NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:50

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2010. February 5, Friday, 13:54 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
aggastyán atya bakfitty batyu bástya bátya besuttyan betyár billentyű borostyán bratyi butykos búgattyú bütyök csappantyú csengettyű csörgettyű dugattyú duttyán dutyi előfittyent elszontyolodik emeltyű ?etyele-petyele etyepetye etyetyety fattyú fátyol fergettyű félkótya fitty ?fityeg ?fityfene ?fityfiritty fitying fityma fityula fogantyú forgattyú fortyog fötyöl??? fütty fütykös fütyül gatya gimnasztyorka gyertya gyertyán hadastyán hattyú hártya hátyi herkentyű hetyeg hetyke hortyog ihaj-tyuhaj ityeg kallantyú kamatyol karattyol karmantyú kattantyú kátyú kelekótya kesztyű kettyen ?kettyent ?ketyeg kitty-kotty konty kopoltyú korty kotty ?kotyog kotyvalék kótyagos kótyavetye kótyomfitty kösöntyű kulipintyó kuruttyol kutya kutyul lappantyú latyak lábtyű leffentyű letyeg lipityánka lityi lottyadt ?lotyog lotyó lötty matyó mátyás motyog motyó mutyi mütyürke nyirettyű ostya ???ostyepka parittya pattantyú patyolat pereputty petty ?petyeg ?petyhedt petyhüdt petymeg pinty pittyedt pitye pityer pityereg pityipalkó pityizál pityke pitymallat pityóka pitypalatty pitypang pletyka ponty poronty portya pottyan potya ?potyol pörgettyű pötyög ?pőtyög pukkantyú rakottya ramaty ?rapityára rekettye retyerutya ripityára rittyent rotyog röppentyű sarkantyú satyak sekrestye sikattyú sittyen sutty suttyan suttyomban suttyó szattyán szatying szatyor ???szelekótya szellentyű szipirtyó szittya szittyó szivattyú szortyog szottyan ?szotyakos szotyka ?szotykos ?szotyorgós ?szotyós szószátyár szörtyög sztyepp szutyok ?szutyongat szütyő tolattyú toportyán tottyan totya totyakos totyog töpörtyű tötyög trotty tutyi ?tutyimutyi tyuhaj tyutyu tyúk tyű vartyog vityilló zörgettyű zöttyen zúgattyú


Hát, valóban, most már én sem vagyok biztos benne, de tény, hogy a nem hangutánzókat erősen megdobja a -tyÚ képzősek halmaza. Meg egy csomó esetben kérdéses, h hangutánzzónak (vagy hangutánzó eredetűnek) vehetjük-e. Ráadásul össze kéne vetni más halmazokkal is...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2010. February 4, Thursday, 0:02 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
fejes.lászló wrote:
Ha a képzéseket, összetételeket kivesszük, erős lesz a "hangutánzőó" szavak dominanciája. (Így is elég feltűnő.)

?
(Az biztos, hogy nincs több "hangutánzó", mint nem) ((ráadásul azok között is sok a képzés és az összetétel))


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2010. February 3, Wednesday, 9:40 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Ha a képzéseket, összetételeket kivesszük, erős lesz a "hangutánzőó" szavak dominanciája. (Így is elég feltűnő.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2010. February 3, Wednesday, 1:52 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Amúgy pedig: http://corpus.nytud.hu/mnsz/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2010. February 3, Wednesday, 1:52 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
aggastyán agyhártya agyhártyagyulladás agyonpöttyöz alsógatya apácafátyol aranysarkantyús aszfaltbetyár atya atyafi atyafia atyafiság atyafiságos atyafiúi atyai atyaisten atyajog atyamester atyaság atyaúristen atyáskodik atyátlan atyjafia atyó atyóka atyus atyuska bakfitty batyu batyubál batyuzik bástya bástyaféle bástyafok bástyamaradvány bástyaszerű bátya bátyus bátyuska bedutyiz befütyül belekotyog belepottyan bepettyez bepottyan besuttyan betyár betyárbecsület betyárbimbó betyárbútor betyárkodás betyárkodik betyáros betyárromantika betyárság betyárvér betyárvilág békaporonty billentyű billentyűs billentyűzet bokszkesztyű borostyán borostyánkoszorú borostyánkő borostyánlevél borostyánszín borostyánszínű bőrkesztyű bratyi bratyizik butykos búgattyú bütykös bütyök csappantyú csengettyű csengettyűke csengettyűszó csengettyűvirág csengettyűz csonthártya csonthártyagyulladás csörgettyű díszpinty dobhártya dugattyú dugattyúlöket dugattyúrúd dugattyús duttyán dutyi egyházatya egykutya elfütyül elkártyáz elkotyog elkótyavetyél ellötyög előfittyent előtotyog elpityeredik elpotyáz elszontyolodik eltotyog emeltyű etyele-petyele etyelepetyele etyepetye etyetyety ezüstfogantyús ezüstfütyülő édesatya érhártya faggyúgyertya fakutya fakutyázik farkaskutya fattyaz fattyú fattyúcsülök fattyúhajtás fattyúköröm fattyúnyelv fattyúsor fattyúszó fátylas fátyol fátyolfelhő fátyolkönnyű fátyolos fátyolosság fátyolozott fátyolruha fátyolszerű fátyolszövet fátyolvirág felfortyan felfortyanás felkontyol felkontyoz fergettyű félkesztyű félkótya fitty fityeg fityegő fityfene fityfiritty fitying fityma fitymál fityula fogantyú fogantyús forgattyú fortyog fötyöl futóbetyár fütty füttyent füttyentés füttyentget füttyhang füttyöget füttyös füttyszó fütykös fütyörész fütyörészés fütyül fütyülés fütyülő gatya gatyabaj gatyakorc gatyamadzag gatyaszár gatyás gatyázik gimnasztyorka gumikesztyű gumipitypang gumipitypang-terület gyámatya gyászfátyol gyertya gyertyabél gyertyacsonk gyertyafény gyertyafényes gyertyaláng gyertyamártás gyertyaszál gyertyaszentelő gyertyatartó gyertyavallatás gyertyavilág gyertyán gyertyánfa gyertyános gyertyáz gyolcsgatya gyöngytyúk gyújtógyertya hadastyán hamiskártyás hashártya hashártyagyulladás hattyú hattyúdal hattyúfehér hattyúlovag hattyúnyak hattyúprém hártya hártyapapír hártyásodik hártyásszárnyú hátyi herkentyű hetyeg hetyke hetykeség hetykélkedik honatya hortyog hortyogás hópinty hölgykutya huszármiatyánk ihaj-tyuhaj ihaja-tyuhaja ityeg ityeg-fityeg ínhártya játékkártya jéghártya juhászkutya kallantyú kallantyús kamatyol kapcabetyár karattyol karmantyú kattantyú kártya kártyaadósság kártyaasztal kártyacsata kártyacsomag kártyaemelés kártyajárás kártyajáték kártyakeverés kártyalap kártyamutatvány kártyaosztás kártyapartner kártyapénz kártyaszenvedély kártyaszoba kártyatrükk kártyavár kártyavetés kártyás kártyázás kártyázgat kártyázik kátyú kelekótya kerítésbástya kesztyű kesztyűbőr kesztyűs kesztyűtartó kesztyűtágító kesztyűtlen kettyen kettyent ketyeg ketyegés kifütyül kikortyol kikottyant kikotyog kilottyan kilöttyen kilöttyent kilötyög kilötyögtetés kipitykéz kipletykál kipletykáz kipottyan kipotyog kiskutya kiszivattyúz kitty-kotty kizötyög konty kontyalávaló kontyos kontyvirág kopoltyú kopoltyús korty kortyant kortynyi kortyol kortyolgat kortyondi korzóbetyár kotty kottyan kottyant kotyog kotyogás kotyogó kotyvalék kotyvaszt kótyagos kótyavetye kótyavetyél kótyomfitty ködfátyol kölyökkutya körülbástyáz kösöntyű kötőhártya kötőhártya-gyulladás kulipintyó kuruttyol kuruttyolás kutya kutya-macska kutya-macska barátság kutyabaj kutyabőr kutyafáját kutyafejű kutyafékom kutyafuttában kutyafüle kutyafülű kutyagol kutyagumi kutyaharapás kutyaháj kutyaház kutyaházi kutyahitű kutyahűség kutyaiskola kutyakomédia kutyakorbács kutyakölyök kutyalakodalom kutyamosó kutyanyelv kutyaól kutyapecér kutyapedigré kutyapofa kutyapofájú kutyaság kutyaszán kutyaszorító kutyatej kutyaugatás kutyaúszás kutyavalag kutyavásár kutyazsír kutyálkodás kutyálkodik kutyás kutyázik kutyul kutyus lacibetyár lappantyú latyak latyakos lábtyű lefattyaz lefátyoloz lefetyel leffentyű lefittyed lefittyen lefitymál lekuttyogtat lelkiatya lepittyed lepottyan lepottyant lepotyog letottyan letyeg lezöttyen légszivattyú lélötty lipityánka lityi lottyadt lottyan lottyant lotyog lotyogás lotyó lötty löttyen löttyent löttyint lötyköl lötyög lötyögős lötyögtet madárfütty matyó mátyás mátyásmadár meghártyásodik megkártyáz megkontyol megkottyan megkotyogtat megkótyagosodik megsarkantyúz mellhártya mellhártyagyulladás mészároskutya miatyánk mosdókesztyű motorgyertya motyog motyogás motyorog motyó mutyi mutyizik mütyürke nagyatya nagybátya nekihettyent névjegykártya nyákhártya nyálkahártya nyirettyű ostya ostyasütő ostyepka órafityegő összebütyköl összekotyvaszt összekutyul ősatya parittya parittyakő parittyás parittyáz pattantyú pattantyús patyolat patyolatfehér pásztorkutya pereputty petty pettyeget pettyes pettyez petyeg petyhedt petyhüdt petyhüdt-édeskés petymeg pinty pintyőke pittyedt pittyeszt pitye pityer pityereg pityergés pityergős pityipalkó pityizál pityke pitykegomb pitykés pitykéz pitykézik pitymallat pitymallik pityóka pityókás pityókos pitypalatty pitypalattyol pitypang pletyka pletykafészek pletykál pletykálkodik pletykás pletykázik pletykázó ponty poronty portya portyázás portyázik pottyan potya potyadék potyaleső potyautas potyázik potyka potyog potyogat potyogtat potyol pörgettyű pötyög pötyögős pötyögtet pőregatyás pőtyög pőtyögős pukkantyú rakottya ramaty rapityára recehártya rekettye rekettyefűz rekettyés rendőrkutya retyerutya ripityára rittyent rotyog rotyogat rotyogtat röppentyű sarkantyú sarkantyúka sarkantyús sarkantyúvirág sarkantyúz satyak sekrestye sekrestyés sikattyú sittyen sportszatyor sutty suttyan suttyant suttyomban suttyó suttyókor szaruhártya szattyán szattyánbőr szattyánpiros szatying szatyor szelekótya szellentyű szentatya szipirtyó szittya szittyó szittyós szivattyú szivattyús szivattyútelep szivattyúz szivárványhártya szívbillentyű szortyog szottyan szotyakos szotyka szotykos szotyorgós szotyós szószátyár szószátyárkodik szörtyög sztyepp szutykos szutyok szutyongat szütyő szűzhártya tanbetyár tarokk-kártya testvérbátya téglabástya tolattyú toportyán toportyánféreg tottyan totya totyakos totyog totyogós töpörtyű töpörtyűs tötyög tréfaröppentyű trotty trottyos tutyi tutyimutyi tükörponty tüllfátyol ty tyuhaj tyuhaja tyutyu tyutyutyu tyúk tyúkász tyúkászik tyúkborító tyúkeszű tyúkfarm tyúkhúr tyúkhús tyúkhúsleves tyúkketrec tyúkleves tyúkmell tyúkmellű tyúkocska tyúkól tyúkpör tyúkprókátor tyúkszem tyúkszemirtó tyúkszemvágó tyúkszemviszketés tyúktetű tyúktojás tyúkülő tyúkültetés tyúkverő tyű tyűha unokabátya urambátyám utazószatyor úszóhártya ütőkártya vadászkutya vadkutya vartyog vartyogás vaskesztyű vaskesztyűs vaskutya városatya védbástya védőbástya viaszgyertya viaszhártya villanygyertya visszaslattyog vityilló vizitkártya vívókesztyű zárdugattyú záródugattyú zongorabillentyű zörgettyű zöttyen zötyköl zötykölődik zötyög zötyögés zötyögő zötyögős zsorzsettfátyol zúgattyú


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2010. February 3, Wednesday, 1:24 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Van lista a magyar nyelv -TY-t tartalmazó szavairól?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2009. February 4, Wednesday, 20:23 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
pl. Maddieson, Ian 1984. Patterns of sounds. Cambridge University Press, Cambridge.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2009. February 4, Wednesday, 19:41 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Kösz! :wink:

Inkább abban segíts, h van-e a nyelvek hangállományáról vhol összefoglalás... olyan, ami nyelvenként összegzi a nyelv által használt hangokat (mint az Kónya-Ország féle Rendszeres angol nyelvtan-ban)

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2009. February 4, Wednesday, 19:27 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
OK, feladom...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2009. February 4, Wednesday, 1:01 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
A német abc-ben nem szerepel ennek a hangnak az önálló jelölése (továbbá érdekes módon a német alap-abc-ben nem szerepelnek a jellegzetes német umlautos betűk sem!), hanem egy négyes betűkapcsolattal jelölik: D+S+C+H = dsch. A németről persze tudni kell, h ott pl. létezik még 5 karakterrel jelöl hang is, a „ cs” leírására: T+Z+S+C+H = tzsch; ami ugyanúgy ejtendő, mint a tsch, vagy a zsch is.


Én nem írom lassan, de te olvasd azért lassan... nem írtam olyat, h a német abc-ben lenne -tzsch- betű.

Bár rólad el tudom képzelni, h elve azzal az alapállással olvasol tőlem bármit is, h tuti, h valami égbekiáltó baromságot írtam... bocs, de a korábbiak alapján fel kell h tételezzek némi elfogultságot a részedről, persze ez éppen emiatt legalább kölcsönös is. :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2009. February 3, Tuesday, 23:06 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Akkor lassan mondom, h te is értsd:

1. Azt írtad, h a német öt betűt is használ a [cs] leírására.
2. Erre írtam, hogy a magyar ugyanezt a hangot ts-sel is írja...
3. Mire azt válaszoltad, h az nem érdekel, mert nem az abc része.
4. Ebből arra kell következtetni, h szerinted a német tzcsh a német abc része, hiszen azzal foglalkoztál...

Ha most sem érted, feladom...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2009. February 3, Tuesday, 22:57 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Ja, bocs, akkor nem ismerem a német abc-t...


Salzbatt!!! /Az 'Egy úr az űrből'-ben Mork káromkodott így!/ Sehol sem írtam, h a T+Z+S+C+H a német abc része!

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2009. February 3, Tuesday, 22:21 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Brain Storming wrote:
Quote:
Quote:
A németről persze tudni kell, h ott pl. létezik még 5 karakterrel jelöl hang is, a „ cs” leírására: T+Z+S+C+H = tzsch; ami ugyanúgy ejtendő, mint a tsch, vagy a zsch is.

Ja, ilyen alapon azt is írd le, h a magyar is szokta jelölni a cs-t ts-sel...


-ts- betű nincs az abc-ben... én az abc-ben foglaltak szempontjából néztem a dolgot :wink:


Ja, bocs, akkor nem ismerem a német abc-t...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2009. February 3, Tuesday, 19:15 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
De gondolom, nem a Latin-t fordítottad tévesen románnak, hanem a Roman-t. (Azt akartam mondani, hogy a Roman alphabet-et római ábécé-nek fordítani lejterjakab (vagy fólszfrend).)


Édesem - írtam, h a roman-t románnak írtam... és nem rómainak: ezt fejes írta, h a roman inkább római, mint román... de ezt sztem messze túltárgyaltuk! :wink:

Quote:
Úgy jön ide, hogy te emlegetted a TZSCH-t, mire fejes.lászló mondta, hogy akkor a TS-ről is beszélhetnél. Épp azért mondta, mert ahogy TS sincs a magyar ábécében, úgy TZSCH sincs a németben.


kezdenek halmozódni azok a félreértések, amiket nem írtam a cikkemben, hanem innen jöttek rá megjegyzések, és most ott tartunk, h azt kellene magyarázgatnom, h mit nem írtam a cikkemben... mert oat nem írtam, h TZSCH lenne a német abc-ben - az csak azért került bele, mert megemlítettem ... így:
Quote:
A DZS-vel jelölt hangot több nyelvben is hasonlóképpen jelölik, pl. csecsenben is „D”+”ZS” kapcsolattal, a horvátban és a szerb-horvátban úgyszintén. Sok nyelvben azonban 1 karakterrel jelölik, pl. a cseh nyelvben, az angolban és az eszperantóban is. A német abc-ben nem szerepel ennek a hangnak az önálló jelölése (továbbá érdekes módon a német alap-abc-ben nem szerepelnek a jellegzetes német umlautos betűk sem!), hanem egy négyes betűkapcsolattal jelölik: D+S+C+H = dsch. A németről persze tudni kell, h ott pl. létezik még 5 karakterrel jelöl hang is, a „ cs” leírására: T+Z+S+C+H = tzsch; ami ugyanúgy ejtendő, mint a tsch, vagy a zsch is.


persze lehet, h én fogalmaztam félreérthetően

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Magyar szó-adatbázis
PostPosted: 2009. February 3, Tuesday, 13:51 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Brain Storming wrote:
szigetva wrote:
TZSCH sincs! Ez arra volt válasz.
Ez hogy jön ide? Alapvetően a magyar abc-ből indultam ki, nem abból, h bizonyos hangokat hogy jelölnek a különböző nyelvek - persze az is szóba került.
Úgy jön ide, hogy te emlegetted a TZSCH-t, mire fejes.lászló mondta, hogy akkor a TS-ről is beszélhetnél. Épp azért mondta, mert ahogy TS sincs a magyar ábécében, úgy TZSCH sincs a németben.
Brain Storming wrote:
szigetva wrote:
Ez egy lejterjakab. A roman alphabet magyarul latin ábécé, nem szokás rómainak hívni.
és se rómait írtam, hanem tévesen románt... nem is értem, pedig tudom, h a román az Romanian... mindegy korrigálom
De gondolom, nem a Latin-t fordítottad tévesen románnak, hanem a Roman-t. (Azt akartam mondani, hogy a Roman alphabet-et római ábécé-nek fordítani lejterjakab (vagy fólszfrend).)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group