NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:44

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 90 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 21:26 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
vad wrote:
halmtomi wrote:
(fesztelen társalgásban nem mondanék olyat, hogy mondjuk "Hoffman Arany virágcserepe a kedvenc könyvem").

Akkor hogy mondanád?
Úgy, hogy az "Arany virágcserép", amit valami Hoffman írt. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 21:21 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
halmtomi wrote:
(fesztelen társalgásban nem mondanék olyat, hogy mondjuk "Hoffman Arany virágcserepe a kedvenc könyvem").

Akkor hogy mondanád? A-val nekem teljesen rossz (azt jelentené, hogy Hoffman-t közelről ismerem (ráadásul pesti koromból) vagy nagyon alaposan tanulmányoztam (és pesten))


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 21:00 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Magyarország a hazánk.
?Magyarország hazánk.


A második kicsit olyan, mintha több hazánk lenne, egyik Mo. Vagy nem?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 20:36 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
vad wrote:
Mi sem névelőzünk személynév előtt, kivéve, ha birtokosként áll. De van egy kivétel a kivétel alól, legalábbis ott nálunk délen: Marx Tőkéje, Hoffman Arany virágcserepe, stb., itt nincs névelő.
Nem lehet, hogy ez regiszter kérdése? Arra gondolok, hogy az én nyelvváltozatomban ezek a szerkezetek eléggé "irodalmiak", nem köznyelviek (fesztelen társalgásban nem mondanék olyat, hogy mondjuk "Hoffman Arany virágcserepe a kedvenc könyvem").


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 18:39 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
tucyka wrote:
de eddig is ahogy látom kálmánnak van igaza, mert mi személynevek elött egyáltalán nem névelözünk. Ezért mondtam azt, hogy sztem a névelönek semmi köze a személynévhez. A szerkezet miatt van ott.

Könyörgöm, olvassátok el amit írtam, mert ez így gáz. :twisted:

De még utoljára leírom:

Mi sem névelőzünk személynév előtt, kivéve, ha birtokosként áll. De van egy kivétel a kivétel alól, legalábbis ott nálunk délen: Marx Tőkéje, Hoffman Arany virágcserepe, stb., itt nincs névelő. Az lenne az én tiszteletteljes kérdésem, hogy te/ti ezt hogy mondjátok?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 17:14 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
kalman wrote:
vad wrote:
És hallottál konkrétan ilyet, hogy a Marx Tőkéje?

Hát pont ezt nem, de ezzel analóg dolgokat sztem igen. Majd tucyka megmondja, tévedek-e.

pasztorarpad wrote:
Lukács György wrote:
Kerr a Hauptmann "Roter Hahn"-járól írva megemlíti, hogy... (40.o.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 15:18 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
kalman wrote:
vad wrote:
Nem az az érdekes, hanem, amikor nincs, pedig tucyka szerint mindig ottvan. Lehet, hogy azért érzi úgy, mert neki, mongyuk, a Marx is névelős.
Látatlanba: teljesen kizárt. Ismétlem: olyan nyelvváltozatot beszél (én is hallottam ilyen beszélőket Erdélyben), ahol a határozott névelő kötelező kelléke a birtokos szerkezetnek, ha személynévvel van kifejezve a birtokos (és még egy csomó más esetben is, amiket épp most gyűjt). Amúgy meg nem nagyon szoktak személynevek elé határozott névelőt tenni.


csak rászánok egy kevés idöt, de mélyebben tényleg csak péntéken gondolkodom el rajta.

de eddig is ahogy látom kálmánnak van igaza, mert mi személynevek elött egyáltalán nem névelözünk. Ezért mondtam azt, hogy sztem a névelönek semmi köze a személynévhez. A szerkezet miatt van ott.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 13:25 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
vad wrote:
És hallottál konkrétan ilyet, hogy a Marx Tőkéje?
Hát pont ezt nem, de ezzel analóg dolgokat sztem igen. Majd tucyka megmondja, tévedek-e.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 12:38 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
kalman wrote:
vad wrote:
Nem az az érdekes, hanem, amikor nincs, pedig tucyka szerint mindig ottvan. Lehet, hogy azért érzi úgy, mert neki, mongyuk, a Marx is névelős.
Látatlanba: teljesen kizárt. Ismétlem: olyan nyelvváltozatot beszél (én is hallottam ilyen beszélőket Erdélyben), ahol a határozott névelő kötelező kelléke a birtokos szerkezetnek, ha személynévvel van kifejezve a birtokos (és még egy csomó más esetben is, amiket épp most gyűjt). Amúgy meg nem nagyon szoktak személynevek elé határozott névelőt tenni.

És hallottál konkrétan ilyet, hogy a Marx Tőkéje? Mert ha nem, akkor a) mégsincs minden birtokos személynév előtt határozott névelő b) nem kellene látatlanban kijelentéseket tenned. Ha viszont igen, akkor én vagyok nagyon-nagyon meglepve, mert nem győzőm hangsúlyozni, hogy minden más esetben nálam is kötelező a névelő személyneves birtokos előtt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 11:23 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
vad wrote:
Nem az az érdekes, hanem, amikor nincs, pedig tucyka szerint mindig ottvan. Lehet, hogy azért érzi úgy, mert neki, mongyuk, a Marx is névelős.
Látatlanba: teljesen kizárt. Ismétlem: olyan nyelvváltozatot beszél (én is hallottam ilyen beszélőket Erdélyben), ahol a határozott névelő kötelező kelléke a birtokos szerkezetnek, ha személynévvel van kifejezve a birtokos (és még egy csomó más esetben is, amiket épp most gyűjt). Amúgy meg nem nagyon szoktak személynevek elé határozott névelőt tenni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 11:08 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
kalman wrote:
vad wrote:
Persze, de én ponthogy úgyhívom.
Akkor viszont teljesen elvesztettem a fonalat, akkor mér érdekes, ha már eleve benne van a névelő az illető nevében?

Nem az az érdekes, hanem, amikor nincs, pedig tucyka szerint mindig ottvan. Lehet, hogy azért érzi úgy, mert neki, mongyuk, a Marx is névelős.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 10:46 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
vad wrote:
Persze, de én ponthogy úgyhívom.
Akkor viszont teljesen elvesztettem a fonalat, akkor mér érdekes, ha már eleve benne van a névelő az illető nevében?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 10:31 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
kalman wrote:
vad wrote:
Tegnap elolvastam a Harcos Bálint Naív Növényét
Nekem ez teljesen furi, kivéve persze ha eleve csak a Harcos Bálint-nak hívom az illetőt.

Persze, de én ponthogy úgyhívom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 10:11 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
vad wrote:
Tegnap elolvastam a Harcos Bálint Naív Növényét
Nekem ez teljesen furi, kivéve persze ha eleve csak a Harcos Bálint-nak hívom az illetőt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: névelő
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 9:01 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
vad wrote:
Tegnap elolvastam Marx Tőkéjét vs Tegnap elolvastam a Harcos Bálint Naív Növényét

Szóval ha a birtokolt is névelőtlen tulajdonnév, akkor csak akkor van névelő, ha az illetőt Pestről ismerem (a Rebrus típus).

Persze a birtokolt is névelős tulajdonnév: a Tőke, a Naív Növény


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 90 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group