NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:09

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 31, Tuesday, 8:32 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
eszesb wrote:
A kompetencia-performancia megkülönböztetés elég nehezen megfogható és többféleképpen értelmezhető. Empirikus bizonyítékként olyan afáziás betegekre hivatkoznak, akik agysérülés következtében teljesen elvesztették, de később visszanyerték a beszédképességüket.
Az érv szerint ahhoz hogy ez megtörténhessen, a kompetenciájuknak sértetlenül kellett maradnia a betegségük alatt, csak a performanciájuk sérült.
Ez a példa új szálat indított, amit szétválaszottam, itt olvasható.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 26, Thursday, 20:45 
Offline

Joined: 2006. August 29, Tuesday, 11:18
Posts: 30
Location: Magyarország
Tebe wrote:
molnarcili wrote:
Műhelyei a magyar tanszéknek vannak. (Ott fussa.

Már amelyiknek fussa. Ott se jut mindenhova, úgy tűnik.


ott se...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 25, Wednesday, 10:18 
Offline

Joined: 2005. June 14, Tuesday, 8:29
Posts: 373
Azt azért vitatom hogy Chomsky csak nagy vonalakban dolgozná ki az elméleteit. Bár én a minimalizmussal elég felületesen foglalkoztam azért belelapoztam a Minimalist Program-ba, ami már-már ijesztően bonyolultnak és aprólékosnak tűnt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 25, Wednesday, 9:19 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
molnarcili wrote:
Tebe wrote:
Hogy hány ösztöndíj-hely van összesen, azt nem tudom, a fonetika tanszéken kettő volt az idén. Azt viszont biztosan tudom, hogy annak a műhelynek, aminek én a tagja vagyok, egyetlen fillére sincs perpill (nem is volt), se állami, se semmilyen.

Én nem azt mondtam, hogy minden műhelynek van pénze, hanem azt, hogy ott vannak olyan olyan műhelyek, amelyek tudnak működni kutatási pénzekből. Márpedig azt nem cáfoltad a példával. (Ha pénz kell, át kell ülni egy ajtóval odébb a leíró nyelvtani kutatócsoporthoz, készül a picike magyarka nyelvtanka. :x )


Nem is fogom, mert ebben nincs vitánk: azt írtam, hogy nem mindegyik műhelynek jut, és ezt illusztráltam példával :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 25, Wednesday, 9:14 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Tebe wrote:
Hogy hány ösztöndíj-hely van összesen, azt nem tudom, a fonetika tanszéken kettő volt az idén. Azt viszont biztosan tudom, hogy annak a műhelynek, aminek én a tagja vagyok, egyetlen fillére sincs perpill (nem is volt), se állami, se semmilyen.

Én nem azt mondtam, hogy minden műhelynek van pénze, hanem azt, hogy ott vannak olyan műhelyek, amelyek tudnak működni kutatási pénzekből. Márpedig azt nem cáfoltad a példával. (Ha pénz kell, át kell ülni egy ajtóval odébb a leíró nyelvtani kutatócsoporthoz, készül a picike magyarka nyelvtanka. :x )


Last edited by molnarcili on 2006. October 25, Wednesday, 9:35, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 25, Wednesday, 9:06 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
molnarcili wrote:
Tebe wrote:
molnarcili wrote:
Műhelyei a magyar tanszéknek vannak. (Ott fussa.

Már amelyiknek fussa. Ott se jut mindenhova, úgy tűnik.

Tudtommal az ELTE-n 3 tanszék van a magyarszakon -- ha a fonetikát is beleveszem. Mindhárom tanszéken tudtommal (1,5 éve még így volt) több kutatócsoport, műhely működik -- sztem túlnyomórészt állami támogatásból (de ezt nem tudom biztosan, hogy miből). Mindhárom tanszéken jó sok ösztöndíjas phd hely van az utánpótlásnak. Nem tudok pontos számokat, de Andrást meg lehet kérdezni. Sztem 10-15 hely is volt. Szóval nem tudom, neked mik az infóid, de kiváncsian várom. És őszintén örülnék, ha azt hallanám, nincs pénz az Induripinduri magyar grammatikácska c. óvodásoknak szóló leíró nyelvtan megírására és kiadására. :twisted:


Hogy hány ösztöndíj-hely van összesen, azt nem tudom, a fonetika tanszéken kettő volt az idén. Azt viszont biztosan tudom, hogy annak a műhelynek, aminek én a tagja vagyok, egyetlen fillére sincs perpill (nem is volt), se állami, se semmilyen.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 25, Wednesday, 9:01 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Tebe wrote:
molnarcili wrote:
Műhelyei a magyar tanszéknek vannak. (Ott fussa.

Már amelyiknek fussa. Ott se jut mindenhova, úgy tűnik.

Tudtommal az ELTE-n 3 tanszék van a magyarszakon -- ha a fonetikát is beleveszem. Mindhárom tanszéken tudtommal (1,5 éve még így volt) több kutatócsoport, műhely működik -- sztem túlnyomórészt állami támogatásból (de ezt nem tudom biztosan, hogy miből). Mindhárom tanszéken jó sok ösztöndíjas phd hely van az utánpótlásnak. Nem tudok pontos számokat, de Andrást meg lehet kérdezni. Sztem 10-15 hely is volt. Szóval nem tudom, neked mik az infóid, de kiváncsian várom. És őszintén örülnék, ha azt hallanám, nincs pénz az Induripinduri magyar grammatikácska c. óvodásoknak szóló leíró nyelvtan megírására és kiadására. :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 25, Wednesday, 7:52 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
molnarcili wrote:
Műhelyei a magyar tanszéknek vannak. (Ott fussa.

Már amelyiknek fussa. Ott se jut mindenhova, úgy tűnik.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 25, Wednesday, 7:38 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
molnarcili wrote:
Műhelye É. Kiss-nek van, ha van rá pénze. Műhelyei a magyar tanszéknek vannak. (Ott fussa. Ld. fejes hozzászólásait.)


Pénz nélkül nem forog a kerék. Nálunk még az is hab a tortán, hogy lényegében ingyen tartunk órákat. Azt hiszem, az emberek elszántságával nincs is gond, hiszen lényegében minket is -- az első időktől eltekintve -- lényegében ingyen tanítottak, úgyhogy van egyfajta etikai kötelességünk ezirányban "az újabb generációk" felé. A probléma viszont az, hogy a megélhetés egyre nehezebb, és ezért az embernek, akár akarja, akár nem, előbb-utóbb fel kell állítani egyfajta preferenciasorrendet, amit a "kemény tények" rendeznek. Szomorú, de ez van kilátásban, ha a dolgok nem változnak...


Last edited by varasdi on 2006. October 25, Wednesday, 7:57, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 24, Tuesday, 23:49 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
nem emelném hát az égbe az itteni helyzetet.


én se, félreértés ne essék....

képzeljétek, itt ingyen lehet fénymásolni. És színesnyomtatni is.

Mondjuk nem ez a fő érv amellett, hogy a norvég egyetemek kellemesek...

...hanem úgy körülbelül minden. Kivéve mondjuk azt, hogy sikerült kikötnöm bevezető fonológián, meg hogy az egyik nap pied pipinggal álmodtam (apage satanas!). :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 24, Tuesday, 22:06 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
A magyarországi helyzetben nem tudom, van-e bármi speciális. Nem voltam külföldön. Hogy sokféle elmélet fér meg egymással, egymás mellett: igaz lehet. Hogy az elm. nyelv. szakon ilyen értelemben nem folyik dogmatikus képzés: igaz. Közben meg az egész nem úgy igaz, hogy igazi műhelyekként működnének ezek az iskolák, elméletek. Vagy csak én vagyok nagyon tájékozatlan? Műhelye É. Kiss-nek van, ha van rá pénze. Műhelyei a magyar tanszéknek vannak. (Ott fussa. Ld. fejes hozzászólásait.) És hol van az értelmes párbeszéd? Hol van a szakmai diskurzus? (Vagy a néha őrülten kínos konferenciákat kellene annak tekinteni? -- Lehet.) -- Ez számomra gond a sokszínűség belátásakor. Az is, hogyha végignézek a megjelenő magyar nyelvű munkákon, háát izé. (Jó, a Tinta sokat hoz, de akkor is.)

Abba is érdemes belegondolni viszont, hogy az összes ilyen-olyan nyelvészeti tanszéknek összesen nincs annyi diákja, mint amennyi a magyarszakon egyetlen évfolyamon van. És a magyar tanszéken sajnos / szerencsére nemcsak magyartanárokat képeznek, hanem nyelvészeket is. Ezek a nyelvészek (pl. volt évfolyamtársaim közül többen, akik mára PhD-hallgatók, 2 éven belül ott villog a Dr. a nevük előtt) soha semmilyen elméletet nem tanultak az iskolában (maguktól persze lehet, hogy olvastak ezt-azt). Sem kurrenst, sem generatívot, sem semmilyent. És a helyzet így hagyományozódik szépen.

Szóval, nyilván van igazság abban, amit mondtok, de nem emelném hát az égbe az itteni helyzetet. És könnyen beszélek én outsiderként. (Ha érdekem, karrierem vagy ilyesmim múlna rajta, lehet, hogy én is lenyelnék egy-két békát a képzésekkel, a tanáraimmal kapcsolatban. És beállnék valamelyik magyarszakos tanszéken diáknak. De vaszleg nem engednnek be, hálistennek :twisted: )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 24, Tuesday, 20:51 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Esetleg kicsit explicitebben fejtsd ki, hogy ki csap le kire, mert nekem ez most nem egészen világos


Természetesen a fő csapásirány nem a debreceni kognitívok és a szegedi generatívok között húzódik, hanem mondjuk az ELTE mai magyar ny. / általános ny. és az elméleti ny tanszék között. Persze ehhez vidékről is kapcsolódnak, de általában valamelyik oldalon. Hasonlóak vannak még a finnugrisztikán belül is, de erről itt nem fogok beszámolni. Lehet, h vannak más ágakon belül is. Szóval a fő határ nem az ilyen-olyan tisztességes irányzatok között húzódik, hanem, mondjuk úgy, a szakmai igény[esség/telen]ség között. A harc főként abból áll, h mindkét tábor meg szeretne élni. Az ideológiai hac mögött valójában kenyérherc folyik, csak az a különbség, h az egyik oldal nem cska megélni akar a szakmából.

(Jó, lehet, h ez kissé sarkos, és a másik oldal is meg van róla győződve, h a tudományért teszi, amit teszi, csak nincs tisztában olyanokkal, mi az álláspontok szembesítése egy tudományos vitában meg hasonló apróságok.)

Quote:
ha valaki nem X vagy Y, attól Mo-n még szóba van vele állva (ez milyen jól hangzik!) - itt meg Tromsöben ha nem minimalizmus, akkor nem csak hogy nem szintaxis, de nem is létezik (nem viccelek).


Jó, ebben kétségtelenül igazad van. Mondjuk furcsaságok itt is vannak. Mondjuk Kálmán bármikor hajlandó leülni az MG-sekkel, h megvitasson valamit (pedig tudja, mit írtak), ellenben az MG-seknek annak idején megtiltotta a főnökük, h írjanak a MaLeNy-ről -- akár elmarasztaló kritikát is. De abban kétségtelenül igazad van, h ezek ritka kivételek, és valóban, a szakma nagy része szóba áll egymással.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 24, Tuesday, 20:42 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Oké, Kálmán már elmagyarázta, mire gondolok, most cserébe én magyarázom el, hogy ő mire gondol :D

Quote:
Akkor tehát szerinted a paradigma atyjával, Chomskyval valami nagyon nincs rendben, viszont a (magyar) követői, rajongói, a paradigmát alkotó nyelvészek tevékenysége elfogadható, mert ők teljesítik a minimális kritériumokat? Hogy lehet ez? Vagy már másképp gondolod?


Szerintem itt arról van szó, hogy Chomsky kitalál nagy vonalakban valamit, az "apróságokat" meg a követőire bízza. A követői meg alaposabbak, mint ő. Helyenként szerintem a minimalisták olyan dolgokat kényszerülnek védeni, amiket maguk nem is mondanának, pl. most hogy írom ezt a midterm akármit az ingerszegénységről, Chomskynak a fejére lett olvasva, hogy hogy mondhatta azt, hogy semmiféle gyakoriságokat tartalmazó megközelítésnek sincs létjogosultsága... és maguk a chomskysták sem úgy reagáltak, hogy ezzel egyetértenek, hanem hogy hát azért van statisztika is, de ennek a szerepe jóval kisebb.... stbstb.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 24, Tuesday, 20:29 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Na most már én sem értem, hogy mire gondolok.

Akkor még egyszer:

Quote:
1. a nyelvészet intézményrendszerébe tartozik, pl. ugyanazokra a pénzekre pályázunk (és gyakran ők viszik el), és ők döntik el, h lehet-e É. Kiss Katalin akadémikus (nem lehet).


Ezt írtam, hogy nem a tudományszervezésre gondolok.

Quote:
2. a kérdés azért nem fekete--fehér, mert azért vannak a nyelvészet területén olyan egyének, akik mondjuk nem kifejezetten elméletiek és nem is up to date-ek (persze amennyire bárkiről elmondható, h az), de attól még tök jó és hasznos dolgokat csinálnak a nyelvészet területén. Azért durva igazságtalanság lenne őket kizárni a nyelvtudományból.


Eszem ágában sincs őket kizárni a nyelvtudományból, épp ez a lényeg, hogy ha valaki nem X vagy Y, attól Mo-n még szóba van vele állva (ez milyen jól hangzik!) - itt meg Tromsöben ha nem minimalizmus, akkor nem csak hogy nem szintaxis, de nem is létezik (nem viccelek). Mo-n épp fordítva, az a baj, hogy lassan már mindenki nyelvész lesz, azok is, akik nem igazán szolgáltak rá. De legalábbis azt senki sem akarná tagadni, hogy a saját kedvence mellett vannak más jó elméletek is (a nyelvművelőket hagyjuk).

(Jó, persze Norvégiában is vannak LFG meg HPSG meg egyéb-hívek, de az nekem akkor is fura, hogy ilyen szintű a fizikai elkülönülés)

(amúgy - most biztos tök hülyeség - de ezek az újabb fajta feature checking dolgok a minimalizmusban, azok nem az LFG meg ilyenek környékéről kerültek bele? Mert nekem olyan benyomásom van, de félek, hogy elhalálozik valaki, ha megkérdezem tőle.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 24, Tuesday, 17:59 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Én egyáltalán nem ezt akartam mondani, és nem is pontosan látom, hogy miként csap le debreceni kognitív nyelvész a pécsi generatívra :shock:
Esetleg kicsit explicitebben fejtsd ki, hogy ki csap le kire, mert nekem ez most nem egészen világos :?:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group