NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:32

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Számnevek ...
PostPosted: 2009. January 7, Wednesday, 18:06 
Offline

Joined: 2009. January 1, Thursday, 6:30
Posts: 5
fejes.lászló wrote:
But we think it is.

És ez? Five Jews who changed the world

Moses mondta: “Law is everything.”
Jesus meg azt, hogy: “Love is everything.”
Marx meg: “Money is everything.”
Freud meg: “Sex is everything.”
Aztán jött Einstein: “Everything is relative.”

:o :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Számnevek ...
PostPosted: 2009. January 7, Wednesday, 13:49 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Diana wrote:
I think this is no coincidence.


But we think it is.

De ha már a Bibliánál tartunk: nem kell mindent elhinni. :wink:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Számnevek ...
PostPosted: 2009. January 6, Tuesday, 9:05 
Offline

Joined: 2009. January 1, Thursday, 6:30
Posts: 5
Mivel Diana nem válaszolt E-mailemre, nem 'forszírozom' tovább a témát, de az alábbi oldalon megtekinthető a teljes hozzászólása (természetesen angolul):

http://members.bib-arch.org/publication ... rticleID=3

Azért - közben - nézegetem ezeken az oldalakon a "nyelvészek" ostromát a 'dilettánsak' által :lol: , s arra a megállapításra jutottam, hogy 300+ év vitáját nem fogják egyhamar befejezni! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Számnevek ...
PostPosted: 2009. January 3, Saturday, 16:39 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Nem tudom, mik azok a "földközi tengeri nyelvek", de hogyha ien görög-latin(-etruszk??) + sémi rokonságra gondol(sz), ezt már többen felvetették, legalábbis próbálják a tudományosság szintjére emelni, eddig kevés sikerrel. Többek között ezt a számos dolgot is szokták mondogatni. Az egyik baj az, hogy túl kevés adatuk van, a másik, pedig az, hogy a szavak közötti hasonlóságokra (hangalak és jelentés ugyanaz vagy közeli) építenek, az pedig mindig tévút az összehasonlító nyelvészetben.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Számnevek ...
PostPosted: 2009. January 3, Saturday, 8:35 
Offline

Joined: 2009. January 1, Thursday, 6:30
Posts: 5
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat. Előrebocsátom, én nem vagyok "nyelv.ész" :? , sem "láng.ész" :D , s csak azért tettem ide a kérdést, mert egyszerűen érdekesnek találtam, és a 'véletlen' hasonlatosság a magyarral (is) megragadta figyelmem.

E késői bejelentkezésem oka az az 5000 nyelves oldal:?:, amit majd elküldök Dianának - ha válaszol E-mailemre. Mindazon (5000+ nyelv után) persze nagyon 'laikusnak' látszik az ő kérdése/észrevétele, de köztünk legyen mondva ez nem lenne az első eset a tudományokban, hogy egy véletlen észrevétel, vagy meglátás rendkivüli eredményekhez vezetett! :wink:

Ami Diana képzettségét illeti, ő hívja magát nyelvésznek, bár ahogy említette valahol a Sapir-Whorf hypothesis volt mestertézisének témája. A BAR szerkesztőség is kihagyott egy jó részt hozzászólásából a neten, amit majd ide másolok, ha megkapom tőle az engedélyt. Nagyon valószínűnek tartom, hogy 'felfedezései' a földközi tengeri nyelvekben (s ez számnevekre vonatkozik) érdeklődésének fő témája.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Számnevek ...
PostPosted: 2009. January 3, Saturday, 1:14 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Ez tipikusan azok közé a dolgok közé tartozik, amikor az illető "délibábosok" (vagy nem tudom hogyan kell píszín fogalmazni, nem akarok megbántani senkit) kiválasztanak egy nagy adathalmazból érdekes "összefüggéseket" (jelen esetben a világ többezer nyelvében található 6 és 7 számokra vonatkozó szavak közül) és aztán ezt meglepő tendenciaként tárgyalják.
Az, hogy az indoeurópai nyelvek többségében a 6 és 7 kezdőhangja ugyanaz, nem meglepő, hisz legjobb tudásunk szerint már az alapnyelvben is ugyanaz volt. Egyébként pont e két szóval, és ezek sémi alakjaival szoktak jönni azok, akik egyfajta közös "sémi-indoeurópai" alapnyelvben hisznek.
A szanszkrit 6 egyébként sad (ez most magyaros átírás).
Egy szó mint száz: nem tudjuk értékelni az olyan kijelentéseket, amelyek "majdnem minden nyelv" -ről szólnak, de ügyesen elhallgatják az ellenpéldákat. (Ha nem akarom az oroszt mondani, ami kivételnek számít az indoeurópaiak között, akkor mondjuk mi van a japánnal? Ott sem egyeznek! Stb. stb.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Számnevek ...
PostPosted: 2009. January 2, Friday, 18:07 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Jóska wrote:
Egy nyelvész az USA-ban feltett egy érdekes kérdést: Hogy van az, h majdnem minden nyelven 'hat' és 'hét' olyan közeli 'hasonlóságot' mutat?

Ködös, gyanús zagyvaságnak tűnik ez így messziről, nem ismerve a témát. (Ha meg majd utánajár valaki, az fog kiderülni, hogy már maga a kérdés is oltári nagy...) Az nyilvánvaló, hogy 7 (4, 3) nyelv példája se bizonyít semmit (különös tekintettel a forrásra).
Itt állítólag több mint 5000 nyelvből vannak számnevek. Nézd végig, rágd át magad az összehasonlító nyelvészet alapművein (bemelegítésnek: Róna-Tas András: A nyelvrokonság) és az egyes nyelvcsaládok történetének alapvető kézikönyvein (csak afféle tankönyvekre gondolok, mint pl. Hajdú Pétertől a Bevezetés az uráli nyelvtudományba) és máris közelebb leszel a megoldáshoz! (Ez az lesz, hogy a továbbiakban tartózkodok értelmetlen kérdések feltevésétől.)
De ha a kitartás megmarad, akkor jöhetnek a további alapművek, amiket én nem ismerek. Az uráli nyelvek számneveiről asszem, Honti László írt a legalaposabban: Die Grundzahlwörter der uralischen Sprachen. Budapest: Akadémiai Kiadó, 1993. Ld. még: http://www.mtakpa.hu/kpa/kereso/slist.php?kozid=honti. Ebből (meg a Benkő Loránd által főszerkesztőként jegyzett) TESZ.-ből persze az derül ki, hogy köze csak annyi van a hat-nak a hét-hez, hogy egymás mellett állnak a számsorban, és a hét elején csak ezzel magyarázható a h. (Szabályos alakulással ét-nek kéne lennie. Ezt hívják szóalakutánzásnak a hagyományos magyar leíró nyelvészetben.)
Amúgy Diana Gainer címe fenn van a linguistlisten (rasna1@webwide.net), ha ő az; kérdezd meg őt! (Amúgy tényleg nyelvész? Szerintem nem. Ahogy az idézett forrás se nyelvészeti fórum.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Számnevek ...
PostPosted: 2009. January 1, Thursday, 20:05 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Jóska wrote:
Akkadiai nyelv: shishshu - sebe; (minden angol kiejtés szerint)
Asszíriai " : shishshu - siba;
Héber " : shisha - shiva;
Latin " : sex - septum;
Görög " : hex - hepta;
Szanszkrit " : shash - sapta;
Etrusz " : sa (huth) - semph
Az első háromról sejtem (de majd jönnek itt okosabbak és megmondják, jól-e), a második háromról meg tudom, hogy nem véletlenül hasonlít, ugyanabból az előnyelvből származnak. Ez tehát a látszat ellenére valószínűleg csak három egymástól független példa (ha az etruszkot nem IEu-nak vesszük). Több kéne. De egyébként olyan van, hogy egy térségben beszélt, más-más nyelvcsaládhoz tartozó nyelvek hasonlítani kezdenek egymásra. Klasszikus példa az erdélyi magyar, román, bolgár, görög infinitivusztalanság (el kell menjek).

A szanszkrit semmiképp, az akkád és az asszír csak nehezen nevezhető földközi tengerinek. A latin meg bronzkorinak.

A 7 latinul egyébként septem (vö. szeptember).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Számnevek ...
PostPosted: 2009. January 1, Thursday, 19:41 
Offline

Joined: 2009. January 1, Thursday, 6:30
Posts: 5
Ki mondta? Gainer Diana, nyelvész, egy hozzászólásában a Biblical Archaeology Review 35. éf. 1. sz.-ban (2009 jan/feb).
Többek között:
Akkadiai nyelv: shishshu - sebe; (minden angol kiejtés szerint)
Asszíriai " : shishshu - siba;
Héber " : shisha - shiva;
Latin " : sex - septum;
Görög " : hex - hepta;
Szanszkrit " : shash - sapta;
Etrusz " : sa (huth) - semph

Ezeket a példákat hozta fel a számnevek bronzkori kutatásából a Földközi Tenger körül. S véleménye szerint ez nem véletlen, hanem valamilyen közös eredetre utal (s mivel a magyar is ide 'jól belefér'), ezért tettem fel a kérdést köztetek.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Számnevek ...
PostPosted: 2009. January 1, Thursday, 17:00 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Jóska wrote:
Egy nyelvész az USA-ban feltett egy érdekes kérdést: Hogy van az, h majdnem minden nyelven 'hat' és 'hét' olyan közeli 'hasonlóságot' mutat?
Ki mondta? Hol? Mit jelentne az, hogy ,,közeli hasonlóság''?

Sok IEu nyelvben ugyanazzal a hanggal kezdődnek, ami azért nem olyan nagy hasonlóság (sokban meg nem, pl. lengyel, orosz), meg másutt tökre nem hasonlítanak, pl. finn kuusi~seitsemän, török altı~yedi. Szóval jó volna azt látni, hogy tényleg olyan nagyon hasonlóak. (Lehet, hogy így van, de gyűjts először meggyőző adatokat.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Számnevek ...
PostPosted: 2009. January 1, Thursday, 7:03 
Offline

Joined: 2009. January 1, Thursday, 6:30
Posts: 5
BÚÉK (nem tudom első leszek-e? 8)

Egy nyelvész az USA-ban feltett egy érdekes kérdést: Hogy van az, h majdnem minden nyelven 'hat' és 'hét' olyan közeli 'hasonlóságot' mutat?

Belekukkantottam Benkő Lóránd etimológiai szótárába, de nem lettem sokkal okosabb tőle! :( Kutatta már ezt a témát valaki?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group