NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:32

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 22:42 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
szigetva helyesen mondja. Ráadásul ha nem önálló tőből keletkezett az eset ragja, akkor nem is alakult ki személyes névmási alakja: *igem, *iged....

Közben korrigálnék, a Budapest és társai (település- és országnevek) sokkal rendhagyóbbak, pl. a Budapest kaphat, sőt, kötelezően kap névelőt, ha jelzője is van: *A Budapesten lakom, de *(A) dinamikusan fejlődő Budapesten lakom. Ezzel szemben a valódi NP-helyettesítők nem kaphatnak jelzőt:*okos te, *az okos te.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 22:13 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Szerintem a magyarban ezek önálló tövek voltak, majd később lettek szuffixumok (ahogy az már lenni szokott). Viszont a hangrendjük mutatja, hogy eredetileg milyen volt a mgh-juk önálló tő korukban: nekem, velem, tőlem, bennem, de hozzám, rám, nálam.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 22:07 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
Emlékeztet a magyar nek+em-re.


Tényleg! Ez tök érdekes. Van más példa is más nyelvből erre, amit ismerünk? fejes kolléga, nem tudod véletlenül, hogy mi a nyelvtörténete ennek a magyarban?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 22:02 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Emlékeztet a magyar nek+em-re.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 21:55 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Hát, van azért egy-két jópofa dolog az eszperantóban: pl. a képzőket néha sztemként kezelik és azokat képezik tovább. Pl. az -il- eszközre utaló képző (pl. montr-i = mutatni, V; montr-il-o = mutató, pointer, N). De az il-o, N is lehetséges, és azt jelenti "eszköz, szerszám".

EDIT: ahogy utánanéztem, ez nem is olyan ritka, mint hittem. Úgy tűnik, ezt korlátozás nélkül megteheted minden affixszel. (Wacha biztosan tudja, ha nem.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 21:41 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
fejes.lászló wrote:
Quote:
Sztem ez az ellipszises elemzésedet támasztja alá. ;-)


Hát aligha, viszont ha iróniának szántad, azt sem értem, mert nem hinném, h cáfolja. Megkérdeztem WB-t, ő tkp. azt mondja, h ez elég specifikus, és ha idézőjelben is, de tabunak meg kultikus szónak nevezi az Esperanto-t. Lehet, h az a háttere, de szerintem nyelvtanilag annyit mondhatunk, h a szó maga egy NP, mint mondjuk a magyarban a (!) Budapest.


Hát, ezt nem tudom, a névelőhasználat eléggé idioszinkratikus tud lenni tulajdonnevekkel.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 19:50 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Sztem ez az ellipszises elemzésedet támasztja alá. ;-)


Hát aligha, viszont ha iróniának szántad, azt sem értem, mert nem hinném, h cáfolja. Megkérdeztem WB-t, ő tkp. azt mondja, h ez elég specifikus, és ha idézőjelben is, de tabunak meg kultikus szónak nevezi az Esperanto-t. Lehet, h az a háttere, de szerintem nyelvtanilag annyit mondhatunk, h a szó maga egy NP, mint mondjuk a magyarban a (!) Budapest.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Eszperantó, a nyelv
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 19:22 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
fejes.lászló wrote:
Ezen kívül érdekes különbség, h az esperanto előtt nincs névelő, de a hungara előtt van.


Sztem ez az ellipszises elemzésedet támasztja alá. ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Eszperantó, a nyelv
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 17:37 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Ez a topik azért jött létre, h az eszperantó nyelv jellemzőiről cseréljünk eszmét. Kérem, a topikban az eszperantót mindenki tekintse természetes nyelvnek, tényeit fogadja el ugyanolyan tényeknek, mint a természetes nyelvek tényeit. E tények kritizálása tehát kerülendő! Az eszperantó mozgalomra vonatkozó bárminemű megjegyzés szintén kerülendő! Köszönöm a fentiek tiszteletben tartását!


Én ezt írtam:

Quote:
Artikuloj in esperanto kaj hungaro


Wacha Balázs így javította:

Quote:
Artikolo(j) en Esperanto kaj la hungara


Az alábbiakban az adatok WB közléséből származnak, az elemzés viszont már részben az enyém.

Mint kiderült, a hungaro csak 'magyar ember' jelentésben használható, a 'magyar nyelv' (la) hungara. Ez azért érdekes, mert az a-végűek elvben melléknevek: nyilván itt is elliptikus szerkezetről van szó (< la hungara lingvo). Az, h a lingvo elhagyása rendsezressé vált, végül oda vezetet, h az a-végű alakok szintaktikailag főnévként viselkednek: a nyelvhasználóknak ezen intuícióját jól mutatja, h időnként nagy betűvel írják (tulajdonnév).

Ezzel szemben az olyan főnevek, amelyek nem jelentenek embert, főnévként is jelölhetnek nyelvet: Latino, Sanksrito, Esperanto, Ido. (Persze nyilván a lehet latino 'Latium lakója' is, csak ez nem tipikus téma -> használat.)

Ezen kívül érdekes különbség, h az esperanto előtt nincs névelő, de a hungara előtt van.

(Ami a nagybetűzést illeti, ennek szabályai állítólag nem szilárdultak meg, sőt, vannak olyanok, akik nem használnak nagybetűket, mert az felesleges nehézség a nem latin betűvel írók számára.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group