgalmas
Bocs, közben ez ki is ment a fejemből.
Egyetértek; nekem is furcsák ezek a fókuszos névelőtlen állítmányos mondatok:

??PÉTER igazgató, nem pedig Pál.
??PÉTER nyelvész, nem pedig Pál.

És ez független attól, hogy több igazgatót vagy nyelvészt ismerek. A fókuszos mondat azonosításra utal, és mintha az csak individumok között menne, ezért jobb - nekem - névelővel:

Ehhez én nem értek, kérdezd meg Pétert. PÉTER a nyelvész, nem én.
*/# PÉTER nyelvész, nem én.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 9, Monday, 10:52 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
escaepe wrote:
Nézzünk egy olyan pédát, ahol nem olyan erős az egyediség, mint az igazgató-nál:

Én nem tudom, kell-e névelő: TE vagy a nyelvész.
Én nem tudom, kell-e névelő: TE vagy nyelvész.

nekem az első jobb. bár tényleg nem vagyok nyelvész. (s lám, itt egyáltalán nem lenne jó a névelő.)

Persze csak itt a létige ÉS a névelő elhagyása volt az izgalmas. Az E/3 jelen-kijelentő létigét nem lehet kitenni, más szám/személy idő/módban meg ki kell tenni.

De meggyőztetetek, a

PÉTER nyelvész(, és nem Pál).

teljesen OK nekem. Hasonlóan jó:

Itt CSAK Péter nyelvész(, és más senki).

Sőt, ha sok igazgató van a társaságban, akkor tényleg jobb lesz:

Itt CSAK Péter igazgató(, és más senki).

De továbbra is furcsán hangzik (nemtom már *-gal vagy #-tel jelöljem):

?*/# PÉTER igazgató (, és nem Pál).

És nem sokat segít az sem, ha hozzáképzelem, hogy sok igazgató van az aktuális csoportban.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 9, Monday, 9:28 
Offline

Joined: 2009. January 15, Thursday, 10:43
Posts: 29
Nézzünk egy olyan pédát, ahol nem olyan erős az egyediség, mint az igazgató-nál:

Én nem tudom, kell-e névelő: TE vagy a nyelvész.
Én nem tudom, kell-e névelő: TE vagy nyelvész.

nekem az első jobb. bár tényleg nem vagyok nyelvész. (s lám, itt egyáltalán nem lenne jó a névelő.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 8, Sunday, 18:19 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
mperedy wrote:
nekem is :), csakhogy tág fókuszként, vagyis az igazgató is új infó, ezért állítottad azzal szembe, kálmán, hogy én főtitkár vagyok, és nem azzal, hogy és nem Balázs.
Én már olyan csudabogár vagyok, hogy nekem ez is jó: 'ISTVÁN igazgató, nem pedig BALÁZS. A névelő nekem csak akkor kell, ha az adott kontextusban télleg preszuponáljuk, hogy egyetlen igazgató van (pl. mer egy adott cégről beszélünk, de mondom, én tudok olyan céget, ahol egy csomó igazgató van).
mperedy wrote:
A vendégek menjenek a szállodába vagy inkább te alszol a földön? kálmán erre a típusra gondol(om).
Nem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 8, Sunday, 18:05 
Offline

Joined: 2008. January 14, Monday, 16:39
Posts: 12
oké, meggyőztél, elhiszem, hogy neked ez jó, mert rájöttem, hogy nekem is :), csakhogy tág fókuszként, vagyis az igazgató is új infó, ezért állítottad azzal szembe, kálmán, hogy én főtitkár vagyok, és nem azzal, hogy és nem Balázs. És ekkor persze a preszuppozíció hiányában már én sem akarom kitenni a névelőt.
A vendégek menjenek a szállodába vagy inkább te alszol a földön? kálmán erre a típusra gondol(om).

Ott a farka: mindenesetre ezt megtalaltam.
http://seas3.elte.hu/delg/publications/ ... ng/90.html
de ebben azert nincsen annyira artikulalva ez a hangsulykerdes


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 8, Sunday, 17:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
escaepe wrote:
a te példamondatodban tényleg kontrasztív topikként szerepel.
István igazgató, én főtitkár vagyok. : itt kontrasztív topik
Nem tudom, hogy értitek ezt, ha én egyszer úgy szánom, hogy az ISTVÁN főhangsúlyos, viszont utána az igazgató hangsúlytalan, akkor nem lehet kontrasztív topik. Az egy más kérdés, ha szerintetek nem jó ez a fajta hangsúlyozás, ami nekem tök jó, de akkor azt mondjátok, ne azt, hogy kontrasztív topik van benne.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 8, Sunday, 17:35 
Offline

Joined: 2009. January 15, Thursday, 10:43
Posts: 29
kalman wrote:
Úgy értem, én a mondat első feléről beszéltem ('István igazgató), a másodikat, amiben az én valóban kontrasztív topik, csak kontextusmondatnak raktam oda.


Szerintem mperedy nem madárnak nézett, hanem a te példamondatodban tényleg kontrasztív topikként szerepel.
István igazgató, én főtitkár vagyok. : itt kontrasztív topik
ISTVÁN igazgató, nem Balázs. : itt meg fókusz lenne. csak van, akinek ez nem jó mondat, hanem csak névelővel: ISTVÁN az igazgató, nem Balázs.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. February 6, Friday, 3:05 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
mperedy wrote:
A Nádasdy a Ott Mexikó vs Ott az Egyesült Államokra állítólag azt mondja, hogy a hangsúly miatt van, vagyis hogy ne legyen már párosadik szótag a Mexikó eleje. Én ezt, nem szívesen, de kezdem elhinni.

Én meg nem. Egyszerűen kevés adatot sokféleképpen lehet magyarázni.
Amott *(van) Mexikó. vs. Emitt az Egyesült Államok.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 90 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group