NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:52

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 65 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Author Message
 Post subject: Re: löncs
PostPosted: 2010. September 6, Monday, 11:38 
Offline

Joined: 2010. September 6, Monday, 9:28
Posts: 24
kalman wrote:
fejes.lászló wrote:
Erről ki mit gondol?
Én azt gondolom, hogy (bár nem tudom, ki a blogozó), szánalmas a hozzáállása. Először is, szerintem összekeveri a fonémát a beszédhanggal. Másodszor, fel sem merül benne, hogy Nádasdy az "ö-szerű hanggal" a schwa-ra utal, ami a franciában elvileg ugyebár csak hangsúlytalan, amikor mégis hangsúlyosan ejtik (pl. énekben), akkor a megszólalásig hasonlít az ö-re (mármint az ő valamelyik "ö"-szerű hangjukra). A német és magyar "fül számára" azonban ezek egyszerűen "ö"-k (vagyis a saját nyelvünk valamelyik "ö-szerű hangjával" helyettesítjük átvételkor). Vagyis akár a korábbi angol schwa-szerű ejtést vették át a németek és a magyarok, akár a francia közvetítésével történt ugyanez (vagy a magyar esetében akár a francia és a német közvetítésével), "ö"-vel helyettesítették (még az én szüleim is). Ez Nádasdy alapvető mondanivalója, és ebben semmi hiba nincs. Szerintem az is teljesen általánosan elfogadott, hogy az angolban az "u"-szerű ejtésből egy schwa-szerű centrális hangon keresztül változott a kérdéses hang kiejtése a mai "á-szerű" hanggá, nem értem, mér kell ebbe belekötni; azt nem tudom, h bizonyítható-e, hogy a francia-német-magyar átvételek télleg ezt az állapotot tükrözik-e, vagy más-e az okuk, de én ezt a részét elhiszem Nádasdynak (és ebbe a részbe a névtelen blogozó se köt bele).


Nem, nem keverem a fonémát és a beszédhangot.

Sok minden felmerült bennem, hogy NÁ mire gondolhatott az "ö-szerű hang" megfogalmazással, köztük volt a schwa is: [ə, ɜ, ø, œ, ɵ, ɞ]. Sőt, még az [ʌ] is megfordult a fejemben, de ezt a magyar fül – szerintem – nem hallja ö-szerűnek, márpedig NÁ a cikkében magyar beszédhangokkal közelítette a kiejtést, így ha erre a hangra gondolt volna, talán inkább a- vagy á-szerűnek nevezte volna, hiszen ezek a beszédhangjaink lényegesen közelebb állnak hozzá, mint az ö-nk.

Bár szerinted teljesen általánosan elfogadott, hogy a kezdeti u-szerű és a mai á-szerű állapot között egy centrális hangon át vezetett az út, én épp ezt nem látom megalapozottnak. Ahogy a posztban is írtam, a mai dél-angliai centrális [ɐ] a hátrébb képzett (és sok helyütt ma is használt) [ʌ]-ból mozdult előbbre, tehát nem egy centrális hangból ([ə, ɜ]) vált nyíltabbá. Ha feltételezzük, hogy anno volt egy ö-szerű centrális hang a fejlődés során, akkor annak időben meg kellett előznie az [ʌ]-t. Vagyis az elég hátul képzett [ʊ]-ból előbb centrális [ə]? lett, majd megint hátrébb képzett [ʌ], majd ismét centrális [ɐ]. Ez nem tűnik valószínűnek, persze ki sem zárható. Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy míg az [ʊ–ʌ–ɐ] útvonal mentén előforduló szinte összes hangra találunk ma előfordulást a natív angol nyelvjárásokban, addig schwa-szerű realizácót nem találunk. Nyom nélkül eltűnt volna?

Azt nem vitatom, hogy a franciák [ə]-nek, vagy sokkal inkább a franciában hangsúlyosan is előforduló [œ]-nek hallották ezt a hangot (hiszen ma is azzal ejtik), azt azonban igen, hogy az angolok is úgy ejtették. Az átvevő nyelv hangkészlete alapján meg nyilván nem lehet megbízható kijelentéseket tenni az átadó nyelv hangkészletéről.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: löncs
PostPosted: 2010. September 6, Monday, 9:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes.lászló wrote:
Ami még feltűnt, h a pasi szerintem az artikulációs fonetikában otthon lehet, de a percepciósban kevésbé, ezért nem jön rá, hogy az ö és a svá közelsége nem valami magyar hülyeség, hanem tényszerűen létezik.
Merthogy a hátsó kerekitetlenek meg az első kerekitettek akusztikusan nagyon hasonlitanak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: löncs
PostPosted: 2010. September 6, Monday, 6:33 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Én is arra tippeltem volna, h a svára gondol, de lyukasos angol nyelvtörténeti (Mártonfinak: angolnyelv-történeti) ismereteim alapján nem voltam biztos benne.

Ami még feltűnt, h a pasi szerintem az artikulációs fonetikában otthon lehet, de a percepciósban kevésbé, ezért nem jön rá, hogy az ö és a svá közelsége nem valami magyar hülyeség, hanem tényszerűen létezik.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: löncs
PostPosted: 2010. September 5, Sunday, 19:18 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Erről ki mit gondol?
Én azt gondolom, hogy (bár nem tudom, ki a blogozó), szánalmas a hozzáállása. Először is, szerintem összekeveri a fonémát a beszédhanggal. Másodszor, fel sem merül benne, hogy Nádasdy az "ö-szerű hanggal" a schwa-ra utal, ami a franciában elvileg ugyebár csak hangsúlytalan, amikor mégis hangsúlyosan ejtik (pl. énekben), akkor a megszólalásig hasonlít az ö-re (mármint az ő valamelyik "ö"-szerű hangjukra). A német és magyar "fül számára" azonban ezek egyszerűen "ö"-k (vagyis a saját nyelvünk valamelyik "ö-szerű hangjával" helyettesítjük átvételkor). Vagyis akár a korábbi angol schwa-szerű ejtést vették át a németek és a magyarok, akár a francia közvetítésével történt ugyanez (vagy a magyar esetében akár a francia és a német közvetítésével), "ö"-vel helyettesítették (még az én szüleim is). Ez Nádasdy alapvető mondanivalója, és ebben semmi hiba nincs. Szerintem az is teljesen általánosan elfogadott, hogy az angolban az "u"-szerű ejtésből egy schwa-szerű centrális hangon keresztül változott a kérdéses hang kiejtése a mai "á-szerű" hanggá, nem értem, mér kell ebbe belekötni; azt nem tudom, h bizonyítható-e, hogy a francia-német-magyar átvételek télleg ezt az állapotot tükrözik-e, vagy más-e az okuk, de én ezt a részét elhiszem Nádasdynak (és ebbe a részbe a névtelen blogozó se köt bele).


Top
 Profile  
 
 Post subject: löncs
PostPosted: 2010. September 5, Sunday, 19:00 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Erről ki mit gondol?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 65 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group