NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:19

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. October 15, Saturday, 16:31 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
leho wrote:

Lehet, hogy régiótól is függ, de nem csak Pesten elterjedt. Én egyszerűen erőteljesebbnek, közvetlenebbnek érzem a hagyot, másrészt viszont, írásban mégis hibásnak gondolnám így leírni. ( De akkor meg felmerül a kérdés: szóban nem az?)


Nem tudom. Én nem nagyon szoktam hagyot hallani eddig, így nem tudom összehasonlítani. E dilemma létezése is új nekem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. October 8, Saturday, 14:51 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
Na, végre vettem a fáradtságot, és elmentem a könyvtárba, hogy megnézzem a két szót a TESZ vonatkozó kötetében, de előtte leírom, hogy mi volt az „elméletem” a két szó felcserélésével kapcsolatban.

Arra gondoltam, hogy mindkét szó erős felhívó funkcióval bír a használatban, de a hagy szó mégiscsak erősebb töltetű (gondoljunk az ilyen típusú mondatokra, mint a Hagyj békén! Hagyjál már! stb.), emellett persze hasonló hangzásúak is, így a cserére (dd-gy) „jó esély van”. Egy dolgot még hozzátennék -- nem tudom, hogy ki, hogy van ezzel --, én a hadd-ot kifejezetten választékosnak érzem, sőt, mondhatnám, udvariaskodónak, (itt négy vessző egymás után?) ami megint csak „rontja” a hadd esélyeit a használatban.

Na de mit is ír a TESZ. Röviden: a hadd szó a hagy szóból alakult: „a hagy ige felszólító mód egyes szám második személyű hagyd alakjából keletkezett gyd>d hasonulással (mégiscsak van köze ezek szerint a hangtanhoz – megjegyzés tőlem). Eredetileg óhajtást kifejező összetett mondat főmondata volt; önállóságát vesztve vált a két mondat összeolvadásával módosító szóvá: hagyd, hogy menjen!→ hagyd, hogy menjen→hadd menjen!- első személyű igealak mellett óhajtást, harmadik személyű igealak mellett ráhagyást fejez ki.”

Mondhatjuk tehát, hogy egy egyszerűsítés következtében jött létre a hadd szó.

(Hagyd már, hogy megkérdezzem…→Hadd kérdezzem…→ Hagy kérdezzem… lenne a tendencia?)



szigetva wrote:
Pl. én kerülöm a bajuszt, nekem sose volt, és most úgy gondolom, sose lesz, de ettől még eszembe nem jutna azt képzelni, hogy az „hibás”.


Ezt most egy ismeretelméleti probléma lenne? Nem tudom, hogy jön ehhez a nyelvhelyességi kérdéshez. Én itt a „hibás” alatt a helytelen használatot értettem. Ha ezt látom, mondjuk, egy diák dolgozatában, akkor azt gondolnám, hogy az javítandó.


Last edited by leho on 2011. October 17, Monday, 9:45, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. October 6, Thursday, 11:37 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ha körülnézel ezen a fórumon, láthatod, hogy a nyelvészek nem mondják arra, ami előfordul, hogy „hibás”. Azt már megállapítottuk, hogy előfordul (Akitlosz fantáziavilágát nem vesszük figyelembe), tehát hibás nem lehet. Az lehet, hogy bizonyos kontextusokban (formálisabb helyzetben, írásban) stilisztikailag hibás, de ez nem nyelvi hiba. És még azt sem állapítottuk meg, hogy ezekben a helyzetekben tényleg nem helyénvaló. Ráadásul a beszélőknek erről nagyon is eltérő véleménye lehet.

Pl. én kerülöm a bajuszt, nekem sose volt, és most úgy gondolom, sose lesz, de ettől még eszembe nem jutna azt képzelni, hogy az „hibás”.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. October 6, Thursday, 11:08 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
Akitlosz wrote:
Hadd. Beszédben is, az esetek 100%-ában, ha magamból indulok ki, és nem is igen hallottam még ezt a hagyos verziót.
Annyira nem sűrűen használt szó.
Érdekes felvetés. kampergnek lehet igaza, ez valami pesti beszéd lehet inkább, ahol azért akadnak elég furcsán beszélők a dunántúlihoz képest.


Lehet, hogy régiótól is függ, de nem csak Pesten elterjedt. Én egyszerűen erőteljesebbnek, közvetlenebbnek érzem a hagyot, másrészt viszont, írásban mégis hibásnak gondolnám így leírni. ( De akkor meg felmerül a kérdés: szóban nem az?)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. October 4, Tuesday, 15:58 
Offline
Site Admin

Joined: 2006. December 27, Wednesday, 22:38
Posts: 58
Akitlosz wrote:
Érdekes felvetés. kampergnek lehet igaza, ez valami pesti beszéd lehet inkább, ahol azért akadnak elég furcsán beszélők a dunántúlihoz képest.

Nekik a magyar nyelv jó része vagy már kihalt, vagy legalábbis elavult, régies. :-)
Akitlosz! Fejezd be a hozzád képest máshogy beszélők cikizését, ez itt nem szokás.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. October 4, Tuesday, 15:14 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Hadd. Beszédben is, az esetek 100%-ában, ha magamból indulok ki, és nem is igen hallottam még ezt a hagyos verziót.
Annyira nem sűrűen használt szó.
Érdekes felvetés. kampergnek lehet igaza, ez valami pesti beszéd lehet inkább, ahol azért akadnak elég furcsán beszélők a dunántúlihoz képest.

Nekik a magyar nyelv jó része vagy már kihalt, vagy legalábbis elavult, régies. :-)
Eme jelënség e nyelvben engëmet tëmérdëkszër mëglepëtt kezdetben.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. October 3, Monday, 22:49 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
vad wrote:
leho wrote:
Még ezt is mondja az a nyelvész, akire a 2.hsz. is hivatkozik : http://www.e-nyelv.hu/2010-12-16/haddhagy/ ,azaz a szóbeli megnyilatkozás esetén elfogadhatónak tartja.

Ez azért rendes tőle.



(:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. October 3, Monday, 20:50 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
leho wrote:
Még ezt is mondja az a nyelvész, akire a 2.hsz. is hivatkozik : http://www.e-nyelv.hu/2010-12-16/haddhagy/ ,azaz a szóbeli megnyilatkozás esetén elfogadhatónak tartja.

Ez azért rendes tőle.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. October 1, Saturday, 13:13 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
Még ezt is mondja az a nyelvész, akire a 2.hsz. is hivatkozik : http://www.e-nyelv.hu/2010-12-16/haddhagy/ ,azaz a szóbeli megnyilatkozás esetén elfogadhatónak tartja.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. October 1, Saturday, 11:17 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Földrajzi dolgok is játszhatnak ebben, otthon, Kaposváron sose hallottam még a "hagy" verziót (mondani se mondom, felénk egyszerűen nem létezik, asszem), Pesten sokszor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. September 30, Friday, 15:06 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
szigetva wrote:
Egyébként ezt félreposztoltad: mi köze ennek hangtani elméletekhez?



Hirtelen nem is tudtam, hogy hova kellene tenni. Talán a nyelvi változásokhoz? Most látom, hogy van egy olyan poszt, hogy Változások a magyarban...Esetleg átvihetem oda...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. September 30, Friday, 14:36 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Egy kis guglizással kiderül, hogy nagyon sokan felfigyeltek erre. Itt egy nyelvművelő véleménye. A nyelvészek ezzel szemben azt szokták gondolni, hogy nyelvi változóról van szó, van aki így mondja, van aki úgy, van aki egyszer így, egyszer úgy. Nekem a hagy alak a megszokottabb, írni hadd-ot írok, de szóban az régiesnek hat. (Nem néztem most meg, de az intuícióm szerint ugyanannak az igének két alakjáról van szó.)

Egyébként ezt félreposztoltad: mi köze ennek hangtani elméletekhez?


Top
 Profile  
 
 Post subject: hadd vs. hagy
PostPosted: 2011. September 30, Friday, 14:05 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
Azt gondolom, hogy nem én vagyok az egyetlen, akinek „rááll” a szája arra, hogy a hadd szó helyett a hagyot (hagy-ot?) használja, bizonyára helytelenül, az ilyen „bevezető szerkezeteknél”, mint a „Hadd, kérdezzem már, hogy…”

Az ember talán azért hajlamos ilyenkor a hadd szót a hagyra (hagy-ra?) cserélni (akár írásban is), mert így erőteljesebbnek érzi a kifejezést, ill. felhívóbbnak. Azt tippelném – mióta jobban odafigyelek erre a jelenségre --, hogy nagyon sok ember hagyot (hagy-ot?) mond ezeknél a szerkezetekben, sőt azt mondanám, hogy tízből kilenc ezt használja.

Mennyire ismerik a nyelvészek ezt a problémát, ill. mennyire elképzelhető, hogy ez olyannyira sztenderddé vált már (esetleg az is volt) a hétköznapi használatban, hogy ezt az értelmező szótáraknak is figyelembe kellene venniük? ( „Anyanyelvünket csak együtt tudhatjuk jól" ?)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group