NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:42

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 758 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 51  Next

Milyen jellegű az eszperantó mozgalom fő motivációja:
nyelvi 32%  32%  [ 7 ]
kulturális 14%  14%  [ 3 ]
pszichikai 55%  55%  [ 12 ]
Total votes : 22
Author Message
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 19:56 
Offline

Joined: 2010. September 12, Sunday, 16:23
Posts: 83
Quote:
Romlik-é, az összeomlás szélére kerül-é a nyelvük a nyelvi logika ily szembetűnő hiánya miatt?

Ne féltsd az olaszokat!

sarok: angolo
a sarokban: nellangolo
hazamegyek: vado a casa


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 19:39 
Offline

Joined: 2009. September 17, Thursday, 12:10
Posts: 97
laszlo55 wrote:
Milyen óvatos kijelentés! Csak ne kelljen elismerned, hogy a többség nem veszi a fáradságot odafigyelni a ragokra. Mert ugye azért vannak akik odafigyelnek, és ők csodák-csodája, nem tévesztik ezeket a ragokat.


Alapvetően téves elképzeléseid vannak a nyelvről és a nyelvhasználatról. Egy nyelv sokféle változatban létezik (ha szélsőségesek akarunk lenni, akkor legalább annyi van belőle, ahány beszélő, de persze ez kezelhetetlen lenne, így absztrahálnunk kell), s hogy ezen változatok közül melyik válik köznyelvvé, illetve irodalmi nyelvvé, s oktatják az iskolában, az voltaképpen véletlen műve. Nincs az egyes nyelvváltozatok között értéksorrendbeli különbség, nincs jobb, helyesebb - csak más. Természetesen minden nyelvváltozatnak megvan a maga helye, de ez is önkényes, voltaképpen illemszabály. Egyes jelenségek megvannak valamelyik nyelvváltozatban, mások nincsenek vagy máshogy vannak. Ennek semmi köze a helyességhez. Az írott köznyelvben épp eltér az illatívusz és az inesszívusz ragja, a beszélt köznyelvben meg nemigen. Most csak ismételni tudom a korábban szólókat (bár az eddigiek alapján voltaképpen feleslegesnek tűnik): nem a két kategória elkülönítése nem létezik, hanem a jelölésük esik egybe. Egyébként más nyelvek is tök jól elvannak ezzel (pl. mongolban mindkét kategória jele ugyanaz, s ez évszázadok óta így van, nem is tudunk olyan állapotról, mikor különbözött), semmi problémát nem okoz nekik. Vannak aztán olyan jelenségek, amiknél a köznyelv nem tesz különbséget, míg más nyelvváltozatok igen (a te fogalmaiddal az utóbbi "pontosabb", "logikusabb", "egyértelműbb"). Pl. a székely nyelvjárásban van ahol többféle múltidőt különböztetnek meg, pl. folyamatos múltat ("jár vala"), régmúltat ("hítták vót") - ezeket a mai köznyelv nem különbözteti meg, noha nyilván a beszélők tisztában vannak a kategóriákkal, tudják mikor beszélnek régmúltról, mikor közelebbi múltról, stb. A csángóknál hasonló a helyzet, van "ettem vala", "ettem vót", "ettem lenne" - mind eltérő jelentéssel, amit a köznyelv megint csak nem (vagy nem így) különböztet meg. Most akkor a köznyelvből és az irodalmi nyelvből valami hiányzik? Rossz lenne? Hibás?

Igazából persze mindezt valószínűleg teljesen feleslegesen írtam le neked, mert korábban már többen is megtették, mégsem látod a fától az erdőt. Nem látsz túl a saját (vagy legalábbis sajátodnak vélt, idealizált), általad megszokott nyelvváltozatodon, ezért tekinted hibásnak az ettól való eltérést. Azt kell megértened, hogy a te nyelvváltozatodban értelmezve voltaképpen lehet valami hibás (hisz ott nem úgy használják), de nem ott kell értelmezned. A jobb kontraszt kedvéért ez olyan, mintha ráfognád egy angolra, hogy hibásan beszél, mikor a "horse" szót használja, hisz helyesen azt lónak kell mondani.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 19:19 
Offline

Joined: 2010. September 8, Wednesday, 10:27
Posts: 52
Laszlo55 wrote:
Hogy te is milyen óvatosan vélekedsz erről! Mint amikor a mundérját védő iskolaigazgató úgy nyilatkozik, hogy: ”iskolánkban a tanulás nem érvényesül”. Ahelyett, hogy bevallaná, hogy a tanárok nem tudnak hatni a nebulókra.
Akkor hogyan tudják jól használni a -ban -ben, -ba -be toldalékokat azok, akiktől megkövetelik az értelmileg helyes nyelvhasználatot?

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Appennin-félsziget. Ennek lakóit egykor rómaiaknak hívták, latinul beszéltek, és a legnagyobb városuk Róma volt. Ezek a rómaiak nagyon szerették a nyelvtant, és gondosan ügyeltek arra, hogy beszédük mindenkor értelmileg helyes, egyértelmű és pontos legyen, és könnyen ki tudják fejezni, hogy éppen Rómába (Romam) mennek (accusativus), vagy már Rómában (Romae) vannak (locativus). Sajnos, ahogy telt-múlt az idő, előbb-utóbb kitelt szegény rómaiaknak is, meg a nyelvüknek is, átadva helyüket az olaszoknak, és furcsa újlatin nyelvüknek, az olasznak. Rómát ellenben kiváló anyagokból (márványból, téglából, stb.) építették, így az nagyjából maradt a helyén. A rómaiak utódai, ezek a semmirekellő olaszok sutba dobták az egyértelműséget, a pontosságot meg a grammatikai hagyományokat, a locativusszal együtt, így ma már mindkét értelemben azt mondják, hogy "a Roma". Zavart okoz-é nékik ez a változás a nyelvhasználatban? Félreértik-é azt, ha egy nemzettársuk azt mondja nékik, Rómába(') drága az utazás? Romlik-é, az összeomlás szélére kerül-é a nyelvük a nyelvi logika ily szembetűnő hiánya miatt?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 18:36 
Offline

Joined: 2010. September 12, Sunday, 16:23
Posts: 83
Quote:
specifikusan a -ban/ben és a -ba/be ragok közötti kiejtésbeli különbség a beszélők nagy többségénél nem létezik.

Milyen óvatos kijelentés! Csak ne kelljen elismerned, hogy a többség nem veszi a fáradságot odafigyelni a ragokra. Mert ugye azért vannak akik odafigyelnek, és ők csodák-csodája, nem tévesztik ezeket a ragokat.
Quote:
Hogy jobban értsd: a -ban/ben toldalék következetes használata a magyar köznyelv/élőbeszéd rögvalóságában nem érvényesül,

Hogy te is milyen óvatosan vélekedsz erről! Mint amikor a mundérját védő iskolaigazgató úgy nyilatkozik, hogy: ”iskolánkban a tanulás nem érvényesül”. Ahelyett, hogy bevallaná, hogy a tanárok nem tudnak hatni a nebulókra.
Akkor hogyan tudják jól használni a -ban -ben, -ba -be toldalékokat azok, akiktől megkövetelik az értelmileg helyes nyelvhasználatot?
Quote:
Azt vélelmezem csupán, hogy az eszperantót nem annyira gyakorlati, mint inkább ideológiai motivációt követve tanultad meg.

Ez finoman mondva nem igaz. Az angol nyelv tanulása után véletlenül botlottam bele az eszperantóba, és kíváncsi voltam, hogy működhet-e egyáltalán egy íróasztalon tervezett sémás rendszerű nyelv.
A nyelvet teljes mértékben egyedül tanultam meg hobbiból, tankönyvek és irodalom alapján. A nyelv mozgalmi, szektás aspektusával majd csak ezután szembesültem. Ekkor tapasztaltam a csapnivaló nyelvtudást a buzgó eszperantistáknál, és ekkor kezdtem lázadozni, mind az eszperantisták fanatizmusa, mind az eszperantó félkész nyelvtana miatt.
Azóta főleg azokkal használom, akik az angollal kevésbé megbízhatóan tudnak kommunikálni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 17:25 
Offline

Joined: 2009. September 17, Thursday, 12:10
Posts: 97
laszlo55 wrote:
Ez a Te elfogult véleményed. Arra viszont kíváncsi vagyok, hogy mit tekintesz nálam idealizmusnak.


A valóságban nem vagy kevéssé létező dolgokat tekintesz egyedüli helyesnek, jónak, tökéletesnek és követendőnek, s az azoktól való eltérést hibásnak, rossznak véled. Értéksorrendbe nem helyezhető dolgokat látsz el értékminősítéssel. Nehezen értelmezed és nemigen teszed magadévá a más fogalmát, saját megszokott rendszereidtől, magad elé tűzött célkjaidtól másokkal kapcsolatban nehezen tudsz elvonatkoztatni.

laszlo55 wrote:
Mi alapján állítod, hogy pl. angolul nem tanultam?


Nem állítok ilyet, elnézést, ha esetleg ilyet sugallt volna, amit írtam. Azt vélelmezem csupán, hogy az eszperantót nem annyira gyakorlati, mint inkább ideológiai motivációt követve tanultad meg. Ettől függetlenül más nyelveknél (pl. angol) lehettek ideológiamentes indíttatásaid.

laszlo55 wrote:
Ha valaki az angolt preferálja a némettel szemben, mert utálja a bonyolult nyelvtant, akkor az idealista?


Ha ez az egyetlen szempont vezérli a döntésben, akkor inkább csak lustának nevezném, akit megint csak nem a végeredmény, a nyelvtudás és annak hasznossága érdekel, hanem csak kipipálandó kellemetlenségnek érzi az egészet, amit szeretne minél gyorsabban letudni és nem is gondolni aztán rá. Ilyenek pl. a már említett diplomázók, akiknek az egész nyelvtanulás csak a papír minél könnyebb megszerzéséről szól és nem a nyelvtudás megszerzéséről és annak minél nagyobb haszonnal történő felhasználásáról. De ezeket leszámítva az emberek többsége mégis csak azért tanul meg egy-egy nyelvet, mert a nyelvtudás birtoklása kellő előnyt és hasznot jelent neki, nem pedig azért mert könnyű azt elérni.

laszlo55 wrote:
Az én "eretnek" ügyködésem alig érinti a nyelvhasználók 0,0001 % -át. És továbbra is érvényes marad amit írtam, hogy az őket követők majd ismét az alapnyelvtankönyvből tanulják meg a tervezett nyelvet. Így szinte az összes új nyelvtanuló ismét visszatér az eredeti nyelvezethez.


Sok kicsi sokra megy :-) Minden nyelvi változás kicsiben indul, aztán némelyik exponenciális sebességgel kezd nőni és terjedni :-) Gondolod, hogy a te tanítványaid nem adnak tovább semmit az ő tanítványaiknak abból, amit tőled tanultak és veled megszoktak? Lehet, hogy nem pont a te újításaid fognak elterjedni, hanem másé - csak az kell hozzá, hogy az újítás (illetve annak hordozója) valamiért kellően vonzó legyen és presztízzsel rendelkezzen.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 17:02 
Offline

Joined: 2010. September 8, Wednesday, 10:27
Posts: 52
Laszlo55 wrote:
De még mindig nem tisztáztad a feltételezett idealizmusomat. Amit írtál rólam, annak semmi köze idealizmushoz. Az törekvés a nem félreérthető nyelvhasználatra/kommunikációra.

Pallas (idealizmus) wrote:
E szónak nemcsak a közönséges, hanem a filozofiai nyelvben is többféle az értelme. (...) Sokrates fedezte fel, hogy az igaz tudás csak a fogalmakban van és Platon ezen az alapon állva kifejti, hogy csak ami a fogalmaknak felel meg a valóságban, igazán létező; tehát nem amit a dolgokban érzékeink segítségével veszünk észre, hanem a dolgok formája, lényege az, ami a folyton változóval szemben állandó, maradandó, változatlan, az eidosz, az idea. Platon adja meg először az idea szónak ezt a határozott értelmet. Platon nézete szerint csak az ideák vannak; a jelenségektől elkülönítve léteznek, mig maguk a jelenségek csak másolatai, árnyékképei az ideáknak. Platon rendszere tehát az első igazán idealisztikus rendszer.


Bár nem szeretem magamat ismételni, a kérdésedre csak azt a választ tudom adni, hogy te markánsan eltérő álláspontot képviselsz a "magyar nyelv" mibenlétének meghatározásakor, mint a modern (pozitív) nyelvtudomány, amely magát a változások, ill. a korábbi és a jelenlegi nyelvállapot leírására korlátozza, azokat "jóság", "helyénvalóság" szerint nem minősíti (legfeljebb annyiban, hogy rögzíti: a sztenderdhez, vagy valamely dialektushoz, szociolektushoz kapcsolhatóak-e); míg te a "helyes magyar nyelvet" egy elvont, rögzült ideának (a fönti értelemben) tekinted, amelyhez képest az eltéréseket helytelennek, rossznak lehet minősíteni. Az idealizmus szónak kétségtelenül több jelentése van, maradjunk annyiban, hogy ezek a nézeteid min. az egyiknek megfeleltethetők.

Wikipédia wrote:
Az idealizmus köznapi értelemben olyan eszmerendszer, amely a világban közvetlenül nem tapasztalható, nem érzékelhető elvek, eszmék („ideálok”) létezésében és igazságában hisz (például Isteni gondviselés, a társadalom jobbítása, lovagi erények stb.)

Hogy jobban értsd: a -ban/ben toldalék következetes használata a magyar köznyelv/élőbeszéd rögvalóságában nem érvényesül, a te "magyar nyelv" ideádban viszont benne van, így a magyar beszélőktől számon kéred azt. Ilyen köznapi értelemben idealista vagy, bármennyire tiltakozol is ellene.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 16:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Kedves laszlo55! Egy kicsit pihenj és gondolkozz! Értsd meg, hogy azt egyikünk sem vonta kétségbe, hogy a magyar anyanyelvűek megkülönböztetik az irányt és a helyet. Sőt, több példát is hoztuk erre (Vecsésen, Vecsésre: ez a különbség mindenkinek megy). Viszont azt próbáljuk veled megértetni, hogy specifikusan a -ban/ben és a -ba/be ragok közötti kiejtésbeli különbség a beszélők nagy többségénél nem létezik. Ha tetszik, ezek homonimok: két toldalék, amit ugyanúgy ejtünk. Akkor honnan tudjuk, hogy két toldalék? Pl. a névmási helyettesitésből: bizok Pistába -> benne, de rúgok Pistába -> bele.

A nyelvművelők közül pedig sokan valóban szégyellhetik magukat, ezen a fórumon is kipellengéreztük már számtalan ökörségüket.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 16:40 
Offline

Joined: 2010. September 12, Sunday, 16:23
Posts: 83
Quote:
Számodra ugyanis létezik a nyelvnek egy olyan "ideális" változata, amelyben ez a megkülönböztetés létezik, és az ettől való eltérést "helytelennek", hibásnak tételezed (normatív szemlélet);

De még mennyire, hogy létezik olyan nyelvezet, amely megkülönbözteti a bent-létet/rajta-létet az irányultságtól.
Ha ilyen nyelvezet nem létezne, akkor a nyelvművelés elöljárói szégyellhetnék magukat. De szerencsére nincs mit szégyelljenek, hiszen, mint értelmes emberek, gondoltak ennek szükségességére.
De még mindig nem tisztáztad a feltételezett idealizmusomat. Amit írtál rólam, annak semmi köze idealizmushoz. Az törekvés a nem félreérthető nyelvhasználatra/kommunikációra.
Az iskolákban a nyelvtanárok, amikor követelik a ”helyes” nyelvezetet, akkor nem idealista-puristák, hanem egyszerűen értelmesen gondolkodni képes emberek, akik érthető, egyértelmű nyelvezetre igyekszenek mindenkit tanítani, több-kevesebb sikerrel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 16:23 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Persze az előbbihez egy adalék:

"Látom a fiam(at)." vs "Látom, fiam." :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 16:21 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Czinege Pal wrote:
Ha változtatunk a szórenden, akkor már tényleg nem egyértelmű, h. ki utál kit, de a "kutyám kergeti a macskám", v. "a lányom utálja a fiam" esetében nyugodtan lehet "default" alany-állítmány-tárgy sorrendet feltételezni; minden más esetben meg használni szoktuk a "-t" toldalékot.


Ebben az esetben sztem az a fő kérdés, h a magyarban miért ütheti ki a tárgyesetet a birtokos személyrag, és a többi esetben pedig nem?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 14:46 
Offline

Joined: 2010. September 8, Wednesday, 10:27
Posts: 52
laszlo55 wrote:
Quote:
Már hogyne lenne. Erre pl. itt te magad vagy a bizonyíték, hisz nyilvánvalóan idealista-purista alapon érvelsz nem csak az eszperantót, hanem a magyar nyelvet illetően is.

Ez a Te elfogult véleményed. Arra viszont kíváncsi vagyok, hogy mit tekintesz nálam idealizmusnak.

Hát ha te azt állítod, hogy a "magyar anyanyelvűek 90%-a hibásan beszél magyarul", mert a beszédben nem különböztetik meg következetesen a -ba/be toldalékú illativust a -ban/ben toldalékú inessivustól, akkor nyilvánvaló, hogy te nem ugyanazt érted "magyar nyelv" alatt, amit a leíró nyelvtudomány. Számodra ugyanis létezik a nyelvnek egy olyan "ideális" változata, amelyben ez a megkülönböztetés létezik, és az ettől való eltérést "helytelennek", hibásnak tételezed (normatív szemlélet); ezzel szemben a pozitív nyelvtudomány egyszerűen a nyelvi változás és a mai nyelvállapot leírására törekszik, anélkül, hogy azokat "jónak", "rossznak", "követendőnek" vagy "kerülendőnek" minősítené.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 14:10 
Offline

Joined: 2010. September 12, Sunday, 16:23
Posts: 83
Quote:
Már hogyne lenne. Erre pl. itt te magad vagy a bizonyíték, hisz nyilvánvalóan idealista-purista alapon érvelsz nem csak az eszperantót, hanem a magyar nyelvet illetően is.

Ez a Te elfogult véleményed. Arra viszont kíváncsi vagyok, hogy mit tekintesz nálam idealizmusnak.
Mert hogy én eddig gyakorlatban tapasztalható dolgokat említettem.
Quote:
akkor olyan nyelv(ek)et tanultál volna, ami(k) nagyságrendekkel több emberrel és helyzetben tennék lehetővé számodra a problémamentes kommunikációt.

Mi alapján állítod, hogy pl. angolul nem tanultam? Sőt, sziklát mászni is tanultam/gyakoroltam anno, de ha gyorsan akarok feljutni a hegyre, akkor inkább kerülőúton, a gyalogösvényen megyek.
Quote:
Te viszont ezen cél elé egy ideológiai célkitűzést helyeztél, a könnyű megtanulhatóságot,

Most akkor tisztázzuk: a könnyű megtanulhatóság ideológiai célkitűzés?
Ha valaki az angolt preferálja a némettel szemben, mert utálja a bonyolult nyelvtant, akkor az idealista?
Quote:
A fenti eszmefuttatásod te magad cáfoltad, mikor arról írtál, hogy te is tanítasz eszperantót, s az alapszabály által nem egyértelműen vagy sehogysem megfogalmazott szabályokat más eszperantót beszélőktől és oktatóktól eltérően (de a magad számára "logikusabban", "szebben" és "jobban") tanítasz a diákjaidnak.

Az én "eretnek" ügyködésem alig érinti a nyelvhasználók 0,0001 % -át. És továbbra is érvényes marad amit írtam, hogy az őket követők majd ismét az alapnyelvtankönyvből tanulják meg a tervezett nyelvet. Így szinte az összes új nyelvtanuló ismét visszatér az eredeti nyelvezethez.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 13:23 
Offline

Joined: 2009. September 17, Thursday, 12:10
Posts: 97
laszlo55 wrote:
Az ideológiának ehhez semmi köze.


Már hogyne lenne :-) Erre pl. itt te magad vagy a bizonyíték, hisz nyilvánvalóan idealista-purista alapon érvelsz nem csak az eszperantót, hanem a magyar nyelvet illetően is.

laszlo55 wrote:
Nálam sem a nyelv a lényeg, hanem az elért eredmény: hogy részletesen, igényesen, akár körülményesen is tudjak folyékonyan beszélni, írva-csevegni komolyabb témákban is anélkül, hogy időt vesztenék a szavak és kifejezések keresésével a szótárban.


Én ezt ugyan nem nagyon hiszem el, hisz ha a kommunikáció lenne a lényeg, akkor olyan nyelv(ek)et tanultál volna, ami(k) nagyságrendekkel több emberrel és helyzetben tennék lehetővé számodra a problémamentes kommunikációt. Te viszont ezen cél elé egy ideológiai célkitűzést helyeztél, a könnyű megtanulhatóságot, ami távlatilag ugyan a véleményed szerint remélhetőleg megkönnyíti a minél szélesebb körű kommunikációt, de mivel az eszperantó ezen a téren jelenleg nem igazán van versenyben, pont ez a távlati cél az, ami a praktikus célú nyelvtudás helyett az ideológiai hátteret jelenti.

laszlo55 wrote:
Mivel a tervezett nyelv elsajátítása minden generáció esetében az alapnyelvtankönyv szerint történik, ezért a nyelv minden új beszélőjénél a megalkotási állapotot tükrözi. És ez független a tervezett nyelvet pillanatnyilag beszélők számától.
A nyelvhasználók befolyásolhatják a nyelvet az életük folyamán, de a következő nyelvtanuló már ismét az alapnyelvezetet tanulja meg, hiszen a tervezett nyelv nem anyanyelv.


Egy nyelvet nyilvánvalóan nem csak tankönyvből (ráadásul egyetlen tankönyből) tanulnak az emberek, hanem jelentős részben egymástól - és nem csak az anyanyelvüket. A fenti eszmefuttatásod te magad cáfoltad, mikor arról írtál, hogy te is tanítasz eszperantót, s az alapszabály által nem egyértelműen vagy sehogysem megfogalmazott szabályokat más eszperantót beszélőktől és oktatóktól eltérően (de a magad számára "logikusabban", "szebben" és "jobban") tanítasz a diákjaidnak. Nyilván a te általad tanított változatot tekinted a helyesnek, de hidd el mások is így vannak és lesznek a saját változatukkal.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 12:32 
Offline

Joined: 2010. September 12, Sunday, 16:23
Posts: 83
Quote:
Persze, mert az eszperantót beszélők száma kicsi, s az eszperantót beszélők közösségét jórészt egyfajta ideológiai háttér tartja össze. Amint a beszélők száma megnőne, s az ideológia kiesne, mert valós kommunikációra használnák, amiben nem a nyelv a lényeg, hanem az általa elérhető eredmény, máris a természetes nyelvekhez hasonló viselkedést produkálna. Ahogy ezt egyébként bizonyára tenné ma is, csak ideológiai indíttatásból ezeket egyelőre lenyesegetik.

Az ideológiának ehhez semmi köze. Jelenleg az eszperantót értelemhelyesen beszélők (a többnyelvűek), valós kommunikációra használják a tervezett nyelvet a magánszférában. Nálam sem a nyelv a lényeg, hanem az elért eredmény: hogy részletesen, igényesen, akár körülményesen is tudjak folyékonyan beszélni, írva-csevegni komolyabb témákban is anélkül, hogy időt vesztenék a szavak és kifejezések keresésével a szótárban.
Mivel a tervezett nyelv elsajátítása minden generáció esetében az alapnyelvtankönyv szerint történik, ezért a nyelv minden új beszélőjénél a megalkotási állapotot tükrözi. És ez független a tervezett nyelvet pillanatnyilag beszélők számától.
A nyelvhasználók befolyásolhatják a nyelvet az életük folyamán, de a következő nyelvtanuló már ismét az alapnyelvezetet tanulja meg, hiszen a tervezett nyelv nem anyanyelv. Ha módosítják az alapnyelvtankönyvet, akkor tartósan is módosulhat az tervezett nyelv, de az már ellenőrzött, felügyelt módosítás. Aki pedig kompetens a nyelvtankönyvet módosítani, az nem fogja tudatosan felrúgni a tervezett nyelv legértékesebb tulajdonságát, a sémásságát. Annyira nem buták az ilyen szakemberek, hogy a praktikusat a nem praktikussal váltsák fel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: EU-szperantó???
PostPosted: 2010. September 27, Monday, 12:08 
Offline

Joined: 2010. September 8, Wednesday, 10:27
Posts: 52
Ha változtatunk a szórenden, akkor már tényleg nem egyértelmű, h. ki utál kit, de a "kutyám kergeti a macskám", v. "a lányom utálja a fiam" esetében nyugodtan lehet "default" alany-állítmány-tárgy sorrendet feltételezni; minden más esetben meg használni szoktuk a "-t" toldalékot.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 758 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 51  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group