NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 5:25

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Relációs tényállások
PostPosted: 2009. January 18, Sunday, 14:56 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
escaepe wrote:
remélem fejes nem küld el a picsába, hogy belepofázok


Azért nem, de ezért a megjegyzésért igen... :P

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Relációs tényállások
PostPosted: 2009. January 18, Sunday, 14:52 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
escaepe wrote:
szerintem kalman arra utal, hogy ez a mondat mégse stimmel.
Igen, pont úgy gondoltam, ahogy escaepe leírta. A mondat úgy, ahogy kimondták, iszonyú fura, ezért is kaptam rá fel a fejem. Az illető nyilvánvalóan azt köszöni a Versünnepnek, hogy 'most többet tud, mint tíz évvel ezelőtt', nem pedig azt, hogy 'tíz évvel ezelőtt kevesebbet tudott'. Nem tudom, hogy lehet ezt technikailag precízen megfogalmazni, de hogy ez a kettő nem ugyanaz, az biztos. Vagyis (ahogy escaepe is írja) az R(x, y) típusú állításokat (bocsánat, hogy eleve általánosítok, az az érzésem, hogy ez minden relációs állításra igaz, de ez persze bizonyításra szorul) valójában két vagy háromféle tényállásnak foghatjuk fel, aszerint, hogy x-et, y-t tartjuk "főszereplőnek"... (és persze lehet, hogy R-t). Ez persze így informális meg iesmi, de különben nem problémaként tálaltam volna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Relációs tényállások
PostPosted: 2009. January 18, Sunday, 13:11 
Offline

Joined: 2009. January 15, Thursday, 10:43
Posts: 29
(nem vagyok elsőrendűpredikátum-logikus, pláne nem elsőrendű predikátumlogikus, remélem fejes nem küld el a picsába, hogy belepofázok :) )

varasdi wrote:
Nekem ui. úgy tűnik, hogy az illető éppen azt próbálta meg kihasználni, amikor a mondatát összerakta, hogy "tíz éve még kevesebbet tudtam róla" csakkor igaz, ha "ma többet tudok róla, mint tíz évvel ezelőtt", és mivel a logikai ekvivalensek bármely kontextusban felcserélhetők, erre építve fel is cserélte őket.

szerintem kalman arra utal, hogy ez a mondat mégse stimmel. nekem se jó. mintha a "Versünnepnek köszönhetem" állítás belelátna a relációs "régi tudásom < mai tudásom" állításba , és csak a második tag felől lehet az állítást megközelíteni.
Informálisan így lehet megfogalmazni a mondat furcsaságát: "A versünnepnek semmi köze ahhoz, hogy én régen keveset tudtam a költészetről. Ahhoz van köze, hogy most többet tudok." mintha nem csak a külső, komplex relációs predikátum lenne a "versünnepnek köszönhetem" argumentuma, hanem a "régen kevese(bbe[?])t tudtam a költészetről" és a "ma sokat(többet[?]) tudok a költészetről" is. És a három argumentumból csak kettő kompatibilis vele. (a relációs, és a "ma többet tudok")


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Relációs tényállások
PostPosted: 2009. January 18, Sunday, 11:27 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kalman wrote:
Hallottam egy tök jó mondatot a rádióban, ami mutatja, hogy hogy kell vigyázni:
Nemtomki wrote:
Tíz éve még kevesebbet tudtam a költészetről, mint ma, és ezt a Versünnepnek köszönhetem.
Ezexerint nem ugyanaz az a tényállás, hogy 'tíz éve még kevesebbet tudtam róla', mint az, hogy 'ma többet tudok róla, mint tíz évvel ezelőtt'.


Ki tudnád fejteni egy kicsit jobban, hogy miért gondolod, hogy ez arra utal, hogy az a tényállás, hogy tíz éve még kevesebbet tudtam róla nem azonos azzal, a tényállással, hogy ma többet tudok róla, mint tíz évvel ezelőtt? Nekem ui. úgy tűnik, hogy az illető éppen azt próbálta meg kihasználni, amikor a mondatát összerakta, hogy "tíz éve még kevesebbet tudtam róla" csakkor igaz, ha "ma többet tudok róla, mint tíz évvel ezelőtt", és mivel a logikai ekvivalensek bármely kontextusban felcserélhetők, erre építve fel is cserélte őket.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Relációs tényállások
PostPosted: 2009. January 18, Sunday, 8:55 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Hallottam egy tök jó mondatot a rádióban, ami mutatja, hogy hogy kell vigyázni:
Nemtomki wrote:
Tíz éve még kevesebbet tudtam a költészetről, mint ma, és ezt a Versünnepnek köszönhetem.
Ezexerint nem ugyanaz az a tényállás, hogy 'tíz éve még kevesebbet tudtam róla', mint az, hogy 'ma többet tudok róla, mint tíz évvel ezelőtt'. Hümm, elsőrendű predikátumlogikusok, előre!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group