NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 9:53

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 17, Friday, 22:23 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
fejes wrote:
Az én kedvbenc mondatom a "Csapataink bevonultak a Felvidékre."

(Ez néhány alacsonyan fekvő határmenti falucskát jelentett egyébként.)


:?: melyik bevonulásra gondolsz most?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 17, Friday, 21:23 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Az én kedvbenc mondatom a "Csapataink bevonultak a Felvidékre."

(Ez néhány alacsonyan fekvő határmenti falucskát jelentett egyébként.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 15, Wednesday, 11:09 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Akkor viszont magán-hangfelvételeket kéne keresni, így a probléma kiküszöbölhető lenne.
Én egyébként nem (mindegyiket) érzem mesterkéltnek.
(A zárójel itt a az ideológiailag túlfűtött hangon előadott, vagy inkább elszavalt "Nagy nap ez a mai. A Vitéz Nagybányai Horthy Miklós kerékpáros hadosztály Vereckénél érte el a történelmi határt..." és társaira vonatkozik.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 12, Sunday, 20:05 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Tényleg "furcsa" a dallam, de mi van, ha ez a felvételek mostanra sokat leromlott hangminőségének tudható be?


Hát a dallamot leginkább az tudná befolyásolni, ha "húzná" a szalagot, de egyrészt azt észre lehetne venni, és akkor nem mutathatna egységes mintákat (lehet, h nem is mutat, de nekem úgy tűnik).

Különben az az érzésem, h mind a játékfilmekben, mind a híradókban mesterkélten beszélnek, így nem lehetnek teljesen hiteles források. De lehet, h csak ma tűnik így...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. November 12, Sunday, 14:35 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Nos én most ide bele fogok kontárkodni egy észrevétellel:

A 40-es évek filmhiradóit és egyéb anyagait néhányszor meghallgatván véleményem szerint a következő tapasztalható:

1. Valóban lassabban beszéltek.
2. Tényleg "furcsa" a dallam, de mi van, ha ez a felvételek mostanra sokat leromlott hangminőségének tudható be?
3. Az viszont tisztán hallható, hogy az idegen szavak/jövevény szavak esetében a mai használattól eltérően megtartották az eredeti kiejtést. Így nem a mai magyar nyelvi "antant" -ot, hanem "ántánt"-ot mondtak. (Természetesen rövid á-val, elnézést, de nem vagyok valami nagy gépmágus a különféle fontokhoz)
Ezt egyébként élő beszélők esetében is többször volt alkalmam megfigyelni. Pl. a hatvan év körüli filozófia professzor következetesen mindig Pláton-t mond, a 30 éves pedig Platón-t...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 31, Tuesday, 20:04 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
szigetva wrote:
Tebe wrote:
Lezárul az ilyen valaha? Szerintem ez egy örökösen zajló jelenség, nem?
Persze. Olyan van azért talán, hogy jobban meglódul néha, ezért jobban észreveszi egy adott beszélő is.


Úgy értettem, hogy az ilyen durván gyors változás zárul le, mint ahogy mittudomén Szlovéniában lezárult a rendszerváltás (Magyarországot akartam írni, de rájöttem, hogy nem biztos, hogy jó példa :O ). De azért a nyelv valamennyire mindig változik, ezt nem akartam állítani, hogy nem (fura is lenne), meg Szlovéniában is zajlik a politika (gondolom).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 30, Monday, 8:55 
Offline

Joined: 2006. August 17, Thursday, 18:47
Posts: 40
Location: Szeged
szigetva wrote:
Na tessék, próbáltam ,,magyarul'' írni. [ae]-re gondoltam.

Furcsa. Én inkább a mai magyar köznyelvi szerintem centrális [aː] helyett angolos/palócos veláris [ɑː]-t szoktam a régi filmekben hallani. (Az most hagyjuk, hogy az angol fonetikák valamiért szeretik az angol [ɑː]-t is centrálisnak osztályozni.)

(Az IPA-t nem látók kedvéért SAMPA-ban is: aː = a:, ɑː = A: )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 26, Thursday, 21:36 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Állítólag a negyvenes években még elvárták egy színésztől, hogy ë-zve beszéljen. Ez egy mai átlagbeszélőnél (Bp-en) vszleg úgy jön le, h valahogy furcsának érzi, de meg sem tudja mondani, h miért. Elég feltűnő még, h a jövevényszavak a-it gyakran nem labializálják. A híradófelvételek mondatdallamai pedig mások, mint ma, bár nem tudom megmondani, miben. (Az is lehet, h a mondatstruktúrában is ki lehetne mutatni különbségeket.)

(A kedvencem egyébként egy jelentésváltozásra való példa, a Meseautóban az egyik szereplő a motorházban turkáló másik mellé érve megkérdezi: defekt? Mert az akkor még mindenféle meghibásodást jelentett...)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 25, Wednesday, 7:14 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
szigetva wrote:
Tebe wrote:
Lezárul az ilyen valaha? Szerintem ez egy örökösen zajló jelenség, nem?
Persze. Olyan van azért talán, hogy jobban meglódul néha, ezért jobban észreveszi egy adott beszélő is.


Igen, én is így tanultam :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 25, Wednesday, 7:00 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Tebe wrote:
Lezárul az ilyen valaha? Szerintem ez egy örökösen zajló jelenség, nem?
Persze. Olyan van azért talán, hogy jobban meglódul néha, ezért jobban észreveszi egy adott beszélő is.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 25, Wednesday, 5:40 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
prezzey wrote:
Izraeli filmeken én sokkal jobban érzem, mondjuk valami a hetvenes évekből az egészen más, mint most. Mondjuk ott a nulláról lett kezdve minden (mármint hogy nem voltak anyanyelvi beszélők), nem csoda, hogy változik (habár azért azt gondolná az ember, hogy a hetvenes évekre ez lezárul, de nem).


Lezárul az ilyen valaha? Szerintem ez egy örökösen zajló jelenség, nem?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 24, Tuesday, 23:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Na tessék, próbáltam ,,magyarul'' írni. [ae]-re gondoltam.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 24, Tuesday, 21:37 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
Nekem legfeltűnőbb az, hogy az [á] mennyivel magasabb egy 40-es évekbeli filmben. És még meglepőbb, hogy a gyerekeimnél is, vagyis oda-vissza mélyül és magasodik.


Itt a "magasat" hogy kell érteni: magas nyelvállású vagy elölképzett (vagy nagyobb frekvenciájú -- magyar mint tonális nyelv? :))


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 24, Tuesday, 20:39 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
A Gósy szokott mindig azzal jönni, hogy gyorsul a beszédtempó (és aztán lehet henyézni). Nekem legfeltűnőbb az, hogy az [á] mennyivel magasabb egy 40-es évekbeli filmben. És még meglepőbb, hogy a gyerekeimnél is, vagyis oda-vissza mélyül és magasodik.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 24, Tuesday, 20:16 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Izraeli filmeken én sokkal jobban érzem, mondjuk valami a hetvenes évekből az egészen más, mint most. Mondjuk ott a nulláról lett kezdve minden (mármint hogy nem voltak anyanyelvi beszélők), nem csoda, hogy változik (habár azért azt gondolná az ember, hogy a hetvenes évekre ez lezárul, de nem).


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group