NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:37

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Mit tud az, aki tudja egy kifejezés jelentését?
PostPosted: 2009. February 14, Saturday, 19:57 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
fejes.lászló wrote:
vad wrote:
Én kisiskolásként azt tanultam, hogy az tudja egy kifejezés jelentését, aki "mondatba tudja foglalni", azaz használni tudja.


Krocsyldiphithic is a hard word to spell


Ez persze így semmiképpen sem mondat, mert az egy forma-jelentés pár. Az általad idézett hangalakot csak egyféle jelentéssel tudom értelmezni: Minden olyan szónak, amelynek hangalakja "Krocsyldiphithic", nehéz leírni a hangalakját. Ebben a mondatban azonban nem szerepel a Krocsyldiphithic szó, csak a hangalakja, ezért nem számít "mondatba foglalásnak".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mit tud az, aki tudja egy kifejezés jelentését?
PostPosted: 2009. February 14, Saturday, 19:52 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
kalman wrote:
vad wrote:
Én kisiskolásként azt tanultam, hogy az tudja egy kifejezés jelentését, aki "mondatba tudja foglalni", azaz használni tudja. Nekem ez azóta is nagyon jól megfelelt.
Ezt gondolom viccnek szántad. Én bármit "mondatba tudok foglalni", teljesen ad hoc, nonszensz szavakat is.

Nem, nem szántam viccnek, és nem hiszem, hogy képes vagy arra, amit magadról hirdetsz. Vagy egészen mást értünk "mondatba foglalás"-on. Én mindenestre valami olyasmit, hogy képes vagy végtelen sok, de legalábbis nagyszámú olyan mondatot alkotni, amelyek egymással koherensek, az adott kifejezést "tartalmazzák" és a társadalmilag elfogadottnál nincsenek nagyobb ellentmondásban az adott kifejezés egy tetszőleges lexikon szócikkével.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mit tud az, aki tudja egy kifejezés jelentését?
PostPosted: 2009. February 14, Saturday, 19:46 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
kalman wrote:
vad wrote:
kalman wrote:
tudja a haverom, hogy mit jelent a tintahal, ha tavaly evett tintahalat karikákra vágva, és fogalma sincs se arról, hogy milyen alakja van, se arról, hogy nem is hal, hanem lábasfejű.

Persze azt meg kell jegyezni, hogy itt egy gyakori (de nem kötelező) metaforapár (állat/növény<->belőle készült étel) esete forog fenn, mint ahogy azt is simán tudhatja valaki, hogy a paprika egy piros színű fűszerport jelent.
Én viszont büszke vagyok, mer tudom mit jelent a tintahal, ugyanis már egy csomót fogtam, kezembe is volt, le is fröcskölt. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mit tud az, aki tudja egy kifejezés jelentését?
PostPosted: 2009. February 14, Saturday, 19:44 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
vad wrote:
kalman wrote:
tudja a haverom, hogy mit jelent a tintahal, ha tavaly evett tintahalat karikákra vágva, és fogalma sincs se arról, hogy milyen alakja van, se arról, hogy nem is hal, hanem lábasfejű.

Persze azt meg kell jegyezni, hogy itt egy gyakori (de nem kötelező) metaforapár (állat/növény<->belőle készült étel) esete forog fenn, mint ahogy azt is simán tudhatja valaki, hogy a paprika egy piros színű fűszerport jelent. Ez valamennyire emlékeztet a plüssbálna, vagy méginkább a bálnapörkölt problémájára: vajon bálna-e a bálnasült?
Teljesen igazad van, és a kétéves fiam se tudta, mi az a bálna, mer ott is csak bálnaábrázolásról volt szó. Akkor hagyjuk a fenébe ezt a szálat, belátom, nem tudom, mit jelent a jelent ige. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mit tud az, aki tudja egy kifejezés jelentését?
PostPosted: 2009. February 14, Saturday, 19:35 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
vad wrote:
Én kisiskolásként azt tanultam, hogy az tudja egy kifejezés jelentését, aki "mondatba tudja foglalni", azaz használni tudja.


Krocsyldiphithic is a hard word to spell

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mit tud az, aki tudja egy kifejezés jelentését?
PostPosted: 2009. February 14, Saturday, 19:31 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
kalman wrote:
tudja a haverom, hogy mit jelent a tintahal, ha tavaly evett tintahalat karikákra vágva, és fogalma sincs se arról, hogy milyen alakja van, se arról, hogy nem is hal, hanem lábasfejű.

Persze azt meg kell jegyezni, hogy itt egy gyakori (de nem kötelező) metaforapár (állat/növény<->belőle készült étel) esete forog fenn, mint ahogy azt is simán tudhatja valaki, hogy a paprika egy piros színű fűszerport jelent. Ez valamennyire emlékeztet a plüssbálna, vagy méginkább a bálnapörkölt problémájára: vajon bálna-e a bálnasült?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mit tud az, aki tudja egy kifejezés jelentését?
PostPosted: 2009. February 14, Saturday, 19:27 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
vad wrote:
Én kisiskolásként azt tanultam, hogy az tudja egy kifejezés jelentését, aki "mondatba tudja foglalni", azaz használni tudja. Nekem ez azóta is nagyon jól megfelelt.
Ezt gondolom viccnek szántad. Én bármit "mondatba tudok foglalni", teljesen ad hoc, nonszensz szavakat is. Azt, pedig, hogy "használni tudja", nem tudom így magában értelmezni, pont ezt kéne kifejteni. Gondolom, itt a szemantika (egyik) alapfogalmáról beszélünk, tehát magánemberként megfelelhet nekünk az iskolai "meghatározás", de szakemberként nem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mit tud az, aki tudja egy kifejezés jelentését?
PostPosted: 2009. February 14, Saturday, 19:22 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Én kisiskolásként azt tanultam, hogy az tudja egy kifejezés jelentését, aki "mondatba tudja foglalni", azaz használni tudja. Nekem ez azóta is nagyon jól megfelelt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Mit tud az, aki tudja egy kifejezés jelentését?
PostPosted: 2009. February 14, Saturday, 19:09 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
eszesb wrote:
Ugyanis, ha valaki nem tudja, hogy a "bálna" tengeri emlőst jelent, akkor az az ember vagy azt nem tudja, hogy a bálnák tengerben élnek, vagy azt nem tudja, hogy emlősök, vagy egyiket sem, és ennek megfelelően bárki (nem nyelvész), akit megkérdezel, azt mondaná róla, hogy csak részlegesen vagy sehogysem ismeri a "bálna" szó jelentését. Mert ha teljesen ismerné, akkor tudná ezeket.
Az viszont, hogy a bálnák egy adott fajtája melyik tengerben él és mivel táplálkozik, már tényleg a lexikai ismeretekhez tartozik. Ezt pedig az bizonyítja, hogy senkire se mondanánk, hogy nem ismeri a "bálna" szó jelentését csak amiatt, hogy ilyesféle információknak nincs birtokában.
Szerintem ha a kétéves gyerekem felismeri a képeskönyvben a bálnát, akkor igenis elújságolhatom, hogy már tudja, mit jelent a bálna, pedig még se emlősökről, se ilyesmiről nem hallott. És ezt még csak nem is tekinthetem túlzott vagy "nem szó szerinti" vagy ilyesmi nyelvhasználatnak a részemről. Hasonlóképpen tudja a haverom, hogy mit jelent a tintahal, ha tavaly evett tintahalat karikákra vágva, és fogalma sincs se arról, hogy milyen alakja van, se arról, hogy nem is hal, hanem lábasfejű.
Mindez szerintem azért van, mert az, hogy mit "jelent" valami, nem azt jelenti, hogy "mi van róla a lexikonban" (vagy mondjuk hogy mi az első néhány megállapítás róla a lexikonban). A jelentés nem azonos az enciklopédikus tudással (vagy annak vmi "fontosabb" részével), ez különösen eklatáns az olyan kifejezések esetében, amik nincsenek is benne a lexikonban (pl. még (nem)).
A kérdés, hogy akkor tudunk-e róla valami érdemlegeset mondani egyáltalán. Először is azt kell észrevennünk, hogy különböző beszélőkkel szemben különböző elvárásokat fejez ki az, hogy "tudja, mit jelent", ezt mutatja az előbbi példám a kétéves gyerekkel. Nem hiszem, hogy ezt ki lehet kapcsolni a meghatározásból. (Külföldiekkel szemben pl. megint mások az elvárásaink: egy angol anyanyelvűről akkor mondjuk, hogy "tudja, mit jelent a bálna", ha tujda, hogy az a whale megfelelője, függetlenül attól, hogy mit tud a whale-ről.) Az is látszik, hogy majdnem tetszőleges, hogy melyik aspektusával van valaki tisztában egy dolognak, pl. a tintahalat csak feldolgozott formában, ételként ismeri, a bálnát csak képen (egy bizonyos fajta ábrázolásban), és így tovább.


Last edited by kalman on 2009. February 14, Saturday, 19:25, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group