NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:07

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Re: Slovio - 'proto-szláv' 400 millió embernek!
PostPosted: 2008. August 7, Thursday, 1:09 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
http://hu.wikipedia.org/wiki/Slovio_nyelv

valamiért betették ezt az írásomat külső hivatkozásnak:

Vélemények a SLOVIO-ról – a slovio.com-ról, egy eszperantista és egy soknyelvű részéről
2007.12.01. 17:35 :: Brain Storming
http://brainstorming.blog.hu/2007/12/01 ... velemenyek

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 2, Sunday, 11:25 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
http://www.panslavia.com/

Quote:
Glavnju Slavju Narodis:
Belarusia
Bosnia
Bulgaria
Hrvatia
Cxehia
Estonia
Kazahzem
Kirgizia
Latvia
Macedonia
Polakia
Rusia
Serbia
Slovakia
Slovenia
Sorbia
Lusatju Sorbia
Tadzxikia
Ukrainia


Anyucikád...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 2, Sunday, 11:13 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Helyesbítek: van még néhány igekötő. De azért ez mond valamit:
Quote:
nacx- = START. Start of an action. Example: otkrit (open), nacx-otkrit (start opening).

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 2, Sunday, 11:08 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Közben innen http://www.slovio.com/1/0.slovio/index.html megtudtam, h az -is a pluralis jele, ami hátborzongató, mert -s-t tartalmazó többesjel egyik szláv nyelvben sincs. Bőven elég lett volna az -i, ami azért eléggé általános. Ráadásul szerintem célszerűbb lett volna megtartani a ragozás egy egyszerűbb formáját, hiszen ez a makedón és a bolgár kivételével mindenhol megvan, és "szlávosabb" lett volna, pl.

Nom. M -0, F -a, N -o, P -i
Acc. M -0/-a, F -u, N -o, P -i (esetleg élő hímneműeknél -ov)
Gen. M -a, F -i, N -a, P -ov
Dat. M -u, F -e, N -u, P -am
Loc. M -e, F -e, N -e, P -ach
Instr. M -em, F -oj, N -em,, P -ami

Ez persze bonyolultabb a jelenlegi javaslatnál, de a legtöbb szláv anyanyelvű számára nem okozna nehézséget a megtanulása. Az -f genitivus egyszerűen horror! A képzőrendszer teljesen idegen a szlávtól, igekötő egy van (zu- -- szerintem egy szláv nyelvben sem fordul elő ilyen.) Úgy szláv ez, ahogy én izlandi.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 2, Sunday, 1:53 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Viszont vannak olyan közel egymáshoz, h mind szláv, ha más szláv nyelven tanul beszélni, tömegével viszi át a saját nyelve jellemzőit. (Persze ez nem csak rokon nyelvek között fordul elő, de ott sokkal jellemzőbb.)


Akkor éppen azért lehet megcsinálni, mert ha a szlávok már hagyományszerűen is átviszik ezeket a jellemzőket a többi nyelvre, ahogy írod "ott jellemzőbb" akkor éppen emiatt kezelik lazábban a szabályokat - felteszem nem irodalmi nyelvként, és nem a magaskultúra igényeit kielégítően akarják "eladni" a SLOVIO-t, hanem kommunikálásra alkalmasnak ... ebben pedig messze szerényebb igényeknek kell megfelelnie. Ott van Dabi István is, a soknyelvű magyar, akinek a hirtelen véleményét leírta nekem - ő is "nevetségesnek" találja a kevert nyelv használatot, de ő könnyen beszél, mert a nyelvek többségét jól ismeri, azonban ő az irodalmi nyelvet részesíti előnyben.

A SLOVIO sztem éppen azt célozza meg, hogy a "kisember", vagy a konkrétan céltudatos, aki határozott céllal tanulná a nyelvet, és nem akar felesleges dolgokat tanulni, annak megfelelhet.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 2, Sunday, 1:36 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Hát én spec. megnéztem, és nem vagyok elájulva tőle. Először is a szláv nyelvek különböznek annyira, h ne lehessen közöttük olyan kompromisszumot találni, amelyik nem vezet félreértésekhez. Viszont vannak olyan közel egymáshoz, h mind szláv, ha más szláv nyelven tanul beszélni, tömegével viszi át a saját nyelve jellemzőit. (Persze ez nem csak rokon nyelvek között fordul elő, de ott sokkal jellemzőbb.) Magyarul: bármi is a Slavio-ban a szabály, azt igen nehéz lesz betartani.

Viszont. Szerintem ennek ellenére nem talál a pasi jó kompromisszumokat.
Quote:
Nasx otec ktor es om nebes,


Mi ez az om???

Quote:
Darij nams nasx denju hleb,


Mi ez az s a nams végén?

Quote:
I uprostij nams nasx grehis,



Quote:
Darij nams nasx denju hleb,


Mi ez az s a grehis végén?

Stb.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 2, Sunday, 0:31 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Nem néztem őket - ebben a Slovio-s dologban az alapötlet a ragyogó... ha csinált zagyvaságokat is, ez a munkája tetszik! Persze nem csodálkoznék, ha éppen a szláv nyelveket beszélők kritizálnák érte - igazából nem őértük van, hanem azokért, akik szláv nyelvűekkel akarnak kommunikálni. Ebben sztem nagyon is helyes, ha csinálnak egy zonális nyelvet egy eléggé elhanyagolt régió részére, mármint azok részére, akik ezzel a térséggel akarnak kommunikálni ... ebben messze jobb, mint az ESP.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 2, Sunday, 0:01 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Nézd meg a http://www.slovio.com alján a Hucko egyébb munkásságára utaló linkeket. Elég gáz!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 23:48 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Sajnos az ESP puszipajtásává vált a nyelvőrködésnek, és nyelvművelésnek, meg annak is, hogy propedeutikai szempontból jobb, mint bármi, és itt-ott az Amerika- és angol-ellenesség is gyakran hivatkozik rá... Túl sok ideológiai megfontolás kapcsolódott hozzá, és már nemzeti nyelvként tekintenek rá az ESPisták, ami persze minden nyelvnél jobb a nemzetközi segédnyelvi funkcióra ... a SLOVIO (talán még) nem ilyen, és nincs is oylan globálnyelvpolitikai ideológiája, mint az ESP-nek ... de ezt még nem kiabálom el! :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 23:39 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Brain Storming wrote:
Számomra értelmesebb alternatívának, gyakorlatiasabb megoldásnak tűnik, mint amivé az ESP fajult...
De az ESP legalább nem köthető nemzeti csoport(ok)hoz. Ez olyan, mintha a hidegháborúban találták volna ki az angol ellensúlyozására. Szerintem.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 23:34 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
ebben egyetértünk, ezért is javítottam ki azonnal - korábban azért nem írtam át, mert egyébként is átvett szöveg, azokat meg nem szoktam korrektúrázni

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 23:25 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes.lászló wrote:
Ha valaki nem nyelvész környezetben azt mondja, h A kis Gézuka nem tudja rendesen ejteni az r betűt, akkor nincs vele baj. De ha ezt logopédusok mondják egymás közt, akkor ciki (gondolom).
Nekem ezzel nincs bajom, hisz ez egyszerű metonímia: az ,,r betűvel jelölt hangot''. Ezen izélni tényleg olyan, mint deakter példáin. Az ,,X nyelvben nincs l betű'' jobb példa, az tényleg tudatlanságra vall, ugyanúgy, mint a ,,nincsenek diakritikumok''.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 23:15 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Ezt én sem értem

***

Nem várok egyenlőre semmit - bemutatok ennyi. Számomra értelmesebb alternatívának, gyakorlatiasabb megoldásnak tűnik, mint amivé az ESP fajult...

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 23:11 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Quote:
viszont a számneveket nem ragozza alanyesetben.
Ez fel sem foghatom, mit jelent.

De tkp. mit vársz? Vmi olyasmit, hogy ,,igen, igen, ez sokkal frankóbb, mint az eszperantó!!!''


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 23:05 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Ezt valami píármenedzser írhatta.


valószínű - gondolom azért lesik a többi hasonló projektet, és iygekeznek hasonló módon hírdetni ... a "kompabilitást" még nem értem, de lesz még szó azokról is.

Quote:
Quote:
A jelenlegi SLOVIO szótár körülbelül 44.000 szót, nevet és kifejezést tartalmaz. Ez több szó, mint amivel néhány „természetes” nyelv gazdálkodik.

Hogy ez miért baromság, arról meg már itt volt szó.


Ez is csak fordítás volt. Én sem értettem ezt a számadatot - a nyílvánvaló praktikus ellenére felteszem nem mentesen itt-ott a túlzásoktól...

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group